piątek, 3 kwietnia 2020

Czytam z dziećmi

Wczoraj obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci (2 kwietnia). Mimo nawału prac domowych znajdujemy w ciągu dnia 20 minut na czytanie. Ja czytam dziewczyny słuchają.

Co czytamy w czasie pandemii?


Ostatnio zaprenumerowałam dziewczynom serię "Zakład, że tego nie wiesz!" 4 tomy już przeczytane. Serię możecie zamówić tutaj <klik>


Lidka zafascynowana jest książeczką nr 3, ciekawostki o kupie to zdecydowanie coś dla niej. Dlatego cieszę się że trafiłam na tę publikację, bo faktycznie dużo ciekawych rzeczy się dowiedziałyśmy - np. o tym że kupę można wykorzystać w medycynie.

Gabi z kolej więcej uwagi skupia na nowinkach technicznych więc i książka o telefonach i o Internecie ją zainteresowały. Książki są bogate w informacje, przedstawiona zostaje historia danego przedmiotu, ilustracje przykuwają uwagę.

Czekamy z niecierpliwością na kolejne tomy, a Wam polecamy tę serię pełną ciekawostek.

Dla zupełnego odprężenia i czytania dla przyjemności polecamy Hanię Humorek. Nasz zbiór liczy skromne 3 tomy, ale na pewno w domu pojawi się ich więcej.


Hania chodzi do trzeciej klasy, ma młodszego brata Smrodka i grupę fajnych przyjaciół. Niewielka objętość, kolorowe ilustracje, duża czcionka i zabawna fabuła na pewno skuszą małych czytelników, a przygoda.ze świnką na pewno na dłużej zapadnie w pamięć.

Werka rozterka i nowa niania. Patricia Hermes.Ta książka okazała się bardzo rodzinną opowieścią. Werka jest siostrą Tymka, 5 letniej Klary i 2 letnich bliźniaków Lizy i Irka. Mama przedstawia dzieciom nową nianię - Ania okazuje się zupełnie inna od pań które opiekowały się nimi wcześniej. Werka uczy się że nie należy oceniać ludzi zanim się ich dobrze nie pozna.

Werka marzy o tym by grać w drużynie piłki nożnej - by rodzice się na to zgodzili dziewczynka musi wykazać się odpowiedzialnością. Stara się z całych sił ale nie zawsze jej to wychodzi. Bez zgody rodziców zabiera do szkoły fretkę, zwierzątko ugryzło jednego z kolegów Werki. Czy dziewczynka przyzna się do popełnionego błędu?

W tej historii znajdziemy kilka takich fatalnych sytuacji. Werka jest w rozterce! Czy przyznać się rodzicom do wszystkiego i zaprzepaścić szansę na wymarzone treningi?

Książka w lekki i zabawny sposób porusza temat popełniania błędów - bo okazuje się że dorośli też je popełniają.

Dziewczyny zgodnie uznały że też chcą fretkę która mogłaby biegać po domu. W książce generuje ona kilka śmiesznych sytuacji, ale na żywo nie chciałabym tego doświadczyć.

Książka okazała się fajną lekturą, odrywającą dzieci od trudnej sytuacji w której się znaleźliśmy. Przy okazji nauczyły się czegoś ważnego. Gdy tylko otworzą biblioteki chętnie siegniemy po kolejne tomy.

Jakie książki jeszcze polecamy?

Detektywi z Tajemniczej 5
Lilka i spółka
Detektyw Pozytywka
Sekret pustej książki
Kraina-opowieści

A Wy co czytacie swoim dzieciom w czasie izolacji? Czy po odrobieniu góry prac domowych mają jeszcze chęć na czytanie? My podtrzymujemy tradycję wspólnego czytania ;)11 komentarzy:

 1. Ja póki co czytam mojej Kalinie bajki, gdzie są praktycznie same obrazki. Ale takie wspólne czytanie jest świetne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Akurat tych książeczek nie znamy, ale też bardzo lubimy tak spędzać czas.

  OdpowiedzUsuń
 3. I teraz okazja jest poczytać dużo :-)

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, że czytacie. U nas też książki codziennie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tajemnicza 5 oraz Lilka i spółka jest super, Hania Humorek się nie przyjęła jakoś. Zresztą Pati już teraz czyta sama, przecież wtedy czyta się szybciej i więcej :) Zatem my mamy inne czytanie razem hihi Siedzimy obok siebie i czytamy - każda swoją książkę :)
  pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. U nas jakoś jeszcze ciężko z tym samodzielnym czytaniem, jakoś dziewczyny nie mają chęci

   Usuń
 6. Zdecydowanie zapamiętam! Dzięki :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Książka to doskonały sposób na nudę w każdym wieku, czego Wy jesteście świetnym przykładem. 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. W te dni nareszcie można nadrobić książkowe zaległości, u nas jeszcze sporo zaległych lektur zostało. :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Masz urocze Córki. :) Takie książki to świetny sposób na nudę, nawet dla dorosłego. A próbowałyście Serii Biuro detektywistyczne Lassego i Mai? Ja czytałam to kuzynowi i tak jak nie przepadał za innymi lekturami, tak ten cykl dosłownie mogłam mu czytać całą noc. :D

  OdpowiedzUsuń