sobota, 31 grudnia 2022

Podsumowanie 2022

 


Zazwyczaj podsumowanie roku pisze w sylwestrową noc ale tym razem mała zmiana. Noc spędzamy na urodzinowej imprezie mojego siostrzeńca 🎈

Jaki był rok 2022? Sami wiemy że ludzka natura pokazała swoją najgorszą stronę jednocześnie pokazując tę najlepszą 💙💛 Dobro jest w nas, szkoda tylko że w tak brutalny sposób nam o tym przypomniano. 

Od 2020 świat, los, Bóg przypomina nam o tym, że jesteśmy tutaj tylko na chwilę. I tymi chwilami powinniśmy żyć. Czerpać z tych okruchów życia radość, potrafić się zatrzymać, zachwycić tym co mamy wokół.

Jaki dla mnie był 2022? Był rokiem ciężkiej pracy a jednocześnie rokiem spełnienia wielkiego marzenia, rokiem nowych perspektyw i rozwoju. Nowych znajomości i reorganizacji listy przyjaciół. 

Był rokiem nieoczekiwanego zwrotu akcji. Przewartościowania. Odkrycia że obok mnie nadal jest ten sam człowiek którego pokochałam 14 lat temu. 

Pod względem przeczytanych książek był to rok pełen ciekawych historii, pełen emocji i cudownie wykreowanych bohaterów. Przez 12 miesięcy przeczytałam 101 książek i udało mi się z tego wyłonić top10 i hit 2022. 


Powieści historyczne:

Siła kobiet

Wenecki szkicownik

Ostatnia księgarnia w Londynie

Kryminały/thrillery:

Pierwszy dzień wiosny

Ukochane dziecko

Finlay Donovan nadchodzi

Romanse:

Niestosowne zachowanie

Arsen

W cieniu dobrych drzew

Nie rób scen Flora

I hit 2022 🎊 Lekcje chemii

Jeśli nie znacie jeszcze tych tytułów to serdecznie polecam :) 

Teraz przyjrzymy się mojej walce ze stosem hańby 🙈


Jak by to powiedzieć... 
Do stosu dołożyłam 14 książek ale przeczytałam 7 które czekały od poprzedniego roku, albo i dłużej. W ostatnim kwartale czytałam też sporo książek z biblioteki. I uzbierał mi się osobny stosik tych które przyniosłam z pracy. Tak więc w 2023 mam co czytać 🤣 Żadnych ścisłych planów nie robię. Co ma być to będzie, ale nie chciałabym przekroczyć 100 nieprzeczytanych książek w domu. 

Tak się przedstawia mój 2022. Mam nadzieję że mimo sytuacji na świecie u Was osobiście był pozytywny. 

W 2023 życzę nam wszystkim pokoju, przede wszystkim w sercach. ❤️
piątek, 30 grudnia 2022

Podsumowanie grudnia

 Hej hej. I dobiliśmy do mety, koniec grudnia 2022. Robię krótkie podsumowanie miesiąca, a w kolejnym poście podsumuje cały rok 🎆#przyjacielekochankowieitajednastrasznarzecz szczera biografia Matthew Perry, o tym że bycie gwiazdą wcale nie jest spełnieniem marzeń. 

#zaborczypocałunek debiut Julii Popiel (którą miałam przyjemność poznać) to elektryzujący romans biurowy, napisany ze smakiem, działający na wyobraźnię. 

#najprostrzypodarunek ta książka powinna znaleźć się na półce każdego z Was. O sztuce doceniania małych rzeczy. 

#pasujemydosiebie całkiem przyjemna młodzieżówka, o problemach współczesnych dzieciaków i o poszukiwaniu swojej tożsamości

#dziewczynazpiegami jaki wpływ na nas ma 5 najbliższych nam osób? Główna bohaterka musi się o tym przekonać. 

#arsen fabuła którą się kocha i bohaterka której się nienawidzi

#czterypłatkiśniegu najbardziej świąteczna historia jaką przeczytałam w tym roku

#sekretykolorów świat kolorów w pigułce, anegdoty, historia mody, chemia i biznes możecie być zaskoczeni. 

#nieróbscenflora przy tej książce na prawdę dobrze się bawiłam, lubię takie przepychanki między bohaterami

Dwie książki były z biblioteki pozostałe z moich recenzenckich zbiorów. Do żadnej nie mam zastrzeżeń, a wręcz przeciwnie bo dwie znalazły się w mojej tegorocznej topce. 

