czwartek, 29 czerwca 2023

Kroki na strychu

 TYTUŁ: Kroki na strychu 

AUTOR: Marta Malinowska 

WYDAWNICTWO: Mando

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 317Pierwsza myśl po przeczytaniu tej powieści? "Dobre to było!"

Chętnie wcisnęła bym tę książkę Wam do ręki z nakazem czytaj! Ale nie chcę słyszeć głosów, że nie czytacie w ciemno. Więc słów kilka o tej historii:

Patrycja dostaje awans, ale na drugim końcu Polski. Jak najbardziej jej ta sytuacja odpowiada, bo z domem rodzinnym nie chce mieć nic wspólnego. Jej życie to praca, ma z niej satysfakcję i pieniądze. Czuje się spełniona. Wiodłaby sobie takie spokojne samotne życie gdyby nie sąsiadka. 

Mąż pani Janiny zaginął kilkanaście lat temu, wyszedł do sklepu i nie wrócił. Milicja nie natrafiła na żaden ślad. Kobieta próbuje zaciekawić swoją historią Patrycję. 

Bogusia - dorastała w szczęśliwej rodzinie (albo tak jej się wydawało), a sama trafiła na przemocowca. Pan prawnik wie gdzie uderzyć żeby zabolało i żeby nie został ślad. Kobieta nie ma siły by odejść, przecież nie wyjawi córce jakim tyranem jest jej idealny ojciec. 

Czy nad domem, który kupiła Patrycja ciąży fatum? Te ściany widziały nie jedno. Czy traumy przechodzą z pokolenia na pokolenie? Czy można przerwać łańcuch cierpienia? 

Sporo w tej książce bólu, poniżenia, zwątpienia. Karmy, fatum, losu - jak by tego nie nazwać ciekawie zostały tutaj przedstawione zależności między przeszłością, a teraźniejszością. 

Wątki zostały splecione po mistrzowsku, kilka punktów widzenia, różne perspektywy, dające do myślenia zdania. Emocje które buzują, przelewają się jak w kotle, same złe emocje, bo sporo zła doświadczyły bohaterki. Ale jest też światełko w tunelu, człowiek tuż obok, który wysłucha i nie będzie oceniał. 

Polecam, bo to historia która zostaje w człowieku na długo!

sobota, 17 czerwca 2023

Osiedlowy monitoring

 TYTUŁ: Osiedlowy monitoring 

AUTOR: Dagmara Rek

WYDAWNICTWO: WasPos

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 200

Czasami szukamy jakiejś lekkiej, niezobowiązującej powieści. Takiej książki na przewietrzenie głowy. Mam dla Was recenzje książki która idealnie spełnia taką funkcję. 

Niewielka ilość stron, duża czcionka taki format dobrze się sprawdza gdy właśnie potrzebujemy jakiegoś resetu. 

Bohaterką książki jest Halina pani po 60, której dni wypełniają krzyżówki, seriale i obserwowanie sąsiadów. Kobieta lubi wiedzieć co dzieje się na osiedlu, wszystkich zna, nikomu nie popuści jeśli delikwent zachowuje się nieodpowiednio. Halina dba o segregację śmieci, o sprzątanie po psie, pilnuje dozorczyni, czasami odbierze paczkę od kuriera by przekazać ją adresatowi. 

Trzymajcie się na baczności jeśli macie taką sąsiadkę obok siebie. Z drugiej jednak strony możecie spać spokojnie bo Halina dba o bezpieczeństwo osiedla, nikt nieznajomy nie ma prawa się tam kręcić. 

Oprócz Haliny poznajemy też Jadzię, kolorowego ptaka. Bardzo polubiłam tę panią, która żyje w zgodzie ze sobą i zupełnie nie przejmuje się opinią innych. 

Lubię czytać o zadziornych wścibskich babkach (ale na pewno nie chciałabym żadnej spotkać!) i liczyłam że Halina właśnie taką będzie. Niestety zabrakło mi tutaj pazura, podkręcenia akcji i emocji. 

Książka nie jest monotonna, bo naszej bohaterce sporo się przytrafia ale niestety czegoś mi brakowało. Sytuacje jak najbardziej z życia wzięte ale w ich opisie można było nieco zaszaleć. Gatunek, którym jest komedia na to pozwala. 

Może książka nie wywołała u mnie napadów śmiechu ale była fajnym czytadłem. Takim właśnie na weekendowe popołudnie. 


piątek, 16 czerwca 2023

Dziewczyna z mojego nieba

 TYTUŁ: Dziewczyna z mojego nieba 

AUTOR: Krystyna Mirek 

WYDAWNICTWO: Lekkie

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 348Długo wyczekiwane zakończenie trylogii #igaiwiktor. Bardzo się cieszę że udało mi się wszystkie trzy książki przeczytać w krótkim czasie, całą historię mam więc na świeżo.

