poniedziałek, 13 czerwca 2022

Pocałunki i croissanty

 TYTUŁ: Pocałunki i croissanty

AUTOR: Anne Sophie Jouhanneau

WYDAWNICTWO: Słowne 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 301Paryż budzi tylko pozytywne skojarzenia :) od przepięknej architektury, mody, elegancji, pysznego jedzenia, po balet i oczywiście miłość ❤️ Dlatego chętnie sięgam po książki których akcja dzieje się właśnie w Paryżu. Tym razem wybór padł na powieść dedykowaną młodzieży. Ale! I ja świetnie się przy niej bawiłam biegając z bohaterką po mieście, rozkoszując się smakiem ciepłych croissantów i trenując balet. 

Mia przyjeżdża na wakacyjny kurs w szkole baletowej. To niezwykłe wyróżnienie, prestiż i otwarcie drzwi do kariery. Dziewczyna ma jasno wytyczony cel.  Ćwiczy od dziecka, wkłada całe serce w treningi ale ma też czas na "życie". Kariera jest dla niej najważniejsza, ale otwiera się na otoczenie, chętnie poznaje nowych ludzi i chłonie Paryż. Po zajęciach baletowych Mia wykorzystuje wolny czas na rozwiązanie rodzinnej zagadki. Jej pra pra pra babcia była primabaleriną w Operze Paryskiej i sportretował ją sam Edgar Degas tak przynajmniej głosi legenda. Zaglądamy z Mią do muzeum, oglądamy prywatne kolekcje, porównujemy style malarskie by spróbować zbliżyć się do prawdy. 

Dziewczynie w tych poszukiwaniach towarzyszy Louis. Paryż działa na nich oboje, jest słodko i romantycznie ale czy ta znajomość nie przysłoni dziewczynie celu jakim jest finałowy występ szkoły baletowej? Poważny dylemat! 

Autorka w tej powieści ukazuje przede wszystkim pasję, i to jak można do niej podejść. Pasja ma różne oblicza, może być najlepszą przyjaciółką która gwarantuje dobrą zabawę, może być też treserem który wymaga ponadludzkiego wysiłku. Ocena która postawa jest dobra pozostawiona zostaje wnikliwości czytelnika.

A czytać tę książkę mogą i nastolatki! Główną bohaterka ma 17 lat, jest sympatyczną dziewczyną, taką z którą można się utożsamiać. Chociaż książka jest romansem nie ma tutaj scen erotycznych więc jest w pełni bezpieczna dla młodego czytelnika. 

Ja dzięki tej powieści przezwyciężyłam czytelniczy kryzys. Było lekko i przyjemnie, ale dałam też się zaskoczyć twistem fabularnym więc powieść sporo zyskała na tym że nie jest przewidywalna. 

 Świetna oferta na książki dla młodzieży w księgarni internetowej Tania książka :) 

7 komentarzy:

 1. Lubię wątek fabularny dotyczący pasji. Chętnie skuszę się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zaproponuję lekturę tej książki mojej nastoletniej siostrzenicy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawy opis, ale po książkę raczej nie sięgnę i raczej nieprędko się to zmieni 🙂

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że sama chętnie skuszę się na tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Brzmi świetnie, jak idealna, wakacyjna lektura!

  OdpowiedzUsuń
 6. super że publikacja okazała się pomocna w walce z kryzysem. Miłego weekendu

  OdpowiedzUsuń