środa, 17 maja 2017

Garść popiołu

TYTUŁ:Garść popiołu

AUTOR: Wojciech Wójcik

WYDAWNICTWO: Zysk i s-ka

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 577


Przemilczane wydarzenia z przeszłości mogą się zemścić, a kara będzie ostateczna.

Powieść zaczyna się mocnym akcentem. Podczas rady pedagogicznej w schowku znalezione zostaje ciało nauczyciela geografii. Na pierwszy rzut oka wygląda to na samobójstwo, jednak zebrane ślady wskazują jednoznacznie, że było to morderstwo.

Wydarzenia opisane są w narracji pierwszoosobowej, a komentatorem zdarzeń jest Tomek, nauczyciel historii. Podejmuje on samodzielne kroki by odnaleźć sprawcę i poznaje sekrety, które geograf skrywał przed światem. Tomek współpracuje również z policją dlatego o postępach oficjalnego śledztwa dowiaduje się z pierwszej ręki. Ponadto sam posiada 6 zmysł odziedziczony po babci więc wie na czym skupiać uwagę.
Tomek to bardzo ciekawa postać. Z pozoru spokojny nauczyciel, który z pasją prowadzi zajęcia. Skrywa jednak kilka mrocznych sekretów - a to jeszcze bardziej podkręca fabułę.

Książka to dość opasły tom, akcja mknie do przodu, pojawiają się ekscytujące momenty, a motywy poboczne doskonale pasują do całości, dlatego czytanie nie męczy jest samą przyjemnością. Do rozwiązania zagadki prowadzi kilka ścieżek, wątki mieszają się i przecinają. Dochodzi do drugiego morderstwa, a ofiarą jest sędziwy matematyk...
Czy nauczyciele aż tak bardzo mogą podpaść uczniom, że ci decydują się na dokonanie zbrodni, czy chodzi tutaj zupełnie o coś innego?
Środowisko nauczycieli nie ma tutaj wystawionej laurki, to tez ludzie którzy popełniają błędy i ponoszą konsekwencje za niedociągnięcia w swojej pracy.

Zakończenie wbija w fotel, a epilog niespodziewanie wzrusza.

 W mojej ocenie rewelacyjny kryminał 10/10. Polecam.

Jest to 39 książka którą przeczytałam w 2017r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja 
*olimpiada czytelnicza na blogu pośredniczkaa.pl maj
* #czytambopolskie , na blogu poligon domowy (maj)

6 komentarzy:

 1. Zawsze z wielką chęcią sięgam po kryminały, a już w ogóle polskich autorów, więc z pewnością będę mieć ten tytuł na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. muszę zwrócić uwagę na tą książkę, jeśli będę miała okazję :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie znam! Brzmi super, główny bohater nauczyciel, zaskakujące zakończenie, zdecydowanie jak ją wypatrzę będzie moja. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tą książką zaciekawiłaś mnie do tego stopnia, że długo zastanawiałam się na jakim blogu ją widziałam, tzn. pamiętałam treść, ale nie mogłam sobie przypomnieć tytułu. Ze względu na wykonywany zawód - muszę przeczytać. ;)

  OdpowiedzUsuń