poniedziałek, 30 maja 2022

Dlaczego szkoła Cię wkurza?

 TYTUŁ: Dlaczego szkoła Cię wkurza i jak ją przetrwać

AUTOR: Mikołaj Marcela

WYDAWNICTWO: You & Ya

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 249


Zamówiłam tę książkę z myślą o Lidce, bo ona na prawdę nie lubi chodzić do szkoły! Liczyłam na ciekawe podejście do edukacji, trochę krytyki systemu, trochę anegdot, garść inspiracji. Okazało się, że ta publikacja to całkiem fajny poradnik dla młodzieży, poleciła bym go już uczniom czwartej klasy.

Mikołaj Marcela w prostych słowach wyjaśnia dlaczego szkoła może wkurzać. Przeprowadza ekspresowy wykład z historii i jednoznacznie podkreśla że szkoła to przestarzały twór, który utknął na początku XX wieku. 

Pisze krótko i na temat, wypunktowuje najważniejsze sprawy, doradza, nie krytykuje, podsuwa świetne rozwiązania. Pokazuje jak prowadzić notatki, jak powtarzać materiał, jak zaplanować naukę (najlepiej w towarzystwie). 

Książka od strony wizualnej jest bardzo przyjemna, kolor, różne rozmiary czcionki, dymki, grafiki - to zdecydowanie przykuwa uwagę. Nie ma ciągu tekstu który mógłby zniechęcać. 

Autor porusza temat dobrego snu, wartościowego jedzenia i zdrowej diety technologicznej. Ta książka to taka wiedza w pigułce. W klarowny, prosty sposób trafia do czytelnika. Pan Mikołaj na swoim przykładzie pokazuje jak zmienił nastawienie i jak wykorzystuje dostępne do nauki narzędzia. 

Aby przetrwać czas w szkole trzeba zmiany podejścia. O ile sytemu nie zmienimy to możemy zmienić siebie (i mowa tutaj o rodzicach, którzy naciskają na dobre oceny ze wszystkiego, oraz o uczniach którzy ulegają presji). Ten poradnik pokazuje jak przeżyć najtrudniejsze momenty w czasie edukacji oraz to jak odnieść sukces i uruchomić swoje supermoce!

Książkę podrzucam na razie starszej córce, bo teraz w szkole najgorętszy okres wystawiania ocen. A młodszej dam ją we wrześniu by z pozytywnym nastawieniem zaczęła kolejną klasę.


A na zakończenie lista przydatnych linków do nauki w sieci. Bo internet to nie tylko gry i media społecznościowe.

Ta książka to będzie więc idealny prezent dla uczniów w każdym wieku :) Więcej książek dla młodzieży znajdziecie w księgarni internetowej Tania książka :)


czwartek, 26 maja 2022

Felicja znaczy szczęście

TYTUŁ: Felicja znaczy szczęście

AUTOR: Agata Czykierda- Grabowska

WYDAWNICTWO: BMDesign 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 321Znacie powieści Agaty Czykierdy-Grabowskiej? Ja miałam przyjemność czytać "Jak powietrze", "Wszystkie twoje marzenia" i "Adam". Wiem zatem że autorka cudownie pisze o pierwszej miłości, o tych motylach w brzuchu, o tym że człowiek może poruszać się trzy metry nad ziemią ❤️

Felicja i Szymon poznali się w piaskownicy, on wyśmiał jej piegi, a ona wpakowała mu piasek do buzi. W szkole podstawowej rywalizowali ze sobą, kłócili się zawzięcie, nie obyło się bez złamanej ręki i siniaków. Gdy trochę dorośli niewiele się zmieniło, on nie odpuścił żadnej okazji by jakoś Felicji dopiec, ona nigdy nie pozostawała dłużna. Mogliby każde iść w swoją stronę, ale byli sąsiadami, mieszkali drzwi w drzwi. 

Między bohaterami iskrzyło, chemia była wyczuwalna, ale Felicja nie chciała dopuścić tego do świadomości. Były przekomarzania, cięte riposty a tak na prawdę spijanie sobie z dziubkow. Szymon był w niej zakochany ale swoim wyznaniem sprowokował wielką awanturę, przez kilka miesięcy Fela zupełnie go ignorowała. Czy gdy spotkają się jako dorośli ludzie będą potrafili ze sobą normalnie rozmawiać? 

 Było uroczo, na prawdę sympatycznie, ale troszkę nudno, czekałam wręcz na jakąś dramę. Nie doczekałam się :) Ale nie mogę też powiedzieć że były tylko jednorożce i tęcze. Bohaterowie to nie idealne ludziki wycięte z papieru. Szymon ma swoje za uszami, czasami przegina w relacjach damsko-męskich chcąc w ten sposób zagłuszyć uczucie do Felicji. Fela to zwykła dziewczyna, nie jest przebojowa, ale też nie izoluje się od towarzystwa, nie potrafi ugryźć się w język a Szymon działa na nią jak płachta na byka. 

Dla mnie ta książka to takie przypomnienie czym jest pierwsze zakochanie, ten stan upojenia życiem, gdy na świat patrzy się przez różowe okulary. To przyjemna historia o młodych dorosłych u progu życia. 

❤️❤️❤️ Polecam. niedziela, 22 maja 2022

Koniec się pani nie udał

 TYTUŁ: Koniec się pani nie udał

AUTOR: Jacek Galinski

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 303

Są takie bohaterki powieści które albo się kocha albo nienawidzi. One wywołują skrajne emocje i nie ma szans by przejść obok nich obojętnie. Taką bohaterką jest niezaprzeczalnie Zofia Wilkońska. Nie chciałbym tej kobiety spotkać w rzeczywistości ale książki w których gra pierwsze skrzypce są genialne. 

Nie zaczynajcie czytać tej książki jeśli nie znacie wcześniejszych tomów! To warunek konieczny by dobrze się bawić. Ja cztery poprzednie książki słuchałam w aplikacji Empik Go. Interpretacja w wykonaniu Elżbiety Kijowskiej skradła moje serce. Tym razem jednak wzięłam do ręki papier.

Zofia przekroczyła bramę dzielącą życie od śmierci. Trafiła do czyśćca i sekcji dobrych uczynków. Jest tutaj całkiem nienajgorzej, brakuje jej jednak ukochanego Henryka. A gdyby tak sprowadzić męża od razu nie czekając na naturalną śmierć? U Zofii od pomysłu do jego realizacji krótka droga! Więc i tutaj będzie się działo, staruszka nie przejmuje się żadnymi zasadami, jeśli trafi na zamknięte drzwi wychodzi oknem ale zawsze dojdzie swego. Z czyśćca prowadzą dwie drogi? Która będzie dla Zofii odpowiednia? A właściwie to gdzie będą ją chcieli?

Zofia to specyficzna postać, podobnie jak klimat stworzony w powieści. Tutaj trzeba odrzucić wszystko co wyobrażacie sobie na temat życia po śmierci. Bo takiej wizji na pewno się nie spodziewacie. Jest specyficznie i na pewno nie każdemu się to spodoba. Ja momentami miałam mieszane uczucia, ale taka specyfika gatunku że nie można poważnie o poważnych tematach.

Czarny humor, trochę polityki, komedia pomyłek i sporo dialogów. Lekka i odprężająca historia, pełna sarkazmu i ironii. Idealna wisienka na torcie całej serii. 

sobota, 21 maja 2022

Rysowanie krok po kroku

  W czasie deszczu dzieci się nudzą?

Nie moje :) o ile nie czytamy czy nie gramy w planszówki to wyciągamy kredki. Ja z kolorowania nie wyrosłam :) bardzo lubię tę formę spędzania czasu.
#100zadanizabawdlakazdego to propozycja obok której nie możecie przejść obojętnie. Sudoku, rysowanie po śladzie, kolorowanie wg klucza, labirynty, itp. Poziom trudności nie jest wysoki więc bez problemu poradzi sobie z nimi i sześciolatek.My najbardziej lubimy #rysowaniekrokpokroku , bo gdy na stronach zabraknie już miejsca można wziąć kartkę i próbować swoich sił dalej. Przelewać na papier swoje pomysły, nie ograniczać wyobraźni. Tym razem możemy poćwiczyć rysowanie dinozaurów, są diplodoki i tyranozaury a także owiraptor i huajangozaur.


Rysujcie całą rodziną! 


środa, 18 maja 2022

Cień sułtana

 TYTUŁ: Cień sułtana

AUTOR: Maria Paszyńska

WYDAWNICTWO: Książnica

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 439Nowe wydanie fascynującej SERII SUŁTAŃSKIEJ.

Jeśli powieści z historią w tle to tylko te od Marii Paszyńskiej. Pani Maria siega po czasy i wątki nie koniecznie powszechnie znane, otwiera czytelników na historyczne poszukiwania. Zgrabnie łączy fakty z fikcją literacką, dzięki bogatej wyobraźni uzupełnia luki, przedstawia kulisy ważnych wydarzeń historycznych. 

Zapraszam na podróż po Imperium Osmańskim w XVI wieku. 

Sporo opisów ale w takiej powieści to konieczność. Nie da się nakreślić tła historycznego w dwóch słowach, tutaj potrzebne jest malowanie słowem. Opis tureckiego obozu, muzułmańskich zwyczajów, żołnierskich dni, relacja z pola bitwy, krwawy opis zdobywania twierdzy. A także przemyślenia głównego bohatera, który znalazł się w centrum historii przez duże H.

Intryga przede wszystkim! Trochę zdradzi wam opis ale czytanie o tych wydarzeniach to na prawdę sporo emocji. Komu można zaufać, z której strony spodziewać się ataku, jak o krok wyprzedzić wroga. Bycie prawą ręką sułtana jest zaszczytem, ale też wielką odpowiedzialnością. Wielki wezyr Mehmed Pasza Sokollu odznacza się wielką inteligencją i sprytem, jest ambitny, wierny przysięgom, wierny Wielkiemu Imperium.

Sulejman Wspaniały rusza przeciwko Habsburgom. Ma świetnie wyszkoloną armię, ma jasny cel i błogosławieństwo Allacha. Jednak wiek sułtana daje mu się coraz bardziej we znaki, mężczyzna podupada na zdrowiu, ale nie może okazać swojej słabości, musi poprowadzić armię do zwycięstwa. Na drodze do Europy staje twierdza Szigetvár. Zaledwie garstka obrońców przez kilka tygodni odpiera atak. Książę Zrinski wie co to honor i miłość do ojczyzny. On i jego rycerze walczyć będą do ostatniej kropli krwi. Przejmujące wybory, stanowcze rozkazy, poświęcenie, ochrona poddanych i troska o najbliższych. W tej książce znajdziecie o wiele więcej niż w podręcznikach do historii, tutaj są emocje, prawdziwi ludzie z ich rozterkami, tutaj nie ma miejsca na suche fakty. 

Zdobycie twierdzy to jedno, ale jak zapanować nad wojskiem które straciło dowódcę? Tutaj trzeba działać rozważnie, mając jednak świadomość że może się to skończyć egzekucją. Mahmed Sokollu wie że nie ma dobrego rozwiązania sytuacji w której się znalazł, ciąży na nim wielka odpowiedzialność i presja. Emocje pozwala mu nieco wyciszyć przebywanie z chłopcem którego wyprowadził ze zdobytej twierdzy. 

Czas akcji tej powieści to 5 miesięcy 1566 roku. Wielka polityka, intrygi i sojusze, a w tym wszystkim dramat jednostki, strach, miłość i pragnienie pokoju. 

Powieść "Cień sułtana" doczekała się pięknego wznowienia. Orientalna okładka zachęca do zajrzenia wewnątrz książki. Zapewniam was że nie pożałujecie nawet jeśli myślicie że historia to nie wasze klimaty.

niedziela, 15 maja 2022

Ostatnie dni Ptolemeusza Greya

 TYTUŁ: Ostatnie dni Ptolemeusza Greya

AUTOR: Walter Mosley

WYDAWNICTWO: Replika

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 335Książka czy film? Najpierw książka potem film? Czy odwrotnie? Ja najpierw czytam, potem jeśli znajdę chwilę to oglądam.

