niedziela, 31 grudnia 2023

Podsumowanie 2023

 

 

Kolejny rok za nami :) jeśli śledzicie na bieżąco moje podsumowania miesiąca to wiecie, że zawsze się dziwię gdzie ten czas uciekł. Jaki był mijający 2023? Dla mnie osobiście spokojny i stabilny, mimo zawirowań światowych i politycznych ja jestem wdzięczna za każdy dzień i obecność bliskich.

Na Instagramie rolka podsumowująca rok: <klik>

Miarą tego spokoju są przeczytane przeze mnie książki. 112 woluminów i 33 audiobooki razem 145 niepowtarzalnych historii w tym 25 wypożyczonych z biblioteki i aż 7 autorstwa Krystyny Mirek. To są powieści bezsprzecznie należące do mojego comfortbook i zawszę będę sięgać w ciemno po kolejne książki autorki. 

Thrillery i kryminały:

Miasteczko twin falls - ta książka nie dość, że dostarcza świetnej kryminalnej rozrywki to jeszcze pozostawia po sobie temat do przemyśleń.

Chce twojego życia To taka historia, w której przewraca się strony z prędkością światła by dowiedzieć się jak to się skończy. 

Pandora począwszy od okładki, poprzez zdobienia wewnątrz (sroka ❤️) i całą fabułę ta książka jest fantastyczna.

Tylko ona została Riley Sager w swojej najlepszej formie.

Powieści z historią w tle:

Ariadna mit opowiedziany z kobiecej perspektywy, historia którą odkryłam na nowo.

Niebo nad Paryżem Rewolucja Francuska i walka kobiet o prawo głosu, temat cały czas aktualny.

Po tamtej stronie piekła brawo dla autora za świetnie wykonany research (chociaż wierzę, że nie było łatwo) i za stworzenie historii którą chce się czytać i przeżywać. 

Ogród sekretów i zdrad i Kolekcja straconych chwil  klimat lat międzywojennych, salonowe intrygi rozpisane po mistrzowsku. Fabuła zapleciona w taki sposób, że od książki trudno się odezwać, trzeba czytać! 

Najważniejsze to przeżyć Ta książka zaczyna się tam gdzie inne się kończą... A my możemy powtarzać niech już nie będzie nigdy wojny. Książka która łamie serce. 

Dyrygent - oblężenie Leningradu, muzyka poważna i historia która wdziera się siłą w życie zwykłych mieszkańców miasta. 

Powieści obyczajowe:

Klub czytelniczy dla samotnych serc - chciałabym Wam coś więcej napisać o tej książce, ale mogę tylko jedno: przeczytajcie ją! A później dopiszcie do swojej czytelniczej listy jeszcze 8 tytułów :)

Kroki na strychu  Emocje które buzują, przelewają się jak w kotle, same złe emocje, bo sporo zła doświadczyły bohaterki. Ale jest też światełko w tunelu, człowiek tuż obok, który wysłucha i nie będzie oceniał. 

Wyśniony koncert Muzyka klasyczna, głowa pełna marzeń, młodość, manipulacja, pieniądze, wspaniałe widoki i wielka miłość. Te części składowe tworzą niezwykłą fabułę, która porusza najczulsze struny. 

Gniazdowanie Nie łatwa lektura tematycznie ale napisana w bardzo dobry sposób. Takie opowieści lubię i takie wam polecam. O życiu bez cukru i lukru. Bo takie książki też trzeba czytać.

Śmierć nowy początek Memento mori ale nie dlatego że śmierć ma budzić niepokój, ale dlatego że będzie naszym spotkaniem z Bogiem.

Wpół do świtu To jedna z takich książek do której na pewno wrócę. To powieść wielowarstwowa, którą na różnych etapach życia różnie można odczytać. Fikcja literacka i historie z życia wzięte, smutki i radości, zamyślenie i spontaniczne decyzje. Książka, którą trzeba poczuć, w którą trzeba się wgryźć. 

Chata - historia, która mocno zapadła mi w serce, o miłości, wybaczaniu i wieczności.

Spacerujący z książkami - cudowna ko książka o miłości do książek.

