środa, 10 listopada 2021

Maria Magdalena

 TYTUŁ: Maria Magdalena

AUTOR: Ewa Kassala

WYDAWNICTWO: Videograf

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 418Są książki które zostają w człowieku na długo. Do takich powieści w moim przypadku zalicza się "Maria Magdalena kapłanka, dama, apostołka", o której przeczytacie tutaj: <klik> . 

Pani Ewa Kassala to autorka serii o silnych kobietach czasów Biblii, to kobieta pisząca o kobietach dla kobiet. Pani Ewa opierając się na badaniach naukowych wplatając fikcję literacką stworzyła powieść, która jest jak lustro - każdy może znaleźć w niej swoje odbicie.

Maria Magdalena apostołka apostołów - to ona pierwsza spotkała Jezusa po zmartwychwstaniu, to ona zaniosła tę nowinę Jego uczniom. To ona przekazywała dalej Jego słowa o miłości i Królestwie.

Pierwsze lata chrześcijaństwa to głównie podróże, to głoszenie Ewangelii w najdalszych zakątkach świata, ale przede wszystkim w imperium Rzymskim. Uczniowie Jezusa narażali się bogatym ówczesnego świata, głosili naukę i według niej żyli, pokazywali że świat pełen miłości i szacunku może być lepszy.

Maria Magdalena pozostała kapłanką bogini Izydy, gdziekolwiek przebywała cieszyła się szacunkiem kobiet. Ona je przyciągała, pokazywała jak może wyglądać świat jeśli tylko otworzą swoje serca i umysły. Słuchała, prowokowała dyskusje, dawała dobre rady ale nigdy nie oceniała. Pokazywała jak w świecie wypełnionym obowiązkami można odnaleźć siebie, jak głęboko ukryte "ja" pragnie wyjść na powierzchnię by pokazać drogę do szczęścia.

Wypełniała misje głoszenia słów Jezusa. Razem z Tomaszem i Markiem zajmowała się spisywaniem Jego słów, chroniła zwoje, pisała, opowiadała. 

Tło historyczne jest tutaj zachwycające, Izrael, Rzym, Egipt - jakże te trzy przenikające się środowiska różniły się od siebie. Jak różna była mentalność ludzi, jakie przywiązanie do tradycji, jakie otwarcie na nowe. Po tym obszarze poruszała się Maria Magdalena, zadziwiała swoją odmiennością, swoją odwagą, swoimi przekonaniami. Autorka zręcznie przekazała fakty znane z Biblii i archiwalnych dokumentów w dobrze skonstruowanych dialogach, czy niezbyt rozległych opisach. Akcja toczy się płynnie, monologi nie przytłaczają, kompozycja fabuły jest dobrze wyważona.

Tę książkę można odbierać na wielu płaszczyznach, jako ciekawostkę historyczną, jako start do własnych poszukiwań dotyczących wiary, jak fabularyzowaną biografię apostołki, jak lekturę terapeutyczną. Ewa Kassala pisze o tym że kobiety mają moc, energię potrzebną do zachowania równowagi świata. Kobieta jest siłą i tylko od niej samej zależy w którą stronę tę siłę skieruje. To taka książka, której nie czyta się na raz, ona wymaga skupienia, przemyśleń, zadumy - nad sobą, nad światem, a mimo to nie jest patetyczna, ani nachalna, nie pokazuje tylko jednej właściwej ścieżki. Przecież każda z nas jest inna i inna jest jej droga do szczęścia. Kobiety! Nie oceniajmy się na wzajem, wspierajmy się. 


6 komentarzy:

 1. Świetnie, że książkę można odebrać na wiele sposobów.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dla samego tła historycznego skusiłabym się na tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że książka nie jest oceniająca. Myślę, że to ważne.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie jest to pozycja dla mnie, ale podsunęłaś mi pomysł na prezent dla znajomej :)

  OdpowiedzUsuń
 5. bardzo lubię sięgać po takie książki, niesamowicie poszerzają perspektywę

  OdpowiedzUsuń
 6. Samo tło historyczne na pewno przyciągnie czytelników:)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń