niedziela, 30 października 2016

Tylko martwi nie kłamią

TYTUŁ: Tylko martwi nie kłamią

AUTOR: Katarzyna Bonda

WYDAWNICTWO: MUZA SA

ROK WYDANIA: 2015

LICZBA STRON: 603


Moje drugie spotkanie z twórczością Katarzyny Bondy. Pierwsze było tutaj <Sprawa Niny Frank>
Jest to drugi tom serii, której głównym bohaterem jest Hubert Meyer, profiler, psycholog śledczy.

Po pierwszej części narzekałam na zakończenie, które zupełnie nie pasowało do całości. W drugiej książce jest to niby wyjaśnione ale ja tego nie kupuję. Więc gdy kolejny raz skuszę się na tą książkę (bo lubię wracać do tego co raz przeczytałam) to daruje sobie ostatnie dwa rozdziały.
Fabuła Tylko martwi nie kłamią jest dość zaplątana - co bardzo lubię w kryminałach. W majowy weekend policjanci odkrywają zwłoki śmieciowego barona. Johan Schmidt dorobił się na zarządzaniu wysypiskami śmieci a teraz został znaleziony martwy w mieszkaniu znanej seksuolożki. Tworząc profil zabójcy Meyer dochodzi do wniosku że było to morderstwo na zlecenie, trzeba zatem poszukać zleceniodawcy. W raz z kolejnymi kartkami powieści sprawa komplikuje się coraz bardziej, trudno wskazać prowodyra wydarzeń. Do sprawy dochodzą wątki z przeszłości: w tym samym mieszkaniu  17 lat wcześniej również doszło do napadu i morderstwa - czy obie sprawy da się połączyć? Wnioski z analizy psychologa muszą wyciągnąć komisarz Szerszeń  i prokurator Weronika Rudy.

Jeśli chodzi o watek kryminalny i prowadzenie śledztwa to książka zaspokoiła moje oczekiwania. Jeśli chodzi o wątki poboczne np. życie osobiste pani prokurator uważam za zbędne. Przeciągały akcję i myślę że książka by dużo bez nich nie straciła. Bardzo podobała mi się postać komisarza Szerszenia i jego niewybredne powiedzonka oraz komiczne sytuacje z "różową mydelniczką".

Druga część w niczym nie ustępuję pierwszej więc od razu zabieram się za Florystkę.

Jest to 57 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl


poniedziałek, 24 października 2016

Zakonnice odchodzą po cichu

TYTUŁ: Zakonnice odchodzą po cichu

AUTOR: Marta Abramowicz

WYDAWNICTWO: Krytyka polityczna

ROK WYDANIA 2016

LICZBA STRON: 226


Temat kontrowersyjny, tabu, problem zamiatany pod dywan. Autorka wzięła pod lupę żeńskie zakony, a właściwie przypadki odejścia i zrzucenie habitu. Problem okazał się jednak dużo poważniejszy niż wynikałoby to z początkowych założeń. Największą trudnością okazało się znalezienie byłych sióstr, które zechciałyby mówić o odejściu ze wspólnoty zakonnej. Autorka wykazała się dużą determinacją by zebrać materiał potrzebny do napisania książki. Po długich poszukiwaniach udało się znaleźć kilka kobiet które zechciały się podzielić swoim doświadczeniem. Żadna jednak nie zdecydowała się ujawnić swojej tożsamości.

Odejście z zakonu to hańba, nie rozumieją tego rodzice, znajomi, ludzie spotykani na ulicy, a siostry które zostały zapominają o tych które odeszły. Trudno gdziekolwiek znaleźć pomoc i wsparcie, a podjecie takiej decyzji znacznie obciąża psychikę i sumienie kobiety.

Przyczyny odejścia są różne, ale najczęściej sprowadzają się do wyczerpania nałożonymi obowiązkami, absolutnym wyniszczającym posłuszeństwem. Siostra przełożona zastępuje Chrystusa i to ona jest sprawuje niepodważalna władze w zakonie. 

