piątek, 27 sierpnia 2021

Rachunek nieprawdopodobieństwa

 TYTUŁ: Okruchy gorzkiej czekolady. Rachunek nieprawdopodobieństwa 2

AUTOR: Elżbieta Sidorowicz

WYDAWNICTWO: Videograf

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 327Nie ma co zwlekać z czytaniem kolejnej części tej serii. Właściwie jest ona nierozerwalna z poprzednią, ale widać taka decyzja wydawnictwa by wydać dwie książki :)

Akcja toczy się od lutego do maja. Ania przygotowuje się do matury, Paweł uczy ją matematyki. Pozory jak najbardziej zachowane, dziewczyna nie ma pojęcia jak wielkim uczuciem darzy ją jej nauczyciel.

Paweł nadal pisze dziennik. Oprócz, znanej nam już z wcześniejszej części, walki z samym sobą dochodzi walka ze światem zewnętrznym. Autorka zadbała o wątek sensacyjny. Szantaż, poker, szybkie samochody, afera szpiegowska. Czy wybitny matematyk może trafić w sam środek walki o wpływy w mafii? Na pewno te sceny urozmaiciły książkę, nadały jej pewnego smaczku i uchroniły przed nudą.

W ostatnim rozdziale autorka oddała głos Ani. Na potrzeby rozwiązania fabuły tyle wystarczyło, ale warto uzupełnić wiedzę o znajomość tomu 2 "Serce na wietrze" , którego ja też jeszcze nie przeczytałam. Ale! Pewne sceny czytałam jednocześnie z dwóch książek - ciekawe doświadczenie.

Nie liczcie jednak na klasyczny happy end, bo nic tutaj nie jest do końca oczywiste. W posłowiu autorka zaznaczyła, że to ostatni tom cyklu, a kilka ostatnich zdań pozostało furtką dla naszej wyobraźni.

Styl jest bardzo dopracowany, piękny język, sporo odniesień do kultury i sztuki. Taką książkę czyta się z przyjemnością, bo nawet jeśli bohater rzuci wulgaryzmem to jest to jak najbardziej uzasadnione.

Serię z całego serca polecam, bez względu na to czy macie ochotę na poznanie obszernej czterotomowej wersji czy tylko ciekawi Was historia uczucia opisana przez trzydziestolatka


8 komentarzy:

 1. Nie miałam jeszcze okazji czytać tej serii. Całość przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 2. takie nieoczywiste klimaty bywają bardzo wciągajace, oj można wsiąknąć w lekturę...

  OdpowiedzUsuń
 3. Ciekawe czy uda mi się znaleźć jako audiobook :) Ostatnio głównie tak czytam książki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawa propozycja w sumie, jednak u mnie juz tyle tego mam na liście, ze nie wiem kiedy po to wszystko sięgne :D

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam wcześniej o tej serii, ale zaciekawiłaś mnie nią.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie poznam twórczość tej autorki. Mam do nadrobienia jeszcze poprzedni tom serii.

  OdpowiedzUsuń
 7. Kojarzę książkę z neta, ale jakoś nie zagłębiałam się w treść. Czuje że mogłabym spędzić z tą książką i całą serią ciekawe chwile.

  OdpowiedzUsuń