wtorek, 26 września 2023

Droga do marzeń

 TYTUŁ: Droga do marzeń 

AUTOR: Krystyna Mirek 

WYDAWNICTWO: Lekkie

ROK WYDANIA: 2023 (I wydanie 2013)

LICZBA STRON: 413

Podobają mi się takie żółte energetyczne okładki 💛 a w połączeniu z treścią, która podnosi na duchu to już zupełnie 🙂

Ja mogę takie historie jeść łyżkami:

🟡 rodzinne tajemnice

🟡 upadek na dno

🟡 przewartościowanie swojego życia

🟡 słuszność powiedzenia, że prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie

🟡 odrobinę romantyzmu

🟡 dobrą kuchnię 

🟡 spełnienie marzeń

Wydawnictwo Lekkie robi dobrą robotę dając kolejne życie powieścią pani Krystyny. Bo to są historie cały czas aktualne. Życiowe. Gdzie słodkie miesza się z gorzkim, gdzie łzy szczęścia zastępują te wylane z żalu i bezsilności. 

Konstancja w jednej chwili traci wszystko, pieniądze, dom, rodzinę i ląduje na dworcu. Gdyby nie pomoc Rafała, który od roku próbuje żyć w Warszawie mogło się to skończyć dla dziewczyny nieciekawie. Zamiana kawioru na pasztet i bułkę była bolesna. Ale jeśli życie chce nas czegoś nauczyć zawsze zastosuje najbardziej bolesną metodę. 

Nie napiszę Wam nic odkrywczego, przez książki pani Krystyny po prostu się płynie. Czytasz i nie możesz się oderwać, wchodzisz cała w tę historię. 

Brawo za zakończenie, które osłodziło całość które wyprostowało wszystkie zawiłości. I wzbudziło szeroki uśmiech. Może autorka pokusiłby się o jakąś komedie obyczajową myślę, że to byłby hit! 

Gorąco polecam!

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Lekkie.

piątek, 22 września 2023

Wags cała prawda o kobietach piłkarzy

 TYTUŁ: WAGS cała prawda o kobietach piłkarzy 

AUTOR: Jessica Ziółek 

WYDAWNICTWO: Harde

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 274

„⚽✨ Czy zastanawialiście się, co kryje się za życiem WAGs? 👠💄

Wags jak podaje Internet to akronim stworzony i używany przez brytyjską prasę bulwarową dla określenia żon i dziewczyn angielskich piłkarzy.

Ja jakoś może nie specjalnie jestem fanką piłki nożnej, ale poplotkować lubię ;) Książka Jessici Ziółek ma charakter taki trochę plotkarski, ale nie dotyczy żadnej konkretnej osoby. Autorka to była partnerka Arkadiusza Milika, więc życie Wags zna z własnego doświadczenia .

Główną bohaterką powieści jest Amelia, która pochodzi z małej miejscowości. Jej marzeniem jest zostać dziewczyną piłkarza. Znacie to stwierdzenie że nie ma nic gorszego niż spełniające się marzenie. Amelia przekonała się o tym boleśnie. Oczywiście na początku było jak w bajce, ubrania od projektanta, najdroższe restauracje, wakacje w Dubaju. Kasa, kasa i jeszcze raz kasa. Cóż z tego skoro w związku, w który tworzyła z aspirującym piłkarzem była tylko pięknym dodatkiem. Ona trwała przy mężu gdy leczył kontuzję, wspierała go gdy został fałszywie oskarżony o molestowanie, poświęciła swoje ambicje na rzecz jego kariery. W zamian dostała piękne błyskotki, ale jako człowiek dla swojego męża była niewidzialna.

Ta fascynująca książka przenosi nas w świat glamour. Czy blichtr i blask, wystarczą by być w pełni szczęśliwym? 🌟

Na portalu lubimycztac książka zebrała kilka 1. A ja wam powiem, że jest to historia napisana w lekki sposób, prosto, ale dosadnie. Bo cała prawda o kobietach piłkarzy zawiera się w jednym zdaniu, że pieniądze szczęścia nie dają.

Ta książka to taka trochę opowieść ku przestrodze. Nie jest moralizatorska, a autorka nie używa górnolotnych słów. Właśnie wręcz przeciwnie, prostym językiem, pokazuje jak jest. A na koniec zadaje pytanie jakim typem kobiety jesteś Ty czytelniczko?


poniedziałek, 18 września 2023

Białe chmury

 TYTUŁ: Białe chmury 

AUTOR: Adriana Ratajczak

WYDAWNICTWO: Media Rodzina (Gorzka Czekolada)

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 541

Uwielbiam XIX wiek, bale, długie suknie, stukot końskich kopyt na bruku, powieści historyczne to moje comfort book. Ale tym razem nie zaiskrzyło...

Dawno tak mnie nie bolało czytanie, dawno tak się nie wynudziłam, dawno nie ominęłam tylu opisów. 

Bohaterów poznajemy z imienia i nazwiska oraz z tytułu jaki noszą (autorka używa nazewnictwa zamiennie) i mimo że jest dostępny wykaz postaci to na prawdę na początku trudno się zorientować kto jest kim. Aimil Sorcha Lyon-Bowes (Mela, Amelia, córka hrabiego Strathmore i Kinghorne) to Szkotka , gości u wujostwa w Londynie, te wakacje to jej debiut. Ciotka Sila (Cecily Willis hrabina Craven) dba by zachowanie panny zgodne było z panującym obyczajem. Aimil jednak trudno wtłoczyć się w ramy w których się nie wychowała, jej podejście do życia różni się od tego które cechuje londyńskie dziewczęta. Amelia interesuje się historią i prawem (pomagała uczyć się bratu gdy ten wybierał się na studia), nie potrafi trzymać języka za zębami, a przede wszystkim nie chce wychodzić za mąż.

Tylko że jeszcze nie wie, że musi. Jej ojciec poczynił wobec niej pewne plany. Po niewczasie zorientował się że dla niej bardzo krzywdzące. Wizyta w Londynie i znalezienie sobie angielskiego męża ma dziewczynę uchronić przed nieciekawym losem. 

Intryga jest złożona przyznaję, ale dopiero po uporaniu się z 300(!) stronami zaczęło się robić ciekawie. Można już było poukładać kto, gdzie i z kim. Ale uwierzcie, że na prawdę dużo wysiłku kosztowało mnie dotarcie do tego momentu. 

Żeby właściwie ocenić książkę musiałam ją przeczytać w całości. Zdolności językowych autorce nie odmówię, ale większość opisów niczego nie wnosiła, trzeba było przebrnąć przez te korytarze i drobiazgowo opisane sale balowe by poznać diuka Rutland Alistaira Mannersa, który odegrał tutaj kluczową rolę.

Książkę zdecydowanie mogę porównać do angielskiej herbatki gdzie głównym tematem rozmowy jest pogoda... 

Oczywiście na rozwiązanie intrygi trzeba poczekać do drugiego tomu. Czy przeczytam? Raczej nie, chętnie za to zapoznam się z jakimś streszczeniem. 

Nie zniechęcam Was do sięgnięcia po tę książkę, bo jak widzę na lubimyczytać.pl zebrała kilka 10. Mnie pokonały opisy... a przecież o XIX wieku i salonowych manipulacjach można pisać z wielką pasją. 

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Media Rodzina. 

środa, 13 września 2023

Kobieta w bibliotece

 TYTUŁ: Kobieta w bibliotece 

AUTOR: Sulari Gentill 

WYDAWNICTWO: Mova

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 398

Kocham książki i jak się okazuje kocham też czytać o książkach :)

Powieść "kobieta w bibliotece" zaskoczyła mnie swoją formą, ale uwielbiam ją!

Hannah jest autorką bestselleru, teraz pracuje nad swoją kolejną książką. Kolejne rozdziały przesyła swojemu korespondencyjnemu przyjacielowi. Leo wprowadza pewne poprawki do tekstu, przekazuje informacje na temat topografii miasta, przesyła zdjęcia by Hannah mogła jak najdokładniej opisać Boston.

Mamy też drugą warstwę tej powieści, której akcja rozpoczyna się w bibliotece. Przebywający w czytelni słyszą kobiecy krzyk pełen przerażenia. Nie wiadomo jednak kto krzyczał. Wieczorem zostaje znalezione ciało młodej kobiety.

Gdyby nie ten krzyk Cain, Winifreda, Marigold i Whit pewnie by do siebie nie zagadali, a tak połączyła ich intrygująca zagadka. Czy w czasie gdy oni spokojnie zajmowali się swoimi sprawami ktoś obok zamordował kobietę?

