poniedziałek, 31 lipca 2023

Annabelle i książę

 TYTUŁ: Annabelle i książę 

AUTOR: Evie Dunmore

WYDAWNICTWO: Muza

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 377Wiek XIX to zdecydowanie mój comfrort time jeśli chodzi o czas akcji powieści. Tym razem wybrałam się dalej niż Rzeczpospolita pod zaborami. Zabieram Was do Anglii.

Kobiety walczą o swoje prawa, o prawo do zdobywania wiedzy, o prawo do zarządzania swoim majątkiem, o prawo głosu, o prawo do szacunku. Annabelle otrzymała miejsce na Oksfordzie, musi udowodnić swojemu opiekunowi (kuzynowi Glibertowi, który sprowadził ją do roli służącej) że kobiety zasługują na to by się uczyć. Za otrzymane wsparcie finansowe Annabelle ma wspierać feministyczny ruch walczący o prawa kobiet. 

Misją sufrażystek jest przekonanie wpływowych mężczyzn do zmiany obowiązującego prawa. Agitując Anabell trafia na księcia Montgomery - jak się okazuje jednego z najbardziej wpływowych mężczyzn w kraju. 

Sprawa kobiet to jedno, a serce które wyrywa się w stronę księcia to drugie. Czy jest szansa na pogodzenie tych elementów? Sprawdźcie, gwarantuje że nie zabraknie momentów pełnych emocji i zmysłowości. 

Na duży plus zasługuje wiek bohaterki, nie jest to bardzo młoda osoba która ślepo wierzy w ideały i ideologię. Anabelle ma 25 lat i zna swoje miejsce w świecie, ale wie że dzięki zdobytej wiedzy będzie mogła żyć tak jak chce, a nie pod dyktando prawnego opiekuna. Jej dojrzałość objawia się również w tym jak pojmuje miłość. Miłość to wolność, a ta czasami boli. 

Nie czytałam tej książki tak szybko jak zamierzałam. Trzeba się tutaj pochylić nad niektórymi wątkami, nie ma takiego lotu nad stronami. Wymagające lektury też są ok, zwłaszcza, że ta osłodzona jest romansem.

Nie lubię współczesnych wątków politycznych ale te historyczne jak najbardziej potrafią być wciągające. Tutaj świetnie została ukazana walka kobiet o równouprawnienie, na tyle ciekawie, że chętnie zgłębię ten temat. 

Książkę polecam Waszej uwadze :) 

Czekam na kolejny tom serii #liganiezwykłychkobiet

sobota, 29 lipca 2023

Ktoś do kochania

 TYTUŁ: Ktoś do kochania 

AUTOR: Magdalena Kordel

WYDAWNICTWO: Znak

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 326


Zanim wyznasz mi miłość

Ty albo żadna

Dom sekretów


Cała seria w komplecie!

Czekałam długo na tę kontynuację, sporo spraw wymagało wyjaśnienia, kilka sekretów musiało ujrzeć światło dzienne, nadszedł czas by rozliczyć się z przeszłością. 

Na pewno cała seria jest spójna, pełna życiowych spraw i dramatów z przeszłości. Koniecznie musicie przeczytać poprzednie książki by poznać "Kogoś do kochania".

Dygresji i wątków pobocznych nadal w tym tomie sporo. Trochę też okrągłych słówek opóźniających akcję, ale mimo wszystko to nadal ta historia, która otuli was zapachem świeżo parzonej kawy i gorących drożdżówek, które można zjeść w cieniu werandy. 

Historie wojenne nigdy nie są łatwe. One zostają w człowieku na zawsze. Halina chciała przeżyć wojnę i jej się to udało, ale zupełnie nie zastanawiała się nad tym ile niedopowiedzeń, ile złych emocji za sobą zostawiła. Gdy siostra odmówiła przyjęcia pomocy przestała się nią interesować, żyła własnym życiem do czasu aż postanowiła rozliczyć się z przeszłością. Adela mocno trzymała się swojej wersji wydarzeń, ale jak się okazuje wszystko zależy od perspektywy. 

