niedziela, 25 lipca 2021

Za ścianą ciszy

 TYTUŁ: Za ścianą ciszy

AUTOR: Anna Ziobro

WYDAWNICTWO: Dragon

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 352


Jaka cudowna historia 💟 dawno nie zdarzyło mi się wzruszyć pod koniec lektury. Ta książka trafia prosto w serce, zapraszam na recenzję:

Ida zmaga się z niedosłuchem, od wczesnego dzieciństwa nie słyszy na jedno ucho, a na drugim słuch wspomagany jest aparatem. Od czasów szkolnych spotyka się z dyskryminacją i wyśmiewaniem, wydarzenia z przeszłości ukształtowały ją jako osobę mało pewną siebie, jako człowieka który zasługuje na pogardę lub ewentualnie litość. Dlatego kobieta tkwi w toksycznym związku, musi udowodnić Maćkowi że jest wystarczająco idealna by na niego zasłużyć.

 Ida została przedstawiona jako pogodna, ale zamknięta w sobie kobieta, potrzebująca dużo wsparcia by zrealizować swoje marzenia (i takie wsparcie otrzymuje od siostry). Jest pogodzona ze swoim kalectwem ale gdy zaczyna się ono pogłębiać i grozi całkowitą utratą słuchu zupełnie ją to podłamuje.

Adam to wychowanek domu dziecka, który całe życie ma pod górkę. Samotnie wychowuje prawie 7-letnia córkę, jej mama zmarła przy porodzie. Jest mężczyzną zapracowanym, jego życie prywatne mieści się w czterech ścianach mieszkania, w ogarnianiu rzeczywistości pomaga mu jego adopcyjna mama.

Adam i Ida poznają się w banalnych okolicznościach. Po kilku dniach on zapomniał o tym zdarzeniu, a ona zastanawia się czy jednak nie znała go wcześniej. Czy może z czasów gimnazjum? Z okresu który próbowała wymazać z pamięci? Ida czuję że musi się tego dowiedzieć.

Ten wątek został rozegrany na prawdę świetnie. Budzi sporo emocji i refleksji na temat szczerości. Ale to nie jedyny wątek do przemyśleń podczas lektury. Ta powieść to 350 stron emocji od których nie ma wytchnienia, a na zakończenie na prawdę chwyta za serce. 

Ta książka porusza ważny temat akceptacji osób niepełnosprawnych. Nie tylko akceptacji przez znajomych czy nieznajomych, ale też samookaceptacji. Chociaż Ida miała ogromne wsparcie ze strony rodziny, to jednak niewybredne komentarze ze strony rówieśników wpłynęły na całe jej życie. 

Czy będzie potrafiła zaufać Adamowi? Uwierzyć w to że utrata słuchu nie określa jej jako człowieka? Czy Adam zmierzy się z demonami przeszłości i opowie Idzie o swoim największym sekrecie?

To nie jest romans jakich wiele ma rynku. To ważna społecznie historia napisana pięknym powieściowym językiem. Narracja została poprowadzona w taki sposób, że emocje odczuwamy na równi z bohaterami. Ta książka jest nieodkładalna, a po zakończeniu zostaje w myślach na długo. 

Jeśli szukacie niebanalnej powieści obyczajowej z delikatnym romansem w tle to będzie zdecydowanie strzał w dziesiątkę. "Za ścianą ciszy"  serdecznie polecam!

11 komentarzy:

 1. Skoro to ważna społecznie książka to chętnie do niej zajrzę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo chcę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ważny temat,bo niestety osoby niepełnosprawne nadal są w naszym społeczeństwie dyskryminowane i muszą borykać się z różnymi trudnościami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda. Tyle się mówi o tolerancji, a zapominamy o tym że niepełnosprawni też potrzebują naszej akceptacji i tego powinniśmy uczyć nasze dzieci.

   Usuń
 4. Szczególnie latem lubię sięgać po wypełnione emocjami powieści, właśnie wczoraj trafiłam na tytuł, który długo jeszcze pozostanie w mojej pamięci. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawe, że w romansie znalazł się taki trudny wątek, jakim jest niepełnosprawność, w zasadzie to dobrze :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właściwie to ten romans można uznać za dodatek do tego trudniejszego tematu.

   Usuń
 6. Lubię takie historie. pełne wzruszeń i prawdziwych emocji. Zdarza mi się po nie sięgać coraz częściej, bo mimo wszystko pomagają mi się odprężyć. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 7. Oj takie romanse bardzo lubię, zawsze wydają się być ciekawe i wciągające, pozdrawiam cieplutko ;)

  OdpowiedzUsuń