sobota, 7 sierpnia 2021

Podejrzany na wieki wieków

 TYTUŁ: Podejrzany na wieki wieków

AUTOR: Jacek Getner

WYDAWNICTWO: Lira

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 313Kto szablą wojuje ten od szabli ginie!

Dyrektor Dropasztu zostaje zamordowany w swoim gabinecie. Ktoś przebił go szablą na wylot, szablą którą sam dyrektor uwielbiał się chwalić. Mężczyzna nie był szczególnie lubiany, wszystko zawsze wiedział najlepiej. Przysporzył sobie wielu wrogów, ale tylko jeden z nich wykrzykiwał głośno, że go zabije.

Bazyli zostaje podejrzanym numer 1, wie że musi się ukryć, bo to on jako ostatni wychodził z gabinetu Brzózki. Pomaga mu w tym Barbara z którą od lat się spotyka ale jakoś nie ma odwagi się jej oświadczyć. Przypadłością mężczyzny jest to, że zawsze to on jest podejrzany, cokolwiek by się nie działo on jako pierwszy uznany zostaje za sprawcę.  Basia zgadza się przeprowadzić prywatne śledztwo by oczyścić ukochanego z zrzutów. Policja trafia do niej bardzo szybko, podkomisarz Martuś zgaduje że wie ona o miejscu pobytu Bazylego i oskarża kobietę o utrudnianie dochodzenia.

W miarę rozwoju akcji pojawia się coraz więcej podejrzanych, każdy miał motyw (żona, sekretarka, wiceprezes firmy). Zagadka jest dobrze skonstruowana, jak na miks gatunkowy (komedia kryminalna) jest na prawdę misternie zapleciona. Basia czyni pewne ustalenia, policja niby chce współpracować, ale tak na prawdę myśli o tym jak odsunąć ją od sprawy. Podkomisarz wpada na świetny pomysł, a połączenie samochodu, kajdanek i kobiety prowadzi do ciekawych sytuacji. 

Zagadka morderstwa bardzo mnie zaangażowała. Sporo tropów, ale te nitki były tak że sobą splątane, że rozplatanie wymagało sporo gimnastyki. A ja taką gimnastykę bardzo lubię. Pojawiają się nowe poszlaki i nowe fakty, często sprzeczne ze sobą. Gdzie więc leży prawda i kto najbardziej zyskał na śmierci dyrektora?

Dobry humor i zabawa w detektywów na pewno wam się spodobają. Bazyli bezpieczny w ukryciu, przesyła swoje przemyślenia meilowo, Basia nadstawia karku, a policja robi co może. Na tle tych wydarzeń, toczy się też pewna rozgrywka dwóch serc. Przecież kryminał to taki romans, tyle że z trupami! 

Książkę czyta się bardzo szybko, świetnie wykreowana postać Bazylego dostarcza solidnej dawki humoru. Przy tej powieści wspaniale się odpoczywa. Dopracowane dialogi i cięte riposty, które przychodzą do głowy bohaterce już po fakcie zdecydowanie wpływają pozytywnie na odbiór tej książki. To kolejne bardzo udane spotkanie z komedią kryminalną.

 Ja już wcześniej przekonałam się o talencie pana Jacka i wiem, że nie bezpodstawnie nazywają go wicehrabią polskiej komedii. Jeśli nie mieliście przyjemności czytać jego książek to bardzo polecam, znajdziecie je na stronie internetowej księgarni taniaksiazka.pl w dziale kryminał i sensacja

10 komentarzy:

 1. Lubię taki humor, wiec ta książka wpisuje się w mój gust.

  OdpowiedzUsuń
 2. Oj tak, zdecydowanie dobry humor jest bardzo potrzebny, fajnie sie pośmiać:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dam się skusić na lekturę tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Najważniejsze ze w ksiazce jest dobry humor, bo jednak nie moze tego zabraknac w porpozycjach dla najmłodszych czytelników ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj raczej propozycja dla starszych, bo jednak morderstwo jest tutaj konkretnie opisane

   Usuń
 5. Czasem sięgam po tego typu książki. Humor i dobra zabawa zawsze w cenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Właśnie poszukuję książek, które za pośrednictwem dobrego humoru wprawią mnie w przyjemny nastrój, tytuł będę miała na uwadze. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Dawno temu czytałam kilka wcześniejszych książek autora. Na pewno warto zwrócić uwagę na ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czasem sięgnąć po komedie kryminalne :)

  OdpowiedzUsuń