wtorek, 15 października 2019

Zagadka zbuntowanego robota

TYTUŁ: Detektywi z Tajemniczej 5

AUTOR: Marta Guzowska

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 125
Anka, Piotrek, Jaga i Sherlock to bohaterowie serii detektywistycznej dla dzieci. Serii, którą uwielbiają moje córki. Miałyśmy przyjemność już dwa razy spotkać się z autorką na spotkaniach autorskich w ramach festiwalu kryminalnego Granda. Dziewczyny czekały na to spotkanie i na kolejny tom z tego cyklu.

Dzieci wybierają się z tatą do Centrum Nauki Kopernik. Anka i Piotrek są zafascynowani robotami, mają dużo pytań do pracowników centrum, chcą podczas tej wizyty poznać jak najwięcej ciekawostek dotyczących robotyki. Jagoda natomiast już na samym wstępie jest znudzona i trudno ją przekonać do zmiany nastawienia.

Tata proponuje dzieciom obejrzenie przedstawienia w robotycznym teatrze, wystawiana będzie bajka na podstawie powieści Stanisława Lema. W trakcie spektaklu nagle gaśnie światło, w ciemnościach słychać różne dźwięki (szuranie, otwieranie i zamykanie drzwi, dzwonek telefonu), a gdy znów zrobiło się jasno okazuje się że jeden z robotów zniknął. Ta tajemnicza sprawa to coś w sam raz dla małych detektywów. Anka spisuje wszystkie zapamietane szczegóły, Piotrek za pomocą lupy i latarki ultrafioletowej odkrywa kolejne ślady, a Jaga uparcie twierdzi że nikt nie ukradł robota.

Metododą deducji mali detektywi starają się wskazać podejrzanego. Po zebraniu wszystkich śladów i przeanalizowaniu odgłosów okazuje się że podejrzanych brak... A robota nadal nie ma. Ten tom pozytywnie zaskakuje, bo i mnie trudno było rozwiązać zagadkę. Nie wzbudziło to jednak zniechęcenia u dziewczyn, one czekały na zakończenie rozdziałów i pytania pomocnicze. Ta książka to wspaniała zabawa i dla dzieci i dla rodziców, dodatkowo wzbogacona o wiedzę o robotach, przybliżona zostaje również sylwetka Stanisława Lema - ale nie obawiajacie się nudy, pani Marta takie incormacje umieszcza mimochodem a dzieciaki je świetnie wyłapują.

Ulubieni bohaterowie, świetna zagadka, ciekawy świat robotów - nam ta książka jak najbardziej przypadła do gustu. Serię polecam dla dzieci w wieku 6+

Gabi (9 lat) - bardzo podobała mi się pani Agnieszka, ponieważ udało jej się przeprogramować robota, jej praca jest bardzo fajna i mogą w niej pracować dziewczyny, a nie same chłopaki (ja: I to jest bardzo ważne przesłanie). Ulubioną bohaterką jest Anka, ponieważ robi notatki i zawsze wpadnie na jakiś świetny pomysł. Fajne było również to że tata był podekscytowany śledztwem, nie tak jak mama, która im zawsze robiła zakazy. Denerwująca była Jaga z tym ciągłym kichaniem.

Lidka (7 lat) - Nie za bardzo podobał mi się temat przedstawienia, roboty są fajne, ale księżniczki to nuda. Zgadzałam się z Jagą, która w tej książce ciągle mówiła - nuda! Podobało mi się to że tym razem to Jagoda rozwiązała zagadkę i musiała wszystkich przekonywać do swojego zdania.

Czekamy z niecierpliwością na tom 5. Ciekawe w jakim będzie kolorze ;) och... Byle do wiosny.


16 komentarzy:

 1. Co prawda dla mojego syna taka książka jeszcze jest za poważna. Jednak moja siostrzenica nie może się doczekać takich historii, dlatego sprezentuje jej wszystkie :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie moje klimaty :) ani nie mam w pobliżu dzieci, którym bym mogła je zaoferować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa propozycja dla dzieci, na pewno dobrze się będą bawić :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo lubię takie ciepłe, dziecięce historie z lekkim wątkiem kryminalnym dla najmłodszych :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę pamiętała na przyszłość dla mojego chrześniaka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze wiedzieć, że jest dostępna taka właśnie seria.

  OdpowiedzUsuń
 7. Jak byłam młodsza, to uwielbiałam powieści detektywistyczne dla dzieci :) Zaczytywałam się w nich :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Poszukam w naszej bibliotece pierwszego tomu!

  OdpowiedzUsuń
 9. Zdecydowanie sprezentuje serię Potworkom brata. Myślę, że im się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 10. Fajnie,że są takie książki💘

  OdpowiedzUsuń
 11. Myśllisz, że (już prawie) pięciolatek będzie zainteresowany?

  OdpowiedzUsuń
 12. Znalazłam coś ciekawego dla mojego chrześniaka. Na pewno będzie zadowolony z książki.

  OdpowiedzUsuń
 13. Super! Na pewno będę miała w pamięci, na prezent będzie doskonała. :)

  PS Uwielbiam czytać Twoje opinie, ale rośnie Ci konkurencja! ;) Fantastycznie, że Twoje dziewczyny tyle czytają, to naprawdę robi na mnie wielkie wrażenie. :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Zapisuję do listy prezentów dla kuzynostwa ;)

  OdpowiedzUsuń