Książka podzielona jest na działy: wspomnienia z zakonu i życie po odejściu. Historie tych kobiet są różne ale wstrząsające. Powierzyły swe życie Bogu, chcąc służyć ludziom ale rzeczywistość zakonna obdarła je z idealistycznych marzeń.

Najbardziej zaskoczyło mnie skonfrontowanie zakonów żeńskich z zakonami męskimi. Żeńskie zgromadzenia zostały swoją mentalnością w średniowieczu, tutaj nic od wieków się nie zmienia, sztywne zasady nie podlegają reformie. W męskich zakonach jest zupełnie inaczej, bracia są otwarci na ludzi, a nie skamieniali w swych zasadach.

Książka warta polecenia, bardzo mnie ten temat zainteresował i pokazał ciemny aspekt zakonnego życia.

Jest to 56 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl

piątek, 21 października 2016

Złamane pióro

TYTUŁ: Złamane pióro

AUTOR: Małgorzata Maria Borochowska

WYDAWNICTWO: Poligraf

ROK WYDANIA: 2012

LICZBA STRON: 258Emily po skończeniu studiów sprzedaje mieszkanie w mieście i przeprowadza się na wieś do domu po babci. Chce się oczyścić ze złych wspomnień i zaczyna pisać książkę. Możemy wnioskować że przeżyła ona pewne załamanie i teraz musi poskładać życie na nowo. Domek na wsi miał być jej pustelnią, samotnią, banicją (Emily uwielbiała synonimy), ale za sprawą sąsiada staje się inaczej.

Jacob Stuart ciemnoskóry, przystojny, wybitny architekt i grafik. Poznaje uroczą sąsiadkę i codziennie wpada na kawę, przy okazji stając się inspiracją do postaci głównego bohatera powieści którą pisze Emily.

Rozmowy tych dwojga są na wyższym poziomie, nie są ploteczkami o błahostkach. Ci dwoje rozmawiają o Bogu, o rasizmie, o Hitlerze, oboje niezwykle inteligentni, broniący swych przekonań. Emily nie odkrywa wszystkich kart i nawet niewinne pytania Jacoba dotyczące jej rodziny doprowadzają ją do szału, boi się że przeszłość wróci jak bumerang a ona nie zasłuży przez to na zaufanie, podziw, szacunek.

"... mimo wyobraźni i inteligencji są ludzie, którym brakuje pewności i odwagi. Wyobraźnia nie równa się sukces.
-może to brak ambicji...? Czekanie na to, aż Bóg wpadnie na to, czego potrzebujesz i ci to da, jest stratą czasu. Jeśli nie masz wyobraźni i nie umiesz się nią posługiwać, to zawsze już będziesz uwięziona w ciasnej celi własnego umysłu spowitej przez mrok."

"... nie ma uniwersalnej prawdy. Nie wiem, czy mój ojciec wiedział, co robi i czy naprawdę wiedział lepiej ode mnie, co jest dla mnie dobre, ale... podjął właściwą decyzję. Myślę że wielu ludzi ma możliwość decydowania o własnym życiu a i tak wybiera źle."

Historia Emily i Jacoba mimo że z romantycznym zakończeniem nie jest podobna do żadnej innej.
Głównym magnesem przyciągania jest inteligencja, cięty dowcip i talent, chociaż powierzchowności bohaterów też niczego nie można odmówić.
Tutaj nie ma żadnego schematu, żadnych ram, autorka w niczym się nie ogranicza, przytacza fragmenty powieści, którą pisze Emily a która zalicza się do fantastyki.

Powieść Emily to metafora jej życia, walka z fortepianami, odkupienie win (które tylko ona uznaje za winę), oczyszczająca walka ze swoimi słabościami. Pod przykrywką fantastyki Emily zrzuca z siebie ciężar przeszłości. Jej tekst wpada w ręce Jacoba, który decyduje się narysować do niej grafiki.

