sobota, 27 maja 2023

Styria

 TYTUŁ: Styria

AUTOR: Mariusz Maszczyk

WYDAWNICTWO: Alternatywne 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 213

Książka do poczytania w majowy weekend? Proszę bardzo, "Styria" poleca się waszej uwadze. Niewielka ilość stron ale za to bardzo wciągająca treść. 

Dziennikarskie śledztwo dotyczące zniknięcia całej rodziny. Rzecz stała się w latach 50, trop prowadzi do 1945 roku gdy w Rycerce tworzyła się władza ludowa. Trudna powojenna przeszłość nie daje o sobie zapomnieć chociaż najlepiej o niej milczeć. 

Piotr Nowacki, były policjant obecnie dziennikarz reagując na list przysłany na adres redakcji wyjeżdża w Beskidy by zbadać sprawę. Z jednej strony śledzimy akcję, towarzyszymy bohaterowi w zbieraniu poszlak i podczas rozmów z miejscowymi, a z drugiej mamy świetne opisy przyrody, nie za długie, akurat takie żeby rozbudzić turystyczny apetyt. 

Stare notatki, fragmenty listów, pożółkłe dokumenty, czarno-białe fotografie, miejscowe legendy z takich skrawków nasz bohater musi złożyć całość, rozwiązać zagadkę i napisać artykuł. Sprawa jednak nabiera rumieńców i nic nie jest już takie proste jak się z początku wydawało. Jak ja lubię taki rozwój akcji i obserwowanie jak poszczególne elementy zaczynają pasować do układanki. 

Polecam, bo czyta się bardzo dobrze :) książka dla fanów historii, sensacyjnych odkryć i rodzinnych tajemnic. 

czwartek, 25 maja 2023

Klub czytelniczy dla samotnych serc

 TYTUŁ: Klub czytelniczy dla samotnych serc 

AUTOR: Sara Nisha Adams

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Kobiece

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 450

Chciałabym Wam coś więcej napisać o tej książce, ale mogę tylko jedno: przeczytajcie ją! A później dopiszcie do swojej czytelniczej listy jeszcze 8 tytułów :) 

W ręce bohaterów tej powieści wpada czytelnicza lista. Znajdują ją w różnych miejscach na różnych etapach swojego życia. Czytają, pochłaniają, przepadają, żyją tymi książkami, uciekają przed światem, wychodzą do świata, zaczynają dostrzegać, że obok też są ludzie którzy zmagają się z problemami. 

Miejscem spotkań tych osób jest biblioteka. Tylko budynek, a może coś znacznie więcej? 

Dla Aleishy praca w bibliotece jest sposobem na przetrwanie wakacji. Chodzi tam jak za karę, do czasu aż nie odkryła książek. O tak! Wiecie, że w bibliotece są książki i to całkiem za darmo :) a oprócz tego w pakiecie fajna atmosfera i ludzie którzy tak jak Wy kochają czytać. 

Mukesz nie potrafi poradzić sobie z żałobą. Córki rozpostarły nad nim parasol ochronny i zapomniały że on tam w środku jest. Mężczyzna znalazł jedną z książek którą kochała jego żona. Dzięki niej wyszedł ze swojej strefy komfortu i dotarł aż do biblioteki. 

Ta książka zapada w serce. Bohaterowie potrzebują wsparcia i znajdują je zarówno w książkach jak i u osób,  które na pierwszy rzut oka zupełnie nie mają pojęcia o życiu. 8 tytułów które dają temat do przemyśleń, które mają spory wpływ na postrzeganie świata. Kilka tytułów udało mi się wypożyczyć, na pewno dam Wam znać jak przeczytam :) 

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Kobiece.

piątek, 19 maja 2023

#mama i tata dadzą radę

 TYTUŁ: #Mama i tata dadzą radę 

AUTOR: Lucyna Mirzyńska

WYDAWNICTWO: eSPe

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 341

Dlaczego ta książka nie trafiła w moje ręce 13 lat temu? 

Powiem szczerze, że z ogromną ciekawością czytałam ten poradnik chociaż porody mam dawno za sobą. Na prawdę sporo rzetelnej wiedzy przygotowanej przez Lucynę Mirzyńską Anioła Fundacji Rodzić po Ludzku. 

