czwartek, 30 czerwca 2022

Ostatnia księgarnia w Londynie

 TYTUŁ: Ostatnia księgarnia w Londynie 

AUTOR: Madeline Martin

WYDAWNICTWO: Muza

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 350Nie ma czegoś takiego jak za dużo książek, może być tylko za mało półek:) 

Za mało miejsca było też w księgarni Primrose Hill Books, miejscu pełnym książek i kurzu. W tej księgarni rozpoczyna pracę Grace Bennett. Dziewczyna przyjechała do Londynu tuż przed wybuchem wojny, zamieszkała u przyjaciółki swojej matki, a u pana Evansa ma zamiar pracować tylko pół roku. Gburowaty właściciel nie ma zbyt dużo oczekiwań, ale Grace postanawia tchnąć życie w miejsce w którym się znalazła. Z przypadku to prawda, ale taki przypadek może zmienić niejedno życie. 

Georg Anderson jest stałym klientem księgarni. Pomaga Grace zorientować się w asortymencie, który rozmieszczony jest bez żadnego systemu. Bardzo ciekawy początek znajomości zwłaszcza że Georg z pasją opowiada o książkach, a Grace nie czyta! Tak, do tej księgarni nie przywiodła jej miłość do książek. 

Wybuch wojny przekreśla wszystkie plany, ale w  Anglii koniec 1939 nazywany był dziwną wojną, kiedy z napięciem oczekiwano ataku a tak na prawdę niewiele się działo. Oczywiste mężczyźni byli powoływani do wojska, obowiązywało zaciemnienie, dzieci wywożono na wieś, ale mieszkańcy Londynu nie czuli bezpośredniego zagrożenia. Do czasu pierwszych nalotów.

Autorka nie szczędziła wojennych opisów bombardowanego miasta, dźwięk syren, warkot nadlatujących samolotów, świst, sekunda ciszy i wybuch! Bardzo plastycznie zostało to opisane, nie pozostawiając wątpliwości że wojna to okrucieństwo i cierpienie. W tym chaosie gdzie noce spędza się na stacji metra, gdzie chwilę wytchnienia przecinają alarmy, gdzie noc jest ciemniejsza niż atrament nadzieję niosą książki. Historie w nich zapisane potrafią oderwać myśli od smutku, tęsknoty, potrafią uratować życie. 

Ta powieść to przede wszystkim opowieść o miłości do książek, na którą nigdy nie jest za późno. 

"Czytanie jest... Jak podróż bez konieczności wsiadania do pociągu albo na statek, odkrywanie nowych, niesamowitych światów. Otrzymanie nowego życia i szansy spojrzenia na wszystko z perspektywy innego człowieka. Nauka bez konieczności mierzenia się z konsekwencjami własnych błędów i ryzyka porażki. Myślę, że każdy z nas ma w sobie wolną przestrzeń czekającą na to aż ją czymś wypełnimy. Dla mnie tym czymś są książki i przeżycia, które im zawdzięczam."

I chociaż nie sięgam chętnie po powieści "wojenne", to tę będę Wam serdecznie polecać, ze względu na książki. Nie obyło się bez wzruszeń, tego ucisku w piersi, i tej myśli "oby nigdy nam się to nie przydarzyło" to ta książka była piękna, ciepła i dająca nadzieję.

poniedziałek, 27 czerwca 2022

Uśpiona

 TYTUŁ: Uśpiona 

AUTOR: Alicja Sinicka

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 344Narkolepsja - mimowolne, nagłe napady snu podczas dnia. Na taką przypadłość cierpi bohaterka najnowszej powieści Alicji Sinickiej. A ja nie zliczę ile razy zdarzyło mi się zamknąć oko przy czytaniu i to zupełnie nie dla tego żeby książka była nudna. Ostatni tydzień w pracy był bardzo ciężki, nie dałam rady odespać tyle ile powinnam i takie były skutki :) ale powiem Wam że dzięki temu świetnie wyczułam się w sytuację Weroniki. 

Trzydziestolatka mieszka sama w domu odziedziczonym po ciotce. Udziela prywatnych lekcji angielskiego, tak ustala plan zajęć by mieć w ciągu dnia czas na dwie drzemki. Trzyma się tego sztywno, a gdy już zasypia jej sen jest na prawdę twardy. Moment przebudzenia nie są łatwe, sen miesza się z jawą, Wera nie wie co jest złudzeniem a co rzeczywistością.

Narracja prowadzona jest z dwóch perspektyw: Weroniki i tajemniczego prześladowcy, ktoś obserwuje kobietę gdy ta głęboko zasypia. Atmosfera jest gęsta, i ten dziwny układ może trwałby nadal gdyby nie to że pewnego dnia po przebudzeniu Weronika znajduje w swoim salonie nieżywą panią Lucynę. Starsza kobieta była jej uczennicą, danego dnia nie miała jednak lekcji i nieproszona weszła do domu Wery. Czy sama spadła z antresoli czy ktoś jej pomógł? 

Śledztwo jest w toku, mąż i córka Lucyny oskarżają Werę, ona nie chce dopuszczać myśli że ktoś jeszcze był w domu podczas gdy spała. Może zamieszany jest w to Kuba, mężczyzna z którym się spotyka? A może Bruno Lira, malarz któremu wynajęła przybudówkę? 

Pytania się mnożą, nikomu nie można ufać. Dom przestaje być bezpiecznym miejscem, a choroba która i tak nie ułatwia życia staje się coraz większym przekleństwem.

Lekki styl w połączeniu z tak intrygującą fabułą to przepis na świetną książkę na lato. Napięcie jest wyczuwalne, nie wiadomo gdzie czai się niebezpieczeństwo. A gdy już pokaże swoje oblicze pozostawia po sobie wiele pytań.

Ta książka to przede wszystkim świetnie skonstruowani bohaterowie. Zapewniam, że nie raz zmienicie podejrzenia co do sprawcy a zakończenie z pewnością was zaskoczy.

Wciągający thriller który musicie przeczytać :) 

czwartek, 23 czerwca 2022

Na karuzeli spojrzeń

 TYTUŁ: Na karuzeli spojrzeń 

AUTOR: Ewelina Miśkiewicz 

WYDAWNICTWO: Replika

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 303ONE DWIE. ON JEDEN

Czy przyjaźń żony i kochanki męża jest możliwa? Oj powiem Wam że bardzo byłam ciekawa jak autorka poprowadzi życie bohaterów i przedstawi ten wątek.

Natasza i Marek od lat są małżeństwem. On jest współwłaścicielem firmy deweloperskiej, a ona dba o to by kupić jak najlepsze tabletki do zmywarki. Taki układ... Ona sprowadzona do roli kury domowej, a on jest panem świata. Jego życie jest ustabilizowane, a ekstremalnych doznań dostarczają mu spotkania z Moniką.

Monika to pewna siebie pani prawnik. Jest niezależna, czuję się panią swojego życia. Marek jest w nim miłym dodatkiem, chociaż ostatnio stał się bardziej roszczeniowy. W tym związku nie ma uczucia. Tutaj jest przede wszystkim zaspokojenie namiętności.

Monika szykując się na kolejną randkę z Markiem potrzebuje pomocy sąsiadki. Jest nią siostra Nataszy. Tam trzy kobiety poznają się i zaprzyjaźniają. Monika i Natasza jeszcze nie wiedzą że łączy je Marek.

Życie bywa przewrotne. I w tej powieści zostało to bardzo dobitnie pokazane. Przyjaźń, romans, rozstanie - każda z kobiet musi się z tym zmierzyć. Każda inaczej podejdzie do problemu, bo różnią się one znacznie między sobą. Czy po takim doświadczeniu ich relacja przetrwa?

Natasza będzie musiała rozpocząć nowe życie. Czy po tylu latach spędzonych w domu będzie potrafiła realizować się zawodowo? Czy wsłucha się w swój wewnętrzny głos? 

Ten romans i przyjaźń między kobietami to nie jedyny wątek poruszany w tej powieści. Jest ich sporo: żałoba, ciężka choroba, korupcja, polityka, nieczyste zagrywki, feminizm. Oj sporo tego upchnięto na tych 300 stronach. Tymi wątkami możnaby obdzielić dwie powieści, bo tutaj wyszło to nieco powierzchownie. Za dużo niestety! Na główny plan wysuwał się jednak dysonans między płciami, podkreślone to było bardzo często. Główna bohaterka była idealistką i też na idealną została wykreowana. Trochę mnie to gryzło.