Przez pierwsze strony przebrnęłam z trudem, język i stylistykę zaliczyć można do literatury pięknej. Fabuła jednak wciąga i aż do końca pozostałam pod jej wrażeniem. Powieść wymagająca skupienia, która nie jest lekturą lekką i łatwą. Wypowiedzi bohaterów, poruszające trudne tematy zmuszają do przemyśleń i wyciągania odpowiednich wniosków. Książkę polecam, ale trzeba jej poświęcić trochę więcej czasu i uwagi niż klasycznej obyczajówce

Jest to 56 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl


Encyklopedia dziecięcaEncyklopedia dziecięca.
 Wydawnictwo P.H.W. . FENIX

Świat jest ogromny, pełen niespodzianek, wspomagajmy zdobywanie wiedzy naszych dzieci ciekawymi publikacjami. Encyklopedia którą wam pokazuje jest pięknie ilustrowana. Kształci pamięć, przybliża najważniejsze zagadnienia matematyczne, alfabet (po polsku i angielsku), pomaga przyswoić zasady ruchu drogowego a także utrwala zasady zachowania się przy stole czy podczas rozmowy z dorosłymi. Książka nie nudzi, porusza wiele ciekawych zagadnień, prowokuje do zadawania pytań i rozmowy. Świetna dla dzieci wczesnoszkolnych.

czwartek, 20 października 2016

Basia i przyjaciele. ANIELKABasia i przyjaciele to seria przygotowana specjalnie dla trochę starszych czytelników "Basi", którzy chętnie poznają bliżej jej przyjaciół i ich codzienne problemy. Młodsze dzieci które już znają Basię też się odnajdą w tych książeczkach, bo już przedszkolaki wiedzą jak ważny jest przyjaciel.

Anielka i Basia znają się z przedszkola, w tej książeczce poznamy rodzinę Anielki, która trochę różni się od tej w której dorasta Baśka. Anielka mieszka na poddaszu z mamą artystką, tata jest często nieobecny bo podróżuje ze swoją sztuką po całej Polsce. Anielka jest dziewczynką nieśmiałą i spokojną, która swe smutki wypłakuje w miękkie futro psa Paszczaka. Basie odwiedza koleżankę i zostaje u niej na noc, trochę jednak się boi i tęskni za domem. Strach i smutek to nic złego, zwłaszcza jeśli obok siebie masz osobę dzięki której dziwne ciepło rozlewa ci się po wnętrzu.Basia i podróż - jak dla nas najzabawniejsza część serii o Basi i jej rodzince. Mama jedzie z dziećmi w góry,  7-godzinna podróż autem z maluchami nie może obejść się bez przygód. Moje dziewczyny po przejechaniu ok 5 km już marudzą że im nudno, podobnie Basia, która na tylnej kanapie siedzi z Frankiem  i Jankiem. Mama na skraju wyczerpania zaczyna mówić brzydkie słowa, a relacja którą Basia zdaje tacie chyba zjeżyła mu włosy na głowie.

Polecam, zwłaszcza jeśli już zaczynacie robić listę świątecznych prezentów. Książka dla dzieci w wieku 5-8 lat

poniedziałek, 17 października 2016

SPIS TREŚCI


A
ANANKE. Pół żartem i całkiem serio Andrzej Bielski
Anielski kokon. Karolina Wilczyńska
Anioł do wynajęcia Magdalena Kordel
Anioły jedzą trzy razy dziennie Grażyna Jagielska
Antyrozwodnik Inga Plater
Awaria małżeńska Małgorzata Socha i Magdalena Witkiewicz

B
Baba z baby Mariola Klink
Bezczelna. Martyna Kubacka
Beduinki na Instagramie. Aleksandra Chrobak
Bilet do szczęścia Beata Majewska
Blogostan. Joanna Opiat Bojarska
Brzydka Królowa Victoria Gische

