sobota, 26 czerwca 2021

Bardzo długie popołudnie

 TYTUŁ: Bardzo długie popołudnie

AUTOR: Inga Vesper

WYDAWNICTWO: Słowne mroczne

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 390


American Dream - śliczny domek z basenem, mąż, żona i dwójka dzieci, nowoczesne sprzęty gospodarstwa domowego, popołudniowa sielanka. Idealny obrazek, który pod powierzchnią skrywa niejeden sekret. Tak można scharakteryzować lata 50 XX w Ameryce, ale nie każdy był w stanie dosięgnąć ideału, a ci którym się to udało byli szczęśliwi tylko pozornie.

Pewnego popołudnia znika z domu Joyce Haney okoliczności tego zdarzenia są bardzo dziwne. Na podłodze nieskazitelnie czystej kuchni znajduje się duża plama krwi, dzieci płaczą, mąż jest w delegacji, a brak pani domu odkrywa Ruby, która przychodzi sprzątać. Oczywiście w pierwszej chwili za winną tej sytuacji uznaje się czarnoskórą służącą.

Sprawę dostaje detektyw Mick Blanke który szybko odkrywa że Ruby może mu powiedzieć najwięcej. Kto jeśli nie służąca wie wszystko o rodzinie Haney? Może wścibska sąsiadka? O tak, ona niewątpliwie ma wiele do powiedzenia.

Uwielbiam takie śledztwa gdzie przesłuchania świadków sporo wnoszą do sprawy. Ktoś zapomni o ważnym szczególe, komuś pomieszają się godziny zdarzenia,a ktoś opowie o czymś czego nie mógł widzieć. Detektyw ma niezłą zagadkę do rozwiązania dowody to jedno, zeznania to drugie, ale są jeszcze przeczucia Ruby. 

Narracja chociaż trzecioosobowa prowadzona jest z trzech perspektyw Mika, Ruby i Joyce. To rozwiązanie zdecydowanie wypada na plus. Podczas gdy Mike próbuje znaleźć porywacza/mordercę, a Ruby podsłuchuje to i owo, Joyce zdradza szczegóły tego długiego felernego popołudnia. Kartki przewracają się same bo ta historia wciąga już od pierwszych stron.

Zagadkę detektywistyczną uzupełnia warstwa obyczajowa. Lata 50 to amerykański boom, dążenie do ideału ale i niesprawiedliwość społeczna. Kobiety chcą od życia czegoś więcej niż bycie panią domu, a jednocześnie z prawdziwym pietyzmem wykonują swoje obowiązki. Autorka świetnie odmalowała relacje między białymi i czarnymi, dyskryminację i rasizm. 

 Cała powieść zachwyca misterną intrygą, której podstawą jest ucieczka ptaszka że złotej klatki. Dajcie się namówić na spędzenie długiego popołudnia w gorącej Kalifornii, gdzie nie wszystko jest takie piękne jak się wydaje.

Bardzo długie popołudnie na taniaksiazka.pl ma teraz świetną cenę, polecam!

Zajrzyjcie też do działu nowości , na wakacje na pewno przyda Wam się jakaś nowa książka ;)

6 komentarzy:

 1. Uwielbiam tak misternie skrojone intrygi. Mam tę ksiązkę już na swojej półce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam o książce, ale jakoś na tę chwilę mnie nie ciągnie do jej poznania. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Czasem chętnie wbijam się w takie klimaty, ksiązka wydaje się ciekawa z róznych ujęć, będę o niej pamiętać. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam tę książkę w planach przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Myślę, że ta książka może mi się spodobać. Dziękuję za polecenie tej czytelniczej przygody.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, że widzimy sytuację oczyma trzech bohaterów. Lubię takie prowadzenie śledztwa, bo wciąga i przy okazji nieźle mami czytelnika.

  OdpowiedzUsuń