Audiobooki przesłuchałam 2,5 ale ten trzeci też tutaj wrzucam. Jedynie #spokójgrabarza zrobił na mnie wrażenie.


Miesiąc zaliczam do udanych :) 

Mam nadzieję że u Was też pozytywnie. 

wtorek, 27 grudnia 2022

Sekrety kolorów

 TYTUŁ: Sekrety kolorów 

AUTOR: Kassia St Clair

WYDAWNICTWO: Grupa Wydawnicza Foksal

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 399Jak tam po świętach? Wróciliście już do rzeczywistości czy nadal błogo leniuchujecie? Ja dzisiaj byłam w pracy, ale uwielbiam swoją pracę więc to czysta przyjemność ;) 

A teraz a propos czystej przyjemności porozmawiajmy o kolorach. Jaki jest Wasz ulubiony? 

Ja ostatnie dni spędziłam właśnie z paletą barw i poznawałam historię powstania barwników. To jest niesamowite! Jak ludzka ciekawość popycha postęp i kolejne chemiczne odkrycia. 

"Sekrety kolorów" to 75 niezwykłych opowieści o odcieniach i barwach. Trochę historii, trochę chemii, odrobina socjologii, sporo mody. Taka wiedza o świecie w pigułce. 

"Orange" co było pierwsze nazwa owocu czy nazwa koloru? Co wspólnego ze smoczą krwią mają słonie? Czy dobrym kolorem maskującym dla niszczycieli był różowy? Czy Napoleona mógł zabić zielony wzór na ścianach pokoju w którym spał? 

Te i inne ciekawostki znajdziecie w tej pięknie wydanej książce. Kassia St Clair to brytyjska dziennikarka, która badając osiemnastowieczną modę damską zakochała się w kolorach. Odkrywając jak bogata jest paleta barw zaczęła pisać felietony do gazety. Później powstała ta książka. Ona zupełnie nie wyczerpuje tematu i po cichu Wam powiem, że liczę na ciąg dalszy. Bo najlepsze historie pisze samo życie.

Bardzo lubię takie książki pisane z pasją. Takie przekazywanie wiedzy w sposób swobodny. Dla czytelnika to poszerzenie swojej wiedzy w sposób absolutnie bezbolesny ;) a wizualnie bardzo przyjemny. 

Polecam 💙💚💛💜🧡❤️

środa, 21 grudnia 2022

Arsen

 TYTUŁ: Arsen

AUTOR: Mia Asher 

WYDAWNICTWO: Szósty Zmysł 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 504

Co to jest za książka! Gwarantuję że nie odłożycie jej aż do ostatniej strony. 

Ta historia budzi takie emocje że nawet się nie spodziewacie. Głównej bohaterce będziecie zapewne chcieli zrobić krzywdę, a na pewno mocno nią potrząsnąć.

 Ja czytałam tę historię z myślą "to się nie dzieje!" Catherine ma kochającego męża, którego zazdroszczą jej koleżanki, Ben całuje ziemię po której ona chodzi. Po 6 latach małżeństwa pragnie jej tak mocno jak pierwszego dnia. Są dla siebie jak powietrze, nie potrafią bez siebie żyć. Jest jednak coś o czym oboje marzą, coś co sprawi że osiągną pełnię szczęścia. Niestety z nieznanych przyczyn Cathy nie może donosić ciąży. Czwarte poronienie załamuje ją zupełnie. Miłość męża, który również cierpi nie wystarcza kobiecie by wrócić do życia. 

Jest jednak ktoś w kim kobieta znajduje oparcie. Młodszy od niej, nieprzyzwoicie seksowny Arsen. Płomień jego spojrzenia rozpala Cathy, a ona nie potrafi tego ugasić. 

Miłosny trójkąt? To nie może się udać. A może ukrywanie romansu? Ale jak długo można to ciągnąć? Jak długo można żyć w naiwności i nadziei że Ben niczego nie zauważy? 

Ta książka to nie jest zwykły romans, który czyta się dla przyjemności. Ta książka miażdży czytelnika. Zostawia po sobie zgliszcza i roztrzaskane serce. To książka którą rzucicie w kąt ze złości na bohaterkę. To książka do której wrócicie bo żal Wam będzie Bena. To książka, którą zamknięcie z hukiem komentując w ten sposób zachowanie Arsena i którą otworzycie ponownie by dowiedzieć się jak ta historia się zakończy. 