Oprócz mocnego wojennego wątku mamy też motyw zdrady. Tutaj ciekawie ukazany z trzech punktów widzenia. Lubię takie zabiegi. 

Podsumowując: cała seria ma swoje mocniejsze i słabsze strony, szybkie i wolne tempo ale ogólnie jest to dość urocza historia (ok czasami bardzo słodka) taka do poczytania i do polecenia mamie, babci czy cioci. ❤️

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Znak 


czwartek, 27 lipca 2023

Ataraksja

 TYTUŁ: Ataraksja 

AUTOR: Tomasz Żak

WYDAWNICTWO: SQN

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 330

Urlop co prawda nie rozpieszcza mnie pogodą ale korzystamy z innych atrakcji niż plaża więc nie jest źle ⛅. Przede wszystkim jest to czas wspólnie spędzony z córkami ❤️ ale i też sporo chwil dla siebie. Zaczynam już trzecią książkę więc wypadałoby wpaść z jakąś recenzją ;) 

Stare listy, rodzinne tajemnice z przeszłości to domena autorek i ich kobiecych bohaterek. Tym razem ten znany motyw wykorzystał Tomasz Żak przedstawiając losy rodziny Wojnarów i Witczaków. I powiem Wam, że z męskiej perspektywy świetnie to wypadło. 

Wacław jedzie na Śląsk na odczytanie testamentu ciotki, o której istnieniu nawet nie wiedział. Gdy udaje mu się załatwić formalności okazuje się, że to dopiero początek jego śląskiej przygody. Klementyna prowadzi eksperymentalnego bloga, tajemnice które skrywała ciotka Wacława warte są opisania. Dziewczyna pomaga mężczyźnie przebrnąć przez listy, opowiada historię Śląska i tłumaczy na jak wielką bombę trafili. 

Komuś jednak zależy aby informacje zawarte w listach nie ujrzały światła dziennego. Od wielu lat szuka ich bardzo niebezpieczny człowiek. Nacjonalistyczna organizacja może się zachwiać w posadach gdy prawda wyjdzie na jaw. 

Co to było za połączenie! Rodzinne tajemnice, akcja ocierająca się o thriller, miłość do ojczyzny która potrafi być zgubna, sekrety które rodzona matka zabrała ze sobą do grobu - tutaj się dzieje. Intensywna akcja, szybkie sceny a w tym wszystkim bohater którego byście nie podejrzewali o żadne brawurowe działania. Wacław chciał tylko pochować ciotkę i wrócić do swojego smutnego życia. A życie potrafi być przewrotne, ta książka pokazuje że nawet bardzo. 

Powieść czyta się błyskawicznie wchodząc w akcję bez problemy. Wątki z przeszłości napisane na prawdę z wyczuciem (pierwsze dni stanu wojennego), zaciekawiają, tworzą niesamowite tło dla wydarzeń z teraźniejszości. Jako fanka starych listów i trupów w rodzinnej szafie jestem bardzo usatysfakcjonowana. Ataraksja to dobra książka. 

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Sqn.Polecam Wam również Trzydziestkę ! Czytajcie :) 

piątek, 21 lipca 2023

Annabelle i książę

 "Annabelle i książę” Evie Dunmore w księgarniach od 26 lipca! 


Książka idealna dla fanów powieści i serialu o rodzinie Bridgertonów!


Rok 1879. Dwudziestopięcioletnia Annabelle Archer jest ubogą córką duchownego. Od śmierci ojca pozostaje pod wątpliwą opieką kuzyna Gilberta, w domu którego pełni rolę służącej. Dziewczynie brakuje pozycji i pieniędzy, nie można jej jednak odmówić błyskotliwości i inteligencji. Dzięki rozległej wiedzy i stypendium National Society for Women’s Suffrage zaoferowano jej miejsce na Uniwersytecie w Oxfordzie, który właśnie otworzył się dla kobiet.

