sobota, 30 kwietnia 2022

Pierwszy dzień wiosny

 TYTUŁ: Pierwszy dzień wiosny

AUTOR: Nancy Tucker

WYDAWNICTWO: Publicat

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 346

8 letnia Chrissi zabiła dwuletniego Stevena. Przyznaję się do tego na pierwszej stronie powieści. Od tego momentu wiadomo że będzie moc! Dziewczynka czuje w brzuchu musującą oranżadkę,  jest podekscytowana, nie czuje się winna, ten czyn jest jej wielką tajemnicą która pozwala unosić się jej nad ziemią. Chrissi mieszka z mamą, ale jest dzieckiem zaniedbanym, często chodzi głodna, nikt jej nie lubi a mimo to w zabawie wszyscy się jej słuchają. 

Historię tę poznajemy z perspektywy Chrissi, wtedy gdy była 8-letnią dziewczynką i teraz gdy jest dorosłą kobietą i matką. Chrissi odbyła zasłużoną karę, dostała też nową tożsamość i szansę na nowe życie. Gdy odbiera tajemniczy telefon postanawia uciec, wie że nie da się zastraszyć i odebrać sobie Molly. 

To nie jest książka w której białe jest białe, a czarne jest czarne. Tutaj jest cała paleta szarości. Chrissi budzi mieszane uczucia, nie doświadczyła miłości matki, cały czas czuła się odrzucana, robiła wszystko by zwrócić na siebie uwagę, by zyskać ten okruch zainteresowania. Dla niej śmierć nie jest rzeczą ostateczną, przecież o jej ojcu też słyszała że nie żyje a przecież tata wracał, umierał i wracał. Śmierć Stevena też miała być tylko na chwilę.

Ta książka zostawia w człowieku taki chaos jak po przejściu tornada. Roztrzaskuje pojęcie sprawiedliwości i moralności. Nie można jej odłożyć,  jakaś niewidzialna siła popycha nas do końca tej historii. Zostawia z głową pełną pytań i refleksji. Na pewno nie pozwoli o sobie zapomnieć. 

Psychika każdego dziecka to wiele składowych części, na jej rozwój wpływa środowisko, dom rodzinny, szkoła. Dziecko samo w sobie nie jest złe, ono zostaje ukształtowane. Czy więc ponosi winę za zło którego się dopuszcza? Przecież nie może być za nie chwalone, potrzebna jest odpowiednia reakcja, kara, nauka. Potrzeba kogoś kto pokaże jak rozeznać co jest dobre a co złe.

Moje drugie 10/10 w kategorii thrillerów w kwietniu. Więcej thrillerów znajdziecie w w waszej ulubionej księgarni internetowej Tania książka :)

czwartek, 28 kwietnia 2022

Mortalista

 TYTUŁ: Mortalista

AUTOR: Max Czornyj

WYDAWNICTWO: Filia Mroczna Strona

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 394To już druga książka autora w tym roku, którą udało mi się przeczytać. Coś musi być w tych jego mrocznych historiach że tak mnie przyciągają.

"Mortalista" to pierwszy tom nowej serii.

Honoriusz zaczyna pracę w firmie sprzątającej. Zadziwia swoją szefową wyglądem, zachowaniem, sposobem mówienia, wiedzą i aurą tajemniczości. Jednym ze zleceń firmy jest posprzątanie domu po śmierci właściciela. Pan Engel został znaleziony w domu kilka dni po śmierci. Honoriusz jest skrupulatny i dociekliwy, odkrywa że w miejscu odnalezienia zwłok ukryty jest właz do podziemi. W piwnicy znaleziono szczątki kilkorga dzieci w różnym stadium rozkładu. Honoriusz jako były wykładowca katedry mortalistyki rozpoczyna prywatne śledztwo. W sprawę angażuje się też Allegra, która jako była dziennikarka śledcza ma sporo kontaktów. 

Mała wioska, zakład dla głuchoniemych, zaginięcia sprzed lat i kolejne morderstwo. Sporo tutaj wątków, które trzeba połączyć. Nad tym wszystkim jednak góruje fascynacja zwłokami, autor uraczył nas szczegółami z różnych etapów rozkładu ciała, procesów gnilnych czy też etapów mumifikacji. Na pewno nie jest to książka dla wrażliwych. Nie ma też tutaj krwawych opisów zbrodni, jest opis ciała po śmierci.

Kryminalna zagadka bardzo złożona, sporo pobocznych wątków i postaci drugoplanowych. Pewne sytuacje wyskakują dość niespodziewanie, a elementy ułatwiające rozwiązanie zagadki dla mnie wprowadzały niekontrolowany chaos. Honoriusz dużo myślał, czasami nie nadążałam za tokiem jego rozumowania, zdarzało mi się cofać by lepiej zrozumieć treść. 