Spodziewałam się historii snutej za pomocą retrospekcji. Czegoś ciut innego niż dostałam, ale nie mogę powiedzieć że czuje się zawiedziona. Ta powieść uczy empatii, otwarcia się na problemy które dotykają starszych ludzi, na demencję i dezorientację.

Ptolemeusz Grey ma 91 lat, mieszka sam zagubiony w swoim świecie. Nie potrafi uporządkować myśli, ani ich wyrazić, jakieś słowo wypowiedziane przez kogoś innego potrafi przenieść go do przeszłości, ale wspomnienie szybko się urywa. Mężczyzna żyje w swoim świecie odwiedzany tylko przez prasiostrzenca, gdy Reggie zostaje zamordowany zburzony zostaje porządek świata w którym tkwi pan Grey. Na pogrzebie poznaje młodą dziewczynę Robyn, dziewczynę która niczym odsłonięte zasłony wpuściła światło do jego życia.

Pan Grey zaczyna wynurzać się z izolacji, bierze udział w eksperymentalnej terapii i jego myśli zaczynają się porządkować. To co było kiedyś tylko przebłyskami przeszłości teraz jasno się klaruje. Gdy Ptolemeusz miał zaledwie kilka lat jego najlepszy przyjaciel, stary Coy powierzył mu pewną misję. Teraz przyszedł czas by Grey ją wypełnił. 

Ze strzępek wspomnień poznajemy historię Ptolemeusza i jego rodziny. Poznajemy też Robyn która bezinteresownie udzieliła mężczyźnie pomocy i wsparcia. Powieść niesie ze sobą kilka uniwersalnych prawd, podane są one mimochodem idealnie wpisując się w powieść.

Czytanie tej książki to ciekawa przygoda, podróż po niesprawnym umyśle, wypełnienie misji, trzymanie się jednej myśli i próba zrozumienia sensu życia. Ta powieści pozwala zajrzeć w głąb człowieka, odsłania go, pozbawia wszelkich masek. Przez to jest poważna, ale ta powaga nie przytłacza. Autor w przepięknym stylu przedstawił historię 91 latka, który szuka klucza do rozwiązania zagadki życia.

Polecam.


środa, 11 maja 2022

Wenecki szkicownik

 TYTUŁ: Wenecki szkicownik

AUTOR: Rhys Bowen

WYDAWNICTWO: Akurat

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 446

Uwielbiam ten stan kiedy czytam książkę idealnie skrojoną pod mój czytelniczy gust. Pamiętniki, dwutorowa akcja, nieszczęśliwa miłość, tajemnica i Włochy. Te składowe to punkty obowiązkowe, ale jest jeszcze styl i język, prowadzenie narracji. Czy autorka mając w ręce pomysł na fabułę stworzyła porywającą historię? TAK i jeszcze raz TAK.

Juliett w 1928 r zwiedza z ciotką Wenecję, dziewczyna wybiera się na akademię w Anglii by studiować malarstwo. Teraz musi zwiedzić trochę świata, poznać dzieła mistrzów. Wenecja jest zachwycająca (opisy w tej powieści również), a gdy młoda dziewczyna wpada w objecia przystojnego gondoliera może wydarzyć się wszystko. Nic się jednak nie wydarzyło bo pruderyjna ciotka natychmiast zarządziła wyjazd.

Julietta przysięgła sobie że jeszcze wróci do Wenecji i podbije świat sztuki. Pierwsze marzenie udało się spełnić 10 lat później. I czy to możliwe że ponownie wpadła na Leo? I tym razem udało im się spędzić ze sobą tylko jeden wieczór. 

1939r. Julietta dostaje roczne stypendium i przyjeżdża do Wenecji. Leo jest już żonaty, pracuje w rodzinnej firmie. Ta znajomość może pozostać tylko na przyjacielskiej stopie...