❤️❤️❤️ Jeśli do tej pory nie czytaliście tej książki to dobra wiadomość jest taka że wydawnictwo Szósty Zmysł przygotowało dodruk. Dla nikogo nie zabranie :) sobota, 17 grudnia 2022

Dziewczyna z piegami

 TYTUŁ: Dziewczyna z piegami 

AUTOR: Cecelia Ahern

WYDAWNICTWO: Akurat 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 414

Do książek Cecelii Ahern mam ogromny sentyment ❤️❤️❤️ P.S kocham Cię czytałam nie raz i za każdym razem wylałam morze łez. Przy Love Rosie bawiłam się cudownie. Dlatego z wielką ciekawością sięgnęłam po nową książkę autorki. 

Szczerze powiem że początek mnie nie porwał, brakowało tego czegoś co nadaje książce wyjątkowości. Z czasem jednak, gdy zaczęłam bliżej poznawać bohaterkę zaczęłam też czytać z rosnącym zainteresowaniem. I znalazłam tę wyjątkowość. 

Jesteś wypadkową 5 osób, z którymi spędzasz najwięcej czasu. 

To zdanie wtrąca Allegrę Bird z równowagi. Dziewczyna jest strażniczką parkingową, rzetelnie wykonuje swoją pracę. W Dublinie mieszka od niedawna, czuję się tutaj całkiem dobrze mimo że z nikim się jeszcze nie zaprzyjaźniła. Słowa wyrzucone w złości trafiają prosto w serce. Allegra myśli że łatwo określić kto należy do jej piątki, jednak podróż na święta do domu pokazuje jak bardzo się myliła. 

Ta książka to przede wszystkim historia o poszukiwaniu siebie. Możecie powiedzieć, że przecież wiele już takich powieści było. Owszem. Ale jeśli wczytacje się w tę historię napewno pozostawi ona po sobie wiele wątków do przemyśleń. Szczególnie w temacie akceptacji. 

Bohaterka jest specyficzną dziewczyną, jej zachowanie nie zawsze bywa logiczne, często bierze do siebie i rozumie dosłownie rzucone mimochodem uwagi. Kreacja Allegry jest spójna, porzucona przez matkę szuka akceptacji, szuka potwierdzenia że zasługuje na uwagę drugiej osoby. Jest dziewczyną z sąsiedztwa, taką która idealnie wpisuje się w krajobraz i łatwo ją przeoczyć. Ale gdyby jej zabrakło, misterna konstrukcja może zachwiać się w posadach.  

Mimo początkowego zniechęcenia warto było dać tej książce szansę. Akcja biegła niespiesznie dając szansę na uporządkowanie myśli. 

poniedziałek, 12 grudnia 2022

Pasujemy do siebie

 TYTUŁ: Pasujemy do siebie

AUTOR: Emma Lord

WYDAWNICTWO: Young

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 396

Jak często sięgacie po książki młodzieżowe? Ja raczej rzadko ale coś mi się wydaje że będzie się to zmieniało. Gabi wyrasta z literatury dziecięcej, a podsuwając jej książki chciałabym mieć pewność że są odpowiednie dla jej wieku. A jeśli chodzi o młodzieżówki to może być z tym różnie. 

Tym razem jednak trafiłam na powieść którą postawię córce na regale. Bo to taka książka w której z pewnością się odnajdzie (za rok czy dwa), powieść że tak powiem bezpieczna dla młodszej młodzieży bez przemocy i scen erotycznych. 

Przygotowując projekt do szkoły na temat swojej rodziny Abby i jej przyjaciele wysyłają do badania swoje próbki DNA. Leo nie znajduje swojej biologicznej rodziny, ale Abby dowiaduje się że ma siostrę. Savvy też mieszka w Seattle. Dziewczyny spotykają się w tajemnicy przed rodzicami i próbują ustalić dlaczego starsza z nich została oddana do adopcji. Obie nastolatki wyjeżdżają na obóz letni, tam mają okazję lepiej się poznać i odkryć mroczne sekrety rodzinne. Gdy ich fortel wyjdzie na jaw rozpęta się małe piekło, bo sytuacja okazuje się być bardzo skomplikowana. 

