niedziela, 25 lutego 2024

Ptasznik

 TYTUŁ: Ptasznik 

AUTOR: Marek Stelar

WYDAWNICTWO: Filia 

ROK WYDANIA: 2024

LICZBA STRON: 347Czy uważacie, że lepiej zacząć czytanie książek danego autora od jego debiutu, aby zobaczyć początki jego twórczości, czy może warto zacząć od najnowszej książki, aby poznać jego aktualny styl i ewolucję?

Ja zaczęłam od najnowszej :) zupełnie nie wiedząc czego się spodziewać. 

Pierwsze kilka stron było dziwne. Konkrety opakowane w złotko czyli mowa - trawa. Potem było już lepiej, ale mimo wszystko długo czytałam tę książkę. Przy końcu przyspieszyłam, bo dałam się wciągnąć akcji. 

Heinrich Vogel żyje na własnych warunkach, mieszka na łodzi, nie ma znajomych, jest wolnym ptakiem. Tą wolnością cieszy się każdego dnia, a docenia ją tym bardziej, że w przeszłości spędził 5 lat za kratkami. 

Stare sprawy jednak upomną się o mężczyznę w najmniej spodziewanym czasie i okolicznościach. Ojciec Heinricha ginie w zamachu zostawiając za sobą sporo niedokończonych interesów. Syn nie chce mieć nic wspólnego z pozostawionym spadkiem ani długami. Jednak wierzyciele czekają na spłatę. 

Vogel zostaje wciągnięty w niebezpieczną grę. Stawka jest wysoka. Korzystając z pomocy prywatnego detektywa i pewnej pani komisarz próbuje zrozumieć w co został uwikłany.

Intryga nie jest skomplikowana, chociaż jej prostota objawia się na końcu. Jest bardzo realna, przełom lat 80 i 90 sprzyjał ciemnym interesom, ci którzy potrafili trafić w odpowiednie miejsce i moment zbijali niezłą kasę. A za kasą często kryje się nietykalność, jeśli wiadomo komu można zaufać, a komu trzeba wręczyć odpowiednio wypchaną kopertę. Teraz jednak, 30 lat później za manipulacje rodziców dzieci płacą wysoką cenę. 

Retrospekcje grają tutaj kluczową rolę. Zarówno te z pobytu Vogla w więzieniu, jak i te z młodości jego ojca. Wszystkie poszlaki zaczynają się zazębiać, sieć powiązań staje się coraz bardziej lepka. Z każdą kolejną stroną, z każdym nowym zwrotem akcji czytało się lepiej, wchodziłam głębiej w tę historię. 

Bardzo podobała mi się kreacja głównego bohatera. Jego portret psychologiczny, uzasadnienie pewnych zachowań, wpływ jaki wywarło na niego więzienie, kodeks moralny którym się kieruje. Pod tym względem wszystko perfekcyjnie wykonane. Postacie drugoplanowe również dobrze rozpisane. 

Pani komisarz znana jest czytelnikom Marka Stelara z innej serii. Tutaj tylko delikatna wzmianka o jej przeszłości, a ja chętnie poznam szczegóły i przeczytam "Wybraną". 

Małe dwa minusy za początek i za romans, bo był to moim zdaniem wątek zbędny. Można było dać szansę przyjaźni damsko- męskiej, a rozwinąć ją w coś więcej w kolejnych tomach serii. Stąd ocena 4/5 ⭐, a w dwóch słowach: intrygująca i realistyczna 🕸️.

5 komentarzy:

 1. Ta książka cieszy się dużą popularnością i uznaniem wśród członków. Na pewno ją przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie, jeszcze nie miała premiery, bo ta 28.02, a jest o niej głośno!

   Usuń
 2. Czasami jak się okazuje warto przebrnąć przez trudny początek, a lata 80/90 to dla niektórych historia a dla niektórych fascynujące wspomnienia - ciekawa jestem jak tutaj autor opisał te czasy.

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem bardzo ciekawa tej kreacji psychologicznej bohatera. Lubię takie postacie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Intryga nie jest skomplikowana, chociaż jej prostota objawia się na końcu - dlatego nie przeczytam...

  OdpowiedzUsuń