W zamian za stypendium Annabelle ma wspierać rosnący w siłę feministyczny ruch, walczący o prawa wyborcze kobiet. Jej zadaniem będzie rekrutacja wpływowych ludzi. Celem Annabelle staje się Sebastian Devereux, wyrachowany książę Montgomery, jeden z najbardziej wpływowych mężczyzn w kraju. 

Sebastian jest zaintrygowany odwagą i pięknem nieznajomej. Ale choć książę szuka żony, nie może sobie pozwolić na związek z kobietą, która nie reprezentuje wysokiej klasy społecznej. Tylko jak oprzeć się takiej piękności?

Annabelle, rozdarta między rosnącą namiętnością a nieugiętą determinacją, żeby zachować godność i nie ograniczyć swojej roli jedynie do bycia kochanką Devereuxa, odkryje jak pokonać księcia… Czy Sebastian odważy się zaryzykować swoje dziedzictwo dla miłości?

Zainteresowani? Zostawiam link do przedsprzedaży <Annabelle_i_ksiaze>niedziela, 16 lipca 2023

Siedem dni w czerwcu

 TYTUŁ: Siedem dni w czerwcu 

AUTOR: Tia Williams 

WYDAWNICTWO: Muza

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 412

Czy siedem dni wystarczy by zakochać się na całe życie? Dodajmy że było to siedem dni wypełnionych alkoholem, narkotykami i samookaleczeniem...

Dwoje nastolatków Geneviev i Shane, oboje z wielkim bagażem problemów. Ona cierpiąca na nieuleczalną chorobę (potężne migreny), mieszkająca tam gdzie akurat zażyczy sobie kolejny facet jej matki. On pełen gniewu, uzależniony od alkoholu mieszkaniec domu dla sierot. Spotykają się w najgorszym dniu swojego życia. Spędzają ze sobą siedem dni, po których ona trafia do szpitala, a on znika. 

Spotykają się 15 lat później kiedy są zupełnie innymi ludźmi. Ona samotnie wychowuje córkę, uwielbiają ją czytelniczki na całym świecie za erotyczną sagę o wampirach, nadal zmaga się z migrenami. On nigdy nie pojawia się na literackich galach chociaż jego książki trafiły na listy bestsellerów, od dwóch lat nie pije. 

Czy uczucie które zrodziło się wiele lat temu ma szansę wybuchnąć z nową mocą ? 

Zacznijmy od tego że ja nie wierzę w taką miłość jak przedstawiona w tej powieści. W czasie tygodnia, który spędzili razem w czerwcu raczej nie trzeźwieli, przez kolejne lata pielęgnowali w sobie uczucie, że mogli siebie na wzajem uratować (akurat byłoby wręcz przeciwnie). W swoich książkach opisywali to co mogłoby się wydarzyć i w co uwierzyli. 

A teraz pora na słodkie zderzenie z rzeczywistością. Niby trzymanie się na dystans, niby pretensje, a przecież to jak iskrzyło między nimi było widać z daleka. 

Przez pierwsze 100 stron strasznie trudno było mi się wkręcić w fabułę. Czytałam jakoś tak bez zainteresowania, nie kleiło mi się to wszystko. Potem też nie było lepiej. Chociaż kilka ciekawych wątków się tutaj pojawia i szkoda tylko że w taką formę zostały ujęte. 

Na pewno na uznanie zasługuje to że autorka pokazała jak czarnoskórzy artyści spychani są na margines. Dyskryminacja mniejszości nadal ma się dobrze :(

Książka o dawaniu sobie drugiej szansy u mnie nie zapunktowała ale może Wy wyciągnięcie z tej książki coś więcej. Sprawdźcie sami!

wtorek, 11 lipca 2023

Morderstwo w księgarni

 TYTUŁ: Morderstwo w księgarni 

AUTOR: Merryn Allingham

WYDAWNICTWO: Mando

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 317

Kryminał dla osób które nie lubią krwawych, brutalnych scen a mają ochotę na mały umysłowy trening? Proszę bardzo: "Morderstwo w księgarni". 