C
Caraval Stephanie Garber
Cena szczęścia Krystyna Mirek
Chłopak który zakradał się do mnie przez oknoKirsty Moseley
Consolation Corine Michaels
Czarna kawa Agatha Christie
Czarne skrzydła. Sue Monk Kidd
Czwarta ręka John Irving
Czy wspomniałam, że za Tobą tęsknie? Estelle Maskame

D
Dla ciebie wszystko Nicholas Sparks
Dotyk północy. Adelina Tulińska
Duma i uprzedzenie Jane Austen
Dziedzictwo Ann Patchett
Dzień cudu Wioletta Sawicka
Dziewczyna która przepadła Katarzyna Misiołek
Dziewczyna którą kochałeś. Jojo Moyes
Dziewczyna z pociągu Paula Hawkins
Dżentelmen w Moskwie Amor Towles

E

F
Florystka. Katarzyna Bonda

G
Gałęziste Artur Urbanowicz
Garść popiołu Wojciech Wójcik
Gwiazd naszych winaJohn Green
Gwiazdy Fortuny. Nora RobertsI
Immunitet Remigiusz Mróz
Inwigilacja Remigiusz Mróz
I ty możesz być damą

J
Jad Jolanta Bartoś
Jak feniks z popiołów Greta Gulsen
Jestem żoną szejka Laila Shukri

K
Karuzela Agnieszka Lis
Kasacja. Remigiusz Mróz
Kiedy wiosna nie nadchodzi Anna Wysocka Kalkowska
Kobiety ciężkich obyczajów Natasza Socha
Konkurs na żonę Beata Majewska
Koszmar Morfeusza K.N Haner
Królestwo za mgłąMichał Wójcik w rozmowie z Zofią Posmysz
Krwawy medalion. Danka Braun
Kurhanek Maryli. Ewa Bauer

L
Lilka i spółka Magdalena Witkiewicz
Lilka i wielka afera
Lokatorka JP Delaney

M
Mąż potrzebny na już Małgorzata Falkowska
Miasto Glin. Karin Slaughter
Miłosny układ Layla Wheldon
Miłość i aspiryna. Małgorzata J. Kursa
Moje córki krowy. Kinga Dębska
Monopoly gra o wszystko Anna Judge
Motyle i ćmy Ewa Przydryga
Motylek Katarzyna Puzyńska

N
Najlepszy powód by żyć Augusta Docher
Niebo pod Śnieżką Joanna Sykat
Niepewność Waldemar Andrzej Brewiński
Nie zapomnij mnie Anna Bellon
Nieszczęścia chodzą stadami Agata Przybyłek
Never, never Colleen Hoover i Tarryn Fisher

O
Oczami dziecka Klaudia Tokarz Laska

P
Pacjentka z sali nr 7 Baptiste Beaulieu
Pan Przypadek i fioletowoskórzy Jacek Getner
Pan Przypadek i trzynastka Jacek Getner
Pan Przypadek i korpoludki. Jacek Getner
Pan Przypadek i mediaktorzy Jacek Getner
Pan Wilk i kobiety Jarosław Wilk
Pierwsza na liście. Magdalena Witkiewicz
Początek wszystkiego Robyn Schneider
Pokolenie Ikea Piotr C
Poszukiwany Colin Firth. Mia March
Prawdziwa miłość Krystyna Mirek
Przebudzenie Morfeusza K. N Haner
Prywatne życie Sułtanów John Freely
przyjaciele i rywale Agnieszka Krawczyk
Przypadki Agaty W Sandra Borowiecka
Puzzle. Anna Partyka-Judge

R
Reemisja Izabela Milik
Rewizja. Remigiusz Mróz
Roma i Amor Jerzy Zieliński
Rozważna i romantyczna Jane Austen

S
Sezon na szczęście Roma J. Fiszer
Siostry. Agnieszka Krawczyk
Sisi samowolna cesarzowa.Allison Pataki 
Skazany za niewinność. Ryszard Springer
Sny Morfeusza K.N Haner
Szept syberyjskiego wiatru Dorota Gąsiorowska
Szklana wyspa

