sobota, 29 kwietnia 2023

Dziewczyna z Titanica

 TYTUŁ: Dziewczyna z Titanica 

AUTOR: Shana Abé

WYDAWNICTWO: Filia 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 456

Titanic fascynuje, przyciąga jak magnes. Było tak w 1912r jest i 100 lat później. Filmową historię znamy wszyscy, a przecież na statku były tysiące takich historii. Jedną z nich opisała Shana Abé. Ale autorka nie skupia się na samej tragedii liniowca. Przedstawiła historię siedemnastoletniej Madeleine Force i jej skandalicznego (wg prasy i wyższych sfer) romansu z najbogatszym człowiekiem Ameryki Johnem Astorem. 

Wiecie jak to było w wyższych sferach? Spojrzenie przez całą długość sali, dłuższe przytrzymanie dłoni przy powitaniu i już wiadomo było, że para ma się ku sobie.

Ta para była na językach całej Ameryki. Dziennikarze śledzili każdy krok młodziutkiej Madeleine. Chcieli wiedzieć o niej wszystko. Tak zwana elita nigdy jej nie wybaczyła, że przebojem weszła do towarzystwa. Brylując na salonach nie ma szans na prawdziwą przyjaźń, ale czy chociaż uda się znaleźć miłość? 

Narracja prowadzona jest dwutorowo, z perspektywy narratora wszechwiedzącego i z perspektywy Madeleine, która spisała wspomnienia dla swojego synka. 17-latka którą kiedyś była na prawdę wierzyła w miłość i myślę że faktycznie ją znalazła. Chociaż zawiązek budził ogromne kontrowersje (ze względu na różnice majątkowe i na różnicę wieku - 30 lat!) to ta dwójka znalazła siebie. Ten czas który mogli spędzić razem był bardzo krótki, ale intensywny. Podróż transatlantykiem okazała się katastrofą, pochłonęła kilka tysięcy istnień, i złamała wiele serc. 

Na prawdę poruszyła mnie ta historia. Życie na świeczniku wcale nie jest łatwe. Madeleine marzyła o miłość, nie chciała się spowiadać całej Ameryce z każdego swojego oddechu. I właśnie te opisy uczuć i walki z opinią publiczną wywarły na mnie spore wrażenie. 

Warstwa obyczajowa tej powieści jest na prawdę dobrze dopracowana. Stroje, przepych, konwenanse, skandale. Samego Titanica tutaj mało, ale nie uważam tego za minus. Przecież i tak wiadomo było jaki będzie finał, a przynajmniej punkt kulminacyjny. A mimo to czyta się dalej, aż do ostatniej strony.

W mojej ocenie mocne 9 na 10. Polecam :) 

niedziela, 23 kwietnia 2023

Zaginione klejnoty

 TYTUŁ: Zaginione klejnoty 

AUTOR: Urszula Gajdowska

WYDAWNICTWO: Szara Godzina 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 336

Flirty, romanse i namiętności w XIX wiecznym stafażu czyli kilka rodzajowych scenek w pałacyku nad Biebrzą.

Dawno tak dobrze się nie bawiłam czytając powieść osadzoną w XIX wieku, świetne dialogi i humor sytuacyjny. Silna bohaterka, która mimo ograniczających ją konwenansów potrafi zawalczyć o siebie. 

W połowie książki atmosfera nieco się zmienia. Pojawia się uczucie, nie miłostka czy tymczasowe zauroczenie. Żadna ze stron nie może jednak tego przyznać otwarcie nie wiedząc czy to odwzajemnione. Tymczasem pojawia się poważny i zaborczy konkurent. A może nie tyle co pojawia się nagle ale wychodzi z cienia, gdzie dotąd był tylko obserwatorem. 

W tle zaginione klejnoty i poszlaki które prowadzą w dwóch kierunkach. Śledztwo prowadzone na salonach musi być dyskretne. Przecież nikt nie chce by wybuchł skandal. Nas mogą śmieszyć te XIX wieczne sztywne reguły, protokoły i to co wywoływało zgorszenie i powodowało wykluczenie z towarzystwa. Ale takie były realia. I autorka oddała je bardzo wiernie. Powieść nie była sceną teatralną, gdzie wśród papierowych dekoracji toczyła się gra. Tutaj wszystko było żywe, takie przeniesienie w czasie które najbardziej lubię. Gdyby jeszcze autorka pokusiła się o posłowie to już wg. byłabym zachwycona :) Niemniej książka jest bardzo dobra, klimat jest, bohaterowie są i to kilku całkiem wyrazistych, intryga jest, zagęszczenie atmosfery i punkt kulminacyjny na wysokim poziomie. 