Właściwy wybór - romans XXI wieku, sztuczna inteligencja, dowcipne dialogi i prawdziwe uczucie które można znaleźć na innym kontynencie (a ja się ostatnio bardzo polubiłam ze sztuczną inteligencją).

Słowa w ciemnym błękicie - książka zawiera w sobie wszystkie wątki, które kocham, książki, listy, pierwsza miłość, rodzinne tajemnice.

Świąteczne życzenie w tej chwili moja ulubiona książka zimowa.

Kolejność w jest przypadkowa :) z ulubionych wątków mogę wyróżnić dwudziestolecie międzywojenne i książki, tak kocham miłością wielką książki o książkach. Nie pytajcie o jedną konkretną książkę najlepszą w 2023 roku bo nie umiem wybrać. 

Szybki przegląd okładek znajdziecie na Instagramie: <klik>

Audiobooki słucham przeważnie w drodze do pracy, zdarza się że do żelazka też sobie włączę. Rozczarowań nie było żadnych :) ale jak wybrać chociaż 5 najlepszych? Bo tutaj trzeba ocenić nie tylko fabułę ale i interpretację lektora.

#sekretneżycieroberty - rowerowa podróż z Poznania do Paryża, czas spędzony z samą sobą prowadzi do ciekawych wniosków. 

#kochankowieburzy (3 tomy), lata 60 XIX wieku, walka o niepodległość, ale też walka o miłość i o prawo do decydowania o sobie. 

 #veronicaipingwiny - cudowna opowieść o 85 letniej Veronice która zapragnęła zobaczyć pingwiny w ich naturalnym środowisku, pełna ciekawostek, ale i refleksji na temat rodziny historia którą warto przeczytać/posłuchać.

#sagaoludziachziemi - prosta historia o prostych ludziach, napisana przepięknym językiem, bez wielkich słów oddana cała miłość do ziemi. 

Niestety zdarzył się też rozczarowania i to nawet kilka :( nie wychodzę raczej ze swojej czytelniczej strefy komfortu więc teoretycznie nie powinno być źle, ale jednak było:

Nasza pierwsza piosenka Zmęczyła mnie ta książka, irytowała opisami przeżyć wewnętrznych i zachowaniem bohaterów na poziomie 16 latków, którzy swoją sympatię śledzą w mediach społecznościowych. On wykreowany na bad boya, ona na kobietę która straciła zdolność logicznego myślenia przez faceta. Niestety nie kupiła mnie ta historia. 

Między nami gwiazdy fabuła jest więcej niż przewidywalna, finał oczywisty, ale wykonanie raczej ckliwe. Niczym mnie ta książka nie zaskoczyła, nie rozgrzała mojego serca, nie była lekturą do której zasiadałam z przyjemnością. Do tego pojawiło się kilka literówek i błędów stylistycznych, na niektórych zdaniach język mi się potykał podczas czytania. 

W drogę - męczyłam się podczas czytania, nie polubiłam się z żadnym z bohaterów, zdecydowanie czegoś tej powieści zabrakło.

Siedem dni w czerwcu Przez pierwsze 100 stron strasznie trudno było mi się wkręcić w fabułę. Czytałam jakoś tak bez zainteresowania, nie kleiło mi się to wszystko. Potem też nie było lepiej. Książka o dawaniu sobie drugiej szansy u mnie nie zapunktowała.

Białe chmury wynudziłam się, ominęłam ogrom opisów. Intryga jest złożona przyznaję, ale dopiero po uporaniu się z 300(!) stronami zaczęło się robić ciekawie. Można już było poukładać kto, gdzie i z kim. Ale uwierzcie, że na prawdę dużo wysiłku kosztowało mnie dotarcie do tego momentu. 

Siostry - powieść licząca ponad 500 stron, strasznie irytująca bohaterka i rozmowy rodem z piaskownicy w wykonaniu 50-latków.

Psyche i eros Postacie były absolutnie bezbarwne. Brak było iskry, emocji, uczucia, pożądania. Zarówno on jak i ona poddawali się fali wydarzeń, rzadko się zdarzało by wychodzili z własną inicjatywą. Jeśli chodzi o sam mit, to autorka odniosła się do niego dosyć luźno.