Poradnik został podzielony na 4 rozdziały: poród, połóg, karmienie piersią i opieka nad noworodkiem. Przede wszystkim sporo tutaj informacji dotyczących współpracy z położną rodzinną. To kobieta która pomoże przyszłej mamie, która wysłucha, rozwieje wątpliwości, będzie towarzyszyć w czasie porodu, wesprze w początkach laktacji. 

Na prawdę warto już od 21 tygodnia rozejrzeć się za położną. W dobie Internetu gdzie informacji szuka się u wujka Google lub na forach internetowych rzetelna wiedza jest na wagę złota. Warto skorzystać z wiedzy i doświadczenia położnych. 

Co jeszcze można znaleźć w tej książce? Kilka sposobów na radzenie sobie z stresem przed porodem, wskazówki dotyczące karmienia (ten rozdział przeczytałam z wielką uwagą wspominając moje początki macierzyństwa) i opieki nad maluszkiem. Niezwykle ważny rozdział poświęcony został pierwszej pomocy w przypadku zagrożenia życia dziecka. 

Wartościowe w tej książce jest to że skierowana jest do mamy i taty. Autorka wypunktowała nawet zadania dla taty, myślę że to super sprawa bo mężczyźni lubią być specami od zadań specjalnych i mają tutaj niezłe pole do popisu. Jest też miejsce na notatki. 

Książkę polecam z całego serca ❤️ będzie idealnym prezentem dla przyszłych rodziców 👶


wtorek, 16 maja 2023

Ogród sekretów i zdrad

 TYTUŁ: Ogród sekretów i zdrad 

AUTOR: Agnieszka Krawczyk 

WYDAWNICTWO: Filia 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 528

Agnieszka Krawczyk w zaskakującej odsłonie powieści historycznej. Och, jak mi się ta książka podobała! (Zwłaszcza że w pracy silny nacisk położyliśmy ostatnio na lata 20. XX wieku). 

📌 dwie płaszczyzny czasowe

📌 rodzinna tajemnica

📌 oryginalni bohaterowie

📌 przedwojenny dwór

 📌 blichtr dwudziestolecia międzywojennego

📌 wielki majątek

📌 samobójstwo 

Część historyczną czytało mi się znakomicie, rozdziały są przeplatane czasami współczesnymi kiedy Róża próbuje rozwiązać rodzinną tajemnicę. Ze skrawek wspomnień, nielicznych pamiątek, artykułów prasowych i tajemniczych zdjęć dziewczyna próbuje poskładać w całość rodzinną historię. Fascynujące jest to jakie wnioski wysnuwa mając do dyspozycji niewiele elementów. W kontraście do tych wniosków poznajemy dzieje rodu Korsakowskich. 

Nie chcę za dużo zdradzać z fabuły mogę Wam tylko napisać, że ta historia wciąga. Ja nie miałam ostatnio za dużo czasu na czytanie, ale w sumie wyszło mi to na dobre bo chwile spędzone z książką tym bardziej doceniłam a przy okazji mogłam tę książkę dłużej czytać. Bo to wiecie jest taka powieść którą chce się jak najszybciej przeczytać, a jednocześnie nie chce się jej za szybko skończyć. 

Na zakończenie magiczne słówko: polecam ❤️

sobota, 6 maja 2023

Większy kawałek nieba

 TYTUŁ: Większy kawałek nieba 

AUTOR: Krystyna Mirek 

WYDAWNICTWO: Lekkie

ROK WYDANIA: (2016) 2022

LICZBA STRON: 557

Chciałam przeczytać tę książkę od dnia wydania czyli od 2016 roku 😱 ale udało się dopiero teraz. 

Z okazji premiery 3 tomu cyklu #igaiwiktor postanowiłam przeczytać całą serię i tego się trzymam. 

Książka warta polecenia, taka bym powiedziała ludzka, codzienna historia. Myślę, że takich ludzi jak ci opisani na kartach powieści można spotkać w każdym mieście. 

