środa, 30 marca 2022

Zamknij oczy

 TYTUŁ: Zamknij oczy

AUTOR: Alicja Sinicka

WYDAWNICTWO: Kobiece

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 355Alicja Sinicka zaskoczyła swoje fanki tworząc tom 4 serii Oczy wilka, moje recenzje przeczytacie <tutaj> Warto zapoznać się z wcześniejszymi tomami by w pełni zrozumieć relację która łączy Lenę i Artura.

Mogłoby się wydawać że Artur osiągnął już wszystko, ma piękną żonę, małą córeczkę, firma prosperuje bardzo dobrze, a on stara się przejść na w pełni legalną działalność. Przynajmniej tak mówi żonie. Tymczasem Lena znajduje pod łóżkiem walizkę pełną pieniędzy. Od tego czasu kobieta czuje się nieswojo, ma złe przeczucia, podsycane jeszcze przez plotki które krążą po mieście.

Arturem interesuje się policja, nowy śledczy koniecznie chce coś na niego znaleźć. Okazja nadarza się sama gdy Artur zostaje podejrzany o uprowadzenie kobiety. Kobiety z którą kiedyś był w związku.

Mamy rozdziały pisane z trzech perspektyw: Artura, Leny i tajemniczego mężczyzny. On chce skrzywdzić Artura, a najprostszą drogą do tego będzie uderzenie w rodzinę. Przeczucia Leny spełniają się w najgorszy z możliwych sposobów.

Napięcie zostało rozłożone równomiernie, cały czas czytelnikowi towarzyszy niepokój, to podskórne uczucie że zaraz coś się wydarzy. Nie wiadomo jednak skąd padnie uderzenie. Zagranie było świetne, poplątanie wątków intrygujące. Mimo czasu który minął odkąd czytałam poprzedni tom to łatwo było wbić się w tę historię. Bohaterowie są charakterystyczni, mają silne osobowości, nie łatwo z nimi pogrywać, a jednak ktoś odważył się rzucić wyzwanie Arturowi.

Dla fanek serii Oczy wilka to pozycja obowiązkowa. A jeśli przy okazji premiery tego tomu dopiero chcecie zapoznać się z tą serią to powiem że to świetna decyzja (bo nie będziecie musieli czekać na kolejne części). Czytajcie!

A jeśli będzie wam mało to w naszej ulubionej księgarni TaniaKsiążka w dziale literatura obyczajowa sporo promocji. 

piątek, 25 marca 2022

Gorzki smak jej wielkiej radości

 TYTUŁ: Gorzki smak jej wielkiej radości

AUTOR: Tahereh Mafi

WYDAWNICTWO: We needYa

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 240Zamknęłam ostatnią stronę, zamknęłam oczy, poczułam ból bohaterki i musiałam poukładać sobie w głowie te wszystkie emocje które ta książka we mnie wywołała.

Shadi dźwiga na swoich barkach zdecydowanie za dużo. Rok temu jej brat zginął w wypadku, ojciec leży w szpitalu po drugim zawale, a mama nie radzi sobie z obecną sytuacją. Dziewczyna by nie dokładać mamie problemów staje się niewidzialna, wkłada ogromny wysiłek w naukę, próbuje poukładać swój świat po zerwaniu przyjaźni. Życie po za murami domu i szkoły też nie jest łatwe, nastolatka ubrana w hidżab nie może spokojnie przejść przez ulicę. Shadi śledzi doniesienia prasowe dotyczące wojny w Iranie. Wie że społeczność muzułmańska jest pod obserwacją, wie że nikt tutaj nikogo nie obdarzy zaufaniem. Dziewczyna jest ze swoimi problemami zupełnie sama.

Zdecydowanie na pierwszy plan wysuwa się tutaj niezrozumienie. Najwyraźniej bije ono od strony siostry i najlepszej przyjaciółki. Jest też niezrozumienie społeczeństwa, myślenie stereotypami, nakręcanie się, podejrzliwość. Docinki słowne, rękoczyny, inwigilacja FBI, nagonka mediów.

