wtorek, 29 stycznia 2019

Powiew ciepłego wiatru

TYTUŁ: Powiew ciepłego wiatru

AUTOR: Edyta Świętek

WYDAWNICTWO: Replika

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 493To już ostatni tom serii Spacer Aleją Róż. Autorka jednak nie powiedziała ostatniego słowa o rodzinie Szymczaków. Zapraszam na recenzję i zapowiedź wydawniczą.

Czas akcji: od 1977 do 1991. Historycznie był to bardzo intensywny czas, głęboki kryzys PRL-u, stan wojenny, chwilowe zmiany i upadek komunizmu. Losy bohaterów tej sagi nierozerwalnie związane są z historią. Bardzo lubię w takich powieściach gdy autor łączy fakty historyczne z fikcją literacką. Pani Edyta poradziła sobie z tym po mistrzowsku. Rodzina Szymczaków walczy o wolną Polskę, wychowują dzieci w przekonaniu, że ustrój w którym przyszło im żyć kiedyś upadnie bo jest zły. Młode pokolenie nie waha się i dołącza do strajków i demonstracji. Przychodzi jednak czas zmian - czas nauczyć się żyć w nowej rzeczywistości.

Znani bohaterowie odchodzą delikatnie w cień. Akcja skupia się na 30-latkach. Szczegółowo poznajemy losy Pawła syna Andrzeja (najmłodszego z Szymczaków), Karola syna Bronka i Ewy córki Krystyny. O pozostałych członkach rodziny również są wzmianki ale takie bardziej ogólne. Jednak ilość bohaterów sprawia, że trudno się z nimi zżyć, akcja przeskakuje pokazując problemy i troski coraz to innych osób, a potem wraca by znów skupić uwagę na jednej z nich.

Pojawia się rysa na idealnym obrazie małżeństwa Julii i Wawrzyńca. Kryzys jednak zostaje szybko zażegnany. Szkoda troszkę, ponieważ mogło się tutaj pojawić więcej emocji. Wrażeń jednak nie brakuje, bo w tym tomie przeczytamy o morderstwie, samobójstwie, tragicznym.wypadku i okaleczeniu. Trudno mówić o spokoju w rodzinie, bo zawsze gdzieś u kogoś coś się dzieje.

Nie można autorce odmówić pomysłów i wyobraźni. Przy zachowaniu lekkiego stylu zaskakuje rozwiązaniami fabularnymi. Ja jestem oczarowana tą sagą. Pięć tomów o sporych gabarytach i nie mam mowy o nudzie. Bardzo się cieszę że poczekałam na wydanie wszystkich części i że mogłam je przeczytać w krótkim czasie. Co mnie cieszy jeszcze bardziej, to fakt że pani Edyta napisała kontynuację cykl Nowe czasy:Poczekam jednak na kolejne książki i wtedy znów będę się delektować literacką ucztą. Jeśli jeszcze nie czytaliście to serdecznie polecam Spacer Aleją Róż. Tutaj linki do poszczególnych tomów serii:
Tom 1 Cień burzowych chmur
Tom 2 Łąki kwitnące purpurą
Tom 3 Drzewa szumiące nadzieją

Tom 4 Szarość miejskich mgieł

Jest to 10 książka przeczytana w 2019r.
Książka bierze udział w wyzwaniu:
- Olimpiada czytelnicza u Pośredniczka książek styczeń

16 komentarzy:

 1. Ten cykl jeszcze przede mną i pzyznaję, że jestem go bardzo ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. seria wydaje się ciekawa, jednak to chyba nie moje klimaty.

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie czytałam jeszcze tej serii. Zapiszę sobię na mają listę książek, które chcę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeśli dobrze rozumiem - "Powiew ciepłego wiatru" jest tomem piątym cyklu, po "Szarości miejskich mgieł"? Podoba mi się ten cykl, no tak jak nie czytam zwykle obyczajówek, tak te mają w sobie to coś. Póki co nie ma ich w mojej bibliotece, ale zapisałam sobie, więc gdy się pojawią na pewno z nimi spróbuję. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to 5 część cyklu, ostatnia z tej serii. Kolejna seria ściśle z nią powiązana to "Nowe czasy". Ja przeczytałam właśnie dlatego że książki były w bibliotece, może jest szansa że u Ciebie też kiedyś będzie

   Usuń
  2. Na razie nie ma, ale napisałam z prośbą o poszukanie, więc kto wie, może się znajdzie! ;)

   Usuń
 5. Jak najbardziej moje klimaty. Lubię historie, które zamknięte są w seriach ;) Na pewno po nie sięgnę. Zapisuję tytuły ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Przeczytałam jedną książkę autorki i zupełnie nie przypadła mi do gustu, więc omijam jej twórczość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja przeważnie daje drugą szansę, jeśli po 2 książce nadal jest słabo to już nie czytam książek tego autora

   Usuń
 7. Przeczytałam wszystkie i to dosłownie jednym tchem

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam tej serii, ale może to czas się z nią zapoznać? 🤔

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jak widzisz ja polecam, jeśli bedziesz miała okazję to spróbuj przeczytać chociaz 1 tom

   Usuń
 9. Na moje wyzwanie też chodź :D
  do tej pory miałam okazję czytać tylko opowiadanie tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 10. Znam osobę, której bardzo ta seria przypadłaby do gustu! Zapisze i kupię gdy nadejdzie odpowiednią okazja.

  OdpowiedzUsuń
 11. Edyta Świętek to zdecydowanie moje klimaty i chyba muszę w końcu zabrać się za tą serię, gdyż wzywa mnie z każdej strony :)

  OdpowiedzUsuń