wtorek, 5 marca 2019

Przebiśniegi

TYTUŁ: Przebiśniegi

AUTOR: Aleksandra Bzdzikot

WYDAWNICTWO: Warszawska Firma Wydawnicza

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 94Koniec lutego rozpieścił nas piękną pogodą, błękitny niebem. Od razu człowiekowi żyje się lepiej. Wypatruję już wiosny i pierwsze jej symptomy udało się znaleźć. Przebiśniegi, zielone łodyżki, białe płatki - nadzieja na piękne dni.

Od dawna w mojej biblioteczce stała niepozorna książeczka, tak samo niepozorna jak kwiatki, których nazwę znajdziemy w jej tytule. "Przebiśniegi" to zbiór felietonów - potraktowałam to jak powiew świeżości, coś zupełnie nowego, bo raczej nie sięgam po taką formę.

Autorka jest doskonałą obserwatorką rzeczywistości. W felietonach zawarła swoje przemyślenia, wykorzystała doświadczenia swoje i znajomych. W krótkiej formie zawarła prawdy uniwersalne, prawdy powszechnie znane, a jednak wymagające przypomnienia.

Związki międzyludzkie są ważne, ale często robimy coś tylko by usatysfakcjonować opinię publiczną. Nie robimy czegoś by nie znaleźć się na językach. Myślimy o wszystkich wokół, ale nie myślimy o sobie.

"Zakochaj się w sobie. A odkryjesz miłość, której już nigdy nie zapomnisz."

Autorka wykorzystała formę felietonu by powiedzieć czytelnikowi STOP, zatrzymaj codzienną bieganinę i dostrzeż życie. Teksty wymuszają refleksję, jakie będą wnioski zależy od naszego nastawienia. Polecam, bo może wasze szczęście jest na wyciągnięcie reki, wystarczy na chwilę się zatrzymać.

Nie każdy lubi takie filozofowanie bez fabuły, ale tak jak wspomniałam autorka wykorzystuje doświadczenie życiowe, przytacza anegdoty i historyjki - bardzo przyjemnie się to czyta. Polecam.

Jest to 20 książka przeczytana w tym roku.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
*olimpiada czytelnicza
* #czytambopolskie

5 komentarzy:

 1. Myślę, że mnie również mogłaby się spodobać. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo lubię książki, które skłaniają do refleksji. Zapisuję, może wraz z tytułem zagości słońce, bo u nas brzydko, zimno i wietrznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. nie dla mnie :D aleszacun za przezytanie już tylu książek w tym roku ;)!

  OdpowiedzUsuń
 4. Takie refleksyjne książki lubię od czasu do czasu poczytać.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tym razem to jednak książka nie dla mnie. Stąd odpuszczam :)

  OdpowiedzUsuń