niedziela, 21 sierpnia 2022

Tylko przetrwaj noc

 TYTUŁ: Tylko przetrwaj noc 

AUTOR: Riley Sager

WYDAWNICTWO: Mova

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 361

Wróć przed zmrokiem to był hit 2021, Zamknij wszystkie drzwi pochłonęło mnie bez reszty, każdą kolejną książkę autora biorę więc w ciemno;) DZIEWCZYNA. MORDERCA. SAMOCHÓD

Tę jazdę przeżyje tylko jedno z nich.

Charlie chce wrócić do domu, sama nie prowadzi samochodu więc zdana jest na innych. Trafia na ogłoszenie z propozycją transportu i wsiada do auta nieznajomego chłopaka. Dziewczyna ucieka przed poczuciem winy, jej przyjaciółka została zamordowana w wieczór kiedy Charlie odmówiła jej towarzystwa.

Przed Charlie i Joshem kilkugodzinna podróż. Już po kilku kilometrach dziewczyna zaczyna podejrzewać że coś jest nie tak, ale do końca nie wie czy to co widzi to prawda czy wytwór jej wyobraźni, mentalnych filmów w które wpada. 

Coraz więcej wskazuje na to że Josh jest zabójcą który grasuje w okolicach kampusu. To on zabił Maddy, prawda? Środek nocy, pusta autostrada, coraz więcej wątpliwości. 

Charlie fascynuje film (w powieści sporo odniesień do klasyki kina) i teraz jakby znalazła się w środku produkcji noir. Obrazu w którym trudno o happy and. Charlie wie że musi przetrwać noc, że musi pomścić Maddy i zapobiec kolejnym zbrodniom.

Byłam zdziwiona jak trudno było mi się wbić w tę powieść. Charlie była irytująca z tymi swoimi mentalnymi filmami (chociaż jak najbardziej rozumiem że była to obrona przed trudną rzeczywistością), z tą nieporadnością i pokrętną logiką. Tryb ucieczki włączał jej się tylko na chwilę, a wątpliwości co do intencji Josha zataczały dziwne kręgi.

Od połowy coś kliknęło i akcja zaczęła mknąć do przodu. Dwa zaskakujące zwroty akcji, świetny fabularny twist. Ale czy to wystarczyło żeby uratować całość?

Tak jak uwielbiam zakończenia dwóch poprzednich książek autora tak tym razem ręce mi opadły. Wyjaśnienie wszystkich niejasności było tak infantylne że wywołało u mnie jedynie parsknięcie niedowierzania. 

Poprzednie książki polecam bezwarunkowo, "Tylko przetrwaj noc" przeczytacie zapewne siłą rozpędu i może akurat się wam spodoba, dajcie znać!6 komentarzy:

 1. Czytałam skrajnie różne opinie o tej książce, więc chciałabym wyrobić sobie o niej własne zdanie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To chyba będzie ta książka którą albo się kocha albo nienawidzi

   Usuń
 2. Ja póki co nie planuję czytać tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie niestety nie zachwyciła ta propozycja.

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda, że zakończenie okazało się tak kiepskie. Chyba raczej po nią nie sięgnę

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że cień nad książką, właśnie na dniach mam zamiar się za nią zabrać, wiele sobie po niej obiecywałam. :)

  OdpowiedzUsuń