Nie pozostaje mi nic innego jak napisać: polecam :) środa, 19 kwietnia 2023

Wiosna cudów

 TYTUŁ: Wiosna cudów 

AUTOR: Magdalena Kordel 

WYDAWNICTWO: WAB

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 415Są na rynku wydawniczym takie książki po które sięgam bez wahania. Są takie autorki którym ufam i wiem, że każda ich książka która trafi w moje ręce będzie dobra. 

Magdalena Kordel rozpoczęła właśnie nową serię (to nic, że czekam na kontynuację dwóch innych 🫣) #przystańśpiącychwiatrów

Pierwsza myśl po przeczytaniu tej książki? Ale to było ładne :) 

Tak, dosłownie. Dobrze mi się czytało, bohaterowie sympatyczni i jakoś tak mimo różnych zawirowań wiedziałam, że wszystko zmierza do happy endu. Przy tym nie była to powieść pisana wg znanego schematu.

Stella wspólnie z przyjaciółką odnawiają budynek starego sanatorium. Wszystko idzie zgodnie z planem, a przynajmniej z planem Anety. Kobieta wykorzystała łatwowierność Stelli, bo mimo że ta włożyła pieniądze nigdzie na papierze nie jest współwłaścicielką obiektu. Stella została z niczym, a raczej z ogromnym kredytem do spłacenia. 

To nie jedyny problem, z którym musi zmierzyć się nasza bohaterka. Ktoś wypytywał o jej rodzinę w przedszkolu Franka. Kotkowo to mała miejscowość, tutaj wszyscy się znają, obcy mężczyzna zwraca na siebie uwagę. Do akcji wkraczają siostry Kazimierczakówny właścicielki piekarni, miejsca w którym oprócz świeżego pieczywa można dostać też solidną porcję najnowszych informacji. Starsze panie jednak wiedzą jak zachować dyskrecję w tych najważniejszych sprawach. 

Urok małego miasteczka pięknie odmalowany i to w ten pozytywny, a nie stereotypowy sposób. Jest przyjaźń, rodzina, jest takie bijące z każdej strony ciepło. Są też sekrety, te duże rodzinne i te mniejsze takie dodające smaczku. Odkrywamy je powoli, odkrywamy całą historię zarówno ludzi jak i starych budynków. 

Kilka technicznych uwag: sporo opisów takich poetyckich wręcz, przemyślenia głównej bohaterki, kilka perspektyw, rozbudowane dialogi. Czyli każdy tutaj znajdzie fragment odpowiadający jego czytelniczym gustom. 

Pierwszy tom tworzy zamkniętą całość, nie kończy się jakoś niespodziewanie plot twistem, który wzmagałby niecierpliwość. Jest jednak na co czekać i to będzie takie fajne czekanie. 

czwartek, 13 kwietnia 2023

Miejsce na ziemi

 TYTUŁ: Miejsce na ziemi 

AUTOR: Iwona Mejza 

WYDAWNICTWO: Dragon 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 313

Lubicie czytać o codzienności? O takich zwykłych/niezwykłych sprawach? 

Rozstania i powroty, nowe życie i żałoba, nowe przyjaźnie, nowa miłość, nowe pomysły na życie. 

Miasteczko Anielin zaprasza w swoje gościnne progi. 

Przyznaję, że nie znam tomu 1 i 2 ale bez problemu weszłam w fabułę. Więc jeśli potrzebujecie czegoś zwyczajnego, a jednak zachwycającego to ta książka będzie dobrym wyborem. 

Marta opiekunka Poli robi wszystko by uszczęśliwić dziewczynkę. Chce jej zapewnić prawdziwy dom, jeśli tylko Marcin będzie obok wszystko będzie możliwe. Czy jednak rodzinne tajemnice nie położą się cieniem na przyszłym szczęściu?

Bracia Pruscy, starsi panowie prowadzący księgarnie nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Panowie są młodzi duchem i to widać. Ich przyjaciółka Eliza świętuje swoje okrągłe urodziny, takiego przyjęcia jakie planuje kobieta jeszcze w miasteczku nie widziano. 

Bohaterowie na prawdę sympatyczni, ale przede wszystkim różnorodni. Cała plejada. Dzięki temu powieść zyskuje. 

