środa, 27 lipca 2022

Dom na Riwierze

 TYTUŁ: Dom na Riwierze 

AUTOR: Natasha Lester 

WYDAWNICTWO: Słowne

ROK WYDANIA: 2022

LICZBA STRON: 493Wojna to przede wszystkim okrucieństwo i zniszczenie. Cierpią ludzie ale cierpi też sztuka, kultura, dziedzictwo narodowe. Celem nazizmu było pozbawienie ludzi tożsamości narodowej, a zniszczenie serca Francji czyli bogactwa Luwru było ku temu pierwszym krokiem.

Èliane by pomóc rodzinie musiała zrezygnować ze studiów i podjąć pracę. Na szczęście znalazło się dla niej stanowisko w Luwrze, tam dziewczyna mogła przebywać wśród sztuki, chłonąć ją. Przez pierwsze miesiące wojny gdy Niemcy nie dotarli jeszcze do Paryża pomagała ukryć najcenniejsze obrazy. Podczas okupacji kontynuowała pracę, pomagając nazistom w katalogowaniu dzieł sztuki zapamiętywała gdzie zostały zabrane. Przez pierwsze lata wojny Èliane nieświadomie była częścią czegoś większego, grupy która ryzykując życie ochraniała sztukę. Gdy dziewczyna zrozumiała jak duża jest skala przestępstwa którego dopuszczają się Niemcy nie wahała się przed kolejnymi krokami chociaż wiedziała jak wielkie grozi jej niebezpieczeństwo.

***

Remy przyjeżdża do domu na Riwierze by zdala od świata przeżywać żałobę. Od śmierci męża i córki minął już prawie rok, ale ona nie potrafi poradzić sobie z emocjami. Zaszycie się w domu nie będzie takie łatwe gdy dzieli się plażę z liczną rodziną. Rodziną niezwykle otwartą i przyjazną ale która również ma swoje problemy. Może będą potrafili sobie nawzajem pomoc. 

Podczas wyjazdu na targ staroci Remy znajduje katalog dzieł które w czasie wojny trafiły w ręce Göringa. Dziewczyna odkrywa że jeden z obrazów wisi w jej domu. Rozpoczyna małe śledztwo i poznaje prawdę o swoim pochodzeniu.

***

Jak ja lubię gdy akcja biegnie dwutorowo, mam wtedy okazję zanurzyć się w dwóch historiach. Tutaj obie części były niesamowicie wciągające. Wojna we Francji była zupełnie inna od tej która prowadzona była w Polsce, a o której najczęściej czytamy. Obraz Riwiery Francuskiej idealnie wpisał mi się w urlop. Świetnie się bawiłam próbując połączyć sznurki między jedną a drugą częścią.

W tę powieść wchodzi się wszystkimi zmysłami. Narracja jest płynna, akcja dopracowana w każdym szczególe, autorka włożyła ogrom pracy by oddać prawdę historyczną. W posłowiu znajdziemy szczegóły dotyczące bohaterów historycznych i fikcyjnych.

Może trochę się obawiałam kolejnej wojennej historii, ale okazało się że zupełnie niepotrzebnie. Autorka oszczędziła brutalnych opisów zachowania nazistów, ale skupiła się na dylematach , trudnych decyzjach, kłamstwach w obronie bliskich, zdradzie. 

Autorka przedstawiła dwa portrety kobiet, Èliane która w latach 40 musiała walczyć o siebie, o swoją rodzinę, o sztukę i o miłość. A miłość w czasie wojny była najlepszym i najgorszym darem. Remy którą życie doświadczyło w najbardziej bolesny sposób boi się otworzyć na drugiego człowieka, boi się że kolejny raz nie zniesie straty. Wolna w czasie pokoju, spętana kajdanami swojego strachu i żałoby.

Z całego serca polecam tę książkę, czyta się cudownie wsiąkając w tę historię. Jeśli lubicie odkrywać tajemnice przeszłości to ta książka jest dla Was, bo tutaj rodzinne sekrety plączą się z tym co ukryć przed światem chcieli naziści.


P O L E C A M


7 komentarzy:

 1. Bardzo lubię wątek tajemnic przeszłości, więc nie mówię nie tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mocno kusząco brzmi Twoja recenzja książki kochana. Dam się namówić.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też lubię, kiedy akcja biegnie dwutorowo. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł już wciągnęłam na listę czytelniczą, chętnie sięgnę po książkę, akurat czytam przewodnik po Paryżu, zatem będę klimatycznie przygotowana. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Na odkrywanie tajemnic przeszłości zawsze jestem chętna.

  OdpowiedzUsuń
 6. Brakuje mi takich jednotomówek obyczajowych. Ostatnio nie mogę trafić na nic dobrego. Kinga

  OdpowiedzUsuń