2001 r. Caroline mierzy się ze swoimi problemami, bolesne rozstanie z mężem, spór o opiekę nad synem, praca której nie lubi i śmierć ciotecznej babki którą wszyscy w rodzinie nazywali Lottie. Ciotka w ostatnich, nie do końca zrozumiałych słowach zwróciła się do Caroline: "Wenecja, szkice, pudełko, Angelo". Dziewczyna zupełnie nie wie jak to połączyć i postanawia lecieć do Włoch. 

Wenecja jesienią nie zachwyca, ale Caroline nie przyjechała zwiedzać. Czy uda jej się tutaj trafić na ślad cioci Julietty? Kobiety która niewiele mówiła o swojej przeszłości? 

Akcja biegnie dwutorowo, współcześnie narracja trzecioosobowa, a migawki z przeszłości to zapiski z dziennika Julietty. Bardzo osobiste zapiski.

"Odkryłam, że jedną z najgorszych rzeczy jest nie mieć z kim porozmawiać" ze stron pamiętnika przebija samotność. Ale też przede wszystkim chęć czerpania z życia tego co najlepsze. 

Zostawiając Caroline testamet w postaci urywanych słów ciotka wysłała dziewczynę w podróż, tę dosłowną ale i w tę wewnątrz siebie. 

Ta książka przenosi nas do 1939r gdy świat stał w przededniu wojny. Obserwujemy to oczami 30 letniej kobiety która chciała spełniać swoje marzenia, a życie postawiło przed nią sporo trudnych decyzji. 

Polubiłam i Juliette i Caroline. Śledziłam ich losy z ogromną przyjemnością przy okazji zwiedzając Wenecję i "zajadając" przepyszne włoskie jedzenie. Po tej powieści dosłownie się płynie, dla mnie idealna czytelnicza uczta. A więcej literatury obyczajowej znajdziecie w księgarni Tania książka.

poniedziałek, 9 maja 2022

Pomóż mi kochać

TYTUŁ: Pomóż mi kochać

AUTOR: Kamila Mitek

WYDAWNICTWO: Dragon

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 331 Są takie książki które czytają się same, i chociaż chciało by się przedłużyć przyjemność czytania to się nie da. :)

Dorota jako jedyna kobieta w jednostce czuję się dyskryminowana. Nie dogaduje się ze swoim dowódcą Ryśkiem, z pozostałymi chłopakami ma świetną przyjacielską relację. Wyjazdy na akcję to nie jest przygoda, to obowiązek, wymagający skupienia. Tutaj chodzi o ludzkie życie i mienie. 

Moje dzieciństwo mocno związane było z Ochotniczą Strażą Pożarną. Mój tata przez lata był prezesem naszej jednostki, a ja członkiem młodzieżowej drużyny pożarniczej. To dlatego tak dobrze czytało mi się tę powieść, mo mogłam ją odnieść do znanych sobie sytuacji i emocji które włączają się podczas gaszenia pożaru.

Dorota to kobieta która twardo stąpa po ziemi, kocha swoją pracę i za nic by z niej nie zrezygnowała. Na szali postawiła swoje być albo nie być w związku, Norbert tego nie rozumiał i odszedł.

Dorota była czasami jak chodząca bomba zegarowa dobrze określił ją jeden z bohaterów że ma pożar w głowie i nie potrafi go ugasić. Te jej wybuchy bywały irytujące, bo czasami można było spokojnie porozmawiać. Jak ten jej charakter sprawdzi się w ekstremalnych warunkach musicie koniecznie sprawdzić. Bo obóz dla trudnej młodzieży nie byłby taki najgorszy, ale Dora musiała na niego pojechać razem z Ryśkiem. Czy dwoje nerwowych wychowawców i nastolatki to będzie dobre połączenie? Hm... Na pewno bardzo pouczające.

Czy już wspominałam że przeczytałam tę książkę błyskawicznie. Tutaj na prawdę występuje efekt samoprzewracajacych się stron :) Chociaż udało mi się przewidzieć finał wątku rodzinnego to nie odebrało mi to  przyjemności czytania. Perypetie miłosne Zochy dodawały smaczku całej historii, a podryw w wykonaniu Rudego wywoływał szczery uśmiech.