Ś

Ścieżki nadziei Richard Paul Evans
Ścieżki przeszłości Edyta Kowalska
Ślady małych stóp na piasku Anne Dauphine Julliend
Świat Ruty. Iwona Żytkowiak

T
Tajemnica zamku Krystyna Mirek
Terapia Kathryn Perez
To, co najważniejsze Samantha Young
Tort weselny Blandine Le Callet
Tylko martwi nie kałmią Katarzyna Bonda
Tylko TY Jasinda Wilder

U
UNTIL November Aurora Rose Reynolds
Uratuj mnie. Anna Bellon

W
Walka o sens Andrzej Bielski
Wakacje nad Adriatykiem. Zofia Posmysz
Wielki ogarniacz życia Pani Bukowa
Więcej czerwieni Katarzyna Puzyńska
Willow Virginia C.  Andrews
W kręgu księżniczki Jean Sasson
W labiryncie obłędu. Jolanta Kosowska
Wszystkie moje kobiety. Przebudzenie Janusz Leon Wiśniewski
Wszystkie twoje marzenia Agata Czykierda Grabowska

Z
Zaina Wanda Szymanowska
Zaginięcie Remigiusz Mróz
Zakonnice odchodzą po cichu. Marta Abramowicz
Zatoka westchnień. Nora Roberts
Zanim się pojawiłeś. Jojo Moyes
Za wszystko i za nic Krzysztof Langer
Zdążyć z miłością Beata Majewska
Zgubna trucizna Katarzyna Kwiatkowska
Złamane pióro. Małgorzata Maria Borochowska
Zwierzenia Rudzika Fastfudzika Irena Mikołajek

Ż

Życie na pełnej petardzieKs. Jan Kaczkowski, Piotr Żyłka

#


1946 H


3 Anny w kapeluszach Edyta Tyszkiewicz


48 Andreas Gruber


52 kolory życia TOM I i II Magdalena Kozioł

52 kolory życia TOM III, IV i V Magdalena Kozioł
52 kolory życia TOM VI i VII Magdalena Kozioł

6 Erica Spindler


piątek, 14 października 2016

Nieszczęścia chodzą stadami

TYTUŁ: Nieszczęścia chodzą stadami

AUTOR: Agata Przybyłek

WYDAWNICTWO: Czwarta strona
ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 372
Moje pierwsze spotkanie z twórczością Agaty Przybyłek. Zachęcona piękną okładką, opisem okładkowym obiecującym najzabawniejsza kobiecą powieść, rzuciłam się w bibliotece na tą książkę.
Ostatnio czytałam powieści które poruszały do łez, tym razem miałam ochotę na inne łzy - łzy śmiechu, czy książka sprostała temu wyzwaniu?

Do Sosenek po latach emigracji wraca Martusia - panna z dzieckiem, a właściwie to dziećmi - na wsi rzecz nie do pomyślenia. Dziewczyna zatrzymuje się u ciotki Haliny, która no cóż, MUSI zorganizować Martusi życie na nowo, bo inaczej jak ona się na wsi pokaże? Pani Halina jest kobietą energiczną, która całą energię skupia na innych. Książka obfituje w sytuacje komiczne, podsycane złośliwymi komentarzami pani Halinki (mimo że temat fabuły jest jednak poważny). Bohaterowie książki wzbudzają sympatię. Nie ma tutaj czarnych charakterów, ale też rzeczywistość nie jest czarno-biała, są tutaj, tak jak w życiu różne odcienie szarości. 