"Miejsce na ziemi" to książka napisana pięknym językiem, nie górnolotnym ale właśnie pięknym, czyta się to z przyjemnością śledząc życie bohaterów. Oczywiście nie wszystko podąża prostą ścieżką do szczęścia, jest trochę zawirowań i zakrętów. Tak jak w prawdziwym życiu ;) 

Seria warta przeczytania. P o l e c a m

Współpraca reklmowa z wydawnictwem Dragon. 


wtorek, 11 kwietnia 2023

Pandora

 TYTUŁ: Pandora 

AUTOR: Susan Stokes-Chapman

WYDAWNICTWO: Mova

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 452

Mitologia grecka i wiktoriańska Anglia? 

Takie, może niecodzienne połączenie okazało się świetnym motywem powieści :)

 Dora Blake od lat obserwuje jak jej wuj niszczy rodzinny dorobek. Hezekiah zna się na robieniu interesów, wie jak obejść prawo by monety wpadały do jego kieszeni. Niegdyś renomowany sklep z antykami teraz sprzedaje falsyfikaty. Dora może tylko przełykać łzy upokorzenia. Dziewczyna odziedziczyła po matce talent plastyczny, stara się projektować biżuterie, wie że musi zarobić na swoje utrzymanie by uniezależnić się od wuja. 

Tymczasem Hezekiah jest zaaferowany tajemniczą przesyłką. Do sklepu dostarczono wielką wazę, im większą tajemnicę robi wokół niej mężczyzna tym budzi większą ciekawość Dory. Dziewczyna zdobywa klucz do piwnicy. Na wazie wymalowano sceny z mitu o Pandorze, widać wielki talent artysty, dbałość o szczegóły. Dzięki pomocy młodego antykwariusza Edwarda Dora odkrywa, że naczynie jest starsze niż znana ludziom historia. Wokół wazy dzieje się co raz więcej tajemniczych i dziwnych zbiegów okoliczności. Czy TA waza jest tą mitologiczną puszką Pandory, w której zamknięto wszystkie nieszczęścia świata? 

Dora, dziewczyna pełna pasji, która potrafi walczyć o marzenia, która nie daje się rozstawiać po kątach jest przykładem bohaterki której kibicuje się od pierwszych stron. Powiem szczerze, że nie starałam się wybiegać w przyszłość, przewidywać zakończenia, po prostu dałam się ponieś fali. A fabuła niczym morze bywała spokojna, w najmniej oczekiwanym momencie stawała się wzburzona, wir wydarzeń wciągał bez reszty, a wiatr rzucał bohaterów na zupełnie nieznane wody.

Starożytne artefakty, klątwa, chęć zysku, rodzinna tajemnica jak to wszystko zostało pięknie splecione. A do tego lekki wątek romantyczny, który nie przytłacza całości ani nie walczy o palmę pierwszeństwa. Realia XVIII wiecznego Londynu na prawdę dobrze oddane. Klimat zdecydowanie jest! A jako przeciwwaga wspomnienia Greckiego wybrzeża. 

W takich powieściach czytanie posłowia jest dodatkowym smaczkiem. Autorka zdradziła skąd wziął się pomysł na fabułę i jak wykorzystała fakty historyczne. Co jest fragmentem biografii bohaterów, którzy są postaciami powieści (a którzy żyli na prawdę), a co swobodnym żonglowaniem faktami? Wybór mitu o Pandorze jako szkieletu dla całej powieści okazał się strzałem w dziesiątkę.

Począwszy od okładki, poprzez zdobienia wewnątrz (sroka ❤️) i całą fabułę ta książka jest fantastyczna.

Polecam ❤️ współpraca reklmowa z wydawnictwem Mova


środa, 5 kwietnia 2023

Kobiety od A do Z

TYTUŁ: Kobiety od A do Z 

AUTOR: Katarzyna Miller, Dariusz Janiszewski

WYDAWNICTWO: Zwierciadło 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 213Pranie, sprzątanie, zakupy, dom, dzieci, mąż... A gdzie Ty jesteś w tym wszystkim kobieto? 

 "Dajmy sobie prawo do bycia nie dla innych, ale dla siebie samych."

Kobiecy alfabet to kwestie ważne dla kobiet okiem Katarzyny Miller. Przemyślenia na temat ról, w które wchodzimy codziennie bardziej lub mniej świadomie. 

Kilka tematów do przeanalizowania, bo okazuje się że jest sporo mechanizmów psychologicznych na które kobiety są podatne. Łatwo to wykorzystać. Trzeba umieć stawiać granice, pozwolić sobie czasem na łzy by wyjść z patowej sytuacji z podniesioną głową. 