Żeby dobrze zrozumieć tę książkę trzeba znać kontekst społeczny i historyczny. Po zamachu z 11 września na WTC wyznawcy islamu zostali osądzeni jednoznacznie. Shadi mówi czym jest dla niej wiara, jak krzywdzące są dla niej te powierzchowne oceny, jak nikt nie próbuje nawet jej poznać.

Shadi jest nastolatką, nie może cieszyć się życiem, nie może przeżywać rozterek odpowiednich dla tego wieku. Ona musi swoje problemy dusić w sobie. Ale jak długo? Ile jest w stanie utrzymać? Wybuch musi nastąpić.

Historia opowiedziana jest tylko z jeden strony, z perspektywy Shadi. Jest to książka krótka, w której emocje są skondensowane, bardzo wyraziste, tutaj nie ma rozmieniania się na drobne.

Po tej lekturze zostaje ucisk w sercu, współczucie dla samotności, dla zagubienia. Shadi chciałaby czuć, że jest u siebie, ale historia tak pokierowała losami jej rodziny i świata że zawsze znajdzie się ktoś komu będzie przeszkadzała dziewczyna w hidżabie. 

My teraz znajdujemy się po drugiej stronie barykady, my możemy otworzyć się na tych którzy przybywają do nas, możemy stworzyć im nowy dom, a może będziemy podatni na propagandę, będziemy czuć strach że coś nam zabiorą, że dla nas zabraknie? Temat do przemyśleń! 

środa, 23 marca 2022

Siła kobiet

 TYTUŁ: Siła kobiet 

AUTOR: Barbara Wysoczańska

WYDAWNICTWO: Filia

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 524Dwudziestolecie międzywojenne, odradzająca się Polska i trzy różne kobiety złączone ślepym losem z tym samym mężczyzną.

Rozalia przybyła do Polski jako pełna nadziei przyszła panna młoda. Ignacy Lubowidzki poseł na sejm miał być świetną partią. Niestety w zaciszu sypialni zmieniał się w bestię. Brał to co mu się należało. Większą część roku spędzał w Warszawie, żonę pozostawiając pod czujnym okiem swojej matki. Rozalia nie ma szans by ukrócić pasmo upokorzeń i bólu. Niespodziewanie ze stolicy przychodzi wiadomość - Ignacy został zamordowany!

Kto śmiał podnieść rękę na polską władzę? Kto strzelił do strażnika moralności, który zawzięcie udzielał się na mównicy sejmowej?

Rozalia nareszcie wolna postanawia wziąć życie w swoje ręce. Kupuje dworek w Konstancinie i oddaje się swojej pasji czyli tworzeniu kompozycji zapachowych. 

Gdy Rozalia przebywa w Warszawie kontaktuje się z nią kochanka Ignacego. Kobieta żąda pieniędzy za milczenie. Rozalii nie zależy na dyskrecji, ona najlepiej wie że jej mąż nie był kryształowy. 

Zuzanna oddała ciało, serce i duszę Ignacemu. Mężczyzna płacił jej na utrzymanie, nigdy nie uznał jednak jej córki za swoją. Kobieta musi zawalczyć o sobie i dziecko, jak to zrobić skoro dla wszystkich jest dziwką z nizin społecznych. 

Ada chowana pod kloszem w rodzinnym Kargominie marzy o innym życiu. Nie chce wychodzić za mąż i utknąć w domu. Dziewczyna chce studiować prawo, dużo ścieżek musi przetrzeć, niejedną przeszkodę pokonać, ale jest pełna determinacji. Nie jeden w świecie zdominowanym przez mężczyzn przekona się że kobiety też są inteligentne.