Wokół czwórki nowych znajomych z przypadku zaczynają sie dziać coraz dziwniejsze rzeczy. Autorka w zgrabny sposób przedstawiła sylwetki bohaterów, są one różnorodne, ale wzbudzające sympatię, a z drugiej strony przewrotnie wzbudzają podejrzenia. Gdy usłyszeli krzyk byli razem, ale morderstwa ktoś dokonał później.

Czy autorka powieści kryminalnych, studentka psychologii (którą zajęcia raczej nudzą), student prawa (który robi wszystko by nie zaliczyć) i mężczyzna który przedstawił się zmienionym nazwiskiem mają coś wspólnego z morderstwem w bibliotece? 

Sprawdźcie! Sulari Gentill  zgrabnie kieruje akcją. Podsuwa kilka tropów, prowadzi dwutorową akcje, światy się przenikają, pewne wątki dają nieźle do myślenia, czasami fakty są sprytnie ukryte. Lubię taką wielowarstwowość i nieoczywistości, gdzie czasami trzeba zadrapać wierzchnią warstwę. 

A na koniec smaczek w postaci pytań do dyskusji i wywiad z aktorką. 

Ja jestem w pełni usatysfakcjonowana fabułą , a do tego okładką, która będzie ozdobą mojej biblioteczki :) 

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Mova .

poniedziałek, 11 września 2023

Gwóźdź do trumny

 TYTUŁ: Gwóźdź do trumny 

AUTOR: Monika Wawrzyńska

WYDAWNICTWO: Lekkie 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 251

Dzisiaj coś na poprawę nastroju, w anturażu już nieco jesiennym (mimo, że w ciągu dnia na dworze upał, to jednak wieczorem już można się kocykiem otulić). 

1 tom trylogii funeralnej ;) gotowi na dawkę czarnego humoru?

Jagna prowadzi zakład pogrzebowy, ma dystans do śmierci i klientów, ale swoje obowiązki wykonuje rzetelnie. Przyjaźni się z Magdą szefową cateringu i Martą właścicielką kwiaciarni. Wszystkie trzy tworzą niezły team, bo oprócz pogrzebów obsługują też śluby.

Jagna potrzebuje teraz konkretnego wsparcia, właśnie dostała pozew o rozwód, z jej winy. A jej własny mąż od kilkudziesięciu lat mieszka w Finlandii i ani myśli o powrocie. 

Mamy więc perypetie niemłodej już rozwódki i panów, którzy chętnie zajmą miejsce byłego męża. Mamy syna Jagny niedoszłego narzeczonego Izabeli, który w ramach pocieszenia kupuje sobie psa. Jest pani weterynarz, która zupełnie niespodziewanie musi zamieszkać ze stadem kotów. Trupy które wychodzą z trumien, trumny które nie dają się zapakować do samochodu i policję której trudno znaleźć paragraf na trumnę zaparkowaną na poboczu.

Sceny jak z sitcomu :) jedne bardziej, drugie nieco mniej zabawne. Zdarzyło się też, że odrobinę żenujące. Ale ostatecznie to książka idealna na rozluźnienie, taka na przezwyciężenie czytelniczego zastoju. Taka której nie trzeba brać na poważnie, taka którą świetnie się czyta w momencie gdy nic innego nie podchodzi. Jest też audiobook, który idealnie się sprawdzi w drodze do pracy - poprawa nastroju gwarantowana. 

Na mnie czeka tom 2. Jeśli nie znacie tej serii to gorąco namawiam do zmiany tego stanu. 

piątek, 8 września 2023

W drodze do siebie

 TYTUŁ: W drodze do siebie 

AUTOR: Izabella Drozd

WYDAWNICTWO: Alternatywne 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 260Hej! Niech Was nie zmyli codzienne zdjęcie z herbatą i słodkościami, bo temat który porusza ksiązka #odnaleźćsiebie jest daleki od takich obrazków. Powieść Izabelli Drozd to nie tylko inspirujący czytelniczy przystanek, ale także prawdziwa lekcja empatii, zrozumienia i refleksji nad globalnym wyzwaniem, jakim jest migracja i handel ludźmi.