Anglia, lata 50 XX wieku. Flora przejęła księgarnie po cioci i próbuje związać koniec z końcem. Klientów jest niewielu, a okazuje się że może być ich jeszcze mniej. Gdy dziewczyna znajduje między regałami zwłoki po miasteczku rozchodzą się niezbyt przyjemne plotki. Przyczyna śmierci młodego mężczyzny jest naturalna, ale Florze coś nie daje spokoju. 

Jack Carrington mieszka w miasteczku od pięciu lat, ale nikt do tej pory go nie poznał. Pisze kryminały, nie wychodzi z domu, a zakupy załatwia dla niego 12 leni chłopiec. Pech chciał, że tego dnia kiedy pierwszy raz Jack przekroczył próg księgarni trafia na trupa. 

Koniec spokojnego życia, bo Flora musi rozwiązać zagadkę tajemniczej śmierci. Oczywiście wciąga w prywatne śledztwo Jacka. Akcja toczy się niespiesznie, Flora i Jack mają do przeprowadzenia sporo rozmów z mieszkańcami, a nie każdy chce mówić to czego oni spodziewają się usłyszeć. 

Lekka powieść, bez zobowiązań. Warstwa obyczajowa nie jest jakoś mocno rozbudowana żeby skupić się na tym aspekcie, zagadka kryminalna dosyć prosta, relacje między bohaterami też nie bardzo skomplikowane. Książka do poczytania, ale bez efektu wow, taki przerywnik od lepszych czy bardziej angażujących książek. Myślę że taka akurat na wakacyjny wyjazd 🏖️📚

A i jeszcze jedno, komedia kryminalna to też nie jest, jeśli ktoś by się zastanawiał ;) 

piątek, 7 lipca 2023

Wyśniony koncert

 TYTUŁ: Wyśniony koncert 

AUTOR: Anna Bałenkowska

WYDAWNICTWO: Zwierciadło 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 349Jakie ja mam szczęście! Druga książka 10/10 w przeciągu kilku dni.

🎶🎻 Muzyka klasyczna, głowa pełna marzeń, młodość, manipulacja, pieniądze, wspaniałe widoki i wielka miłość. Te części składowe tworzą niezwykłą fabułę, która porusza najczulsze struny. 

Antoniusz Dobrowolski to genialny młody kompozytor. Nie ma jednak siły przebicia, mieszka w wynajmowanej suterenie, pracuje wykładając towar w sklepie i marzy o tym że jego utwór będzie grany na największych scenach świata. Wielki świat staje przed nim otworem gdy jego kompozycja zostaje zauważona na prestiżowym konkursie. Czy jednak spełnione marzenie oznacza szczęście?

Pięćdziesiąt lat później utwór Dobrowolskiego trafia w ręce znakomitego dyrygenta. Bianchini od razu zauważa potencjał, chce to zagrać, a solową partię skrzypiec powierzyć Clarze dziewczynie do której ma ogromną słabość. Problem polega jednak na tym, że od pół wieku nie słyszano o kompozytorze. 

Bianchini i Clara wyruszają do Walencji by odnaleźć twórcę i rozwiązać zagadkę utworu który zniknął na tyle lat. Ta historia to nie tylko pogoń za muzyką, to powieść przede wszystkim o marzeniach i ucieczce od samotności i o wielkiej miłości. 

Antoniusz to wrażliwy artysta, podatny na manipulacje, wielki romantyk. Były sytuacje w których chciałoby się nim potrząsnąć, żeby otworzył oczy, i przestał bujać w obłokach. A z drugiej chciałoby się nim zaopiekować, stworzyć mu warunki w których mógłby w pełni rozwinąć swój talent. 

Bianchini pewny siebie, wykorzystujący swoją pozycję, sięgający po wszystko czego zapragnie. Czy podczas podróży do Walencji zrozumie wreszcie co jest w życiu tak na prawdę ważne? Czy mężczyzna, który ma wszystko zacznie widzieć coś więcej niż tylko czubek własnego nosa? 