Tą powieścią można się delektować, oprócz przemyślanej fabuły wyraźnie widać dbałość o język. Stylistyczne malowanie słowem, bezkompromisowe oddanie obyczajowej warstwy historycznej, wspaniała kreacja bohaterów pierwszoplanowych i ciekawy zarys postaci drugoplanowych. 

Dałam się ponieść tej historii, takie książki uwielbiam czytać! Niebanalna fabuła, ważne problemy społeczne, silne bohaterki, trochę romantyzmu. Dwudziestolecie międzywojenne to tworzenie się nowej Polski, Polski w której kobiety też chciały wyrazić swoje zdanie, które chciały walczyć o swoje prawa, które musiały wywalczyć szacunek. Dorastające dziewczyny nie chciały być panienkami z dobrych domów, one miały ambicje by być lekarkami  prawniczkami, stanąć na równi z mężczyznami. Autorka w doskonały sposób pokazała tę walkę na różnych płaszczyznach, pokazała że siła jest kobietą.Debiut autorki był bardzo dobry, ale ta książka jest jeszcze lepsza. Polecam

niedziela, 20 marca 2022

Ta druga

 TYTUŁ: Ta druga

AUTOR: Sarah Pinborough

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 428Niedoczas mam ostatnio absolutny, ale tę chwilę na książkę muszę znaleźć. Tym bardziej że w moje ręce trafia coraz więcej thrillerów.

Od razu przyznaje że nie weszłam w tę historię płynnie, nie mogłam znaleźć orientacji na pierwszych stronach i wtedy z pomocą przyszedł mi opis. Postacie wskoczyły na właściwe miejsce i rozpoczął się spektakl. Oczywiście zbyt pewna siebie chciałam przewidzieć rozwój akcji ale okazało się że myślę schematami. A ta powieść daleka jest od schematów.

Marcie jest drugą żoną Jasona. Musiała włożyć sporo pracy by w hermetycznym środowisku elity Savannah zaczęto ją akceptować. Nigdy wcześniej nie była bogata, teraz dzięki pieniądzom męża ma sporo możliwości, ale nie chodzi tutaj o lekkomyślne wydawanie gotówki. Ona musi zbudować swoją pozycję.

Jason marzy o przejęciu firmy Williama, myślał że pójdzie mu to łatwo, bo owdowiały niedawno mężczyzna wybrał się na roczny urlop do Europy. William zaskakuje jednak wszystkich, wraca wcześniej i jak pamiątkę z podróży przywozi ze sobą Keishe. Czarnoskórą, młodą, nieco lekkomyślną drugą żonę.

Już Marcie jest sporo młodsza od swojego męża, ale związek Williama i Keishy wymyka się wszelkim normom. Wielkiej miłości tutaj nie widać, William robi dobrą minę do złej gry (zwłaszcza gdy dostrzega jak pochopna była jego decyzja i jak bardzo Keisha tutaj nie pasuje), a Keisha zaczyna walczyć z demonami które dopadły ją nawet tak daleko od domu. 

Pieniądze, namiętność, władza, sex, konwenanse i plotki, dawne więzi i stare sekrety. Elita Savannah ma sporo za uszami, ale liczy się prestiż, przynależność do klubów, pozory. Pojawienie się Keishy burzy ustalony rytm, a gdy ktoś próbuje otruć Williama okazuje się jak kruchy był obraz idealnych przyjaźni.

Na pewno autorka zaskoczyła mnie tutaj nie raz. Wprowadziła wątki które wzmagały moje zaciekawienie, chociaż był moment zawahania z mojej strony gdy pojawił się motyw voodoo. Uprzedzam jednak, że nie ma tutaj rozwiązań paranormalnych, uff.

Fabuła wzbudza emocje, młoda atrakcyjna żona staje się łakomym kąskiem dla znudzonych życiem bogaczy. Czy Marcie, która sama będąc drugą żoną zrobiła w przeszłości wszystko by odbić Jasonna teraz skutecznie ochroni swoje małżeństwo?

