niedziela, 18 grudnia 2016

KASACJA

TYTUŁ; Kasacja

AUTOR: Remigiusz Mróz

WYDAWNICTWO: Czwarta Strona

ROK WYDANIA: 2015

LICZBA STRON: 492


Moje pierwsze spotkanie z twórczością Remigiusza Mroza uważam za bardzo udane. Kiedyś miałam już do czynienia z kryminałem prawniczo-sądowym ale w wydaniu Amerykańskim i to w czasach kiedy rzadko sięgałam po książki polskich autorów. Uwielbiam powieści, gdzie podczas czytania towarzyszy mi pytanie: Kto za tym wszystkim stoi? Tutaj odpowiedź uzyskałam dopiero na 482 stronie. Czyli jestem bardzo usatysfakcjonowana historią, która trafiła w moje ręce.

Kasacja to pierwszy tom książek, których bohaterami są Joanna Chyłka i Kordian Oryński. Joanna jest cenionym obrońcą, senior associate w kancelarii Żelazny&McVay, a Kordian dopiero zaczyna wspinać się po szczeblach prawniczej kariery. Dwie zupełnie różne osobowości, które muszą z sobą pracować, po pewnym czasie dopasowują się do siebie, a ich wymiany zdań są pełne czarnego humoru i ciętych ripost.

Toczy się postępowanie sądowe przeciwko Piotrowi Langerowi, który spędził 10 dni w swoim mieszkaniu z dwoma zmasakrowanymi ciałami. Jego wina jest bezsporna, ale sam oskarżony ani nie zaprzecza ani nie potwierdza iż dokonał zbrodni. Klient Chyłki nie współpracuje, dodatkowo presje na adwokatce wywierają ojciec Langera i Artur Żelazny. Coś tutaj wyraźnie nie gra.
Chyłka decyduje się by rozegrać to na własną rękę i składa wniosek o kasację czyli nadzwyczajny środek odwoławczy, by doprowadzić do unieważnienia wyroków które zapadły w pierwszej i drugiej instancji. Nie wie jednak czym to grozi...
Akcja dosłownie porywa, wydarzenia następują jedne po drugich, nie ma czasu na nudne zapychacze. Temat wymusza język i sformułowania prawnicze, czasami trzeba się chwilę nad nimi zatrzymać ale nie uznaję tego za minus, ale wielki plus dla autora, który zapewne poświęcił wiele czasu nad przygotowaniem się do napisania tej powieści.

Książka zdecydowanie trafiła w moje gusta i jestem zdecydowanie na TAK dla kolejnych części cyklu. Mam to szczęście że moja biblioteka jest dobrze zaopatrzona w powieści pana Remigiusza więc w najbliższym czasie na pewno je przeczytam.
A wam polecam jeśli lubicie książki trzymające w napięciu, prawnicze zagrywki i zaskakujące zakończenia, a wszystko to osadzone w polskich realiach.

 Jest to 70 książka którą przeczytałam w tym roku. 
książka bierze udział w wyzwaniu Olimpiada czytelnicza na blogu posredniczkaa.pl
książka bierze udział w wyzwaniu Zaczytajmy się, na blogu Kraina książką zwana

4 komentarze:

  1. Mam nadzieję,że również i mnie ta książka tak bardzo przypadnie do gustu :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Uwielbiam tę serię. Moja ulubiona książka to Zaginięcie, a po niej Kasacja. Zakończenie Kasacji jest powalające. ;) Życzę Ci kolejnych udanych lektur. :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Czytam wszystko co wyjdzie spod pióra Mroza.

    OdpowiedzUsuń