 Jeśli szukacie idealnej historii na majówkę to właśnie ją znaleźliście. Polecam :)

piątek, 6 maja 2022

Uzdrowicielka

 TYTUŁ: Uzdrowicielka

AUTOR: Agnieszka Krawczyk

WYDAWNICTWO: Filia

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 467Są takie książki których czytanie relaksuje, wycisza myśli, otwiera na to co najważniejsze. Powieści pani Agnieszki właśnie takie są, w rytmie slow, w zgodzie z naturą, zdala od zgiełku. 

Z wielką przyjemnością wróciłam do Nieznajomki, tom 1 to Warkocz spleciony z kwiatów. "Uzdrowicielka" to bezpośrednia kontynuacja więc znajomość części 1 obowiązkowa.

Po śmierci Zuzuliny atmosfera nieco się zmieniła, ale w przyrodzie nic nie ginie, odchodzi to co stare, a przychodzi nowe. Zosia przyjmuje spadek po zielarce, jednak nie obywa się bez komplikacji. Pojawiają się dalecy krewni Zuzuliny, którzy nie przebierając w słowach domagają się ziemi, która powinna zostać w rodzinie. Na szczęście Zosia ma wsparcie sąsiadów. 

Mariusz układa sobie życie na nowo, po powrocie Reginy para ma sobie sporo do wyjaśnienia. Nie jest to łatwe tym bardziej że do brata wprowadza się Elwira z córką. Każde z nich musi przemyśleć swoje dotychczasowe życie, przewartościować je i zacząć wszystko jeszcze raz.

Starzy bohaterowie i nowe problemy, nowi sąsiedzi i nie zawsze przyjacielska atmosfera, zadry z przeszłości i uczucie które na przekór jesieni próbuje wykiełkować. Pięknie zaprezentowana historia o ludziach którzy noszą w sobie tajemnicę i szukają ukojenia. 

"Nie zawsze można żyć dokładnie tak, jak się zaplanowało. Świat zewnętrzny napiera i trudno coś na to poradzić. Niektórzy doradzają, żeby odrzucić wszystko, co niewygodne, przeciwstawić się takiemu naporowi. Ale czy w praktyce da się to uczynić? Nie. Czasami musimy się zmierzyć z tym, co niekomfortowe i zagrażające. Sama gotowość na to jest już zapowiedzią zwycięstwa."

Wrzesień, październik, listopad i grudzień - te cztery miesiące, każdy w sobie niezwykły, tworzą tło dla powieści. Przyroda zmienia się w raz z pogłębiającą się jesienią, Zośka zachwyca się łąką i lasem, które przybierają kolorowe barwy. Dziewczyna nadal fotografuje, zaczyna też pomagać przy tworzeniu niezwykłej książki. 

Lektura tej książki to przede wszystkim wyciszenie. Akcja biegnie swoim niespiesznym torem, ale na pewno nie nudzi, bo jeśli akurat odpoczywamy od problemów bohaterów to możemy zachwycić się pięknem przyrody. U nas aktualnie wiosna rozbuchała się z niesamowitą mocą, u bohaterów jesień pokazuje swe różnorodne oblicza i pokazuje swój urok. Zima też ma swoje do powiedzenia, a w górach zawsze ma ostanie słowo. 

To powieść idealna dla wielbicieli obyczajówek i delikatnych romansów. To ciekawa odskocznia po tych wszystkich trzymających w napięciu thrillerach, to książka w której można dowiedzieć się czegoś o sobie. Zośka prowadzi stronę "moje źródło mocy", wpisy które publikuje są inspirujące i pobudzają do refleksji.

Jeśli jeszcze nie znacie tomu 1 to szybko musicie nadrobić braki. Tom 2 to świetna kontynuacja i zapowiedź ciekawej opowieści w tomie 3.

Czytajcie!
wtorek, 3 maja 2022

Po tamtej stronie chmur

 TYTUŁ: Po tamtej stronie chmur

AUTOR: Tomasz Betcher

WYDAWNICTWO: Wab

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 314Ogólnie tematów wojennych unikam wybierając książki dla siebie. Lektura to ma być relaks, odcięcie się od tego co wokół, ale tym razem powieść przyciągała mnie do siebie jak magnes. 