Czytanie tej książki wymaga nieco wysiłku i walki z niewielką czcionką. Początkowy chaos i dezorientacja spowodowany sporą ilością bohaterów może deprymować, ale warto brnąć dalej. Spróbować wytypować sprawcę otrucia i dać się zaskoczyć nieoczekiwanym zwrotom akcji. Polecam!

Premiera książki 23.03!czwartek, 10 marca 2022

Pies ogrodnika

 TYTUŁ: Pies ogrodnika

AUTOR: Katarzyna Gacek

WYDAWNICTWO: Znak

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 446


Przygodę z książkami pani Katarzyny zaczęłam w 2019r czytając W jak morderstwo, w marcu rok temu czytałam Zemsta ze skutkiem śmiertelnym, a moje córki zaczytywały się w Supercepcji  <klik> Informacja o nowej książce autorki to zdecydowanie coś co poprawia humor.

Premiera powieści była wczoraj, a ja już dzisiaj przychodzę by zachęcić was do czytania :)

Gaja uwielbia obserwować ptaki, ma do tego specjalny, czuły sprzęt. I właśnie przez przypadek, lunetą do obserwacji ptaków odkrywa zdradę męża. Kobieta podchodzi do sprawy na chłodno, nim wyciągnie karty na stół musi mieć dowody twardsze niż SMS pełen serduszek. Gaja wyśledziła "zbrodnię" zdobyła dowody w postaci kompromitującego filmu i ... (tak bardzo chciałabym Wam opowiedzieć o tej akcji, ale nie pozbawię Was przyjemności z czytania tego fragmentu, ja w każdym razie zbierałam szczękę z podłogi).

Rozwód jest już przesądzony, Gaja musi przeorganizować swoje życie, a okazuje się że ma niezłe detektywistyczne zapędy. Zakłada więc agencję. Zatrudnia Klarę, modelkę z licencją detektywa, kupuje sprzęt do podsłuchu i obserwacji i czeka na pierwszego klienta.

Gaja chciała udowadniać zdrady, zbierać dowody na niewierność małżonków, a tym czasem musi udowodnić niewinność.

Kilka tygodni wcześniej w Milanówku zaginęła nastolatka, teraz znaleziono jej ciało. Podejrzanym nr 1 jest nauczyciel z liceum, Gaja dostaje zlecenie by oczyścić go z zarzutów. Jak to zrobić kiedy dowody wskazują właśnie na niego?

Niekonwencjonalne metody, pomoc przyjaciółki pracującej w magistracie, trochę dedukcji, sporo sprytu i pyszna szarlotka - to może się udać! 

Nie nazwałbym tej książki komedią kryminalną, ale lekkim kryminałem z wątkami obyczajowymi. Jest morderstwo, jest śledztwo, jest silna bohaterka, jest bohaterka która potrzebuje uwierzyć w siebie i taka która musi spuścić z tonu. Humor jest lekki, niewymuszony. Czyta się samo. 

Sprawcę trudno wytypować, dlatego czyta się dalej i dalej, trudno się od tej powieści oderwać. Element zaskoczenia jest, intryga misternie zapleciona, kilka wątków pobocznych nic tylko czytać i do tego Was serdecznie zachęcam. Sama czekam już na drugi tom :)niedziela, 6 marca 2022

Potwory pod moją skórą

 TYTUŁ: Potwory pod moją skórą

AUTOR: Maddie Pawłowska

WYDAWNICTWO: Szósty zmysł

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 300

NAŁÓG, TAJEMNICE, MORDERSTWA.

