środa, 15 września 2021

Ciemność widoma

 TYTUŁ: Ciemność widoma. Pamiętnik o szaleństwie

AUTOR: William Styron

WYDAWNICTWO: Replika

ROK WYDANIA: (1990) 2021

LICZBA STRON: 143W ostatnich latach wzrosła świadomość na temat depresji. Już wiemy, że to nie fanaberia, to podstępna choroba. Bo nie jest to nagły spadek samopoczucia to wadliwe funkcjonowanie neuroprzekaźników. Depresję trudno opisać, jeszcze trudniej zrozumieć ...

William Styron amerykański autor, ceniony literat cierpiał na depresję. Długo nie dopuszczał do siebie myśli o chorobie, ale ona zawładnęła jego życiem. "Ciemność widoma" to próba podzielenia się doświadczeniem, czy udana? Sam autor zdaje sobie sprawę że słowa nie zawsze wystarczą. Wspomina jak we wcześniejszych latach stykał się z tą chorobą u innych i jak trudno było mu ją zrozumieć. Jak więc czytelnik ma zrozumieć jego?

To wyznanie jest bardzo osobiste. Styron odsłania wszystkie karty. Zdrada jak mimo sukcesów które osiągał nie potrafił się z nich cieszyć, jak nasilenie choroby odbiło się na życiu prywatnym i zawodowym. 

"W ciężkiej depresji cierpienie jest zupełnie nie wyobrażalne dla kogoś, kto nigdy sam go nie doznał; to cierpienie nieraz zabija, ponieważ takiej męki po prostu nie można już znieść. Dopóki natura owego cierpienia nie zostanie rozpoznana i nie stanie się powszechnie zrozumiała, nadal wielu samobójstwom nie będzie można zapobiec." 

Autor przywołuje kilka przypadków śmierci samobójczej wśród znanych postaci. Najczęściej pytamy "dlaczego?". Odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna. Jednak fakty są okrutne ponad połowa chorych na depresję ma myśli samobójcze, a jedna piąta skutecznie odbiera sobie życie. 

"Depresja dotyka bezpośrednio milionów ludzi, pośrednio zaś oddziałuje na kolejne miliony - członków rodzin i przyjaciół jej ofiar."

Autor podzielił się swoim życiem z depresją w 1990 r,wtedy właśnie powstał ten esej. Teraz trzydzieści lat później jego przesłanie jest aktualne. Troska i zainteresowanie - tego potrzebują od najbliższych chorzy na depresję. Nie poklepywania po plecach, nie słów weź się w garść inni mają gorzej, chory potrzebuje obecności i wsparcia. 

Świetnie że takie książki są dostępne, że temat depresji przestaje być tabu! Zwłaszcza teraz gdy w drugim roku pandemii na tę chorobę zapada coraz więcej dzieci. 

Miejmy oczy szeroko otwarte, bo depresja może się skrywać nawet pod najszerszym uśmiechem, a tak na prawdę przygniata z całą swoją mocą. Bądźmy uważni!8 komentarzy:

 1. Dobrze, że powstaje i jest wydawanych coraz więcej książek na ten temat.

  OdpowiedzUsuń
 2. Jako psychologa cieszy mnie, że depresja nie jest już przemilczaną chorobą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Depresja to faktycznie bardzo podstępna choroba i czasami nie daje zupełnie żadnych zewnętrznych sygnałów...

  OdpowiedzUsuń
 4. Temat jak najbardziej aktualny, chętnie sięgnę po tą pozycje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Depresja to tajemnicza i często niezauważalna choroba. Bardzo ciekawa pozycja

  OdpowiedzUsuń
 6. Depresja to podstępna i okropna choroba. Przez jakiś czas bałam się nawet, że jeden z moich synów ma depresję. Ale na szczęście to nie było to.

  OdpowiedzUsuń