Zastanawialiście się kiedyś co kryje się za słowami "i żyli długo i szczęśliwie"? Czy po wyznaniu sobie uczucia bajka trwa dalej? Minęło kilka lat od kiedy Iga i Wiktor założyli rodzinę. Tworzą małżeństwo prawie idealne, jedyną rysą, jest to że Iga nie potrafi przestać pomagać ojcu. Od lat daje się manipulować, odkłada pieniądze, wyciąga ojca z tarapatów. Wiktor wie, że to droga donikąd ale dziewczyna nie daje się przekonać racjonalnymi argumentami. 

Wątek DDA został tutaj przedstawiony w dosadny sposób. Iga jako dziecko, a teraz już dorosła kobieta zostaje uwikłana w tak toksyczną relację. Iga nigdy nie doświadczyła od ojca niczego dobrego, będąc małą dziewczynką widziała wiecznie pijanego ojca, domowe awantury, gdy stała się kobietą dała sobie wmówić, że jej obowiązkiem jest troska o ojca. Mimo, że ma obok siebie mądrego męża nie potrafi dobrze ułożyć tej sprawy. Cały czas czuję się odpowiedzialna. 

Druga para, której kibicowaliśmy w poprzednich tomach to Janek i Amelia. Dziewczyna zrealizowała swoje marzenia, teraz myśli tylko o tym by ona i jej dzieci nie były ciężarem dla męża, ważne jest dla niej to by spłacić zaciągnięty dług. Na przykładzie tej pary autorka pokazała jak ważna w związku jest rozmowa. Każda ze stron ma swoje racje ale trzeba je wysłuchać, a nie samemu wiedzieć lepiej co ta druga osoba myśli i czuje. 

Mamy też motyw starego listu. Jest to nowy wątek. Niestety autorka nie pociągnęła historii pięknego pierścionka znalezionego w antykwariacie. Na tym polu czułam niedosyt. Bo ja lubię takie głosy z przeszłości.

Całość trylogii oceniam bardzo pozytywnie. Takie książki to jak spotkanie z przyjaciółmi kiedy ich troski są nam bliskie, a radości wywołują uśmiech i na naszej twarzy. 

Polecam. Te książki to idealny pakiet na prezent. 

poniedziałek, 12 czerwca 2023

Panna Richwood

 TYTUŁ: The candidates Panna Richwood 

AUTOR: Marcel Moss 

WYDAWNICTWO: Filia

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 395Marcel Moss to autor uwielbiamy przez starszych i młodszych czytelników. Ja tym razem miałam okazję przeczytać książkę dedykowaną młodzieży. I potwierdzam, jest ona napisana na miarę czytelników 16+ (brak scen erotycznych, asertywna postawa wobec namawiających do picia alkoholu). 

Jasmine w dniu swoich 18 urodzin dowiaduje się że została adoptowana. Jej rodzice zginęli w wypadku, a jedyny żyjący krewny najbogatszy człowiek na świecie chciał by dorastała w normalnym domu zdala od bogactwa. Jasmine uwielbiała swoje dotychczasowe życie, skromne materialnie ale bogate w uczucia rodzinne. Teraz wszystko się zmienia, dziewczyna wyjeżdża na drugi koniec kraju by poznać wuja i nauczyć się jak zarządzać majątkiem. 

Richwood to starszy mężczyzna, bezwzględny biznesmen, manipulant dążący po trupach do celu. Jasmine nie zachłysnęła się bogactwem, próbuje na spokojnie ocenić sytuację w której się znalazła. Niestety od kiedy trafiła pod dach wuja ma niewiele do powiedzenia. Oczywiście próbuje wyrazić własne zdanie ale z drugiej strony cały czas daje Richwoodowi szansę by ten pokazał się z lepszej strony. A on to perfidnie wykorzystuje. 

Może z mojego opisu wynika że są to czarno-białe postacie, ale nie martwcie się, nie jest tak. Sporo tutaj niuansów i odcieni szarości. 

Myślę, że nastolatki szukają takiej współczesnej bajki o Kopciuszku. Kiedy w jednej chwili odmienia się nasz los, a mimo to potrafimy pozostać sobą. Książki bardziej o przyjaciołach niż o romantycznych znajomościach. Odrobiny adrenaliny, muzycznego szaleństwa, oderwania się od codzienności. 