Trudno mi było wczuć się w czas akcji. Honoriusz jest jakby z innej bajki ale to celowy zabieg, jest dżentelmenem a to gatunek na wymarciu. Allegra wierząca w energię, anioły, Boga, nirwanę jest trochę oderwana od rzeczywistości. Mroczny klimat pasuje mi bardziej do Belle epok niż XXI wieku ale Internet jest, więc to powieść współczesna. Ale ... no właśnie nawet nie umiem tego ubrać w słowa, coś mi tu zgrzytało.

Myślę że gdyby udało mi się tę powieść przeczytać jeszcze raz wgryzłabym się bardziej w szczegóły sprawy i byłaby ona dla mnie bardziej jasna. Trochę za dużo komplikacji, i uwagi skupionej na kreacji specyficznych bohaterów. 

Książka wymaga więc nieco zaangażowania, drobiazgowego przyjrzenia się sprawie, jest wymagająca. Ale może macie trochę czasu na tak skomplikowaną zagadkę?

wtorek, 26 kwietnia 2022

Żenujące życie Lottie Brooks

 TYTUŁ: Żenujące życie Lottie Brooks

AUTOR: Katie Kirby

WYDAWNICTWO: Znak emotikony

ROK WYDANIA: PREMIERA 18 maja 2022

LICZBA STRON: 422Dzisiaj bloga przejmuje moja starsza córka :) Gabi ma 11 i 9 miesięcy - dokładnie tyle samo ile bohaterka książki o której chciałaby Wam opowiedzieć:

Książka jest w formie pamiętnika. Ja nie lubię takich, ale ta książka już po pierwszych stronach tak mi się podobała, że nie przeszkadzała mi ta forma. 

Książka opowiada o żenującym życiu Lotti,(która ma 11lat i 9miesięcy ja też mam 11lat i 9miesięcy.1) Jej BFF (najlepsza przyjaciółka - jeśli nie znacie tego młodzieżowego skrótu ) wyjechała za granicę. Lotti miała zacząć chodzić do nowego gimnazjum co ją przerażało. Po pierwszym dniu w szkole dostała przezwisko Wafelek, bo powiedziała że lubi kitkaty. Szybko udało jej się znaleźć nową przyjaciółkę Jess. Lotti zakochała się w Theo( nie znała jego nazwiska więc nazywała go pięknym Theo .)Chodziła z nim na kółko teatralne. Na kółku dostała kolejne przezwisko Ogórek. Dziewczyna nienawidziła tych przezwisk. Oprócz przezwisk Lotti miała inne zmartwienia np. jej biust, który był tak mały że aż wklęsły, sprzeczki z bratem, złośliwości taty i ciąża mamy. 

Ta książka to zapis kilku miesięcy w nowej szkole. Czyta się błyskawicznie (2 dni!) Bo oprócz tekstu są też śmieszne obrazki i komiksowe dymki. To książka idealna dla dziewczyn w moim wieku, bo Lottie ma takie same (lub bardzo podobne) problemy jak ja i moje przyjaciółki. Śmieszne sytuacje potrafią rozbawić i naprawić nawet najgorszy dzień. Pożyczę koleżankom i już nie mogę doczekać się kolejnego tomu.poniedziałek, 25 kwietnia 2022

Zamknij wszystkie drzwi

 TYTUŁ: Zamknij wszystkie drzwi

AUTOR: Riley Sager

WYDAWNICTWO: Mova

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 429Wróć przed zmrokiem to była jedna z lepszych książek które przeczytałam w 2021r. Dlatego gdy tylko pojawiła się informacja o kolejnej książce autora wiedziałam że muszę ją mieć.

Mieć to jedno, a znaleźć czas na przeczytanie to drugie :) ale dobra passa czytelnicza trwa więc już mogę się z wami podzielić wrażeniami:

Jules ma na koncie kilka dolarów, nie ma pracy, nie ma mieszkania i kilka dni wcześniej rozstała się z chłopakiem. Pasmo porażek zdaje się nie mieć końca do czasu aż dziewczyna znajduje nietypowe ogłoszenie o pracę. Ma zostać opiekunem mieszkania, mieszkania w Bartholomew najbardziej tajemniczego budynku na Manhattanie. Jules zna ten budynek ze swojej ulubionej powieści, którą czytała wspólnie z siostrą, której fragmenty zna na pamięć. Teraz ma szansę poczuć się jak bohaterka ulubionej książki i jeszcze jej za to zapłacą.

Praca jak marzenie, wystarczy tylko przestrzegać kilku zasad. Nie wolno być wścibskim, nie wolno zaczepiać sąsiadów ani zapraszać gości. Jules akceptuję warunki umowy i zaczyna pierwszy etap nowego życia. 

Bartholomew przesiąknięte jest atmosferą tajemniczości, nie jest to stary dom w którym przyjaźnie wszystko skrzypi i trzeszczy, tutaj atmosfera jest jakby ciężka, coś czai się w mroku. Jules jest tym początkowo zachwycona ale gdy inna opiekunka mieszkania - Ingrid znika, zaczyna czuć niepokój. Kilka dni spędzonych w tym domu wzmaga strach, poszukiwania koleżanki nie przynoszą efektów, pojawiają się wskazówki że dzieje się tutaj coś dziwnego. Jules angażuje się w poszukiwania, a przecież mogła siedzieć w swoim apartamencie i nie wsciubiac nosa w nie swoje sprawy. 

Atmosfera jest mroczna, autor potrafi stopniować napięcie. Od książki trudno się oderwać, razem z główną bohaterką chciałam rozwiązać zagadkę tego domu. Wyjaśnienie tej intrygi było genialne! Nie ma obaw co do wątków paranormalnych, wszystko jest spójne, logiczne i mogło wydarzyć się na prawdę.

To powieść z suspensem która nie pozwoli odłożyć się na półkę dopóki jej nie skończycie. Zarezerwujcie dla niej długi wieczór i zabierajcie się za lekturę. 

sobota, 23 kwietnia 2022

Agencja rozbitych serc

 TYTUŁ: Zemsta. Agencja rozbitych serc

AUTOR: Natasza Socha

WYDAWNICTWO: Lekkie 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 362Kwiecień układa się idealnie (pod względem czytelniczym oczywiście) thrillery przeplatają się z komediami kryminalnymi. Pełen relaks :) 

Agata zostaje wyrzucona z pracy,  "redukcja etatów" jako efekt romansu z szefem. Za błędy i naiwność się płaci. Trzydziestoletnia kobieta z niepełnym wykształceniem prawniczym nie bardzo ma szansę na szybkie znalezienie pracy. A kredyt we frankach jakoś nie chce się sam spłacić.

Kłopoty finansowe to jedno, a drugie to żądza zemsty. Jerzemu M. nie ujdzie na sucho to że wrócił do żony. Agata pozwala siebie na kilka dni załamki, a potem... nowy pomysł na życie przychodzi niespodziewanie. Agata zakłada agencję detektywistyczną. Mobilną!

Biuro na kółkach, tego jeszcze nie było. Agata specjalizuje się w tropieniu zdrad. W miarę szybko udaje jej się rozkręcić interes, klientki które się do niej zgłaszają szukają dowodów niewierności. Ale okazuje się że to co na pierwszy rzut oka wygląda na zdradę po zdobyciu dowodów niekoniecznie nią jest.

Perypetie domorosłej pani detektyw wywołują niejeden uśmiech na twarzy. Zagadki może nie są zbyt skomplikowane ale próba ich rozwiązania w wykonaniu Agaty na prawdę pozytywnie zaskakuje.

Motyw agencji detektywistycznej nie jest bardzo oryginalny, ale ta realizacja zdecydowanie zasługuje na uwagę. Jest pozytywnie i sympatycznie, a zakończenie jest takim twistem, że już chciałabym mieć drugi tom.

Z Agaty jest bardzo fajna babka. Może czasami trochę naiwna ale nie boi się wziąć życia we własne ręce. Ja z tą książką spędziłam na prawdę przyjemny czas, więc jeśli potrzebujecie czegoś na odstresowanie to serdecznie polecam. 

piątek, 22 kwietnia 2022

Ukochane dziecko

 TYTUŁ: Ukochane dziecko

AUTOR: Romy Hausmann

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 378Nie mogę tej recenzji zacząć innymi słowami niż: ależ to było dobre! Pełnokrwisty thriller, pełen napięcia, niepewności i zwrotów akcji.

Jasmin udaje się uciec z szałasu w lesie. Była tam więziona przez cztery miesiące, razem z nią uciekła mała dziewczynka. Kim jest Hannah, która wygląda kropka w kropkę jak Lena, która trzynaście lat wcześniej zaginęła.

Rodzice Leny już trzynaście lat próbują odnaleźć córkę, jej ojciec pisze do gazet by cały czas temat istniał w świadomości społeczeństwa. Od lat policja nie posunęła się w śledztwie, aż do dziś kiedy na oddział ratunkowy trafia kobieta z blizną na czole. 