Główna bohaterka- Martusia (tak, mimo 26 lat przez wszystkich, nawet przez narratora nazywana Martusią - zgrzytało mi to trochę i daję za to minus), straciła w dzieciństwie rodziców. Pozbawiona męskiego wzorca w dorosłym życiu pakuje się w nieodpowiednie związki. Przychodzi jednak czas że próbuje walczyć o siebie. Przyjazd do Sosenek to rozliczenie z przeszłością, ale też spojrzenie w przyszłość bez lęków. Życie pod okiem ciotki nie należy do najłatwiejszych, więc czas ruszyć dalej i znaleźć dla siebie prawdziwy dom, bezpieczną przystań.

Spędziłam z książką miłe popołudnie i wieczór. Zdecydowanie lektura na poprawę humoru, ale bez wielkiego wow. Mimo zabawnych elementów uważam że nazwanie jej najzabawniejszą kobiecą powieścią jest trochę na wyrost.
Z chęcią jednak sięgnę po inne tomy serii Nie zmienił się tylko blond, bo czas z tą książką nie był czasem straconym. 

Jest to 55 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl

środa, 12 października 2016

Dzień cudu

TYTUŁ: Dzień cudu

AUTOR: Wioletta Sawicka

WYDAWNICTWO: Prószyński i S-ka

ROK WYDANIA:2016

LICZBA STRON: 462


Książka budzi wiele emocji już od pierwszej strony, ja czytałam ją szklanymi od łez oczami. Nie wiem czy polecać wam ją na deszczowy jesienny wieczór, bo to jeszcze potęguje emocje i po prostu nie da się nie płakać. Może lepiej przeczytać ją w grudniowy świąteczny wieczór, kiedy mamy nadzieję w sercu i cudów zdarza się więcej. A może czas uwierzyć, że cudem jest każdy dzień który jest nam dany?

Dni Hanki są policzone, diagnoza nie pozostawia wątpliwości. Hanka uciekła z pegeerowskiej wsi, wyszła za mąż z rozsądku, prowadzi nudne, uporządkowane życie. Gdy docierają do niej słowa lekarza rozumie jak nijakie prowadziła życie, jak puste i pozbawione miłości. Chce czas, który jej pozostał przeżyć po swojemu, nie chce umierać na raty otumaniona lekami.
Na jej drodze przewrotny los stawia Piotra byłego policjanta, autora kryminałów. Początkowo nieufna tej znajomości Hanka wpada na pewien pomysł, a tylko Piotr może pomóc jej go zrealizować.

Czy mamy prawo sami decydować o chwili naszego odejścia? Czy tak jak data naszych urodzin jest to niezależne od nas samych. Hania chce wyprzedzić raka i do tego potrzebuje Piotra...

Propozycja Hani była dla niego  nie do przyjęcia, wymyślił on zatem swój plan, by oddalić w czasie to co nieuchronne. Piotr przypomina Louisę z Zanim się pojawiłeś. Jego troska o Hanię, prośba o jej listę życzeń i spełnianie ich by zrozumiała że jej życie ma wielką wartość.

Dlaczego dopiero w obliczu śmierci dopuszczamy do siebie marzenia? Dlaczego żyjąc nie dążymy do ich realizacji myśląc że mamy jeszcze czas? Dlaczego pozwalamy by dni uciekały nam przez palce?
Każdy przeżyty dzień to DZIEŃ CUDU i trzeba z niego maksymalnie wiele wziąć dla siebie. Bo gdy staniemy na krawędzi życia i śmierci być z siebie dumnym że wykorzystaliśmy to co zostało nam dane.

Jest to 54 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl

poniedziałek, 10 października 2016

Skazany za niewinność

TYTUŁ: Skazany za niewinność

AUTOR: Ryszard Springer

WYDAWNICTWO: Sonia Draga

ROK WYDANIA: 2007

LICZBA STRON: 215

Prawdziwa historia o tym jak cudowne wakacje mogą zmienić się w  koszmar, jak trafia się z hotelu do więziennej celi, niekoniecznie popełniając przestępstwo.