To na prawdę przyjemna młodzieżówka. Taka idealna dla dzieciaków w wieku 15+, które próbują dostosować nową dojrzewającą wersję siebie do rzeczywistości. Kiedy najlepszy przyjaciel przestaje być tylko przyjacielem i kiedy ma się świadomość że dotychczas budowana relacja może się zawalić. Próba osiągnięcia kompromisów na linii dziecko - rodzice, próba ogarnięcia szkoły, zajęć dodatkowych, spotkań z przyjaciółmi i pasji. Odkrycie że mimo iż jesteśmy różni to możemy znaleźć płaszczyznę porozumienia. Nastolatki mierzą się z problemem tożsamości, tutaj bohaterki miały trochę bardziej złożony sytuację, ale wszystkie rozmowy które przeprowadziły dały do myślenia, pokazały jaki wulkan emocji buzuje w nastoletnich umysłach. I że czasami trzeba upuścić parę

Dla mnie taka książka to mały powrót do przeszłości ale też takie przypomnienie że moja córka dorasta i wkrótce będę miała w domu taką chodzącą bombę zegarową pełną emocji. 

Więcej książek dla młodzieży na taniaksiazka.pl jeszcze zdążycie dokupić przed Gwiazdką 🎁🎄


czwartek, 8 grudnia 2022

Najprostszy podarunek

TYTUŁ: Najprostszy podarunek 

AUTOR: Stefanos Xenakis

WYDAWNICTWO: Media rodzina 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 326Gwarantuje Wam, że nie przejdziecie obok tej książki obojętnie. Jeśli zauważycie ją na półce w księgarni czy bibliotece na pewno będziecie chcieli wziąć ją do ręki. Okładka jest cudowna i jeśli już przestaniecie wpatrywać się w nią z zachwytem i przekartkujecie całość zauważycie, że składa się z krótkich opowiadań i przypowieści. A każdy krótki tekst trafia w punkt, w sam środek serca. 

Ja niechętnie sięgam po poradniki, nie wierzę w zaklinanie i afirmację rzeczywistości a ta książka, która nie jest ani jednym ani drugim przekazała mi taką dawkę inspiracji, że aż samej trudno mi w to uwierzyć. I właściwie okazuje się, że minimalnym wysiłkiem można osiągnąć radość z życia. Powiem wam jak: wystarczy zacząć widzieć nie tylko patrzeć. Autor tej książki codziennie wieczorem zapisuje w notesie rzeczy, za które może być wdzięczny: że wstał z łóżka na dwie zdrowe nogi, ma ciepłą wodę, może pójść dokąd zechce, może wykorzystać swój dzień na milion różnych sposobów. I ty też możesz!

"Nie wierzę w to, że możemy stanowić o swojej przyszłości. Możemy jednak decydować o własnych nawykach, a one z kolei mają ogromny wpływ na to, jak będzie wyglądało nasze życie"

 Pozaznaczałam sobie mnóstwo cytatów. Córkom poleciłam kilka przypowieści (np. o oglądaniu telewizji, o wyznaczeniu sobie celu, o małych radościach). Wam polecam całość :)

Bo ważne jest też by nieść tę radość życia. Przepuścić innego kierowcę na skrzyżowaniu, uśmiechnąć się do przypadkowej osoby, podziękować pani na kasie. Takie małe gest może nie zmienią całego świata ale na pewno zmienią dzień/poprawią humor osobie do której są skierowane.

Książkę polecam, zobaczycie że będzie idealnym prezentem pod choinkę. poniedziałek, 5 grudnia 2022

Ryzykowny pocałunek

 TYTUŁ: Ryzykowny pocałunek. Niedostępny prawnik #1

AUTOR: Julia Popiel 

WYDAWNICTWO: Niezwykłe 

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 247Romans biurowy? Proszę bardzo niedostępny prawnik na pewno rozgrzeje Was w zimny grudniowy wieczór. 

Ava podejmuje wyzwanie rzucone przez przyjaciółki i całuje przypadkowego faceta w barze. Pocałunek był nieziemski 🥰 ale tylko tyle, każde odeszło w swoją stronę. Fikcja literacka rządzi się jednak własnymi prawami i dwoje bohaterów spotyka się ponownie. Tym razem na stopie zawodowej. Trudno jednak zachować profesjonalizm gdy działają na siebie jak magnes. 

Od napięcia erotycznego aż iskrzy. Carter to chodzący ideał. A na wielki plus tej książki jest to że para nie ląduje ze sobą w łóżku (jeszcze!). Nie ma jednak klasycznych randek. Są podchody, aluzje, pełne pikanterii rozmowy. Tak, dialogi tutaj świetnie wypadły, inteligentna wymiana zdań podszyta podtekstami. Na prawdę świetnie mi się to czytało. 

Dobrze że ciąg dalszy już pod ręką :) 

Miłego wieczoru ✨

sobota, 3 grudnia 2022

Autobiografia Matthew Perry

 TYTUŁ: Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. 

