wtorek, 11 kwietnia 2023

Pandora

 TYTUŁ: Pandora 

AUTOR: Susan Stokes-Chapman

WYDAWNICTWO: Mova

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 452

Mitologia grecka i wiktoriańska Anglia? 

Takie, może niecodzienne połączenie okazało się świetnym motywem powieści :)

 Dora Blake od lat obserwuje jak jej wuj niszczy rodzinny dorobek. Hezekiah zna się na robieniu interesów, wie jak obejść prawo by monety wpadały do jego kieszeni. Niegdyś renomowany sklep z antykami teraz sprzedaje falsyfikaty. Dora może tylko przełykać łzy upokorzenia. Dziewczyna odziedziczyła po matce talent plastyczny, stara się projektować biżuterie, wie że musi zarobić na swoje utrzymanie by uniezależnić się od wuja. 

Tymczasem Hezekiah jest zaaferowany tajemniczą przesyłką. Do sklepu dostarczono wielką wazę, im większą tajemnicę robi wokół niej mężczyzna tym budzi większą ciekawość Dory. Dziewczyna zdobywa klucz do piwnicy. Na wazie wymalowano sceny z mitu o Pandorze, widać wielki talent artysty, dbałość o szczegóły. Dzięki pomocy młodego antykwariusza Edwarda Dora odkrywa, że naczynie jest starsze niż znana ludziom historia. Wokół wazy dzieje się co raz więcej tajemniczych i dziwnych zbiegów okoliczności. Czy TA waza jest tą mitologiczną puszką Pandory, w której zamknięto wszystkie nieszczęścia świata? 

Dora, dziewczyna pełna pasji, która potrafi walczyć o marzenia, która nie daje się rozstawiać po kątach jest przykładem bohaterki której kibicuje się od pierwszych stron. Powiem szczerze, że nie starałam się wybiegać w przyszłość, przewidywać zakończenia, po prostu dałam się ponieś fali. A fabuła niczym morze bywała spokojna, w najmniej oczekiwanym momencie stawała się wzburzona, wir wydarzeń wciągał bez reszty, a wiatr rzucał bohaterów na zupełnie nieznane wody.

Starożytne artefakty, klątwa, chęć zysku, rodzinna tajemnica jak to wszystko zostało pięknie splecione. A do tego lekki wątek romantyczny, który nie przytłacza całości ani nie walczy o palmę pierwszeństwa. Realia XVIII wiecznego Londynu na prawdę dobrze oddane. Klimat zdecydowanie jest! A jako przeciwwaga wspomnienia Greckiego wybrzeża. 

W takich powieściach czytanie posłowia jest dodatkowym smaczkiem. Autorka zdradziła skąd wziął się pomysł na fabułę i jak wykorzystała fakty historyczne. Co jest fragmentem biografii bohaterów, którzy są postaciami powieści (a którzy żyli na prawdę), a co swobodnym żonglowaniem faktami? Wybór mitu o Pandorze jako szkieletu dla całej powieści okazał się strzałem w dziesiątkę.

Począwszy od okładki, poprzez zdobienia wewnątrz (sroka ❤️) i całą fabułę ta książka jest fantastyczna.

Polecam ❤️ współpraca reklmowa z wydawnictwem Mova






7 komentarzy:

  1. Bardzo zaciekawiła mnie ta książka, a okładka przyciąga wzrok.

    OdpowiedzUsuń
  2. Ależ mnie zachęciłaś do lektury tej książki. Jestem na tak.

    OdpowiedzUsuń
  3. Widziałam książkę w księgarni. Niestety to nie moja tematyka. Czytam cudowne opowiadania Hesse.

    OdpowiedzUsuń
  4. Jestem właśnie bardzo ciekawa tej lektury dzięki Twojej tak entuzjastycznej opinii.

    OdpowiedzUsuń
  5. Mitologiczne wątki? jestem na tak

    OdpowiedzUsuń