Magda opiekuje się stuletnim dziadkiem Edwardem. Staruszek zaczyna cierpieć na demencję, a rozmowa z nim to jak układanie puzzli obrazkiem do dołu i to trzech kompletów jednocześnie. Nie zawsze wiadomo w jakim okresie swojego życia dziadek jest teraz. Wnuczce trudno się w tym połapać, bo sama niewiele wie o dzieciństwie i młodości dziadka. Mężczyzna nigdy o tym nie opowiadał, teraz jednak podczas gorączki wyjawił miejsce ukrycia skrzyneczki z dokumentami.

Rok 1920 w dębińskim dworku przychodzą na świat bliźnięta, chłopcy różnią się od siebie jak ogień i woda. Obserwujemy Teodora i Bruna na różnych etapach ich życia, takie krótkie migawki rodzinne. Braci Steinke połączyła miłość do lotnictwa, ojciec nie skąpił na edukację synów, popierał ich zachwyt maszynami lotniczymi. 

II wojna światowa brutalnie przerwała beztroskie życie, położyła się cieniem na wielkich marzeniach i małych przyjemnościach. Stanęła na drodze wielkiej miłości, przyniosła ból, upokorzenie i stratę. 

Akcja biegnie dwutorowo, i każdy z wątków czy ten wojenny czy ten współczesny jest równie ciekawy i wciągający. Nitki która połączy oba obszary można się jedynie domyślać, ale to podsyca ciekawość. 

Narracja jest swobodna, opisy odpowiednio wyważone, realia historyczne zachowane. Sporo wiedzy dotyczącej myśli lotniczej lat 30 XX wieku, ale przedstawionej w przystępny sposób z perspektywy pełnych pasji młodzieńców. 

Fani powieści obyczajowych, rodzinnych tajemnic i wątków z przeszłości będą tą książką oczarowani. Lekkości pióra autorowi nie odmówię. 

Do jednego MUSZĘ się przyczepić: czytam, czytam, pochłonięta przez losy bohaterów, nadchodzi punkt kulminacyjny i ... koniec książki. Ciąg dalszy nastąpi... Och jak ja nie lubię jak mi się w takim momencie przerywa czytanie. Kolejne tomy mają już swoje tytuły ("Po tamtej stronie piekła" i "Po tamtej stronie nieba") więc mam nadzieję że nie trzeba będzie długo na te książki czekać. 

Uczciwie jednak powiem że na pewno najlepiej będzie czytać całość trylogii hurtem. Niemniej jednak tom 1 polecam z całego serca.

poniedziałek, 2 maja 2022

Lisek Julek

 


Nie ma nic piękniejszego niż uśmiech dziecka, nawet ta piękna wiosna przegrywa. 

Maluszki cieszą się ze wszystkiego co je otacza, a my możemy dać im jeszcze więcej. Wspólnie spędzone chwile są bezcenne :) 

A wspólne czytanie na pewno zaowocuje. Książeczki które dzisiaj chciałabym wam pokazać dedykowane są dzieciom w przedziale wiekowym 0-2. To książki których bohaterem jest sympatyczny lisek. Kartonowe, kolorowe strony przyciągają uwagę, a tekst jest przystosowany do wieku, to historia która angażuje małych odbiorców. Dziecko wykonując proste polecenia (narysuj palcem kółko, dmuchnij, potrząśnij, pogłaszcz) wpływa na rozwój akcji.

Wydawnictwo Wilga przygotowało cztery książeczki z tej serii:


"Poznajmy się" w tej części poznajemy liska i jego zwyczaje. Czynności które wykonuje zwierzątko bliskie są temu co znają ze swojego doświadczenia maluchy np. zupkę przed jedzeniem trzeba posłuchać.

"Urodziny" - zawsze budzą mile skojarzenia, tort, świeczki, goście i prezenty. Tutaj również tak jest, trzeba liskowi pomóc w pieczeniu, a potem bawić się razem z gośćmi.

"Przyjaciele" samotna zabawa nie jest fajna, Lisek potrzebuje towarzystwa, musi się przedstawić i poznać imiona nowych przyjaciół.