AUTOR: Matthew Perry 

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 301

Po biografie sięgam rzadko, a po autobiografie jeszcze rzadziej. Ale na tyle lubię serial Przyjaciele że chętnie poznaje ciekawostki z życia aktorów. 

Matthew Perry w szczerej opowieści wyznaje jak ciężka była i jest walka z nałogiem. Uzależnienie od alkoholu i opioidów, walka z samym sobą, krok od śmierci to główne wątki tej książki.  

Czy wydanie kilku tysięcy dolarów na odwyk i terapię przyniosło oczekiwane skutki? Nie. Choroba jest silniejsza niż wola. Potrzeba zapełnienia pustki jest silniejsza niż cokolwiek innego. Matthew Perry stał nad przepaścią. Teraz dzieli się przemyśleniami, nadzieją i wsparciem dla tych którzy znaleźli się w tragicznym punkcie swojego życia. 

Nie brak w tej książce anegdot z planu serialu Przyjaciele czy filmów w których grał główną rolę (m.in Polubić czy poślubić). Było trochę o związkach których nie potrafił utrzymać, bo zrywał pierwszy bojąc się odrzucenia. Było o męskiej przyjaźni i rywalizacji. Historia gwiazdy telewizyjnej która jak tlenu potrzebowała akceptacji jest zaskoczeniem. Bo przecież sukces który osiągnął powinien równać się szczęściu. A jednak było zupełnie inaczej.

Ta książka to szczere i szczegółowe wyznanie, ale okraszone sporą dawką humoru. Bo Perry jest zabawny, potrafi rozśmieszać ale nie bagatelizuje problemu. Wykłada karty na stół, nie usprawiedliwia się i to jest największy atut tej publikacji.

Ta książka pokazuje najbardziej ludzką naturę człowieka z pierwszych stron gazet. Przeczytajcie, bo to co widać w kolorowych czasopismach jest tylko piękną powłoczką. 

Polecam! 


piątek, 2 grudnia 2022

Podsumowanie listopada

 


Najbardziej dołujący miesiąc w roku za nami i... właściwie nie był taki zły :) 

Udało mi się ogarnąć parę pilnych spraw i rozpocząć kilka ciekawych projektów. Wszystko pięknie się układa i nawet stłuczka drogowa i konieczność wymiany samochodu nie podkopała mojego zapału i optymizmu. :)

Czytelniczo całkiem ciekawie i tak jak się obawiałam 😂 coraz więcej książek z biblioteki wpada na mój stos do przeczytania. 

Listopad zakończyłam z wynikiem 10 przeczytanych i 3 przesłuchanych książek w tym 4 tytuły świąteczno-zimowe ❄️#sercezszuflady to historia o rodzinnej klątwie, perypetie Klary pokazują że czasami warto posłuchać serca. 

#ocalićsyna ta historia zostawia po sobie taki mętlik w głowie że trudno o tej książce zapomnieć. 

#dużomiłości lekka i zabawna opowieść jako preludium do świątecznych lektur

#młodość przepięknie ilustrowany obraz młodego pokolenia dla którego dojrzewanie jest najgorszym czym mogło się im przytrafić. 

#zasiódmągórą słodki romans ale czy ze szczęśliwym zakończeniem? 

#czekamnaciebie zimowa Warszawa, zakład krawiecki i miłość odnaleziona po latach. 

#sięporobiło najbardziej pechowy dni w historii. Spora dawka historii na każdy dzień w roku. 

#melodiaserca wyprawa transatlantykiem, amerykańska mafia, tajemniczy Nowy Orlean ta książka zaskakuje! 

#świątecznamorderczagra walka o dom może być ciekawym wyzwaniem albo morderczą rozgrywką. Emocje sięgają zenitu. 

#rockinwinter niesztampowa historia miłosna w rytmie rocka. 

#fabrykalalek och jakie to było dobre, ciemny brudny Londyn, pasja tworzenia, obsesja, misterny plan, romans i walka o marzenia. To było niesamowite.

#błasobierzeka wciągająca opowieść, misterny splot kilku historii, ciekawa intryga. Bardzo dobrze mi się słuchało. Dzięki wielkie @angelreads_ za polecenie :)

#wobjęciachwroga to prequel Dotyku północy jedynej serii fantastycznej (po za Harrym) którą uwielbiam. Bardzo przemyślana historia pierwszych plemion: sojusze, wojny, aranżowane małżeństwa.

Czyli jak zwykle mix gatunkowy i to właśnie uwielbiam w czytaniu :) 

W palmach na grudzień jeszcze większy mix! Wszystkiego zaczytanego :)