Clara w wieku 12 lat postanowiła że zamieszka w Rzymie. Teraz gdy jest dorosłą kobietą ma dość tego miasta. Dla muzyki poświęciła wiele, ale muzyczny świat nie przyjął jej z otwartymi ramionami, wręcz przeciwnie. Dziewczyna włożyła ogrom pracy by znaleźć się właśnie w tym miejscu, czy było warto? 

Świat który przedstawiła autorka jest wyjątkowy, ale zdecydowanie nie idealny. Fabuła snuta niespiesznym tempem, hipnotyzuje muzyką i nie pozwala odłożyć książki, aż do ostatniej strony. 

To niebanalna historia, w którą pani Anna włożyła mnóstwo serca i pracy. Szczegóły muzyczne, przepiękne opisy Rzymu, Walencji, Krakowa. Docenicie tę książkę za jej subtelność i wzruszające zakończenie.


sobota, 1 lipca 2023

Podsumowanie lipca

 


Hello! ❤️🍒 Tak w czerwcu zdecydowanie miałam dietę bogatą w owoce 🍓 kocham miłością wielką tę zrywane prosto z krzaczka :) a do tego leżaczek, lekki wiaterek i dobra książka. Tak mniej więcej w czasie wolnym od pracy wyglądał mój czerwiec :) 

Przeczytane 9 książek (w tym dwie pretendujące do top 2023): 

#państwo1 wizja przyszłości, która mam nadzieję nigdy się nie spełni 

#wszystkiekolorynieba - samo "kocham cię" nie wystarczy. Żeby zbudować związek trzeba umieć iść na kompromis, to historia po magicznych słowach "i żyli długo i szczęśliwie".

#thecandidatespannarichwood - współczesna bajka  , dla tych trochę starszych i dla tych trochę młodszych, Marcel Moss potrafi zatrzymać czytelników na dłużej. 

#dziewczynazmojegonieba - list z przeszłości, który nieźle namiesza, walka z rodzicem uwikłanym w alkoholizm i budowanie rodzinnego szczęścia na przekór wszystkim

#osiedlowymonitoring - zabawna historia z morałem i pani Halina Marchwicka z domu Konfitura którą musicie poznać.

#dobrewychowanie debiut mojego ukochanego #amortowles - Nowy York lata 30, od blichtru do upadku, to taka książka którą po zamknięciu miałam ochotę otworzyć i zacząć czytać jeszcze raz.

#chata - historia która mocno zapadła mi w serce, o miłości, wybaczaniu i wieczności

#krokinastrychu - ciche cierpienie kobiet, traumy przechodzące z pokolenia na pokolenie, tajemnicze zniknięcie i nowy rozdział w życiu głównej bohaterki

#wdroge - dawno tak się nie męczyłam podczas czytania, nie polubiłam się z żadnym z bohaterów, zdecydowanie czegoś tej powieści zabrało, a liczyłam na historię równą Współlokatorom .


Były więc wzloty i upadki, ale zdecydowanie było bardzo ciekawie. Podobnie jeśli chodzi o audiobooki: thriller, powieść obyczajowa i powieść historyczna. #florystki ciekawie spleciona intryga, sporo zawiłości, niepokój, niepewność thriller wart uwagi.

#wszystkiewadyklaryijejjednazaleta świetnie mi się tego słuchało, Piotr Borlik w zupełnie nowej odsłonie i interpretacja Katarzyny Zielińskiej

#sekretyróżanegoogrodu to 3 tom sagi #kochankowieburzy czekam na kolejny w wersji audio. 

Stos hańby zmniejszony o jedną książkę, małymi kroczkami do celu, brawo ja 👏 ale powiem Wam że rośnie mi drugi stosik ten z książkami z biblioteki, otacza mnie tyle cudownych tytułów, że to aż boli że nie mogę wszystkiego przeczytać.