wtorek, 18 czerwca 2019

Seniorzy w natarciu

TYTUŁ: Seniorzy w natarciu

AUTOR: Catharina Ingelman-Sundberg

WYDAWNICTWO: Sonia Draga

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 415


Wyzwanie u Ejotka Zatytułuj się dobiega końca. Do ukończenia zadania brakowało mi tylko literki I (w nazwisku autora), stąd poszukiwana w bibliotece i książka pani Cathariny. Zdarza mi się ostatnio trafiać na komedie kryminalne więc bez wahania zdjęłam tę książkę z półki.

Pięcioro staruszków (wszyscy mają powyżej 75 lat) mieszkających w domu opieki ma dość warunków w jakich żyją. Są to osoby które mają swoje pasje (wszyscy śpiewają w chórze) i mają siły na zdobywanie nowych doświadczeń, poznawanie ciekawych rzeczy, nie chcą by ostatnie lata ich życia upłynęły pod znakiem stagnacji. Tak może się jednak niestety stać, dyrektor domu opieki tnie koszty. Posiłki są coraz gorszej jakości, kawę można wypić tylko 2 razy dziennie i nie podaje się już do nich ciasteczek. Ograniczono spacery, a tabletki które dostają są dziwnie otępiające.

Oglądając w telewizji reportaż o więziennictwie Martha wpada na genialny plan. Namawia Geniusza, Grabiego, Stinę i Annę-Gretę do popełnienia przestępstwa. Musi być to przestępstwo nie czyniące drugiemu krzywdy ale na tyle poważne by cała grupa trafiła do więzienia.

Nie od dziś wiadomo że w Polsce więźniowie są traktowani lepiej niż inni obywatele, nie muszą czekać w kolejce do specjalisty bo przysługuje im pełna opieka medyczna, mogą korzystać z siłowni, ich posiłki są znacznie lepsze niż te które podaje się w szpitalach. Widocznie w Szwecji sytuacja ma się podobnie skoro pani Catherina postanowiła wykorzystać to w swojej powieści.

Grupa przyjaciół ucieka z domu opieki, wynajmują apartament w Grand Hotelu i planują skok. Mają zamiar ukraść obrazy z Muzeum Narodowego. Ta historia jest na prawdę bardzo przyjemna i delikatnie pokręcona. Bohaterów da się lubić, ich logika i motywacja do działania zdecydowanie przysparzają sympatii. Grupa staruszków obmyśla plan i udaje im się przeprowadzić akcję doskonałą.

Ten kryminał jest nietypowy, ponieważ cała akcja opisana jest z perspektywy "przestępców", możemy prześledzić to jak planują skok, co robią ze skradzionymi obrazami i jak oddają się w ręce policji. Tutaj widzimy przestępstwo od podszewki, to bardzo ciekawy zabieg. Dodatkowo elementy komediowe znacznie wpływają na przyjemność czytania. Może nie śmiałam się w głos, ale uśmiech nie schodził mi z twarzy.

Jeśli zaciekawili was bohaterowie w wieku 75+, macie ochotę dobrze się bawić i przy okazji zobaczyć jak zorganizować kradzież stulecia to bardzo polecam wam tę książkę. Czyta się świetnie i pasuje idealnie do letniej pogody, jest lekka i odprężająca. Polecam

Jest to 56 ksiażka przeczytana w 2019 r.
Książka bierze udział w wyzwaniu
* Olimpiada czytelnicza czerwiec

12 komentarzy:

 1. Sam pomysł z takimi bohaterami to strzał w dziesiątkę. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nie słyszałam wcześniej o tej książce, ale bardzo mnie nią zaintrygowałaś kochana. Zapisuję na list do upolowania. 😊

  OdpowiedzUsuń
 3. coś dla mnie, dla zmiany klimatu ;-)

  OdpowiedzUsuń
 4. A wiesz, że z przyjemnością wezmę się za książkę, już uwzględniam ją w planach czytelniczych. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Widziałam już ten tytuł chyba na Twoim Instagramie i pomyślałam, że to książka w sam raz na lato. No i to zdjęcie z rowerem mnie ujęło!

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie przeczytam, jak tylko zdobębę tę książkę

  OdpowiedzUsuń