sobota, 31 sierpnia 2019

Trupów hurtowo trzech

TYTUŁ: Trupów hurtowo trzech. Opowiadania kryminalne

AUTOR: Piotr Bojarski, Wojciech Chmielarz, Ryszard Ćwirlej, Bohdan Głębocki, Gaja Grzegorzewska, Joanna Jodełka, Michał Larek, Joanna Opiat-Bojarska, Olga Rudnicka, Marcin Wroński

WYDAWNICTWO: Media Rodzina

ROK WYDANIA: 2017

LICZBA STRON: 238


Jeden z wrześniowych weekendów zapowiada się bardzo emocjonująco. W Poznaniu po raz kolejny organizowany jest festiwal kryminału GRANDA. W tym roku chciałam się przygotować i przeczytać książkę przynajmniej dwóch autorów których spotkam na festiwalu.
Zrobiłam małe poszukiwania w bibliotece i trafiłam na zbiór opowiadań kryminalnych wydanych pod patronatem Grandy. 10 autorów przekazało swoje opowiadania do tej antologii, której zyski ze sprzedaży przekazane zostaną na cele charytatywne wsparcie dla dorosłych osób z autyzmem.

Zbiór opowiadań to świetny sposób na poznanie twórczości kilku autorów w krótkim czasie. W większości czułam niedosyt więc na pewno sięgnę kiedyś po powieści. Po każdym opowiadaniu musiałam dać sobie czas na przemyślenia i zrobienie notatek. Potem mogłam ruszać dalej. A dla was w jednym zdaniu postaram się streścić każde opowiadanie.

"Czwarta beczka norweskich śledzi" Ryszard Ćwirlej.
Rok 1966 z Centrali Rybnej w Poznaniu skradzione zostają 4 beczki śledzi. Kradzież jak kradzież, ale płynna zawartość czwartej z nich budzi szczególne zainteresowanie SB.

"Czwarty zabójca" Michał Larek
Emerytowany oficer policji prowadzi serię wykładów na uczelni, opowiada anegdotki z dość mocnym przekazem.

"Epizod z wampirem" Piotr Bojarski
W hotelu Polonia w Poznaniu znalezione zostają zwłoki mężczyzny, przyczyna śmierci to dwie cienkie rany za uchem - czyżby w mieście grasował wampir? Świetnie poprowadzona sprawa przez komisarza Kaczmarka.

"Guzik" Bohdan Głębocki
Prywatny detektyw dostaje nietypowe zlecenie, ma sprawdzić poglądy polityczne bratanka księżnej. Zadanie zleca adwokat, który zostaje zamordowany, tutaj tempo akcji jest szybkie i bogate w szczegóły - z wielką chęcią przeczytałabym rozbudowaną wersję tego opowiadania.

"Lis w kurniku" Gaja Grzegorzewska
Tutaj trup ściele się gęsto, a sprawa rozgrywa się w środowisku bogatych młodych ludzi. Ktoś chce się wylansować, ktoś inny może mu popsuć plany - ta historia trzyma w napięciu.

"Modus-vivendi" Joanna Opiat-Bojarska
Autorka poszła po całości, rodzina z dzieckiem zostaje porwana, 10 letni chłopiec ucieka i zawiadamia policję, ojca udaje się uratować, matka zostaje zamordowana. Akcja przeplatana listami chłopca do świętego Mikołaja.

"Niespodzianka" Olga Rudnicka
Miałam nareszcie okazję poznać Natalie, o których wcześniej dużo dobrego słyszałam. Siostry zabawią się kosztem swoich facetów policjantów, a przecież mówiły im że nie lubią niespodzianek

"Nie tak sobie ciebie wyobrażałam" Joanna Jodełka
To opowiadanie ma mocne podłoże psychologiczne, trup pojawia się na końcu jak taki wykrzyknik kończący zdanie. Do domu bogatego małżeństwa przychodzi dziewczyna twierdząca że jest córką gospodyni.

"Sznurówki" Wojciech Chmielarz
Autor zastosował retrospekcję, w każdym kolejnym akapicie idziemy w przeszłość co świetnie wyjaśnia motywacje bohaterów. Ochroniarz targowiska, właściciel sklepu z butami i pobity klient, a wszystko przez rozwiązane sznurówki.

"Trupów hurtowo trzech" Marcin Wroński
1926r. w jednym z mieszkań znaleziono zwłoki alfonsa i ciężko pobitą ciężarną dziwkę. Podejrzenie pada na kochanka kobiety który wczoraj wyszedł po 5 latach odsiadki. Czy nowo mianowany komisarz śledczy szybko rozwiąże tę sprawę gdy winnego ma podanego praktycznie na tacy?

Szczerze przyznam, że było to ciekawe doświadczenie. 10 dobrych kryminalnych historii, tego zdecydowanie było mi trzeba. Jeśli tak jak ja macie apetyt na poznanie twórczości naszych polskich autorów ta antologia będzie doskonałym wyborem. Polecam.

Jest to 82 książka przeczytana w 2019 roku
Książka bierze udział w wyzwaniu:
Olimpiada czytelnicza u Pośredniczka książek sierpień

13 komentarzy:

 1. Zdecydowanie coś dla mnie, takie klimaty zawsze mnie skuszą, czas zatem umówić się z książką na spotkanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na pewno skorzystamy z Twoich podpowiedzi, idealne dla nas 😁

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawa forma podczytywania sobie opowiadań pomiędzy pełnowymiarowymi książkami. 😊

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesująca opinia i mam zamiar dopisać do listy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Z pewnością przeczytam tą antologię, są w niej nazwiska które znam i które chcę poznać.

  OdpowiedzUsuń
 6. Widzę kilka znanych mi nazwisk. Jeśli będę miała okazję to przeczytam ten zbiór.

  OdpowiedzUsuń
 7. Brzmi jak przyjemna lektura do pociągu albo na weekend.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja po lekturze tego zbiorku pokochałam twórczość Gai Grzegorzewskiej. Jej kryminał był najbardziej wciągający. Nie twierdzę, że pozostali autorzy piszą źle, ale jakoś strasznie mnie te opowiadania wykończyły.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trochę Cię rozumiem bo część z nich była zbyt szczegółowa i rozbudowana jak na opowiadania

   Usuń
 9. Lubię sięgać po antologie, bo dzięki temu można poznać wielu autorów za jednym zamachem. No i poniekąd te opowiadania to są ich wizytówki oraz próbki możliwości. Jednakże już raz się zawiodłam na kryminalnej antologii, także tymczasowo boję się zaufać kolejnej.

  OdpowiedzUsuń
 10. Chętnie sięgam po taki zestaw różnych stylów pisania, krótkie formy świetnie się sprawdzają, kiedy mało czasu na czytanie. :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Raczej nie sięgam po opowiadania - wolę dłuższe formy przekazu, ale tutaj widzę kilka znanych nazwisk, więc może jednak się skuszę :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Fajne są takie atrakcje dla czytelników :)

  OdpowiedzUsuń