Highway of dreams dawno nie trafiłam na tak aroganckiego bohatera i bohaterkę, która leci w ten związek jak ćma do ognia. 

Odsyłam też na Instagram: <klik>


Wszystkiego najlepszego w nowym roku 🎉

  

 


sobota, 30 grudnia 2023

Podsumowanie grudnia

 


Zanim podsumowanie roku czas na szybkie podsumowanie grudnia :) po listopadowym kryzysie nie ma już śladu i za mną 10 ciekawych książek i sama przyjemność czytania :) 


#światełkowoknie ciepła, dająca nadzieję na lepsze jutro powieść świąteczna.

#wpółdoświtu - książka o tym jak radzić sobie ze stratą, z odejściem, pomimo trudnego tematu, który został tutaj poruszony język i styl są przepiękne.

#zupamusibyć zbiór felietonów które kręcą się wokół gara z zupą, macierzyństwa i małżeństwa. Idealne do poczytania przy lampce wina.

#nagieserca bardzo mi się podobała ta historia, romantyczna ale nie przesłodzona, przykuwająca uwagę, zostaje w głowie na długo.

#zemstabyłychżon - książka ku przestrodze, bo pieniądze szczęścia nie dają a zupełnie zapomniały o tym bohaterki tej powieści.

#słowawciemnymbłękicie - książka którą kupiłam tylko ze względu na okładkę, czekała na półce ponad 3 lata, a okazało się że zawierała w sobie wszystkie wątki które kocham, książki, listy, pierwsza miłość, rodzinne tajemnice. 

#świateczneżyczenie - amerykańska propozycja o białej zimie, relacjach międzyludzkich i prawdziwej miłości.

#krainazeszłorocznychchoinek - przyjemna historia i tyle. 

#highwayofdreams dawno nie trafiłam na tak aroganckiego bohatera i bohaterkę, która leci w ten związek jak ćma do ognia. 

#dyrygent (zostało mi jeszcze 100 stron ale doczytam jutro), oblężenie Leningradu, muzyka poważna i historia która wdziera się siłą w życie zwykłych mieszkańców miasta. 

Różnorodne to były książki, jak zawsze u mnie i po za jedną, która mnie potężnie rozczarowała i jedną, która nieco zawiodła to miesiąc zdecydowanie na duży plus. 

Oczywiście audiobooki też wpadły i tutaj postawiłam na kryminalne klimaty i jeden świąteczny :) 


#konsultantka świetnie napisany thriller psychologiczny, z główną bohaterką którą nie sposób polubić. 

#wyrobisko tunele w Wieliczce nie należą do bezpiecznych miejsc, a jeśli krąży po nich morderca robi się na prawdę groźnie. (rewelacyjna fabuła i niezły zwrot akcji!)

#iprzemowilyludzkimglosem nieco naiwny zbiór historia świątecznych, ale mimo wszystko w tym czasie świątecznym dobrze się tego słuchało. 

Stos hańby udało się zmniejszyć! I to w wymiarze miesięcznym i w rocznym :) ale o tym jutro . 

A jak Wasz czytelniczy grudzień? piątek, 29 grudnia 2023

Przebaczenie

 Zapowiedź recenzencka!


Słowo - most czy mur?

📌 Alba odkrywa, jak potężna jest moc jednego słowa. Czy potrafi być mostem łączącym serca, czy może zamieniać się w mur oddzielający ludzi? 🤔

Razem z nią przenikajmy tajemnice słów, ich budującą siłę i ciężar.

Żyjemy wśród słów. One nas kształtują. Mogą być budujące i stanowić siłę na całe życie, ale mogą być ciężarem dokonującym spustoszeń.

Alba polewała swoje zranienia złością i goryczą, łudząc się, że każe tym krzywdziciela. Trucizna jednak sączyła się w jej sercu, niszcząc radość i odbierając szczęście, a ocenianie innych na podstawie ich grzechów sprawiało, że stawała się ślepa na własne błędy.

