czwartek, 17 stycznia 2019

Drzewa szumiące nadzieją

TYTUŁ: Drzewa szumiące nadzieją

AUTOR: Edyta Świętek

WYDAWNICTWO: Replika

ROK WYDANIA: 2017

LICZBA STRON: 490Po krótkiej przerwie wracam do serii Spacer Aleją Róż. W bibliotece od razu wypożyczyłam trzy kolejne tomy.

Kolejny raz autorka zaczyna mocnym prologiem, wyprzedza on akcję aż o 7 lat. Czytając oczywiście zastanawiamy się jak najmłodszy z Szymczaków (Andrzej) podpadł bezpiece, że zastraszyli jego żonę.

Schyłek lat 50, rodzina Szymczaków zadomowiła się w Nowej Hucie. Za rodzeństwem do miasta przybywa żądny zemsty Edek Marczyk. Jako działacz Służby Bezpieczeństwa ma możliwość śledzenia Bronka i korzysta z tego. Bronek nie angażuje się w politykę, jednak kiedy władze odmawiają budowy kościoła protestuje razem z innymi. Tym razem Marczyk ma możliwość zemścić się na wrogu. Epilog kończy powieść w takim momencie (dotyczy wątku Bronek-Marczyk), że niezbędny jest od razu tom 4 - jak dobrze że miałam go pod ręką.

W tej części więcej miejsca poświęcone jest Julce. Samotna matka odnalazła swoje szczęście. Wawrzyniec Pawłowski okazał się godzien zaufania, którym go obdarzyła, a ponadto usynowił Karola. Małżeństwo Juli i Wawrzka to ideał, którego zazdrości jej starsza siostra Krystyna.

Nie myślcie jednak że rodzina Szymczaków jest kryształowa, cytat to rozmowa matki z Dorotą:
-Wszyscyśmy wyszli z tego samego domu, każde dostało takie same nauki, lecz nie każde ich posłuchało.
- Morderca, dzieciobójczyni, bluźnierca. Oto, com wychowała- lamentowała, załamując ręce. - Alfred się w grobie przewraca!

Kobiecie, która została na wsi dzieci żyjące w mieście przysparzają coraz więcej trosk. Ale są to ludzie z krwi i kości. Autorka dobrze wykreowała bohaterów. W kolejnych tomach obserwujemy jak dojrzewają, jak zmieniają się ich priorytety. Jak zmieniają się pod wpływem ustroju w którym żyją, jak się do niego przystosowują i jak z nim walczą. Wydarzenia znane z kart historii mają duży wpływ na rodzinę Szymczaków. Wplecenie fikcyjnych postaci w historyczny bieg wydarzeń bardzo dobrze się autorce udało. Pozostała lekkość stylu, która zapoczątkowała 1 tom, a wątki stają się coraz ciekawsze. Serię czyta się z niesłabnącym zainteresowaniem.

Ten tom to czas ślubów i rodzenia dzieci. Sporo ich przychodzi na świat w rodzinie Szymczaków.
Dodam jeszcze, że dałam się zaskoczyć odważną sceną erotyczną. Autorka pokazała że i w tym temacie ma coś do powiedzenia. Scena szczegółowa, zmysłowa ale nie wulgarna. Andrzej wplątał się w miłosny trójkącik - na prawdę ciekawie to wyszło.

Pozostaje mi tylko jedno: polecam wam bez zastrzeżeń serię Spacer Aleją Róż.

Dla was zdjęcia z obrony nowohuckiego krzyża 27 kwietnia 1960.


Zdjęcia pochodzą ze strony http://www.radiokrakow.pl

Jest to 6 książka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
- Olimpiada czytelnicza u Pośredniczka książek styczeń

- #czytambopolskie zgłoszenia tutaj <klik>

11 komentarzy:

 1. Ta seria jeszcze przede mną, ale dużo sobie po niej obicuję.:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Na razie chyba nie mam siły na takie książki, chociaż brzmi na prawdę super. Może kiedyś :)

  Buziaki
  Coraciemnosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa jak ja bym odebrała tą książkę, bo mnie zaciekawiła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Próbowałam czytać tę serię jednak nie jest chyba dla mnie ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest mi smutno bo zapowiadała się naprawdę ciekawie. Doszłam do połowy ale nadal nie mogłam się w nią wkręcić ;) Za to moja mama pochłonęła ją w kilka dni ;)

   Usuń
 5. Seria, która zbiera pozytywne opinie, będę miała ją na uwadze, choć jeszcze nie teraz. Lubię, kiedy losy rodzin przeplatają gorzkie i słodkie smaki, wówczas jest to bardziej przekonujące. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj problemy z którymi zmagają się bohaterowie są jak najbardziej rzeczywiste

   Usuń
 6. Niestety nie przepadam za tego typu literaturą, ale to świetnie, że Tobie tak się podoba!
  Pozdrawiam ♥

  OdpowiedzUsuń
 7. Mroczny cytat, świetna recenzja, ciekawe fotografie, no kusi mnie ten cykl coraz bardziej! <3

  OdpowiedzUsuń