Warszawa zanurzy się we krwi niewinnych ofiar.Siostra Lany umiera, pozostawiając po sobie trudny do ukojenia smutek. Lana nie radzi sobie z żałobą, nie ma wsparcia w nikim bliskim, rodzina się od niej odcina (a może na odwrót?), ojciec przestaje dawać jej pieniądze na utrzymanie. Jedynym sposobem na chwilę zapomnienia jest alkohol, morze alkoholu. Nałóg zaczyna rządzić Laną, mało jest dni kiedy dziewczyna jest trzeźwa. Jednak brak pieniędzy sprowadza ją na ziemię, musi poszukać współlokatora.

Lana wynajmuje pokój Robertowi, niezwykle eleganckiemu i przystojnemu mężczyźnie. Robert jest modelem, przyjmuje zlecenie na udział w reklamie porno. Po emisji reklamy przestaje być anonimowy. Aby zmierzyć się z wątpliwą sławą rzuca się w wir używek. 

Lana i Robert - oboje mierzą się ze swoimi demonami, demonami które niczym robaczki drążą tunele tuż pod skórą. Ból trudno zagłuszyć, spirala się nakręca, coraz trudniej znaleźć równowagę. To co dzieje się w najciemniejszych zakamarkach duszy to jedno, ale to co widzi świat to drugie. 

W Warszawie dochodzi do brutalnych morderstw, giną osoby związane z reklamą którą nagrywał Robert. Czy mężczyzna ma coś wspólnego z Warszawskim Diabłem? Lana gubi się w domysłach, czy jest blisko prawdy? A może pogrąża się coraz bardziej w destrukcyjnej obsesji? 

Rozwiązanie intrygi niezwykle zaskakujące. Duży plus za takie poprowadzenie akcji. Podczas lektury miałam nieco mieszane uczucia, alkohol lejący się strumieniami to zdecydowanie nie moja bajka więc trudno mi było zrozumieć Lanę, ale tutaj faktycznie idealnie współgrał z mrokiem i bólem. 

Książka jest dopracowana w każdym drobiazgu, charakterystyka bohaterów, ciąg wydarzeń, niespieszna akcja, gęstniejąca atmosfera. 

Wielbiciele thrillerów psychologicznych zdecydowanie będą usatysfakcjonowani. Polecam!

środa, 2 marca 2022

Podsumowanie lutego

 

Nie spodziewałam się że w taki sposób potoczą się sprawy polityczne na świecie :( że luty zakończy się w tak koszmarny sposób. Brakuje słów... Teraz ważne są czyny 💙💛

Chociaż w najkrótszym miesiącu roku czas biegnie jak szalony to udało mi się trochę poczytać. I to nawet zgodnie z planem że luty miał być romantyczny.


W cieniu dobrych drzew moje 10 na 10, romantyczna historia pełna czułości i zawiłości, nieoczywista, nieszablonowa, wzruszająca.

Za zielonymi drzwiami tutaj nie znajdziecie nic odkrywczego ale powieść na pewno pozwoli się wam zrelaksować.

Ice Queen romans na lodzie 💙 łyżwiarstwo figurowe, poświęcenie i relacja hate-love, koniecznie przeczytajcie

Nie będę twoim bohaterem całkiem przyjemna młodzieżówka, Arek musi zmierzyć się z traumami z którymi nie jeden dorosły miałby problem.

Zabójcza wigilia - zbiór opowiadań na podstawie śledztw z lat 70 i 80, świetna narracja, sporo dialogów, ciekawe intrygi.

Niestosowne zachowanie romans nie erotyk, świetne przedstawienie budowania relacji.

Między literami, Meg uwielbia litery, swoją pasję zamieniła w pracę, niestety zdarza jej się w zamówieniach od klientów ukrywać tajne kody.

Tajemnice długowieczności w lekki i przyjemny sposób autorka pokazuje jak na długość życia wpływają relacje międzyludzkie.

Autoportret z samowarem - jeden audiobook miesięcznie udaje mi się przesłuchać, ale tym razem fabuła nie była porywająca, za dużo opisów, trochę nieścisłości, dziwne zakończenie ... 