"Przygoda w lesie" troski o rośliny i zwierzęta można uczyć już od najmłodszych lat, proste polecenie pogłaszcz uczy empatii.


Naśladowanie dźwięków to pierwszy krok do nauki mówienia, pokazywanie paluszkiem czy obwiedzenie kształtów to ćwiczenie motoryki małej - same plusy, bo nauka przez zabawę to potęga. 

Książeczki wspólnie ze mną testował 4-miesięczny Szymon (któremu najbardziej podobało się naśladowanie dźwięków) i 11 miesięczny Leon, który już potrafi klaskać, dmuchać i potrząsać :) powiem Wam że to na prawdę rewelacja móc obserwować jak chłopcy się rozwijają. Moje dziewczyny są już w wieku nastoletnim ale też lubią spędzać czas na zabawie z kuzynami, gdy zabraknie im pomysłów zawsze można sięgnąć po książeczki.
niedziela, 1 maja 2022

Podsumowanie kwietnia


 I mamy maj w kalendarzu :) pogoda cudowna, chwilo trwaj! 

Dlatego dziś krótkie podsumowanie miesiąca który okazał się rewelacyjny pod względem jakości przeczytanych thrillerów. Dwa razy oceniłam książkę na 10 punktów.


Pani na Hruszowej wspomnienia o Marii Rodziewiczównej, pięknie wydana książka, elegancka jak sama autorka poczytnych powieści początku XX wieku.

Pozorantka powieść psychologiczno-obyczajowa o tym jak daleko posunie się człowiek by odnieść sukces.

Mój kochany mąż Kim ukrywa przed rodziną niejeden sekret, wszystko wychodzi na jaw gdy włamywacz przykłada pistolet do głowy jego żony. Emocje sięgają zenitu!

Słoiczki początki życia w stolicy nie należą do najłatwiejszych, bohaterki tej powieści przeżyją niejedną przygodę.

Ukochane dziecko emocje i napięcie od pierwszej do ostatniej strony. Genialne poprowadzenie fabuły.

Zemsta Agencja rozbitych serc komedia romantyczno kryminalna, jest lekko i przyjemnie.

Zamknij wszystkie drzwi praca marzeń która okaże się największym koszmarem? Takie rzeczy tylko na Manhattanie! Świetnie rozpisana intryga.

Mortalista takich bohaterów jeszcze nie spotkaliście! Do tego nieco zagmatwana zagadka kryminalna jako dobry początek serii.

Pierwszy dzień wiosny ośmioletnia dziewczynka mordercą? Nie możecie pominąć tej książki! Co tutaj się zadziało... Ta lektura nie zostawia na czytelniku suchej nitki a emocje dosłownie buzują.

Kimkolwiek jesteś kryminał na miarę XXI wieku, komputery, inwigilacja w sieci, polityczne rozgrywki. Sporo wiedzy ale i pytań o bezpieczeństwo w Internecie.

Jak widzicie było świetnie. Czytanie thrillerów działa na mnie bardzo odprężająco 🙈 im bardziej mroczne książki tym lepiej. Maj zapowiada się jednak nieco spokojniej, na stosiku czekają już powieści obyczajowe :) 


Dorota jest zawodową strażaczką. Kocha tę pracę, jednak czuje się dyskryminowana przez swojego dowódcę Ryśka. Mężczyzna pomija ją przy delegowaniu odpowiedzialnych zadań i najwyraźniej nie podoba mu się konieczność współpracy z kobietą. Dorota również nie ma łatwego charakteru – jest impulsywna i wybuchowa, co prowadzi do wielu konfliktów.
Kiedy sytuacja pomiędzy Dorotą i Ryśkiem staje się coraz bardziej napięta, zostają razem wysłani na obóz dla trudnej młodzieży w charakterze opiekunów. Tam dowiadują się nowych rzeczy o sobie…
Czy dzięki temu ich relacje ulegną poprawie?
Czy za ich wzajemną niechęcią kryje się coś więcej?
I jaką tajemnicę skrywa rodzina Doroty?

Zaczytanego pięknego maja 🌸🌸🌸