Romina zostaje wplątana w międzynarodową aferę. Mimo, że dziewczyna jest absolutnie niewinna otrzymuje natychmiastowe zwolnienie z pracy. By jakoś złagodzić stres postanawia spędzić weekend w Pradze, razem z Basimem, co do którego ma coraz poważniejsze plany. Niespodziewanie mężczyzna znika...

Tyle o sobie wiemy na ile nas sprawdzono. Roma trafia w sam środek nielegalnego procederu. Przebywa podróż między dzikimi przejściami granicznymi, poznaje historie ludzi którzy szukają lepszego miejsca do życia, a trafili do piekła. Sporo jest osób, które dobrze zarabiają na krzywdzie innych, są też tacy, którzy prowadzą osobistą wojnę i w okrutny sposób wyrównują rachunki. Są też jednak tacy, którzy przenikając do struktur mafijnych starają się pomóc, i zapewnić, przynajmniej niektórym bezpieczny azyl.

Ta fascynująca opowieść rzuca światło na historie ludzi, którzy stawiają czoło niesamowitym wyzwaniom, włączając w to trudności i niebezpieczeństwa związane z migracją i handlem ludźmi. Autorka ukazuje nam nie tylko skalę problemu, ale przede wszystkim siłę ludzkiego ducha i determinację tych, którzy dążą do lepszego życia.

Małe minusiki za zbyt dużo zdradzający opis i za rozdziały, w których było mało dialogów. Po za tym fabuła na 5. 

#Empatia #CzytajmyRazem

Współpraca reklmowa z Wydawnictwem Alternatywne 

sobota, 2 września 2023

Podsumowanie sierpnia

 


Wakacje za nami! Można się zastanawiać kiedy to minęło, ale były to wypełnione odpoczynkiem dwa miesiące 🙃
 

Pierwsza połowa sierpnia była wyjazdowa ale w tym roku postawiłyśmy na relaks nie na zwiedzanie 🏝️👙 nie miałam może tak dużo czasu na czytanie ale i tak było fajnie. 

Za mną 9 tytułów, 3 z biblioteki, 1 która od dawna na mnie czekała, a pozostałe czytane na bieżąco. + 3 audiobooki:
#spacerującyzksiążkami - cudowna książka o miłości do książek, gorąco polecam ❤️

#pax - wojna oczami dziecka i lisa, opowieść o samotności i tęsknocie, łapie za serce 🦊

#rodzinnagra - Thriller psychologiczny z dobrze wykreowanymi postaciami, niezłym zwrotem akcji i świetnym zakończeniem. 📼

#ostatnilistodkochanka - tutaj liczyłam na na prawdę dobrą historię i nie zawiodłam się chociaż moją ulubioną książką od J. Moyes pozostaje Dziewczyna, którą kochałeś.💌

#właściwywybór - romans XXI wieku, sztuczna inteligencja, dowcipne dialogi i prawdziwe uczucie które można znaleźć na innym kontynencie 👩‍💻

#pomsta - pierwszy tom dobrze zapowiadającej się serii, zabójstwo w galerii handlowej, prostytucja nastolatek i komisarz który musi działać nieoficjalnie. 🕵️

#labiryntsekretów XIX wiek, proces o morderstwo, skandal w wyższych sferach i bohaterka która poradzi sobie z całym złem tego świata 🗼

#letmeknow - gorące plaże Santa Monica, pierwsza miłość, pierwsze rozstanie, a jednak ta książka to coś więcej niż romans dla nastolatek 🎡

#obcawświeciesingli przyjemna obyczajowka o drugiej szansie dla samego siebie. 

Lektury całkiem udane, udało mi się wrócić do kryminałów więc jest nieźle! 

Audiobooki:

#zarazbędziepowszystkim - refleksyjna opowieść o pensjonariuszach domu opieki

#veronicaipingwiny - cudowna opowieść o 85 letniej Veronice która zapragnęła zobaczyć pingwiny w ich naturalnym środowisku, pełna ciekawostek, ale i refleksji na temat rodziny historia którą warto przeczytać/posłuchać. 

#nadranem niezwykle słodka i romantyczna historia (dla mnie za słodka).

Na stosiku hańby przybyła jedna książka, na stosie książek z biblioteki duużo więcej , ale się nie poddaję, walczę dzielnie dalej ;) 

W planach na wrzesień kryminał z akcją w bibliotece, powieść historyczna i reportaż.