czwartek, 18 marca 2021

Banda z Burej

 TYTUŁ: Banda z Burej

AUTOR: Magdalena Witkiewicz

WYDAWNICTWO: Skarpa Warszawska

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 192Książki dla dzieci pisane przez panią Magdę bardzo przypadły nam do gustu, na recenzję zapraszam tutaj:

 Lilka i spółka <klik>

Lilka i wielka afera <klik>

Mateusz i zapomniany skarb <klik>

O Bandzie z Burej słyszałam już jakiś czas temu, ale dopiero teraz udało nam się książkę wypożyczyć z biblioteki.

Wiktor pochodzi z Warszawy, ale jego rodzice postanowili spełnić swoje marzenia i przenieśli się do małej miejscowości. Tak małej że pasuje do niej jedynie określenie "dziura". Wiktor początkowo ma trudności z zaakceptowaniem sytuacji, tęskni za kolegami z klasy, za zajeciami dodatkowymi, za korkami ulicznymi. Jednak odkrywa, że tutaj w Dziurze mimo, że jest inaczej wcale nie znaczy gorzej. Chłopiec ma teraz znacznie więcej czasu, może nawet się nudzić bo jego plan dnia nie jest szczelnie wypełniony, do szkoły chodzi pieszo, nabiera samodzielności.

Julka, Jurek i Tymon tworzą grupę Bura Team. Ktoś taki jak Wiktor bardzo by się w ich paczce przydał. Nowy chłopiec wygląda na mądrego i na pewno będzie miał świetne pomysły.

Dzieciaki spotykają się na tajnych naradach w bibliotece. Są bardzo ciekawi świata który ich otacza, zastanawia ich dlaczego pani Franciszka ubiera się tylko na czarno i dla czego pani Frania farbuje włosy w zależności od nastroju? Jednak tym co ich najbardziej frapuje jest piwnica, bo mają absolutny zakaz zbliżania się do niej. 

Bura Team prowadzi śledztwo, zapisując skrupulatnie w zeszycie wszystkie punkty. Brak jednak jakiegokolwiek punktu zaczepienia, ale ten znajduje młodsza siostra Wiktora. Czego się dowiedziała i co widziała gdy była w piwnicy tego dzieci będą musiały się dowiedzieć stosując metody przesłuchań FBI.

Książka jest bardzo sympatyczna ale nieco przegadana. Sporo trzeba czekać by akcja się rozkręciła. Narratorem jest Wiktor, który wprowadza czytelnika w swoją sytuację rodzinną, opowiada o przeprowadzce i początkach przyjaźni. Zagadka kryminalna nie jest na pierwszy rzut oka specjalnie ciekawa. W miarę rozwoju akcji jest już lepiej.

Gabi (11 lat) lubię opowieści kryminalne a tutaj trochę było to dziwne, dopiero jak się wszystko wyjaśniło to nabrało sensu. Początek trochę był nudny ale polubiłam Julkę, Wiktora i pozostałych chłopaków. Kolejne części też chętnie przeczytam ale wolę mocniejsze zagadki.

Lidka (9 lat) fajna taka ekipa która się razem spotyka i może rozwiązać zagadki. Piwnica to może być ciekawe miejsce, ale faktycznie nie wolno bać się pająków. Wszyscy występujący w książce byli fajni.

Jak więc widzicie mocną stroną tej serii są bohaterowie i to oni trafiają do młodych czytelników. Zwłaszcza teraz gdy spotkania towarzyskie są mocno ograniczone takie książkowe przygody są dla małych czytelników cenne.

Polecam dla dzieci w wieku 8+
5 komentarzy:

 1. Muszę zajrzeć do tej serii Magdy. Nie miałam jej jeszcze w ręku.

  OdpowiedzUsuń
 2. jestem ciekawa, czy moim dzieciakom tacy bohaterowie by się spodobali, nie pozostaje mi nic innego, jak tylko sprawdzić :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Seria zapowiada się niezwykle ciekawie i myślę że godna polecenia młodym czytelnikom

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze nie miałam okazji zapoznać się z tymi przygodami, zapowiada się ciekawie. :)

  OdpowiedzUsuń