W ogólnym rozrachunku jednak powieść była ciekawa. Może zbyt skondensowana, ale mimo wszystko warta uwagi. niedziela, 19 czerwca 2022

Skrzydła i kości

 TYTUŁ: Skrzydła i kości

AUTOR: Joanna Pawłusiów

WYDAWNICTWO: Kobiece 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 326Przy thrillerach odpoczywa mi się najlepiej. Gdy książka angażuje wszystkie zmysły odchodzi na bok zmęczenie codziennością. Książka którą miałam ostatnio przyjemność czytać była właśnie taką pochłaniającą lekturą.

Dawno nie czytałam książki w której cały czas czuć podskórne zło, gdzie emocje gromadzą się, odkładają, by skumulowane wybuchły z zwielokrotnioną siłą. Przez cały czas czekałam na ten wybuch, ale takiej akcji się nie spodziewałam.

Rodzina Bocheńskich przeprowadza się do małej wioski na końcu świata. Tutaj mają rozpocząć nowe życie, odciąć się od tego co wydarzyło się kiedyś. Janusz znajduje pracę w pobliskim miasteczku, Elka zajmuje się małą Marysią i toczy wojny z dorosłą już Kingą. To właśnie przez Kingę musieli porzucić dotychczasowe życie. 

W Malumicach wszyscy się znają, ale czy na pewno? Postacie zostały drobiazgowo odmalowane, każdy bohater jest wyrazisty, każdy dźwiga na swoich barkach brzemię przeszłości, lub tajemnicę. Z pozoru szczęśliwa społeczność toczona jest przez wewnętrznego robaka. 

Po dorocznym festynie w lesie znaleziono zwłoki miejscowego chuligana, jednocześnie zauważono zniknięcie Kingi. Czy dziewczyna po prostu uciekła z domu czy ma na sumieniu śmierć chłopaka i teraz się ukrywa? Ojciec wierzy w pierwszą wersję, mieszkańcy Malumic raczej w drugą. Prawda okaże się szokująca. A po drodze wyjdzie na jaw kilka głęboko skrywanych sekretów.

Ta powieść jest idealnie wyważona, skondensowana, opisów tyle by nakreślić akcje, nie ma tutaj nic zbędnego. Zakończenie to dosłownie spirala, każdy okrąg to kolejne zło, każdy okrąg to rozwiazanie kolejnej zagadki, wszystko łączy się w całość i nie ma tutaj ani grama przesady czy przerysowania. Co ważniejsze wszystkie zdarzenia są prawdopodobne :) 

Koniecznie przeczytajcie 📚

czwartek, 16 czerwca 2022

Dziewczyna z kamienicy

 TYTUŁ: Dziewczyna z kamienicy

AUTOR: Dagmara Leszkowicz-Zaluska

WYDAWNICTWO: Słowne

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 319"Każda wielką historia splata się z tą małą - zwykłą, ludzką, a każdy mały człowiek ma swoją wielką historię". Och, jak to zdanie idealnie opisuje powieści które uwielbiam czytać. To połączenie wielkiej historii i tej małej codziennej. 

Adela Kałuża jest najlepszą w powiecie prasowaczką. Od lat jest wdową, całe serce oddała wychowaniu dzieci. Dwójka starszych uczyła się w Poznaniu, a najmłodsza Irena została przy matce. Irka jest już panienką, nie chce tyrać tak jak matka, chcę dobrze wyjść za mąż i być panią swojego życia. Spory wpływ na dziewczynę ma nowa lokatorka kamienicy panna Stefania, która pracuje w sklepie z materiałami i wie co się teraz nosi. Irena odnosząc wyprasowaną przez matkę bieliznę wpada w oko jednemu ze stacjonujących w Pleschen niemieckiemu żołnierzowi. Dziewczyna żyje marzeniami, ale nimi garnka nie napełni i nie ułoży przyszłości. Irka musi przełknąć gorzką rzeczywistość gdy okazuje się że jest w ciąży, a Alfred nie ma zamiaru mieć już z nią nic wspólnego. 

Taki jest początek tej powieści. A cóż dalej? Codzienność w małym wielkopolskim miasteczku, w którym matka czeka na wieści od syna, który zmuszony był wziąć udział w wojnie, w którym żona czeka na list od męża który tworzy Błękitną armię we Francji, babka wychowuje wnuczkę, rodzą się dzieci, umierają starzy, budzi się do życia nowa Polska. 

Akcja tej powieści jest niespieszna, ale nie nudna. Poznajemy mieszkańców kamienicy przy ulicy Gnieźnieńskiej, różnią się oni od siebie prawie pod każdym względem a mimo to żyją w zgodzie, pomagają w biedzie, wspomogą dobrym słowem. To historia o ludziach, którzy może nie są wylewni ale swoimi czynami okazują szacunek i wsparcie. Jest to najbardziej widoczne w odniesieniu do małej Heleny, która została pod opieką babci, kiedy jej mama Irena wyjechała za pracą. 

Bardzo dobrze czytało mi się tę książkę, bo sama pochodzę z Wielkopolski więc gwara którą posługiwali się bohaterowie nie jest mi obca. Dla mieszkańców innych rejonów słowa te zostały przetłumaczone :) Styl autorki jest swobodny i przystępny, w ciekawy sposób odmalowała realia historyczne. I wojna światowa toczyła się gdzieś daleko, ale jej skutki odczuwali mieszkańcy Pleschen. Powieść kończy się w dniu wybuchu powstania Wielkopolskiego, już nie mogę doczekać się dalszych losów mieszkańców kamienicy. 

Powieść dla fanów niespiesznej akcji i  wątków historycznych, a przede wszystkim dla tych których interesuje codzienność ludzi żyjących sto lat temu :)
poniedziałek, 13 czerwca 2022

Pocałunki i croissanty

 TYTUŁ: Pocałunki i croissanty

AUTOR: Anne Sophie Jouhanneau

WYDAWNICTWO: Słowne 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 301Paryż budzi tylko pozytywne skojarzenia :) od przepięknej architektury, mody, elegancji, pysznego jedzenia, po balet i oczywiście miłość ❤️ Dlatego chętnie sięgam po książki których akcja dzieje się właśnie w Paryżu. Tym razem wybór padł na powieść dedykowaną młodzieży. Ale! I ja świetnie się przy niej bawiłam biegając z bohaterką po mieście, rozkoszując się smakiem ciepłych croissantów i trenując balet. 

Mia przyjeżdża na wakacyjny kurs w szkole baletowej. To niezwykłe wyróżnienie, prestiż i otwarcie drzwi do kariery. Dziewczyna ma jasno wytyczony cel.  Ćwiczy od dziecka, wkłada całe serce w treningi ale ma też czas na "życie". Kariera jest dla niej najważniejsza, ale otwiera się na otoczenie, chętnie poznaje nowych ludzi i chłonie Paryż. Po zajęciach baletowych Mia wykorzystuje wolny czas na rozwiązanie rodzinnej zagadki. Jej pra pra pra babcia była primabaleriną w Operze Paryskiej i sportretował ją sam Edgar Degas tak przynajmniej głosi legenda. Zaglądamy z Mią do muzeum, oglądamy prywatne kolekcje, porównujemy style malarskie by spróbować zbliżyć się do prawdy. 

Dziewczynie w tych poszukiwaniach towarzyszy Louis. Paryż działa na nich oboje, jest słodko i romantycznie ale czy ta znajomość nie przysłoni dziewczynie celu jakim jest finałowy występ szkoły baletowej? Poważny dylemat! 

Autorka w tej powieści ukazuje przede wszystkim pasję, i to jak można do niej podejść. Pasja ma różne oblicza, może być najlepszą przyjaciółką która gwarantuje dobrą zabawę, może być też treserem który wymaga ponadludzkiego wysiłku. Ocena która postawa jest dobra pozostawiona zostaje wnikliwości czytelnika.

A czytać tę książkę mogą i nastolatki! Główną bohaterka ma 17 lat, jest sympatyczną dziewczyną, taką z którą można się utożsamiać. Chociaż książka jest romansem nie ma tutaj scen erotycznych więc jest w pełni bezpieczna dla młodego czytelnika. 

Ja dzięki tej powieści przezwyciężyłam czytelniczy kryzys. Było lekko i przyjemnie, ale dałam też się zaskoczyć twistem fabularnym więc powieść sporo zyskała na tym że nie jest przewidywalna. 

 Świetna oferta na książki dla młodzieży w księgarni internetowej Tania książka :) 

sobota, 11 czerwca 2022

Sycylijskie lwy

TYTUŁ: Sycylijskie lwy

AUTOR: Stefania Auci

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 501Opis tej powieści mnie zachwycił, byłam gotowa na cudowną historię, pełną pracy, wyrzeczeń, wyznaczonego celu, a wszystko to w otoczeniu ważnych wydarzeń historycznych i uroków lub przekleństwa Sycylii. 

No cóż... Dawno tak się nie zawiodłam. Dawno tak długo nie męczyłam książki :( 

Bracia Paolo i Ignazio Florio w 1799 porzucają rodzinny dom i przybywają na Sycylię. Tam wraz ze szwagrem prowadzą mały sklep, handlują przyprawami. Miasto i jego mieszkańcy nie są przyjaźnie nastawieni do przybyszów. Są zamknięci w swojej skorupie gdzie strefa wpływów jest wyraźnie zaznaczona. Nie trzeba tutaj nikogo nowego kto zburzyły ustalony porządek. Braci Florio cechuje niezwykła determinacja, jeśli trafią na zamknięte drzwi wejdą oknem, a jeśli i ta droga nie będzie skuteczna, znajdą szczelinę przez którą uda im się przecisnąć. Lata ciężkiej pracy przyniosły owoce, trochę ryzyka, sporo intuicji i żyłka do interesów. Majątek został pomnożony kilkakrotnie, wysoka pozycja została osiągnięta. A jednak... Wyżej urodzeni nadal mają rodzinę Florio za zwykłych handlarzy. 

 1799-1868 w takich ramach czasowych zamknięty zostaje pierwszy tom. Każdy mniejszy odcinek czasowy zostaje poprzedzony notatką historyczną, taką typowo podręcznikową, niestety w powieści znalazłam mało powiązań takich typowo historycznych. Realia owszem zostały przedstawione, postacie wykreowane zgodnie z ówczesnym stylem ale brakowało mi tego rzucenia się w wir historii. 

Fragmenty z życia bohaterów to takie obrazy wyłaniające się z mgły. Przy drugim pokoleniu rodziny Florio jest już bardziej szczegółowo, i te właśnie momenty są znacznie ciekawsze. Wiem że głównym motywem tej powieści jest to jak rodzinie udało się wybić, wzbogacić ale poszczególne etapy nie zostały jakoś ciekawie opisane.

Wszystko jest co prawda w chronologicznej i logicznej kolejności ale jakoś nie mogłam wbić się w tę powieść. Nie było tego wiatru który pomógłby mi płynąć przez kolejne strony, czytało mi się na prawdę opornie. Bohaterowie też są tacy zero jedynkowi, brak wnikliwej charakterystyki. Tym większe czuję rozczarowanie, że wiele sobie obiecywałam po tej lekturze. Nie uważam jednak że jest to zła książka (400 tysięcy sprzedanych egzemplarzy chyba coś znaczy), bo doceniam wysiłek włożony w research historyczny i obyczajowy. 

Szczerze jednak przyznaję że zmęczyła mnie ta książka. I zabranie jej na wakacje byłoby ogromnym błędem. Decyzję pozostawiam wam :) 

wtorek, 7 czerwca 2022

Gra pozorów

TYTUŁ: Gra pozorów. Kuchannymi drzwiami

AUTOR; Katarzyna Majgier

WYDAWNICTWO: Słowne     

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 415Saga rodzinna to gatunek po który sięgam z przyjemnością, lubię obserwować jak tradycje i wartości przekazywane są z pokolenia na pokolenie, jak rodzina wspólnie mierzy się z zawirowaniami dziejowymi. Najczęściej jest to historia jednego rodu, Katarzyna Majgier tworząc w tym gatunku spróbowała odejść od utartej ścieżki. „Gra pozorów” to życie i działania szeregu pokrewnych lub połączonych przyjaźnią rodzin na przestrzeni kilku lat.

Zosia zostaje wydalona z domu w którym służy. Pan Karol wykorzystywał dziewczęta będące u niego na służbie i czuł się bezkarny, przecież to on był panem tego majątku. Młoda dziewczyna nie ma dokąd pójść, jej ostatnią deską ratunku jest daleka krewna mieszkająca w Krakowie. Ciotka kiedyś sama znalazła się w podobnej sytuacji, a mimo to samotnie wychowała córkę i przyuczyła ją do zawodu. Czy Zosia otrzymawszy pomoc będzie potrafiła skorzystać z szansy na nowe życie? Czy ukochany zrozumie, że ciąża Zosi nie była wynikiem zdrady?

Teodor Lutoborski nie ma spadkobiercy, musi więc sporządzić bardzo przemyślany testament. Wie że po jego śmierci rozpocznie się walka o pieniądze. Znaczną część majątku przepisał więc swemu wieloletniemu służącemu, Marceli Rumejko będzie wiedział jak dobrze je wykorzystać i pomnożyć. Głównym spadkobiercą będzie Florian, skromny urzędnik o artystycznej duszy. W pierwszej chwili taka ilość pieniędzy przytłacza młodego mężczyznę, ale gdy odkrywa że są one dla niego ścieżką do kariery artystycznej zmienia nastawienie.

Dla Zosi i Floriana otwierają się nowe perspektywy, jednak przełom XIX i XX wieku nie traktował równo kobiet i mężczyzn. Autorka niejednokrotnie skupia się na tej dyskryminacji pokazując różne jej oblicza. Ta powieść pełna jest rodzinnych tajemnic, skorupy pozorów, niuansów i gry o wszystko.

Początkowo ilość wątków i bohaterów może przytłaczać, ale w miarę czytania sprawnie rozpoznaje się postacie i z ciekawością śledzi ich losy. Jednak nie każdemu może odpowiadać brak głównego bohatera, taką formę narracji którą wybrała autorka można uznać za rozmieniania się na drobne. Jednak dzięki temu zabiegowi mamy wartką akcje codziennego życia na przestrzeni lat. Nie mamy też wrażenia że wszystkie nieszczęścia tego świata przydarzają się jednej rodzinie.

 Tło historyczne zostało zachowane przede wszystkim dzięki uwypukleniu różnic społecznych. Chłopi wychowani w surowych warunkach byli pracowici i sumienni, wiedzieli gdzie ich miejsce, nie szukali okazji by żyć ponad stan, wręcz odrzucali możliwość poprawienia swojego bytu i jakości życia. Nauka wiejskich dzieci uważana była za fanaberię, jedyną potrzebną umiejętnością było podpisanie się. Panowie żyjący we dworach często władali skromnym majątkiem, lecz żaden z nich nie przyznałby się otwarcie do zubożenia. Nadal urządzano polowania, przyjęcia towarzyskie, wyjeżdżano do Krakowa by tam panienkom poszukać odpowiedniego męża. Mieszczanie to najbardziej zróżnicowana grupa, to fabrykanci, robotnicy, rzemieślnicy, artyści, służący. Miasto tętni życiem, wchodzi w nowy wiek z odwagą, przyjmuje nowinki techniczne z delikatna rezerwą ale sporą ciekawością.

 Końcowy fragment odnosi się do początku utworu, zamyka klamrą literacką scalając wszystkie wątki. Wielki pan na włościach zapłacił najwyższą cenę za poniżenia i wyzyskiwania których się dopuszczał.

Dzięki tej klamrze utwór można uznać za zamkniętą całość. Autorka przygotowała jednak jeszcze kolejne części „Światło i cień” oraz „Innym razem” – to będzie już historia pokolenia, które walczyć będzie o niepodległą Polskę.

Moja ocena 5 na 6


środa, 1 czerwca 2022

Podsumowanie maja


 Za nami najpiękniejszy miesiąc roku, wiosna wybuchła zielenią, cudownymi kwiatami, oszołomiła słodkim zapachem. Ja na początku miesiąca wpadłam w jakiś czytelniczy ciąg i czytałam na potęgę, potem nieco przystopowałam bo pochłonęły mnie obowiązki domowe. Ostateczny wynik jest jednak zadowalający bo trafiłam na na prawdę dobre książki:


🌿 Po tamtej stronie chmur - to pierwszy tom rodzinnej sagi, gdzie teraźniejszość splata się z przeszłością, wciągająca obyczajówka pełna tajemnic

🌿 Uzdrowicielka - urok górskiej osady, spacery przez łąki, medytacja wśród drzew i walka o spadek, w tę książkę dosłownie się wsiąka. tom 2

🌿 Pomóż mi kochać - kobieta strażak i walka z męską wyższością, ta historia zaskakuje w niejednym punkcie

🌿 Wenecki szkicownik - Julietta i jej walka o miłość, Wenecja lat 30 i 40, wspomnienia w ukrywanym przez lata pamiętniku - uwielbiam tę historię

🌿 Ostatnie dni Ptolemeusza Greya - podróż po niesprawnym umyśle, historia która pozwala zajrzeć w głąb człowieka, odziera z wszelkich masek, nie pozostawia złudzeń.

🌿 Cień sułtana - XVI wiek, wojska tureckie ruszają na Europę, machina wojenna to jedno, walka o utrzymanie władzy to drugie, a w samym środku wydarzeń on, wielki wezyr Mehmed Sokollu

🌿 Koniec się pani nie udał - Zofia Wilkońska się doigrała, trafia do zaświatów, tam droga prowadzi w dwóch kierunkach, gdy jej trasa zostaje przesadzona kobieta znajduje sposób by znaleźć się gdzieś indziej. Jak zwykle przednia zabawa.

🌿 Felicja znaczy szczęście - lekko, przyjemnie i romantycznie. Przy takiej powieści miło powspominać pierwsze zauroczenie ❤️

🌿 Dlaczego szkoła Cię wkurza - świetny poradnik dla sfrustrowanych szkołą uczniów. Praktyczne porady dotyczące zdrowych nawyków i uczenia się.

🌿 "Wesela nie będzie" i "Kwestia czasu" dwa audiobooki które udało mi się przesłuchać w maju to komedie kryminalne które bardzo lubię :)

Jak widzicie wchodzę w historyczne klimaty, może w czerwcu będzie ich więcej, a może wrócę do thrillerów? Jeszcze nie wiem, ale uwielbiam tę różnorodność w wyborze lektur :)

Jedną z książek którą na pewno przeczytam jest powieść "Sycylijskie lwy" premiera 29 czerwca.


Rodzina, która rzuciła wyzwanie światu. Rodzina, która zdobyła wszystko. Rodzina, która stała się legendą.

Oparta na prawdziwej historii niekoronowanych królów Sycylii.
Historia rodziny niespokojnej i ambitnej, sprytnej i zdeterminowanej, by dotrzeć na szczyt, stać się bogatszą i potężniejszą niż ktokolwiek inny.

Marsala to proste, mało wyrafinowane wino. Tylko wytrwałość, talent i palące pragnienie awansu były w stanie zamienić je w nektar godny królewskiego stołu.
Oto historia rodziny Florio.

Bracia Paolo i Ignazio Florio przybywają do Palermo w 1799 roku. Są obcy i wzbudzają pogardę wśród mieszkańców miasta, jednak wrogość Sycylijczyków jeszcze bardziej motywuje Floriów. Ci niezwykle sprytni, odważni, często bezwzględni mężczyźni wspierani przez wyjątkowe i wytrwałe kobiety szybko wspinają się po drabinie lokalnej hierarchii. Przechodzą drogę od sprzedawców przypraw do „niekoronowanych królów Sycylii”. Życie ich samych i ich rodzin to fascynująca historia sławy, bogactwa, romansów, władzy i mrocznych tajemnic.

Tłem dla sagi rodziny Floriów jest najbardziej burzliwy okres w XIX wiecznej Italii. Od powstania przeciwko władzy Burbonów z 1819 roku, po lądowanie Garibaldiego na Sycylii w 1860. Historyczna pasja i drobiazgowość autorki w oddawaniu realiów sprawiają, że książkowe uniwersum jest żywe i pulsujące. Opuszczenie go to trudne doświadczenie.