Czy Alba będzie w stanie w końcu wybaczyć i zaufać? Czy zdoła spojrzeć na drugiego człowieka, jak na przyjaciela, nie wroga?

Przeżyj ze mną tę pasjonującą podróż przez świat emocji, przemyśleń i odkryć literackich!

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Literackim Białe Pióro

czwartek, 28 grudnia 2023

Świąteczne życzenie

 TYTUŁ: Świąteczne życzenie 

AUTOR: Courtney Cole

WYDAWNICTWO: Lekkie

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 352

Zbieram się do napisania recenzji :) ogarnęło mnie totalne lenistwo świąteczno-noworoczne, dobre książki, pyszne jedzonko i znane świąteczne filmy. Tak, grudzień to jedyny miesiąc w roku, w którym tak dużo oglądam :) 

A muszę Wam opowiedzieć o tej książce, bo warto ją przeczytać jeszcze w tym sezonie. 

Nie bez powodu wspomniałam o filmach świątecznych, bo "Świąteczne życzenie" to fabuła, która mogłaby być przeniesiona na ekran. I na pewno byście ją pokochali. To moja 5 świąteczna powieść w tym roku i bez wahania powiem, że najlepsza :) dlaczego? 

❄️ Amerykańskie współczesne powieści świąteczne często charakteryzują się bogatymi, trójwymiarowymi postaciami, które łatwo polubiłam, a wątek miłosny dodaje im dodatkowego wymiaru. (W przeciwieństwie do powieści polskich gdzie mamy sporo postaci, a ich charakterystyka jest powierzchowna).

❄️ Magiczna atmosfera świąt, przeniosła mnie do malowniczego miasteczka, gdzie białą zimę mogłam sobie bez problemu wyobrazić.

❄️ Element walki o świąteczną wioskę dodaje dramatycznych elementów do fabuły, sprawiając, że z niecierpliwością śledziłam losy bohaterów, a ich wysiłki stają się integralną częścią historii.

❄️ Obecność dużego psa, który bierze udział w zabawnych sytuacjach, wprowadza element humoru do powieści. Kocham Elliotta 💙🐾

❄️ Przekaz o wartościach świątecznych, takich jak miłość, życzliwość i solidarność, w wyważonej nie przesłodzonej formie. 

Pojawia się też wątek fantastyczny, ale szczerze mówiąc nie zwróciłam na niego większej uwagi. Skupiałam się na bohaterach i ich wzajemnej relacji. 

Polecam :) zdecydowanie jest to książka zimowa którą musicie przeczytać . 

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Lekkie 


środa, 20 grudnia 2023

Zemsta byłych żon

 TYTUŁ: Zemsta byłych żon 

AUTOR: Anna Matusiak 

WYDAWNICTWO: Lekkie

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 302
Jakoś mi ciężko w tym przedświątecznym tygodniu zebrać się z napisaniem recenzji. Cały czas też myślę jak to moje recenzowanie ma wyglądać w nowym roku. Czuję zmęczenie materiału, myślę ile czasu zabiera mi zrobienie w miarę dobrego zdjęcia i napisanie kilku słów i trochę mi tego czasu szkoda, bo mógłbym go przeznaczyć na czytanie. Tyle książek na mnie czeka! 

Póki co jednak bez recenzji Was nie zostawię. Bo chcę polecić książkę, która okazała się być zupełnie czymś innym niż się spodziewałam...

Chciałam lekkiej, niezobowiązującej komedii, takiej zupełnie odmużdżającej (idealnej by nie myśleć o przedświątecznych porządkach). A dostałam pięścią między oczy (prawie dosłownie, bo trafiła mi się druga pod rząd książka o przemocy domowej). 

W Bogaczowie wszyscy żyją jak pączki w maśle. Przepiękne wille, pełne szafy nigdy nie noszonych ubrań, panie od sprzątania i cały dzień, który trzeba sobie jakość zagospodarować. Marika i Grzesiek nagle trafiają do świata bogaczy, skoro już się tutaj wprowadzili chcieli poznać sąsiadów. To nie było miłe pierwsze spotkanie. Młode małżeństwo zostało szybko ocenione, powierzchownie i nieprzychylnie, oczywiście. 

