piątek, 16 października 2020

EMI i Tajny Klub Superdziewczyn

 TYTUŁ: Emi i Tajny Klub Superdziewczyn. Dookoła świata - Kalifornia

AUTOR: Agnieszka Mielech

ILUSTRACJE: Magdalena Babińska

WYDAWNICTWO: Wilga

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 220Zaczynamy z książek dla dzieci przechodzić na książki dla wczesnych nastolatków. O Emi już słyszałyśmy i to dosłownie bo korzystałyśmy z audiobooka. Teraz w nasze łapki wpadł tom 12.

Na początku października byłyśmy na kwarantannie (teraz jesteśmy po raz 2) więc czytanie było świetną alternatywą dla nudy.

Emi wraz z przyjaciółkami tworzą Tajny Klub Superdziewczyn, do grupy dołączył też Franek jako Jeden Superchłopak (koniecznie musimy przeczytać tom w którym to się stało). Spotkania Klubu odbywają się najczęściej w domu Emi. Tym razem dzieciom w naradzie towarzyszą rodzice, Klub czeka wielka zmiana. Tata Franka wyjeżdża do Ameryki gdzie dostał pracę na Uniwersytecie. Po burzliwej naradzie ustalono, że chłopiec jakiś czas zostanie jeszcze w Polsce a pan Kaganek urządzi im dom pod Los Angeles. Później cała grupa uda się w podróż za ocean. Ważnym punktem były niestety finanse. By zdobyć środki na wyjazd dzieci zgłosiły się do projektu naukowego dotyczącego bezpieczeństwa ssaków morskich w czasie zmian klimatycznych. Udało się zdobyć stypendium, a jednym z punktów podróży będzie kolonia słoni morskich z której to Klub nakręci reportaż.

Wyprawa zapowiada się ekscytująco. Emi i Tajny Klub Superdziewczyn i Jednego Super Chłopaka zwiedzają Kalifornię. Odwiedzają najważniejsze miejsca na mapie tego stanu: Los Angeles, Aleję Gwiazd, wzgórze Hollywood, Uniwersal Studios, plażę nad Pacyfikiem gdzie obserwowali słonie morskie, most Golden Gate i Park Narodowy Yosemite. 

Atrakcji nie brakuje i świetnie że jest równowaga w zachwycie nad przyrodą i nad tym co stworzył człowiek. Książka obfituje w zabawne przygody i przyjemne dialogi. Nie obywa się jednak bez małych zgrzytów czy fochów, ale od czego są przyjaciele? 

Książka bardzo przypadła nam do gustu, trudne słowa czy zagadnienia szybko wyjaśniały przypisy. Ilustracji jest niewiele ale są bardzo sympatyczne, a chcąc zobaczyć to co zwiedzali podróżnicy odbyłyśmy wirtualną wycieczkę. Bohaterowie ujmują swoją szczerością i radością z życia (ale kto by się nie cieszył z takiego wyjazdu).

Gabi (10 lat) - bardzo podobały mi się przygody Klubu Superdziewczyn, ale nie wiem dlaczego Franek należy do tej grupy - bardzo chętnie się tego dowiem,  bo nie zawsze chłopaki są tacy przyjacielscy dla dziewczyn. Myślałam że w Kalifornii cały czas jest ciepło a tutaj zaskoczyła mnie mgła i niezbyt upalne temperatury - szkoda że przyjaciele nie mogli kąpać się w oceanie. Fajne były śniadania czyli przygotowywane przez pana Kaganka pancakes.

Lidka (8 lat) - taka zgrana paczka to super sprawa, a taka wspólna wycieczka jeszcze lepsza. Ja bym chętnie pospacerowała po wytwórniach filmowych ale fajnie też byłoby zobaczyć niedźwiedzia tam gdzie na prawdę mieszka.

Podsumowując ta książka to świetna przygoda dla młodszych i starszych czytelników. Ciekawostki z Hollywood i parku narodowego były tak samo zajmujące, na pewno pozwalają snuć marzenia o takiej podróży. 

Polecamy! Seria na pewno sprawdzi się podczas długich jesiennych wieczorów kiedy to warto przekonać dzieci że czytanie jest super. My na pewno nadrobimy zaległości bo wszystkich tomów jeszcze nie znamy.

10 komentarzy:

 1. Książka wydaje się dość ciekawa i z pewnością sprawdzi się na długie, jesienne wieczoy

  OdpowiedzUsuń
 2. Serię kojarzę, nawet swego czasu chciałam czytać, ale do tej pory nie udało mi się z nią zapoznać.

  OdpowiedzUsuń
 3. Serii i autorki nie znam, ale poznam. Mam dosyć tej pandemii, trzeba coś robić, czyli więcej czytać.
  Nastolatką nie jestem, ale to nic. Okładka ciekawa, a recenzja zachęca do poznania przygód bohaterów.
  Do tego lubię książki podróżnicze :-)
  Pozdrawiam.
  Irena-Hooltaye w podróży

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie że to nic,bo takie lekkie i przyjemne lektury i dorosłemu sprawią przyjemność.

   Usuń
 4. Coś dla dzieciaków, kiedy zabawa na dworze nie wchodzi w grę, niech się dzieje podczas przygody czytelniczej. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ta seria jest świetna. Gorąco polecam!

  OdpowiedzUsuń
 6. Znam i również dołączam się do polecenia tej serii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Właśnie kończyny czytać ten tytuł i jest super 🙂

  OdpowiedzUsuń