wtorek, 16 lutego 2021

Zagadka mazurskiej mumii

 TYTUŁ: Detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka mazurskiej mumii

AUTOR: Marta Guzowska

WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 120Moje córki złapały detektywistycznego bakcyla i wręcz pochłaniają powieści z tego gatunku. Na każdą kolejną książkę pani Marty Guzowskiej czekamy z wielką niecierpliwością. A wcześniejsze książki moje córki chętnie pożyczają kolegom by zachęcić ich do czytania i to działa!

Piotrek i Jaga wraz z Anką i jej mamą przyjeżdżają na Mazury. W mokre październikowe popołudnie wyruszają do lasu by zwiedzić starą piramidę. (Skąd na Mazurach piramida? O tym można przeczytać w ciekawostkach na końcu książki) Ciocia i wujek Anki rozpoczynają właśnie prace renowacyjne i oprowadzają dzieci po wnętrzu piramidy. Ciekawy, co też można znaleźć w środku jest również redaktor lokalnej gazety. 

Piotrek i Jaga mają okazję zobaczyć prawdziwą mumię i to mumię bez głowy, ale za to z pięknym naszyjnikiem. Niestety wieczorem naszyjnik zostaje skradziony, brak jednak śladów włamania. Anka i Piotrek są w swoim żywiole, uzbrojeni w notes zaczynają śledztwo, typują podejrzanych i komentują znalezione ślady.

Na końcu każdego rozdziału znajdziemy pytanie i trzy odpowiedzi można więc wykazać się zmysłem detektywa i samemu wytypować złodzieja. Język jest przystosowany do młodego czytelnika, ponieważ ta seria została napisana na wyraźne życzenie dzieci autorki. Brak tutaj przemocy, ale pojawia się przestępstwo. Oprócz intrygi znajdziemy tutaj również problemy znane dobrze dzieciom: konflikty z rodzeństwem czy pierwsze zauroczenie.

Inteligentni bohaterowie, niewymuszone poczucie humoru, dobra zagadka - to cechy które nadają tej serii wyjątkowości. Każdy kolejny tom sprawia wiele czytelniczej frajdy.

Gabi (10 lat) - uwielbiam wszelakiego rodzaju zagadki, a najbardziej podoba mi się to jak Piotrek i Anka odkrywają prawdę i to jak dobrze muszą się zastanowić by wiedzieć kto był podejrzanym. Już czekam na kolejny tom

Lidka (9 lat) - bardzo się cieszę że i Sherlock wybrał się do piramidy, on i Jaga zawsze potrafią zrobić zamieszanie. Lubię odpowiadać na pytania pomocnicze chociaż nie zawsze mam rację, ale tym razem dobrze wytypowałam złodzieja.

Polecam! Książka która dostarcza rozrywki, pobudza do pracy szare komórki i dostarcza ciekawostek na pewno jest strzałem w 10. Ta seria was nie zawiedzie, polecam czytelnikom małym i dużym.


 

5 komentarzy:

 1. Taka aktywizująca umysłowo rozrywka jest świetna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy wybór dla młodszych, zdecydowanie może zainteresować :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pamiętam jak kiedyś sama lubiłam takie detektywistyczne zagadki.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardziej polecę ją siostrze, lubi sięgać po takie publikacje. Są super.

  OdpowiedzUsuń
 5. Seria jeszcze przede mną, właśnie jestem na etapie czytania detektywistycznych przygód skierowanych do młodych czytelników, sporo frajdy mi sprawiają. :)

  OdpowiedzUsuń