Żony z Bogaczowa martwią się tylko tym by mąż nie wymienił ich na młodszy model. Akceptują zdrady o ile to nic poważnego i w ramach rekompensaty dostaną od męża tydzień w SPA. Plotkują, wydają pieniądze, nudzą się. Gdy pojawia się widmo rozstania postanawiają wyprzedzić swoich mężów. 

Tutaj niespodziewanie na pomoc przychodzi niepozorna Marika. Oj, działo się sporo! Ale żadna z żon nie walczyła o miłość, ani o uratowanie związku, walczyły o pieniądze. 

Smutny obraz wyłania się z tej książki. Potwierdza tylko tezę że nadmiar pieniędzy szczęścia nie daje. Jakoś tak przykro czytało mi się tę książkę, bo mając do dyspozycji nieograniczone środki nie potrafią zrobić z nimi nic dobrego, nawet nie dla innych, tylko dla siebie. Stając się milionerami stali się ludźmi pozbawionymi uczuć, nastawieni tylko na kasę przestali zauważać tych z którymi żyją. Z wyjątkiem tych którzy stali się workiem treningowym. Dopowiedzcie sobie resztę. 

Książka jest dobrze napisana, przyjemnym stylem, z dobrymi dialogami i scenami kulminacyjnymi. Ale nie jest powieścią lekką i przyjemną. Przypuszczam, że przynajmniej w 90% pokazuje prawdziwy obraz, zdecydowanie nie optymistyczny, nawet nie neutralny. Przygnębiający. 

Powieść trochę ku przestrodze. Bo nie warto marzyć o szybkim wzbogaceniu się by potem bez problemu spełniać pozostałe marzenia. Lepiej włożyć trochę wysiłku i małymi krokami spełniać po kolei każde z marzeń i miec z tego ogromną satysfakcję. 


czwartek, 14 grudnia 2023

Wpół do świtu

 TYTUŁ: Wpół do świtu 

AUTOR: Marika Krajniewska

WYDAWNICTWO: Papierowy motyl 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 282

Moje odkrycie 2023? Dwudziestolecie międzywojenne. Zafascynował mnie ten okres i postacie tamtego czasu. 

W powieści Mariki Krajniewskiej zostały te lata również uwzględnione ale w absolutnie oryginalny sposób. Historia miłosna Stanisławy Umińskiej i Jana Żyznowskiego zdecydowanie dostarcza inspiracji pisarzom, ale autorka potraktowała ją z niesamowitą delikatnością. Listy, pamiętnik, pamiątki rodzinne: antykwariat jest niczym skarbiec i do takiego miejsca trafia Ewa, kobieta przed czterdziestką, która właśnie straciła dziecko. 

Żyjemy w XXI wieku, ale o poronieniu się nie rozmawia. Nie umiemy się zachować, robimy za dużo albo za mało. Ewa chce sama poradzić sobie z tą sytuacją. Musi to zrobić dla siebie i dla tej kruszynki, która była z nią tylko przez chwilę. 

Rzadko się zdarza żeby można było opisać książkę jednym słowem tutaj jednak bez wahania powiem: delikatność

Tak, z niezwykłą empatią autorka podeszła do swoich bohaterów i sytuacji w których się znaleźli. Do bohaterów teraźniejszych i tych z przeszłości... Zmagających się ze stratą, z chorobą, będących przyjaciółmi i tymi którzy kochają najbardziej. 

Całość jest bardzo refleksyjna, ale nie nachalna. Czy ja już wspomniałam o delikatności? Czytelnik też tą delikatnością zostaje otulony, bo może się skupić na wybranym przez siebie wątku. Może przejść z bohaterką etapy żałoby, może przenieść się do lat 20 i wybrać dla siebie wątek wielkiej miłości, a może też wyruszyć na poszukiwanie skarbu. 