Hannah to bardzo inteligentna dziewczynka, zna definicje wielu zjawisk, potrafi opisać emocje, nie rozumie jednak kontekstu, nie potrafi odnaleźć się w świecie. Prawda o tym dziecku okazuje się szokująca. 

Początek książki to strzępki wydarzeń przedstawione z perspektywy kilku osób. Pozornie nic ich nie łączy, ale gdy zaczynają wskakiwać na właściwe miejsce, gdy wyłania się z tego przerażający obraz czyta się z zapartym tchem. To taka książka gdzie podczas czytania popędzałam sama siebie ;) ta powieść przykuła moją uwagę w stu procentach. 

Czy ucieczka to koniec koszmaru? Czy odzyskawszy wolność Jasmine odzyskała samą siebie? Kobieta uciekła swojemu oprawcy, prawdopodobnie go zabiła, musi teraz stanąć na nogi, a przecież jest jeszcze Hannah i jej brat niczemu nieświadome dzieci, dla których szałas był domem, a ona była dla nich mamą.

Ten thriller zaczyna się tam, gdzie inne się kończą! To zdanie trafia w punkt i idealnie opisuje tę powieść. Ja jako wielbicielka thrillerów jestem zachwycona i będę bardzo polecać. Emocje i napięcie na każdej stronie, próba połączenia faktów i zakończenie które zaskakuje. W mojej ocenie to najlepszy debiut 2022!


wtorek, 19 kwietnia 2022

Słoiczki

 TYTUŁ: Słoiczki

AUTOR: Maja Jaszewska

WYDAWNICTWO: Szelest

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 387


Czas po maturze to najlepszy moment by zacząć żyć na własnych zasadach. Studia w wielkim mieście, wynajem mieszkania, pierwsza praca. Zmiany są ogromne, to jak skok na głęboką wodę. Młodzi mają jednak na kogo liczyć, rodzice chętnie pomagają czego wyrazem są słoiki pełne domowego jedzenia ;)

Józia to dziewczyna z Podlasia, zaczyna pracę w magazynie "Przemiany" jako korektorka. Zupełnie z niej niepozorna dziewczyna i właśnie tym przyciąga uwagę naczelnej. Dostaje zlecenie na wywiad ze znanym cochem. Pan Jacek obiera sobie Dżozi za cel, dziewczyna będzie jego eksperymentem, jak z szarej myszki zmienić się w pewną siebie dziewczynę za którą obejrzy się niejeden mężczyzna. Na szczęście Józia nie zdążyła zaangażować się w tę relację, bo coś znacznie bardziej prawdziwego czekało na nią za rogiem. 

Julka przyjechała do Warszawy spod Krakowa. Uciekała przed ojcem, goni swoje marzenia. Jest pełna ekspresji w tym co robi, ma gorącą głowę co nie koniecznie wychodzi jej na dobre. Zakręcona na punkcie zdrowego odżywiania uwielbia dawać rady w tym temacie. Zaprzyjaźniła się z Józią i dość szybko ląduje u niej na kanapie.

Książkę określiłabym mianem przyjemnej opowiastki, ciepłej historii która rozgrzeje nas w gorszy dzień. Nie jest to komedia, ale obyczajówka pełna uroku. Bohaterki są sympatyczne, takie swojskie dziewczyny, które odnajdują się w wielkim mieście a mimo to nadal pozostają sobą. Wielkich emocji tutaj nie znajdziecie, nie ma scen które zapierałyby dech w piersi, ale jest za to na prawdę wnikliwa obserwacja rzeczywistości. Obraz Warszawy XXI wieku.

W wolnej chwili przeczytajcie, zachęcam :)

poniedziałek, 18 kwietnia 2022

Mopsik, który chciał zostać gwiazdą

 TYTUŁ: Mopsik który chciał zostać gwiazdą

AUTOR: Bella Swift

WYDAWNICTWO: Wilga

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 136Po książki z tej serii sięgamy w ciemno! Uwielbiamy Peggy i jej rodzinkę :) z przyjemnością zasiadamy do każdej kolejnej książki zastanawiając się co tym razem wymyśli niesforny piesek.

Szkolne koło teatralne przygotowuje się do wystawienia sztuki Piotruś Pan. Fin i tata angażują się w przygotowanie dekoracji, a Chloe dostaje rolę Wandy. Ćwiczenie roli nie należy do najłatwiejszych, rodzina bardzo wspiera dziewczynkę, Peggy też chciałaby pomóc, na razie jednak czuje się odsunięta na drugi plan i brakuje jej czasu spędzonego z przyjaciółką.

