piątek, 15 maja 2020

Reguła Lukrecji

TYTUŁ: Reguła Lukrecji

AUTOR: Eliza Korpalska
WYDAWNICTWO: Oficynka
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA STRON: 276Rzadko zdarza mi się sięgać po tom drugi jakiejś serii bez znajomości pierwszego, ale czasami bywa i tak ;) Żeby mniej więcej wyczuć klimat fabuły poczytałam sobie opinie na lubimyczytac.pl.

"Opuszczanie siedziby agencji, która przeobraziła się w jej twierdzę, uważała za niepotrzebne narażanie się na zamach ze strony – właśnie z czyjej? Mafii, dawnych kolegów z branży, zazdrosnych kochanków? Spaliła się na tylu frontach, że coraz trudniej przychodziło zabezpieczanie tyłów."

Anna Litewski pseudonim Lukrecja zdobyła upragnione stanowisko szefowej Specjalnej Agencji Wywiadowczej. Triumf przykrywa jednak strach o własne życie. Fabuła powieści oparta jest na bardzo ciekawej konstrukcji, znamy ofiarę, osobę która musi być upokorzona, na której dokona się zemsta i która w ostateczności ma umrzeć - im boleśniej tym lepiej. Pytanie jednak komu uda się na tyle blisko dotrzeć do Lukrecji by pociągnąć za spust? Czy mafiozi, którzy teraz walczą o przywództwo w swoich kręgach? Czy były kochanek na którego wydała wyrok śmierci? A może były szef Agencji, którego podstępem pozbawiła stanowiska?

Lukrecja przeprowadza czystki w Agencji, pozbywa się zwolenników byłego szefa i otacza tylko zaufanymi ludźmi. Po wydarzeniach z pierwszego tomu w Mafii zapanował chaos - brakuje przywódcy, a do tego miana pretenduje kilku poważnych graczy. Wiedzą oni, że droga na szczyt w tym wypadku jest prosta - wystarczy zlikwidować Lukrecję, a spłynie za to na nich wieczna chwała. Mafia drąży korytarze w Agencji, ma tam swoich ludzi, a nowych wysyła na szkolenie - czy dadzą radę podejść na tyle blisko by porwać szefową?
W tym czasie generał Peter Twigg upokorzony i odstawiony na boczny tor, oficjalnie ze względów zdrowotnych, szuka możliwości zemsty. Obserwuje i szuka sposobności by skompromitować Annę.
Lukrecja tak na prawdę ufa tylko dwóm osobom - niewidomemu i niezwykle inteligentnemu Antowi i przyjaciółce i opiekunce pani Kornelii Huckelberry. Ant dzięki nowoczesnej technologi i komputerom wartym miliony potrafi zdziałać cuda, a szósty zmysł  nigdy go nie zawiódł. Swoje umiejętności wykorzystuje by pomóc pani Kornelii w odnalezieniu syna. Po Emilu ślad zaginął, chłopak ucieka przed wierzycielami, gubi go hazard, ale matka nie spocznie nim go nie znajdzie. 
 
Chyba będę to teraz często podkreślać - mam bardzo mało czasu na czytanie, dlatego tym bardziej cieszą mnie książki które czyta mi się lekko. W tej powieści sensacyjne wątki łączą się z przyjemną narracją i jak wspomniałam z intrygującą konstrukcją. Bohaterów poznajemy z perspektywy narratora wszechwiedzącego, oprócz zachowania możemy też śledzić ich myśli i motywacje co jest bardzo przydatne przy typowaniu tego, któremu uda się osiągnąć cel. Mimo iż nie znam 1 części, a na 3 pewnie będzie trzeba poczekać, książka okazała się bardzo przyjemna, a finał zaskakujący. Dajcie się skusić i poznajcie Lukrecję.

Jest to 41 książka, którą przeczytałam w 2020r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza u Posredniczka-ksiazek.pl

12 komentarzy:

 1. Zapisuję do swojej czytelniczej listy, ale ja chyba zacznę od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 2. A to.Jestem w szoku takiej ciekawej fabuły, bo okładka raczej nie przyciąga wzroku i nie zachęca do lektury. Kinga

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi zachęcająco, ale zacznę od pierwszej części. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie słyszałam wcześniej o książce (ani o serii), ale przyjrzę się jej bliżej, bo zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Wędrówki po kuchni15 maja 2020 15:05

  Kilka dni temu koleżanka właśnie polecała mi tą książkę i chyba się skuszę

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie sięgnę po tą książkę, pewnie zacznę od pierwszej części. Twoja recenzja mnie zaintrygowała, lubię książki w takim klimacie

  OdpowiedzUsuń
 7. Klimatycznie książka powinna mi spodobać się. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Fajnie, że finał okazał się zaskakujący. To mnie bardzo zachęca.

  OdpowiedzUsuń
 9. Dobrze, że nie znając 1 części i tak można ją czytać :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Szczerze mówiąc, początkowo sądziłam, że to nie dla mnie, ale summa summarum jestem zaintrygowana! Będę musiała sprawdzić, czy pierwszy tom tego cyklu jest w mojej bibliotece!

  OdpowiedzUsuń