sobota, 11 marca 2023

O tyranii

 TYTUŁ: O tyranii. Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór. 

AUTOR: Timothy Snyder

ILUSTRACJE: Nora Krug

WYDAWNICTWO: Znak (Jednym Słowem)

ROK WYDANIA: 2023

LICZBA STRON: 126

Często omawiając książki historyczne (zwłaszcza te dotyczące Holokaustu) mówię że powinniśmy je czytać by nigdy więcej nie dopuścić do tego co działo się w czasie II wojenny światowej. Książka "O tyranii" pokazała mi jak bardzo nawinie jest moje podejście. Nie wystarczy czytać takich książek w zaciszu domowym i powtarzaniu jak mantrę "nigdy więcej". 

Dwadzieścia lekcji jak stawiać opór to bardzo konkretna pozycja. I świetnie że została wydana w takiej formie. Ilustracje, grafiki, zdjęcia podkreślają powagę tematu. Snyder na konkretnych przykładach pokazuje jak tłum podążał za swoimi przywódcami, jak usprawiedliwiał przesuwanie granic przyzwoitości, jak bez słów protestu chwycił za broń. 

Manipulacja polityczna, klikalne nagłówki, bezrefleksyjne przeglądanie newsów, szukanie sensacji. B i e r n o ś ć. A wystarczy być dociekliwym, dążyć do prawdy, czytać gazety, chronić swoją prywatność, uczyć się, wyciągać wnioski, zachować spokój. 

Sztuka manipulacji została rozwinięta do niewyobrażalnego poziomu. Politycy korzystają z dostępnych narzędzi by wymusić na nas określone działanie. A my jak takie błędne owce najczęściej za tym idziemy, bo tak wygodniej. A trzeba stanowczo powiedzieć nie, trzeba czasami wyjść na ulicę! 

Bo każdy głos ma znaczenie. 

Moim zdaniem to pozycja obowiązkowa dla każdego. Potrzebna nam jest świadomość społeczna i polityczna. I tego powinni uczyć na historii, nie suchych faktów ale tego jak dbać o wolność i prawdę. 

Polecam! Bo ja do tej książki będę wracać i będę ją polecać, bo chcę mieć pewność że robię wszystko co w mojej mocy by żyć w wolnym kraju.

Współpraca reklmowa z wydawnictwem Znak. 

4 komentarze:

 1. Wartościowe publikacja. Będę o niej pamiętać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też uważam, że dzięki takim książkom możemy budować naszą świadomość w tym temacie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ważna książka i do tego w przystępnej formie

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo potrzebna książka, która porusza tak ważne tematy. Mam nadzieję, że forma graficzna się sprawdza w przekazie.

  OdpowiedzUsuń