Nanę ma zagrać prawdziwy pies, dlatego Peggy również bierze udział w castingu. Sala gimnastyczna pełna rozszczekanych psów? To nie może skończyć się zbyt dobrze ;) wybuch śmiechu gwarantowany.

Peggy ma jednak szansę na zostanie gwiazdą. Zostaje zauważona przez producentów programu "Popularne pupile" i występuje w paśmie śniadaniowym. Suczka odkrywa że nie wszystko co widać na ekranie ma odbicie w rzeczywistości. Nagranie z Peggy w roli głównej staje się hitem w internecie. Piesek staje się rozpoznawalny, ale czy to na pewno sama przyjemność? 

Sława ma również ciemną stronę i to właśnie odkrywa Peggy. Cenniejszą lekcją jest jednak to że na rodzinę zawsze można liczyć. Podobnie jak we wcześniejszych częściach nie brakuje tutaj rodzinnego ciepła, przyjaźni i pysznych muffinek mamy. To historia którą najlepiej czytać razem, ja takie rodzinne czytanie uwielbiam, bo wspólne chwile są bezcenne. 

Polecamy Wam Peggy w nowej gwiazdorskiej odsłonie. 

wtorek, 12 kwietnia 2022

Mój kochany mąż

 TYTUŁ: Mój kochany mąż

AUTOR: Kimberly Belle

WYDAWNICTWO: Filia Mroczna Strona

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 405Dawno żadna książka nie przykuła mnie do siebie takimi emocjami! Od pierwszej do ostatniej strony, tutaj aż kipi od adrenaliny. Nic tak nie podniesie wam ciśnienia jak wymierzony w was pistolet.

Jade jest projektantką wnętrz, zawiesiła jednak karierę by zajmować się domem i dziećmi. Życie na wysokim poziomie zapewnia Cam właściciel prestiżowych restauracji w Atlancie. 

To miał być zwyczajny dzień, Jade odebrała dzieci ze szkoły, wróciła do domu, wjechała do garażu, a tam czekał na nią mężczyzna z bronią. Napastnik był bardzo dobrze przygotowany, przyszedł tutaj w konkretnym celu. Związał dzieci, rozdzielił je z matką, telefonicznie poinformował Cama jakiej kwoty od niego oczekuje. 

Ponad 700 tysięcy to ogromna kwota, ale dla Króla Steków nie powinna być problemem. Z tym że dzisiaj spłonęła jedna z restauracji Cama, pieniądze z pozostałych należą do inwestorów nie do niego, długi robią się coraz większe.

Obserwujemy minuta po minucie sytuację w domu i wyścig Cama z czasem. Czy Jade będzie wykonywała polecenia mężczyzny z bronią, czy dzieci będą chciały się podporządkować? Czy bank udzieli natychmiastowej pożyczki? Czy Cam zawiadomi policję?

O Camie dowiadujemy się sporo interesujących rzeczy i nie tylko my. Rozdziały których akcja rozgrywa się w czasie teraźniejszym przeplatane są z wywiadem którego udzielił Cam już po tym napadzie. Robi się z tego ciekawa układanka, której ostateczny obrazek zaskakuje. 

Jestem bardzo zadowolona z tej lektury. Takiej powieści jeszcze nie czytaliście. Oryginalny wątek, niespotykane motywy, wnikliwa charakterystyka bohaterów.

Polecam i fanom obyczajówek i thrillerów psychologicznych.niedziela, 10 kwietnia 2022

Pozorantka

 TYTUŁ: Pozorantka

AUTOR: Alexandra Andrews

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 379Jak daleko człowiek jest gotów zabrnąć w pogoni za życiem, jakiego pragnął?

Marzeniem Florence Darrow jest zostać pisarką. Napisała kilka opowiadań, ale póki co trzyma je w szufladzie. Odkąd pracuje jako asystentka w wydawnictwie Forrester Books nie napisała ani słowa. Jej życie znacznie odbiega od tego którye dla siebie pragnęła.  Brak jej przebojowości, pewności siebie, pazura, a mimo to gdy okoliczności sprzyjają potrafi zaskoczyć! Gdy zostaje zwolniona nagle los uśmiecha się do niej całkiem niespodziewanie. Florence zostaje zatrudniona jako asystentka Maud Dixon.

Kim jest Maud Dixon? To pseudonim autorski pod którym ukrywa się on/ ona? To największa zagadka w wydawniczym świecie. Jedna powieść która stała się hitem, a której autor stworzył wokół siebie otoczkę tajemniczości. I teraz Florence ma szansę zajrzeć za zasłonę. Dla kobiety to szansa na podpatrzenie pracy pisarza, zdobycie natchnienia, na życie jakiego pragnie.

