czwartek, 5 kwietnia 2018

W szoku (przedpremierowo)

TYTUŁ: W szoku. Moja droga od lekarki do pacjentki. Cała prawda o służbie zdrowia.

AUTOR: dr Rana Awdish

WYDAWNICTWO: znak litera nova

ROK WYDANIA: Premiera 18 kwietnia 2018

LICZBA STRON: 312


Rana Awdish spełniła swoje marzenie i została lekarzem, skończyła studia i zaczęła pracę na oddziale intensywnej terapii. Będąc w siódmym miesiącu ciąży nadal pracowała i brała nocne dyżury. W zwyczajne popołudnie przeszył ją obezwładniający ból - w mgnieniu oka z lekarki stała się pacjentką. Dr Awdish trafiła do szpitala, w którym pracowała. W momencie gdy zmieniła się jej perspektywa postrzegania, lekarka zauważyła jak wiele znaczy dla pacjenta empatia/

Choroba dr Awdish zniszczyła jej ciało, ale ją odbudowała na nowo. Droga do wyzdrowienia była jednak długa i bolesna. Kobieta straciła córeczkę, miała krwiaka wątroby ważącego ponad 4kg, zmagała się z trudnościami z oddychaniem, jej ciało było zakażone i przeszła sepsę. 

Lekarze przyjmując pacjenta na oddział kierują się ogólnie przyjętymi zasadami, pytania w wywiadzie nie wychodzą po za schemat i nie przewidują rozbudowanych odpowiedzi pacjenta. Relacja pacjent-lekarz jest "sucha". Dr Awdish przekonała się jak w ważna w terapii jest odrobina współczucia i zrozumienia ze strony lekarza.

"Nie możemy zmienić tego co jest prawdziwe i smutne. Ale możemy przyjąć to do wiadomości. Możemy w pokorze być świadkiem czyjegoś cierpienia i zaoferować nasze wsparcie."

Tytuł jest bardzo adekwatny do treści książki. Autorka opisuje swoje emocje gdy leżąc na OIOMIE zderzyła się z pretensjonalnym zachowaniem lekarzy, gdy usłyszała zbywające ją słowa: "Proszę odpoczywać", a liczyła na wyjaśnienie wątpliwości dotyczących jej zdrowia. Przez pryzmat bycia pacjentem kobieta zrozumiała jakie błędy popełniała sama będąc lekarzem. Nie chodzi tu jednak o błędy merytoryczne, ale o relacje międzyludzkie.

Lekarz dźwiga na swoich barkach wielką odpowiedzialność, zaangażowanie emocjonalne w każdy przypadek, który rozpatruje może go zniszczyć psychicznie. Lekarze budują wokół siebie mur, odgradzają się od emocji.  Ta książka pokazuje jednak by nie popadać w skrajności. Choroba, której doświadczyła dr Awdisch pozwoliła wyciągnąć jej wnioski, lekarka opracowała program dla studentów, prowadzi wykłady, na których opowiada jak ważna jest empatia na drodze do odzyskiwania zdrowia. 

Książka porusza bardzo istotny temat i cieszę, że autorka zdecydowała sie opowiedzieć swoją historię. Doskonale ukazała emocje które towarzyszyły jej na gruncie zawodowym i szok, którego doznała zostając pacjentką. Brak jednak emocji osobistych, strata dziecka, ból, strach o własne życie - na tym autorka nie skupia się aż tak bardzo, a ja myślę że mogłoby podnieść wartość książki.

Polecam wam tę lekturę bo to ciekawe spojrzenie na służbę zdrowia. Na zakończenie autorka podzieliła się radami zarówno dla lekarzy i pacjentów. Wskazówki tam zawarte pozwolą przygotować się do wizyty u specjalisty - warto skorzystać. 

Jest to 33 ksiażka przeczytana w 2018 roku.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*Olimpiada czytelnicza kwiecień
*dzieciece poczytania kwiecień

6 komentarzy:

 1. Przyznam, że mnie zainteresowałaś. Zapisuję sobie ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 2. Z wielką chęcią przeczytałabym tę książkę, wydaje się być naprawdę ciekawa.

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, ale nie wiem czy znajdę dla niej czas :/

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa lektura, ale ze względu na przepełnioną listę powieści "do przeczytania" chyba ją sobie odpuszczę. To niekoniecznie mój ulubiony gatunek.

  OdpowiedzUsuń
 5. To zdecydowanie coś dla mnie, sama przeszłam z lekarzami nie złą batalie

  OdpowiedzUsuń