piątek, 1 grudnia 2017

Za wszystko i za nic

TYTUŁ: Za wszystko i za nic

AUTOR: Krzysztof Langer

WYDAWNICTWO: wfw

ROK WYDANIA: 2017

LICZBA STRON: 237Dzięki Warszawskiej Firmie Wydawniczej trafiła do mnie kolejna filozoficzna rozprawa. Tym razem forma była o wiele lżejsza, a jej tematem poszukiwanie Miłości. Krótkie rozdziały to filozoficzne rozważania na temat życia w małżeństwie, zdrady, ciągłych poszukiwań - z tych rozdziałów wyłania się jednak fabuła.

Bohaterką tej książki jest Emanuela, w której ojciec Zenobiusz zaszczepił chęć poznania życia. Emanuela poszukuje prawdy, poszukuje Miłości. Ocenia swoje małżeństwo, w którym nie czuje się spełniona ani szczęśliwa. Kobieta często prowadzi dyskusje z ojcem, dla którego podstawą  poszukiwań jest wiara w Boga.
Emanuela obserwując rzeczywistość, prowadząc szczere rozmowy z przyjaciółkami, sięgając w głąb swojego serca formuje wnioski na temat Miłości.
Kobieta zaczyna widzieć różnice między miłością, a kochaniem; między pragnieniem, a pożądaniem.

"Kochanie nie jest miłością!.
Kochanie nie kieruje się miłością, tylko zaspokojeniem własnych potrzeb, oczekiwań i pragnień, Miłość - kocha. Kocha bezgranicznie i bezinteresownie."

"Miernikiem bliskości dwojga ludzi nie jest to, jak "szczególnie" fizycznie ze sobą obcują, ale czas jaki spędzają na rozmowie. Bo choćby nie wiem jak wymyślnie się fizycznie kochali, to doznania nie zostaną z nimi na zawsze. Jeśli natomiast potrafią ze sobą godzinami rozmawiać i łakną tego, będą się namiętnie kochać, nawet jeśli świeżość młodości będzie za nimi."

Emanuela znajduje swoją Miłość, nie jest to jednak romantyczne uniesienie gdy widzimy świat przez różowe okulary, ale świadoma relacja. Pojawiają sie tez sceny erotyczne, które są odzwierciedleniem głębi łączącej kobietę i mężczyznę.

Rozmyślania Emanueli i tezy Zenobiusza są na prawdę życiowe, nie są to same filozoficzne "suche fakty", ale twierdzenia, które można odnieść wprost do swojego poszukiwania Miłości.

Polecam. 

Jest to 102 książka którą przeczytałam w 2017r
Książka bierze udział w wyzwaniu:
* #czytambopolskie na Poligonie domowym grudzień
*Olimpiada czytelnicza na blogu pośredniczka-ksiażek.pl  listopad
* Czytam ile chcę na blogu książko miłości moja

1 komentarz:

  1. Ostatnio często sięgasz po takie ambitne lektury. Ja od nich stronię, z czego wcale nie jestem dumna. Ale rozważania na temat miłości, zdrad... może mogłyby mi się spodobać. Nie przekreślam tego tytułu.

    OdpowiedzUsuń