Do zadań Florence należy przeprowadzenie researchu do nowej książki. Razem z Maud wybierają się do Maroka, a tam nic nie przebiega zgodnie z planem, a może wręcz przeciwnie?

Motywem przewodnim jest tutaj kradzież tożsamości, mamy klika fałszywych tropów, takich scen które z pozoru prowadzą do oczywistego punktów. To w jakim kierunku potoczyła się akcja jest zaskakujące. Potencjał jest, brak jednak klimatu thrillera który przykułby mnie do książki od samego początku.

Książka podzielona jest na trzy części, i dopiero ta ostatnia nosi znamiona thrillera. Dwie pierwsze to obszerne wprowadzenie, obyczajówka o drodze do spełnienia marzeń, dobra ale licząc na mocny thriller bardzo się zawiodłam. Zakończenie może być rekompensatą ale to trochę za mało, zwłaszcza że po blurbach na okładce liczyłam na dużo, dużo więcej.

Nazwijmy tę książkę powieścią obyczajowo-psychologiczną, bo mamy tutaj niezłe studium zmiany osobowości. Florence przeszła długą drogę walcząc o siebie. Maud Dixon okazała się być świetną aktorką, mistrzynią gry pozorów. Właśnie dla kreacji tych postaci warto przeczytać Pozorantkę. czwartek, 7 kwietnia 2022

Hania i Staś poznają świat

 TYTUŁ: Hania i Staś poznają świat. Nie chcę spać! Opowiadania.

AUTOR: Paulina Chmurska

WYDAWNICTWO: Wilga

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 40Rytuał czytania przed snem wprowadziłam właściwie bardzo szybko. Teraz dziewczyny mają 10 i 12 lat i mimo że nie czytamy każdego wieczora to chwile spędzone na wspólnej lekturze są bezcenne. 

Czytanie maluszkowi który przygotowuje się do snu, obserwowanie gdy zamykają się oczka, gdy oddech się uspokaja, gdy nasze dziecko odpływa do krainy snów jest wspaniałe. Ale nie zawsze wieczór tak wygląda, czasami dzieci postanawiają że nie chcą spać i choćbyś stanęła na rzęsach to nie i już!

Wydawnictwo Wilga przygotowało na taki trudniejszy wieczór pięknie wydaną książkę. 40 stron w twardej oprawie wieczornych opowieści. 

Hania i Staś od dziś będą zasypiać w nowych łóżeczkach, wybierają kołderki w ulubionym wzorze, przygotowują pluszaki. Mimo że jest tak przytulnie to jednak sen kojarzy się dzieciom z zakończeniem zabawy i nie koniecznie chcą kłaść się do łóżek. Stasiu chce sprawdzić ile fajnych rzeczy można zrobić w nocy. Zmęczenie jednak bierze górę, bo sen jest potrzebny by nabrać sił.Duży format, tekturowe kartki, kolorowe ilustracje to wszystko sprawia że dzieci chętnie przeglądają takie książki. Możne nie koniecznie sens opowiadania do nich dotrze ale jeśli wprowadzicie miły rytuał wyciszania i zasypiania wasze wieczory na pewno będą pełne spokoju.

wtorek, 5 kwietnia 2022

Pani na Hruszowej

 TYTUŁ: Pani na Hruszowej. Dwadzieścia pięć lat wspomnień o Marii Rodziewiczównej

AUTOR: Jadwiga Skirmunttówna

WYDAWNICTWO:. Mg

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 238Był czas kiedy zaczytywałam się w powieściach Marii Rodziewiczówny, moją ulubioną książką jest "Między ustami a brzegiem pucharu". Klimat XIX wieczny, duża dawka patriotyzmu i religijności, a mimo to brak zbędnego patosu. O samej autorce nie wiedziałam jednak za dużo, dlatego gdy tylko zobaczyłam pięknie wydane wspomnienia od wydawnictwa Mg wiedziałam, że muszę przeczytać tę książkę.

"Pani na Hruszowej" to pamiętnik najbliższej przyjaciółki pani Marii Jadwigi Skirmunttówny. Oryginał zdeponowany jest w Bibliotece Jagiellońskiej. To opis wspólnego życia, prowadzenia majątku, pracy społecznej , ucieczki przed wojną. To bardzo osobiste wspomnienia spisane by trafiły do rąk czytelników Marii Rodziewiczównej. Od 1919 obie panie mieszkały razem, Jadwiga stała się prawą ręką właścicielki Hruszowej, jej pomocnicą, opiekunką i dobrym duchem.