To jedna z takich książek do której na pewno wrócę. To powieść wielowarstwowa, którą na różnych etapach życia różnie można odczytać. Fikcja literacka i historie z życia wzięte, smutki i radości, zamyślenie i spontaniczne decyzje. Książka, którą trzeba poczuć, w którą trzeba się wgryźć. 


czwartek, 7 grudnia 2023

Światełko w oknie

 TYTUŁ: Światełko w oknie 

AUTOR: Magdalena Kordel

WYDAWNICTWO: Znak

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 446Już w 2018 wpisałam na swoją czytelniczą listę powieść "Serce z piernika", co możecie sprawdzić tutaj ➡️ <klik> . Ze wstydem przyznaję, że do tej pory jej nie przeczytałam, a seria rozrosła się do trzech tomów. Dlaczego o tym wspominam? Bo bohaterki "Światełka w oknie" to te same osoby z tamtej serii (i teraz już na prawdę muszę przeczytać żeby dowiedzieć się jak dotarły do swojego szczęśliwego miejsca na ziemi). Nieznajomość poprzednich książek na jest jednak przeszkodą w lekturze tej świątecznej historii. 

Kornelia chciałaby przeskoczyć grudzień, a właściwie to najlepiej go przespać. Ale trudno to zrobić gdy jest się mamą trzech dziewczynek (chociaż prawie jej się udaje). Kobieta nie pozwoliła sobie na przejście kolejnych etapów żałoby, przez niemal dwa lata tkwi w otępieniu. Życie obok niej ogarnia jej nastoletnia córka Basia, która właściwie jednocześnie straciła oboje rodziców i musiała szybko dorosnąć. 

Miłka najlepsza przyjaciółka Kornelii cały czas jest obok, ale nie reaguje stanowczo. Daje możliwość by Kornelia otrząsnęła się sama. Ale to Basia musi podjąć radykalne kroki, bo wie, że mama dla której najlepszym lekarstwem są tabletki na sen nie potrafi zrobić kroku na przód. 

Ten początek czytało się bardzo trudno, cały czas czułam ten przygniatający smutek. Ale gdzieś paliło się już światełko dające nadzieję. 

Klementyna (oj, powiem Wam że łatwo było się pomylić w imionach bohaterek) ma serce do pierników. Jej wypieki są słynne w całym Miasteczku i w okolicy. W tym roku, jednak coś jest inaczej, magiczna, świateczna wena nie nadchodzi. Tutaj autorka wykorzystała cały swój pisarski talent niezwykle poetycko opisując emocje kobiety, która chciałaby się zabrać do pracy którą kocha, a coś ją jednak blokuje. 

Duchy świąt nie pozwolą by mieszkańcy Miasteczka pozostali na święta bez pierników, a trzy dziewczynki spędziły ten czas samotnie i w smutku. Nie ma przypadków, a świat jest jednak bardzo mały. Gdy Kornelia zostaje wmanewrowana w akcję pieczenia pierników wszystko zaczyna wskakiwać na właściwe miejsce. 

Kilka książek pani Magdaleny mam już za sobą, i potwierdza się to co właściwie wiedziałam już dawno - te książki czytają się same :) 

Jeśli szukasz historii, która zaczyna się na smutno ale dobrze się kończy, to jest to właśnie ta książka. Jeśli szukasz książki w której pachnie piernikami to jest właśnie ta książka. Jeśli szukasz powieść o prawdziwej kobiecej przyjaźni to jest właśnie ta książka. Jeśli szukasz powieści z motywem relacji matka - córka to jest właśnie ta książka. 

Potrzebujecie jeszcze jakichś argumentów? 

Mam nadzieję że nie, a książka będzie idealną lekturą na ten grudniowy czas. 

niedziela, 3 grudnia 2023

Podsumowanie listopada

 


Absolutnie nie mam pojęcia gdzie się podział listopad 😱 

Wpadłam w jakiś wir i obudziłam się w grudniu ❄️ i to takim konkretnym mroźnym i śnieżnym 🥶 .

Czytelniczo listopad wypada najgorzej jeśli chodzi o ilość: A jakościowo? 

#bolszewicyiskarbtemplariuszy ciekawa wycieczka historyczna, lata 50 gdzie nikomu nie można było ufać i XIV wiek gdzie honor był na pierwszym miejscu. Zderzenie niesamowite, gratka dla wielbicieli intryg i śledztwa prowadzonego w starym stylu.