Iga pracuje w Anglii do Polski wraca tylko po to by wyciągnąć ojca z kłopotów. Podczas jednego z krótkich pobytów podejmuje spontaniczną decyzję i zatrudnia się w jednej z krakowskich restauracji. Wynajmuje pokój i chce rozpocząć nowe życie. Na początku wszystko układa się znakomicie, ale dziewczyna wie że życie jeszcze się o nią upomni, zawsze tak było. Czy córka alkoholika, poraniona psychicznie, będzie umiała przyjąć wyciągniętą do niej dłoń. 

Wiktor prowadzi rodzinną restaurację, dba o miłą atmosferę w pracy. W domu jednak nie radzi sobie z nastoletnim synem. Sam wychowuje Oliwiera bo jego ukochana żona zmarła kilka lat temu. 

Natalia od trzech lat spotyka się z Wiktorem. Z pomocą jego matki próbuje upodobnić się do zmarłej Łucji by zdobyć serce mężczyzny. Kobieta już dawno przekroczyła trzydziestkę, musi podjąć odpowiednie kroki by w końcu została żoną. 

Kolejna książka autorki którą mogę zaliczyć do swoich ulubionych ;) czyta się na prawdę przyjemnie, takie spotkanie z przyjaciółmi, poznawanie relacji na różnych poziomach znajomości, mierzenie się z problemami, szczere rozmowy, poznanie prawdy o sobie. 

Klasyczna powieść obyczajowa XXI wieku, książka do poczytania, do przemyślenia, gdzie czytelnik kibicuje bohaterom, gdzie sam rozmyśla o tym jak rozwiązać ich problemy. 

Za tom drugi zabieram się już niebawem, nie dam tej książce długo na siebie czekać. poniedziałek, 1 maja 2023

Podsumowanie kwietnia

 


I jest! Długo wyczekiwana piękna wiosna ☀️ oby została z nami jak najdłużej :) 

Zapraszam na zwięzłe podsumowanie kwietnia: 


#zawódspadkobierca prosty i przystępny język, cięte riposty i humor sytuacyjny ta książka zdecydowanie poprawia humor. 

#kobietyodadoz Konkretne hasła, krótka analiza, mądre słowa, kobiecy świat bez ściemy i lukru. 

#Pandora Mitologia grecka i wiktoriańska Anglia - takie, może niecodzienne połączenie okazało się świetnym motywem powieści :)

#miejscenaziemi rozstania i powroty, nowe życie i żałoba, nowe przyjaźnie, nowa miłość, nowe pomysły na życie obyczajówka napisana przepięknym językiem. 

#27śmierciTobyegoObeda Mocna lektura, ale warto wyjść z bańki wypełnionej stereotypami.

#wiosnacudów nowa, sympatyczna seria Magdaleny Kordel 🌸

#zaginioneklejnoty mój ukochany XIX wiek i bohaterka którą pokochacie za cięty język i walkę o siebie

#dziewczynaztitanica związek który od początku był skandalem, elity Ameryki i niezatapialny Titanic ta historia hipnotyzuje

#listaktorazmienilamojezycie książka która na mojej półce stała już ładne parę miesięcy, lekko, zabawnie ale też trochę poważnie, idealnie wyważona. 

Całkiem fajne 9 tytułów, było na prawdę ciekawie :) każdą z tych książek mogę Wam polecić. 

Audiobooki przesłuchałam 3 :


#zamaskowanyzamaskowana bardzo przyjemnie się słuchało, historia o tym że każdy ma prawo do szczęścia

#bestseller dawno tak się nie uśmiałam, genialna interpretacja lektorki, bohaterka której w życiu nie chciałabym spotkać i książka która stanie się hitem wydawniczym. 

#czerwonaziemia podróż przez Afrykę, dwa plany czasowe, sporo wątków politycznych, ale warto było poznać tę powieść. 

Stos hańby?  Proszę bardzo, dwie książki na minusie, a w tym jedna która zalegała mi od bardzo dawna.  Czyli pełen sukces :) 


Jestem mego zadowolona z tego miesiąca. Oby maj przyniósł też taki dobry czytelniczy wynik. 

Kochani, słonecznej majówki i samych pysznych lektur.  :) 

Ja właśnie czytam "Przy stole" Claire Powell