Pani Maria urodziła się w 1864 r.  na Kresach. Czas zaborów, powstań narodowych, wielkiego patriotyzmu i miłości do Polski ukształtował młodą ziemiankę. Bardzo szybko osiągnęła sukces literacki, ale jeszcze większym sukcesem było to, że to o czym pisała wprowadzała w życie. Przede wszystkim praca u podstaw, pomoc potrzebującym, życzliwość, otwartość. Jadwiga młodsza o 11 lat uwielbiała swoją krewną, co widać na każdej stronie pamiętnika. Podziwiała talent pisarski, ceniła sobie długie rozmowy i chwile milczenia, wspólną pracę.

Autorka wspomnień posługuje się długimi zdaniami i szczegółowymi opisami. Kładzie duży nacisk na podróże, odwiedziny znajomych i przyjaciół. Opisy przeżyć wojennych są bardzo emocjonalne. I wojna światowa i wielki wybuch radości z odzyskania niepodległości, odbudowa kraju, praca i jeszcze raz praca, oraz wielkie serce włożone w Hruszczową to przeważająca część książki. Maria Rodziewiczówna często przebywała w Warszawie i tam też towarzyszyła jej przyjaciółka. Wybuch II wojny światowej, okrucieństwo, zmiana władzy, ucieczka i tułaczka, tutaj też autorka pamiętnika zadbała o szczegóły, jednak część z nich została usunięta przez cenzurę. Powstanie warszawskie nasze bohaterki przeżyły ukrywając się w schronach, dla mnie to był bardzo przejmujący fragment (tym bardziej dzisiaj, kiedy na własne oczy możemy zobaczyć jak bomby spadają na domy).

Mimo że nie była to powieść, ani fabularyzowana biografia to bardzo mi się ta książka podobała. Przede wszystkim za autentyczne emocje. Mimo że wspomnienia zostały spisane po czasie. 

Co prawda obraz Marii Rodziewiczównej jest tutaj tylko jednostronny, tylko pozytywny, myślę jednak, że bardzo dobrze oddaje postać pisarki. Zabrakło mi tylko komentarza współczesnego, jakiegoś podsumowania (kilka słów na okładce to jednak za mało). Wspomnę jeszcze o pięknej twardej oprawie i okładce na której wykorzystano zdjęcie opublikowane w książce aut. Ewy Micke-Broniarek. Całość prezentuje się elegancko i pasuje do klimatu jaki tworzyła wokół siebie Maria Rodziewiczówna.

Serdecznie polecam, moja ocena 5 na 6.


niedziela, 3 kwietnia 2022

Poradnik dla rodziców

 TYTUŁ: Jaszczurka, pawian i mądra sowa. Dlaczego niegrzeczne dzieci nie istnieją.

AUTOR: Kate Silverton

WYDAWNICTWO: Otwarte

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 345Wychowanie dzieci to najtrudniejsza praca na świecie. Korzystamy ze swoich doświadczeń, wysłuchujemy dobrych rad, działamy intuicyjnie, zgodnie z modą czy przekazem z mediów, a mimo to coś ciągle idzie nie tak. Dzieci, płaczą, rozrabiają, strzelają focha, robią sceny, a my stajemy się coraz bardziej bezsilni.

I wtedy w nasze ręce wpada książka w której praca dziecięcego mózgu zostaje wyjaśniona w prosty, przystępny sposób.:

Wyobraź sobie, że mózg twojego dziecka to piękne drzewo - BAOBAB. Przy jego pniu czai się JASZCZURKA. To zwinne zwierzątko kieruje się instynktem, działa automatycznie, reaguje natychmiast. Na gałęzi siedzi PAWIAN. On odpowiada za emocje, takie jak strach, złość i radość. Nie potrafi kierować się logiką. Żyje chwilą obecną. U samej góry czuwa MĄDRA SOWA. Ona potrafi analizować, myśleć logicznie, okazywać uczucia i radzić sobie z silnymi emocjami.

MĄDRA SOWA wie, kiedy powinna zlecieć z gałęzi i wziąć JASZCZURKĘ oraz PAWIANA pod swoje skrzydła. Dzięki niej - już jako dorośli - planujemy i reagujemy racjonalnie.

A co MĄDRA SOWA robi w mózgu małego dziecka? Odpowiedź jest prosta: w mózgu małego dziecka nie zamieszkała jeszcze MĄDRA SOWA.