#psycheieros niestety dla mnie wielkie rozczarowanie, za dużo wątków, za mało wyraziste postacie. 

#świętawmiasteczkuanielin skomplikowane relacje, magia świąt, nowy start, dobra powieść na rozpoczęcie świątecznego sezonu. 

#gdysrebrzysięziemia - początek XX wieku, Nowa Zelandia, imigranci, rasizm, tęsknota, wielka miłość. Książka znaleziona w bibliotece, czasami w taki przypadkowy sposób trafia do nas czytelnicza perełka. 

#grzęzawisko - dobry thriller psychologiczny, świetny wątek wyparcia, i rekonstrukcji wspomnień. Tajemnica z przeszłości domaga się ujawnienia. 

#Rebeka książka pochodząca z listy, którą znajdziecie w powieści #klubczytelniczydlasamotnychserc . Będę polecać dalej! 

#30zachodówsłońca romans na Bali, ale nie cukierkowy, taki bardzo zjadliwy i wciągający 🩷

#tylkoonazostała Riley Sager w swojej najlepszej formie, od tej książki trudno się oderwać. Audiobooki odsłuchałam 3 :#herbówna o tym że duchy przeszłości nie pozwolą o sobie zapomnieć jeśli same nie zaznają spokoju. 

#theamericanroommateexperiment na prawdę słodka historia, ale taka w dobrym tego słowa znaczeniu.

#muchomorywcukrze dawno żadne zaskoczenie nie wywołało u mnie takich emocji. 

Dwie książki zdecydowanie podniosły średnią więc ostateczny wynik jeśli chodzi o cały miesiąc nie jest najgorszy

Na stosie hańby minimalny spadek. Mam nadzieję że uda się tę tendencję utrzymać do końca roku. 

W grudniu planuje kilka świątecznych powieści więc życzę i Wam cudownego grudniowego nastroju i rozgrzewających serca lektur. 

sobota, 2 grudnia 2023

Tylko ona została

 TYTUŁ: Tylko ona została 

AUTOR: Riley Sager

WYDAWNICTWO: Mova

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 487

Skończyłam czytać tę książkę w listopadzie ale zbieram się od jakiegoś czasu żeby Wam napisać coś więcej niż: Musisz to przeczytać!

Z autorem już trochę przeszłam, przeczytam 4 książki, i było bardzo dobrze, świetnie, średnio i dziwnie. Mimo tej różnorodności wiedziałam, że i po kolejną książkę sięgnę. Teraz już byłam gotowa na wszystko, a i tak dałam się wywieźć w pole 😂

Hope's End nie jest domem. To klatka zbudowana z sekretów. 

Lenora Hope's jako jedyna została przy życiu po tragicznej nocy w 1929 roku. Rodzice zostali brutalnie zamordowani, siostra została powieszona. 17-latce nie postawiono zarzutów ale w oczach społeczności była winna. Powstała nawet rymowanka, którą straszyły się dzieciaki z sąsiedztwa.

Ponad 50 lat później Lenora nadal mieszka w Hope's End, jest w tym domu uwięziona. Sparaliżowana, nie mogąca mówić egzystuje i odbywa swoją karę. 

Nowa opiekunka Kit boi się Lenory, przecież od lat wierzyła w jej winę. Czy staruszka która może poruszać tylko lewą dłonią może być groźna? 

Miałam swoje teorie, jedną bardziej fantastyczną od drugiej. Niestety, jestem podatna na manipulacje, a Lenora to wybitna manipulantka. Wodziła mnie za nos, a ja dałam się prowadzić i nie mogłam się od tej książki oderwać!

Od pewnego momentu musiałam całkowicie zmienić swoje myślenie. A potem akcja skręciła gwałtownie, żeby za chwilę wykonać kolejny skręt. Co za emocje! Nie dość, że przez całą książkę wyczuwalne było to napięcie, ta duszna atmosfera, którą mają w sobie tylko te domy w których doszło do tragedii. To jeszcze intryga była po mistrzowsku spleciona. 

Myślę że ta książka wpadnie do nie jednej topki tego roku. Do mojej na pewno!

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Mova.