Było i romantycznie i kryminalnie i trochę naukowo. Nie ma przesady w twierdzeniu że książki są lekiem na całe zło. A przynajmniej są lekiem na nasze myśli, na nasz strach, czasem i panikę. Czytajcie żeby się odprężyć, dać sobie odetchnąć, dać sobie czas i spokój którym musimy być silne dla swoich rodzin.

📖📖📖

Walka ze stosem hańby skazana jest na porażkę 🙈 premiera goni premierę :) w lutym trafiło do mnie 10 nowych tytułów, mogę wam zdradzić że z przewagą thrillerów np.: 


Małżeństwo może być zabójcze…
COŚ STAREGO
Romans Marcie z Jasonem Maddoksem przeniósł ją w ekspresowym tempie do świata elit.
Stare pieniądze, stare więzi, stare sekrety. Marcie może i wżeniła się w ten świat – ale nigdy nie będzie jego częścią.
COŚ NOWEGO
I wówczas szef Jasona sprowadza ze swojej wyprawy do Londynu nową żonę.
Młodą, atrakcyjną, lekkomyślną – nikt nie może oderwać oczu od Keishy.
Włącznie z mężem Marcie.
COŚ, CZEGO NIGDY, PRZENIGDY NIE DA SIĘ COFNĄĆ…
Niektórzy ludzie zabiliby za życie, które prowadzi Marcie – co zrobi ona sama, by je zachować?

A tutaj plansza na której ładnie widać ile mam jeszcze książek do przeczytania:


Pozdrawiam Was słonecznie ☀️wtorek, 1 marca 2022

Tajemnice długowieczności

 TYTUŁ: Tajemnice długowieczności. Jak przyjaźń, życzliwość i optymizm pomagają dożyć stu lat.

AUTOR: Marta Zaraska

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2020 (premiera 9.03.2022)

LICZBA STRON: 290
"Chcę, żeby moja córka pewnego dnia została stulatką. Co więcej - mam zamiar żyć wystarczająco długo, aby zobaczyć, jak zdmuchuje osiemdziesiąt świeczek na urodzinowym torcie".

Myślicie czasami o tym jak przedłużyć swoje życie, jak dbać o sobie by w zdrowiu dożyć słusznego wieku? Jeśli tak to na pewno dbasz o zdrową dietę, warzywa, owoce, zbilansowane składniki, bio jedzenie, suplementacja i ruch - a co jeśli to za mało?

Marta Zaraska dziennikarka naukowa przeanalizowała setki badań, prac naukowych i eksperymentów by odpowiedzieć na pytanie co w naszym życiu powinno być naprawdę ważne, jeśli chcemy żyć jak najdłużej.

Nie obawiajcie się naukowego języka, poradnikowych wskazówek, trudnych do wdrożenia zasad. Pani Marta w bardzo przystępny sposób, z pewną dozą humoru zaprezentowała wyniki badań i analiz. Trzeba zagłębić się w biologię i genetykę, co przypomina nieco czasy szkole ale idealnie skupia uwagę dając głowie odpocząć od bieżących wydarzeń.

Książka podzielona została na dwie części: zależność umysł-ciało i jej wpływ na długowieczność oraz jak relacje i stan umysłu mogą przedłużyć życie.Każdy rozdział zakończony jest podsumowaniem, co pozwala na  uporządkowanie wiadomości. 

Oczywiście sporo jest czynników wpływających na długość życia ale są sposoby (przyjemne!) by je przedłużyć. Spędzanie czasu razem z rodziną, dbanie o związek, rozbudowanie sieci przyjaciół, wolontariat. Teraz mamy okazję się wykazać, uczynić coś dobrego dla innych i przedłużyć sobie życie. Zachęcam 💛💙

Czytanie tej książki było bardzo inspirujące. Małe rzeczy a mogą zdziałać cuda i nie mówię tutaj o pigułkach. Przeczytajcie i dajcie się pozytywnie zaskoczyć.