W takim właśnie tonie i na takim przykładzie poznajemy funkcjonowanie dziecięcego mózgu. Autorka przytacza scenki ze swojego rodzinnego życia, pokazuje jak ważne jest postawić się na miejscu dziecka. Przecież ono nie ma odniesienia do własnych doświadczeń, ono czuję się przytłoczone, wystraszone, niezrozumiałe - targają nim silne emocje, których nie potrafi wyrazić słowami. A gdy braknie słów wtedy najlepiej wychodzi płacz. Kate Silverton zaproponowała zestaw ćwiczeń, czyli zrozumienie że tutaj nie chodzi o zrobienie na przekór rodzicom, to manifestacji czegoś głębszego, to rodzic musi umieć nazwać emocje które buzują w dziecku, zaakceptować to, a później ukoić i pokazać jak z tymi emocjami sobie poradzić.

Jestem mamą dwóch dziewczynek w wieku 10 i 12 lat. Ta książka uświadomiła mi kilka błędów które popełniłam. Ale nic straconego, bo przecież nadal spędzam z dziewczynami każdy dzień, nadal buduję z nimi więź. I nadal mogę wprowadzić niektóre zasady z tej książki w życie. Przede mną pewnie najtrudniejszy okres, bo o ile małe dzieci płaczą o tyle nastolatki potrafią być wygadane i przekierowywać swoją frustrację na rodziców. Tutaj na pewno przyda się umiejętność nazywania emocji i ocena zachowania, a nie dziecka. 

Książkę jak najszybciej pożyczę siostrze, mamie 3 miesięcznego Szymka. A wam serdecznie polecam, niezależnie od tego w jakim wieku macie dzieci. Może już intuicyjnie stosujecie te zasady, warto jednak poznać nowe sposoby na to by nasze rodzinne życie stało się o wiele prostsze.

piątek, 1 kwietnia 2022

Podsumowanie marca

 Pierwszy kwartał 2022 roku za nami, na pewno nie był taki jakbyśmy sobie wymarzyli :( teraz z całych sił staramy się trzymać normalności i pomagać tym którzy musieli uciekać. 

Wytchnieniem od całej tej sytuacji są oczywiście książki. Jak zwykle u mnie króluje mix :) ale z tendencją kryminalną:Potwory pod moją skórą niespieszna akcja, gęsta atmosfera, lokator który skrywa niejedną tajemnicę, to thriller który przyprawi was o gęsią skórkę.

Pies ogrodnika lekka komedia kryminalna, świetna zagadka, problemy w małżeństwie i próba przyjaźni. Zapamiętajcie ten tytuł.

Ta druga spędziłam z tą książką na prawdę dużo czasu (mała czcionka nie pomagała), ale intryga okazała się na prawdę znakomita.

Siła kobiet moje 10/10 powieści historycznej dwudziestolecia międzywojennego, ta książka na prawdę udowadnia że siła jest kobietą.

Gorzki smak jej wielkiej radości pozostawiła mnie ta książka w rozsypce, samotność dziewczyny w hidżabie, która pragnie odrobiny normalności.

Zamknij oczy tom 4 serii Oczy wilka, trzymający w napięciu thriller, porwanie, podstępny plan i głosy przeszłości. Polecam 💙

Udało mi się przesłuchać dwa audiobooki (również w kryminalnym klimacie) recenzję znajdziecie na Instagramie:

Pruskie baby i Cokolwiek wybierzesz

Powiedziałabym że dość satysfakcjonujący wynik, ale kolejny raz liczba książek które do mnie dotarły przewyższyła te które przeczytałam 🙈 to jest nierówna walka, nie żebym się poddawała ale ... Ma ktoś namiar na dodatkową dobę na czytanie?

Plany na kwiecień za powiadają się mega dobrze, thrillery! Dużo thrillerów:Od śmierci nie można uciec. Nigdzie.

W trakcie sprzątania domu, w którym niedawno natrafiono na zwłoki, zostaje odnaleziona sieć tuneli. Firma specjalizująca się w porządkowaniu miejsc zbrodni, odnajduje w nich makabrycznie upozowane ciała dzieci.
Czy lubiany przez wszystkich, emerytowany nauczyciel był seryjnym mordercą?
Czy to on odpowiadał za zaginięcia sprzed lat?
Tymczasem zostaje porwana kolejna osoba. Honoriusz Mond, wyzuty z emocji były kierownik katedry mortalistyki, jest specjalistą od umierania. Wie, że każda śmierć stanowi zagadkę, a po świecie chodzą zbrodniarze, którzy nigdy nie odpowiedzą za swoje czyny. Musi zrobić wszystko, by rozwiązać tę tajemnicę. Póki nie będzie za późno i śmierć nie sięgnie po kolejną ofiarę.
Każda śmierć pozostawia po sobie ślady. Ktoś je musi posprzątać.