Pan Ryszard opisał swoją historię. Nurkując z przyjacielem naraził się greckim władzom. Postawione mu zarzuty wydają się być absurdalne, ale zachowanie policji, fabrykowanie dowodów, bariera językowa nie wróżą nic dobrego. Książka to relacja z aresztowania, rozprawy, i czasu spędzonego w więzieniu. Chociaż warunki nie są są najgorsze świadomość niewinności i chęć walki o prawdę determinują życie więzienne pana Ryszarda.
Książka pełna emocji, zdania krótkie, często urywane... Czytelnik może wczuć się w sytuacje autora chociaż nigdy tak na prawdę nie będzie w stanie jej zrozumieć. Pozbawiony wolności, z perspektywą 10-letniego wyroku pan Ryszard dostaje niebywałe wsparcie od ambasady polskiej, prawdziwych przyjaciół i syna.

Książka na prawdę wciąga, niewielka w swym formacie zachwyci was historią którą napisało samo życie.

Jest to 53 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl

sobota, 8 października 2016

Liebster Blog Awards


Liebster Blog Awards - To wyjątkowa nominacja przyznawana blogerom, przez blogerów, takie wyróżnienie. Dzięki niemu możemy podzielić się ciekawymi linkami z czytelnikami i docenić pracę innych blogerów. 
Dziękuję bardzo za te wyróżnienie, które otrzymałam od kurczakptys

Krótko o zasadach:
Po odebraniu nagrody należy odpowiedzieć na 11 pytań otrzymanych od osoby, która Cię nominowała. Następnie Ty nominujesz 11 osób (informujesz je o tym, np. na FB, blogu) oraz zadajesz im 11 pytań. Nie możesz nominować bloga, który Cię nominował


Moje odpowiedzi na 11 pytań:


1.Czy po za blogowaniem masz jakieś hobby?
Blog to odzwierciedlenie mojego hobby czyli recenzje przeczytanych książek

2.Jeżeli mogłabyś być zwierzątkiem, to było by to .... dlaczego?

kot - bo lubię wygrzewać się na słoneczku

3.Kim chciałaś być jako dziecko?

Nauczycielką 

4.Z kim znanym chciałabyś pójść na kawę i dlaczego?

Z Dorotą Wellman, bo to kobieta na poziomie, ma poczucie humoru i umie słuchać

5.Zajęcie dzieki któremu się relaksujesz?

Czytanie książki

6.Twoje popisowe danie to.... ?

Risotto

7.Czy masz jakiś ulubiony film, podaj tytuł.

Dirty Dancing 

8.Co denerwuje Cię najbardziej u innych ludzi?
Owijanie w bawełnę czegoś co można powiedzieć wprost 

9.Które zajęcie domowe najbardziej lubisz a które jest dla Ciebie jest katorgą?    

Lubię prasować bo jednocześnie oglądam film, nienawidzę zmywać naczyń
  
10.Na jaka stronę internetową zaglądasz najpierw, kiedy zasiadasz do komputera ( dla przyjemności)

Facebook

11.Nie mogłabym się obejść bez ... 

Książek

Moje pytania:
1. Jaka jest Twoja ulubiona pora roku i dlaczego?
2. Wolisz czytać książki pisane przez kobietę czy mężczyznę?
3. Jaką herbatę lubisz najbardziej?
4. Twój ulubiony cytat, to?
5. Twoja ulubiona komedia romantyczna, to?
6. Książka której nie byłaś w stanie przeczytać (ze względu na treść), to?
7. Co było Twoim przysmakiem w dzieciństwie?
8. Czekolada mleczna czy nadziewana?
9. Ulubione miejsce do czytania?
10. Gdzie chciałabyś spędzić Sylwestra 2016/2017?
11. Miejsce akcji której z książek chciałabyś odwiedzić?

Nominuję:
poligon domowy
przeczytanki
mamuśkowe różnosci
czytaninka
kanapa literacka
lala laura
DIY-Anita
kominek
szczerze o ksiażkach
lottaczyta
milosc do czytania