Wszystko to znajdziecie w książce Mossa. Ja mimo wieku 30+ dałam się oczarować tej historii, czytało mi się ją dobrze, nie miałam wygórowanych oczekiwań, a przewracałam strony węsząc jakąś intrygę. I nie zawiodłam się. Zakończenie totalnie wbijające w fotel, takie wiecie, że najchętniej dorwałoby się już drugi tom. 

Polecam! 

czwartek, 8 czerwca 2023

Wszystkie kolory nieba

 TYTUŁ: Wszystkie kolory nieba 

AUTOR: Krystyna Mirek 

WYDAWNICTWO: Znak 

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 390

Książka wydana kilka lat temu, a powiem Wam że cały czas jest czytana w bibliotece. Musiałam się wpisać na listę oczekujących, z początkiem maja czytałam tom 1 Większy kawałek nieba i z niecierpliwością czekałam na dalsze losy bohaterów. 

Samo "kocham cię" nie wystarczy. Żeby zbudować związek trzeba umieć iść na kompromis. Iga mimo że Wiktor obiecuje jej zapewnić utrzymanie uparła się by pracować. To oczywiście budzi sporo wątpliwości, jak to teraz będzie wyglądało? Szef i kelnerka? Żadnej osobie w restauracji taki układ nie odpowiada. 

Szczęście nie przychodzi od razu. Matka Wiktora z początku przyjaźnie nastawiona do dziewczyny szybko odkrywa że ona nie pasuje do świata w którym żyją Janiccy. Przyjęcie w ogrodzie pokazało jak bardzo Iga się od nich różni. Jednak uczucie Wiktora jest prawdziwe dla niego nie liczy się fasada i pozory, on tę dziewczynę kocha. 

W tej części poznajemy bliżej Janka. Mężczyznę sukcesu, który sięga po to czego zapragnie i zazwyczaj to dostaje, często nawet z bonusem. Tym razem trafiła kosa na kamień i Janek zaczyna się zastanawiać ile warte było dotąd jego życie. 

Pojawia się też ciekawy wątek pierścionka kupionego w antykwariacie. To przedmiot z duszą, Iga czuję że za tym przedmiotem kryje się niesamowita historia. 

Książki pani Krystyny polecam każdemu bez wyjątku. Może to być czytelniczy reset po cięższych lekturach, może to być historia która zapada w serce, może być jak spotkanie z przyjaciółką przed którą można wyznać wszystko co leży na sercu. Na taką książkę każdy moment jest dobry. 

Wszystkie kolory nieba zostały niedawno wznowione. Szukajcie książki w takiej okładce: czwartek, 1 czerwca 2023

Podsumowanie maja

 


Hej :) przecież tak jakby wczoraj była majówka, prawda? Czas pędzi jak dziki 🤣 

Maj był intensywny: tydzień bibliotek, noc muzeów, wyjazd integracyjny, nowe wyzwania i zadania. Działo się, ale w ferworze obowiązków znalazł się i czas na czytanie. 

Zacny stosik 9 książek:


#przystole nie jedna ważna rozmowa odbywa się przy stole, tutaj sporo rodzinnych sytuacji, przemyśleń i szukanie drogi do dojrzałości.

#wiekszykawaleknieba jakże przyjemna powieść, taki literackie spotkanie z przyjaciółmi

#uwazajczegopragniesz wielka wygrana, ogromne pieniądze i niezłe tarapaty bardziej obyczajówka niż thriller ale nadal warta polecenia 

#ogrodsekretowizdrad rodzinne tajemnice to jest to co lubię, tutaj retrospekcje do lat 20 XX wieku

#mamaitatadadzarade poradnik dla młodych rodziców. Polecam!

#takamiloscsiezdarza romantyczne zakończenie trylogii

#klubczytelniczydlasamotnychserc - kocham tę książkę ❤️

#styria - górskie wędrówki, tajemnicze zniknięcie sprzed lat i dociekliwy dziennikarz

#ksiegautraconychimion - ciche bohaterstwo, mrówcza praca, wielkie ryzyko, sztuka fałszowania dokumentów.

Każdą z tych książek mogę Wam polecić, na prawdę cieszę się że trafiam na same dobre książki. 


Audiobooki przesłuchałam 3, przepadłam w historii #kochankowieburzy, lata 60 XIX wieku, walka o niepodległość, ale też walka o miłość i o prawo do decydowania o sobie. 


Walka ze stosem hańby kolejny raz zakończona sukcesem ;) -2 książki z półki - brawo ja :) czytam też książki z biblioteki więc jest u mnie na prawdę różnorodnie, czytam to co lubię i to co chcę. 

Udanego czerwca ☀️☀️☀️