niedziela, 10 października 2021

Przewodnik dla damy

 TYTUŁ: Przewodnik dla damy po halkach i korsarstwie

AUTOR: Mackenzi Lee

WYDAWNICTWO: Young

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 405


Część pierwsza serii o rodzeństwie Montague bardzo przypadła mi do gustu <klik>. Warstwa historyczna to coś za czym przepadam, a autorka uzupełniła ją o wyjątkowych bohaterów i ich niesamowite przygody.

W tej części narratorką jest Felicity. Po zakończeniu rocznej wyprawy dziewczyna nie wraca do domu, Monty też ułożył sobie życie w Londynie. Teraz świat stoi przed nimi otworem. Ha! Żeby tak było... Przecież Felicity jest kobietą i z tegoż to powody wiele drzwi jest dla niej zamknięte. Mieszkając w Edynburgu stara się o przyjęcie na Uniwersytet, chce studiować medycynę, chce praktykować to co wyczytała w książkach. Nikt nawet nie chce z nią rozmawiać.  Nieco podupadła na duchu odwiedza brata i tutaj nikt nie przyjmie jej do pracy w szpitalu bo jest kobietą. Pojawia się jednak cień szansy gdy dowiaduje się, że jej była przyjaciółka wychodzi za mąż za dr Platta, którego Felicity bardzo ceni za wkład w rozwój medycyny. 

Dziewczyna rusza do Stuttgartu, a tam zderza
się z halkami, pudrem, perukami i całą towarzyską etykietą. Cóż, Felicity już dawno udowodniła, że nie da się wcisnąć w ciasne ramy konwenansów. Uparcie dążąc do celu niemal udało jej się zdobyć angaż na wyprawę ekspedycyjną doktora. Nieoczekiwanie jednak narzeczona ucieka z przed ołtarza, a Felicity chyba wie gdzie jej szukać.

Sprawy nieźle się skomplikowały. Powieść pełna zwrotów akcji nie pozwala oderwać się od czytania. Jest dynamicznie, bywa zabawnie ale i niebezpiecznie, nie raz wstrzymałam oddech. Świetnie poprowadzona narracja pierwszoosobowa pozwala zżyć się z bohaterką. Felicity ma pomysł na swoje życie, odznacza się wyjątkową determinacją by osiągnąć cel. Czy jej się uda?

W posłowiu autorka przybliża postacie kobiet które przetarły szlaki w męskim świecie medycyny. W powieści  Mackenzi Lee umieściła też wątek kobiet naukowców, XVIII to eksploatacja nowych terenów, to odkrywanie nowych gatunków roślin i zwierząt. A w czasach gdy nie znano jeszcze fotografii umiejętność rysowania była na wagę złota. 

Ta książka to przede wszystkim pochwała dla kobiecego umysłu. Kobiety w niczym nie ustępują mężczyznom ale niestety muszą to udowodnić. Tak było przed wiekami, tak też jest i teraz. Felicity jest przedstawicielką swojego pokolenia, dziewcząt które miały ograniczony dostęp do nauki, a mimo to pokonując wszelkie przeciwności pokazały że wiele potrafią.

Mackenzi Lee inspirując się prawdziwymi bohaterkami stworzyła fikcyjną historię, która zatrzyma was w fotelu na dłużej. Może część druga nie jest aż tak bardzo awanturnicza jak pierwsza ale nie brakuje w niej na prawdę świetnych momentów. Ja jestem tą serią zachwycona! Dajcie się przekonać i wsiądźcie ze mną na ten XVII statek ;) Książkę znajdziecie w zakładce powieści dla młodzieży w księgarni internetowej Taniaksiążka.pl

Polecam🏴‍☠️

9 komentarzy:

 1. Widzę, że to ciekawa seria, którą warto się zainteresować.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa seria, z chęcią po nia sięgne w wolnym czasie, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Świetnie napisana recenzja,
  przez to chyba książka zaciekawia i człowiek nabiera chęci by ją przeczytać :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zainteresowała mnie ta seria. Autorki nie znam, ale przy okazji na pewno sięgnę po któryś z tytułów.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie wiem czy by mnie zainteresowała, bo niemal wszystko po co sięgam to literatura faktu ;)

  OdpowiedzUsuń