wtorek, 18 września 2018

Czas zaklęty

TYTUŁ: Alicja w krainie czasów. Tom I Czas zaklęty

AUTOR: Ałbena Grabowska

WYDAWNICTWO: Zwierciadło

ROK WYDANIA: 2016

LICZBA STRON: 333


Rzadko ostatnio zaglądam do biblioteki, bo wiem że jest ona dobrze zapatrzona. Panie bibliotekarki dbają o czytelniczki więc półki uginają się od nowości wydawniczych. Ja mam co czytać, średnio jedna nowa książka tygodniowo do mnie przychodzi + moja obszerna półka wstydu, dlatego widok tylu książek w bibliotece uświadamia mi, że nie jestem w stanie wszystkiego przeczytać. Czasami jednak nie potrafię się oprzeć i coś wypożyczam. Książki Ałbeny Grabowskiej znam tylko ze słyszenia, dlatego gdy zauważyłam całą trylogię o Alicji nie wahałam się ani chwili.

Natka jest młodą dziewczyną, pomocą kucharki we dworze hrabiego Księgopolskiego. Jan przejął majątek po tesciu i prowadzi uporządkowane życie u boku pięknej Elżbiety. Niestety hrabianka jest tylko "zimną, porcelanową lalką, ozdobą salonu". Jan zwraca uwagę na podkuchenną i wdaje się w romans. Natalia zauroczona hrabim wierzy, że ich spotkania znaczą więcej niż tylko zbliżenia fizyczne. Dziewczyna zachodzi w ciążę, pragnąc pomyślności dla siebie i dziecka udaje się do znachorki, marzy by zająć miejsce hrabiny, a maleństwu zapewnić szczęście. Stara Iwasia odprawia czary i obiecuje że dziecko, które się urodzi będzie niezwykłe.

W 1880r. na świat przyszła Alicja, córka Natalii i Jana. Tego samego dnia urodził się Gustaw syn Elżbiety i hrabiego. Niestety dziedzic był bardzo chory i szybko zmarł, zrozpaczona Elżbieta wpadała w obłęd. Jan zdecydował się na desperacki krok, odebrał Alicję matce i dał hrabinie na wychowanie. Natka popełniła samobójstwo, a mała Alicja stała się dziedziczką majątku hrabiego.

Ta książka poświęcona jest dzieciństwu Alicji. Dziewczynka ma zapewnioną opiekę, o jej edukacje dba dobra nauczycielka, sprowadzane są dla niej najpiękniejsze stroje i zabawki. Ma wszystko, oprócz uwagi i zainteresowania rodziców. To panna Krysia zauważa w dziewczynce potencjał i przekonuje Jana o konieczności sprowadzenia lepszego nauczyciela. Alicja jest rzeczywiście niezwykłym dzieckiem, ma talent do języków i niebywały głód wiedzy. Jej wykształcenie daleko wykracza po za to co umieć powinna panienka z dobrego domu.

Autorka pięknie odmalowała realia epoki. Akcja w większości dzieje sie na wsi, ale przenosimy sie również do XIX wiecznej Warszawy. Stroje, etykieta, konwenanse - bardzo lubię w literaturze ten okres historyczny, dlatego na tym polu jestem w pełni usatysfakcjonowana.

Postacie skonstruowane odpowiednio do czasu akcji, tylko Alicja wyłamuje się z tych ram. Narracja trzecioosobowa, w większości skupiona na głównej bohaterce, ale czytelnik ma wgląd również w myśli innych postaci ich motywacje i rozterki.

"Człowiek ma w sobie i zło, i dobro, a to, co pokazuje na zewnątrz, to pewien rodzaj zagubienia, miotanie się między jednym a drugim."

Alicja obserwuje rzeczywistość i otaczających ją ludzi, nie ma jednak porównania jak wyglądają inne rodziny, jej kontakt z rówieśnikami jest ograniczony, a wiedzę o świecie czerpie z książek. Alicja to dziewczynka, którą da się lubić, jej losy poruszają, wzbudzają też ciekawość: jak też czary odprawione przez znachorkę wpłyną na jej niezwykłość?

Ta Książka dosłownie mnie oczarowała. Autorka posługuje się pięknym, plastycznym językiem, bez problemu wyobrazimy więc sobie Kodorów i małą Alicję. Pomysł na fabułę dopracowany w najmniejszym szczególe, aspekty historyczne na wysokim poziomie. Bohaterką jest mała dziewczynka, którą na pewno pokochacie, a po zakończeniu tomu pierwszego bez zastanowienia sięgnięcie po drugi.

Polecam.

Jest to 86 książka przeczytana w 2018 roku.
 Książka bierze udział w wyzwaniu:
-Olimpiada czytelnicza u Pośredniczka książek wrzesień
- Dziecięce poczytania u kraina ksiażka zwana wrzesień
- #czytambopolskie wrzesień


6 komentarzy:

 1. To tak entuzjastycznym recenzji, mam ochotę poznać tę serię natychmiast. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że autorka zrobiła na Tobie wielkie wrażenie :) Bardzo chcę poznać tę lekturę.

  OdpowiedzUsuń
 3. Akurat dzisiaj upolowałam książkę autorki, choć inną, bo "Kości proroka". :) Jejku, ależ bym chciała żeby ta książka spodobała mi się tak jak Tobie "Czas zaklęty"! <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Zaciekawiła mnie ta książka :) Bardzo podoba mi się nawiązanie tytułu cyklu do mojej ukochanej baśni z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią pewnego dnia po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń