czwartek, 6 czerwca 2019

Latte z walerianą

TYTUŁ: Latte z walerianą

AUTOR: Wanda Szymanowska

WYDAWNICTWO: Wydawnictwo Literackie Białe Pióro

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 153Na Facebooku najwięcej polubionych przeze mnie fanpagy to te związane z książkami. Obserwuje wydawnictwa, blogerów i autorów. Ostatnio pani Wanda Szymanowska napisała że szuka chętnych do współpracy, bez wahania się zgłosiłam - po 1 dlatego, że słyszałam dużo dobrego o twórczości autorki, a po 2 to czytałam Zaine <klik> książeczkę dla dzieci, a chciałabym bardzo poznać coś dla starszych odbiorców.

Latte z walerianą to ulubiony napój Ani. Ania potrzebuje czegoś na ukojenie nerwów zszarganych w pracy. Trudny szef, ciężkie relacje z koleżankami, nawał bezsensownej papierkowej roboty. Kim z zawodu jest Ania? Nauczycielką.

O tej profesji było ostatnio bardzo głośno (większość z nas odczuła na własnej skórze - a.właściwie skórze własnych dzieci - strajk.nauczycieli). Społeczeństwo wierzy w stereotypy, ale.to co dzieje się za murami.szkoły, w pokoju nauczycielskim do bajki nie należy.

Ta krótka ale bardzo treściwa powieść to obraz odarty ze stereotypów. Anka jako nauczycielka historii próbuje przekazać wiedzę, próbuje wyjść po za schemat. Niestety dzisiejsza młodzież bywa oporna na wiedzę, a ten opór podsycają rodzice. Rodzice zapatrzeni w.swoje maleństwa, idealne i nieskazitelne, stawiają wymagania nauczycielom.

Dyrektor szkoły ma swoich faworytów w gronie nauczycieli i to pod nich wydaje wszelkie rozporządzenia. Tracą na tym takie osoby jak Ania. Pewnego dnia karta się jednak odwraca i pupilka dyrektora spada z piedestału. Czy Anna będzie wtedy triumfować? Nie, ona nie dąży do tego by być na piedestale, ona zawsze ma na pierwszym miejscu dobro dzieci.

Nauczyciele są różni, w swej powieści pani Wanda pokazała kilka typów. W lekko ironicznym tonie przedstawia plejadę postaci i funkcjonowanie polskiego gimnazjum. Nie ma tutaj owijania w bawełnę, pewne sytuacje były bardziej, mocniej zaakcentowane po to by bliżej się im przyjrzeć. Jako rodzic ucznia mamy duży wpływ na to co dzieje się w szkole, niech on będzie pozytywny dla wszystkich nie tylko dla naszego widzi misię. Stańmy po jednej stornie barykady, przestańmy ze sobą walczyć.

Polecam, bo lektura otwiera oczy na to dzieje się za murami szkoły. Pani Wanda.w doskonały sposób nakreśliła problemy dzisiejszej szkoły. Lekki styl gwarantuje przyjemność czytania, nie bójmy się tego tematu, bo jako rodzice możemy z tej książki wynieść zbawienne wnioski.

Jest to 52 ksiażka przeczytana w 2019 r.
Książka bierze udział w wyzwaniu
* Olimpiada czytelnicza czerwiec
#czytambopolskie u Poligon domowy

9 komentarzy:

 1. Czytałam i bardzo miło wspominam tę książkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Umknęła mi ta książka, ale po tej recenzji z chęcią się z nią zapoznam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakoś nie jest to książka dla mnie, ale super że Tobie się podobała.

  OdpowiedzUsuń
 4. Oj sporo materiału jest dla książek o kondycji współczesnych szkół, tym bardziej cieszy powstawanie takich książek, materiał do refleksji, a może i zmian.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka wydaje się być ciekawa i warta uwagi :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Szkoda, że taki obraz nauczyeili, steroetypowy jest w oczach społeczeństwa. Niestety,nie wszyscy nadają się do uczenia, a akcje jak "koryatrz wstydu"tylko pogorszyły ich wizerunek. Tak samo pan Broniarz,który robi wszystko pod siebie. Ale to temat na dłuższą dyskusje. Książka wydaje się ciekawa, naczasie i w dodatku z ciekawym tytułem, który przyciąga uwagę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ta książka wydaje się być bardzo ciekawa, aż dziwne, że wcześniej o niej nie słyszlałam.

  OdpowiedzUsuń
 8. Słyszałam o tej książce ale nie myślałam, że mogła by być ona dla mnie. Po twojej recenzji zmieniłam zdanie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam serie z butami tej autorki. I książeczkę dla dzieci. Miałam przyjemność poznać ja osobiście

  OdpowiedzUsuń