Samowspółczucie, troska o samą siebie, spontaniczność, tego powinnyśmy się nauczyć. Wyjść z ciasnej klatki, którą narzuca nam kultura. 

Konkretne hasła, krótka analiza, mądre słowa, kobiecy świat bez ściemy i lukru. 

Ta książka to jak rozmowa z przyjaciółką, albo i coś więcej, bo nie o wszystkim chcemy mówić głośno. Katarzyna Miller nie boi się iść pod prąd, i tego też uczy kobiety. Nie robi z nich buntowniczek ale chce by zrozumiały jak ważna jest rola kobiety w świecie równowagi. 

Współpraca reklmowa z wydawnictwem Zwierciadło.

poniedziałek, 3 kwietnia 2023

Zawód spadkobierca

 TYTUŁ: Zawód spadkobierca 

AUTOR: Katarzyna Kowalewska

WYDAWNICTWO: BookEnd 

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 341Jak ja lubię jak mi tak słoneczko wpada przez okno. Można by powiedzieć urok wiejskiego życia ;) 

Maciek główny bohater powieści musi wrócić z miasta na wieś by odzyskać należny mu spadek. Dziadek wysłał go na studia i opłacał internat, chłopak od lat nie przyjeżdżał do Obierca, bo nie musiał. Do tej pory żył jak pączek w maśle, po śmierci staruszka dostał spory zastrzyk gotówki i kawalerkę, nie interesował się rodzinnym dworkiem. Gdy okazało się, że może go stracić przyjeżdża po swoje. 

Dworek w Obiercu skrywa niejedną tajemnicę. Maciek zupełnie nieświadomy konsekwencji wkłada kij w mrowisko, wie że dziadek coś przed nim ukrywał więc chętnie teraz odkryje wszystkie sekrety. 

W podróży życia Maciejowi towarzyszy Mario. Najlepszy kumpel który wpakował się w nielada kłopoty... finansowe. Czy prawdziwy mieszczuch poradzi sobie z gdaczącą amunicją 🐔 ? Czy przeżyje jazdę PKS-em pamiętającym lata 80 ? Czy stokrotki staną się jego przekleństwem? 

Brzmi intrygująco? To świetnie, a jak dodacie do tego prosty i przystępny język, cięte riposty i humor sytuacyjny to robi się już z tego zacna historia. 

Nieskomplikowany schemat fabularny, bo jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze :) 

Wspaniały przykład literatury rozrywkowej, wkręcasz się w fabułę, śmiejesz się z absurdów i zapominasz o całym świecie. 

Polecam, na odstresowanie idealna :) 

sobota, 1 kwietnia 2023

Podsumowanie marca

 


Pierwszy kwartał 2023 za nami :) w kalendarzu kwiecień 💚 oby wiosna zadomowiła się już u nas na dobre. 

Jak Wam minął marzec? 

U nas sporo chorowania ale już wychodzimy na prostą. Dziewczyny kilkanaście dni spędziły w domu więc miały czas na czytanie. U mnie oczywiście napięty grafik ale 9 tytułów wpadło + 3 audiobooki:


#zimowamiłość książka, którą od dawna chciałam przeczytać i nie zawiodłam się. 

#rokbezlata anomalie pogodowe, walka o majątek i walka kobiet o prawo decydowania o sobie. 

#otyranii niezmiernie ważna książka, do przeczytania i przeanalizowania

#zapachbzów obraz XIX wiecznego ziemiaństwa i wielka przekorność losu. 

#gdynadarzysieokazja jak wiele można zrobić by sięgnąć po marzenia? Wspaniała, bezpieczna młodzieżówka. 

#kolorróż tom drugi Sagi Dworskiej, moje comfortbook.

#podrugiejstroniepiekła długo wyczekiwana kontynuacja, najbardziej okrutne oblicze wojny. 

#niebonadparyżem Rewolucja Francuska i walka kobiet o prawo głosu, temat cały czas aktualny. 

#chcętwojegożycia świetnie skonstruowany thriller, misterna intryga i uderzenie z zupełnie niespodziewanej strony. 

Jak widzicie sporo historii i mojego ukochanego tła czyli XIX wieku. W kwietniu też będę czytała kilka pozycji w tym temacie. Lubię taki klimat :) Audiobooki oczywiście słuchane w drodze do pracy. Postawiłam na komedie i powiem Wam, że kot Leon rozbił bank :) #oczymamtutaj też warte uwagi, bo nikt z nas nie jest idealny. 

Dajcie znać jaki tytuł przeczytany przez Was w marcu też powinnam przeczytać :) 

Dużo słoneczka dla Was ☀️