piątek, 15 czerwca 2018

Apokalipsa. Dobra Nowina dla Ciebie

TYTUŁ: Apokalipsa. Dobra Nowina dla Ciebie
                Część 1 - Sąd (rozdz. 1-5)

AUTOR: Karol Szymański i Mirosław Rucki

WYDAWNICTWO: WFW

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 140


Gdy zobaczyłam w zapowiedziach Warszawskiej Firmy Wydawniczej tę książkę wiedziałam, że muszę ja przeczytać. Apokalipsa budzi strach przez to, że jest nie zrozumiała. Ucieszyłam się więc, że na rynku pojawia się pozycja wyjaśniająca znaczenie tego trudnego biblijnego tekstu.

O AUTORACH:

Dr hab. inż. Mirosław Rucki, prof. nadzw. UTH Radom, przez wiele lat pracował na Politechnice Poznańskiej, gdzie zdobył tytuły magistra inżyniera, doktora oraz doktora habilitowanego. Ukończył studia podyplomowe: pedagogiczne kształcenia zawodowego (Politechnika Poznańska), nauk o rodzinie (Papieski Wydział Teologiczny w Poznaniu) oraz biblijne (PWT we Wrocławiu). Autor lub współautor dwóch książek recenzowanych i ponad 150 artykułów naukowych i referatów wygłoszonych na konferencjach z dziedziny budowy i eksploatacji maszyn, a także trzech książek i kilkunastu artykułów naukowych z dziedziny biblistyki. Należy do Stowarzyszenia Biblistów Polskich, Society of Biblical Literature oraz Forum Chrześcijańskich Pracowników Nauki.

Mgr Karol Szymański, absolwent Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej, zajmuje się badaniem tekstów Pisma św. i odniesieniem ich do życia chrześcijańskiego. Autor dwóch książek o tematyce biblijnej i kilku artykułów naukowych. 

Apokalipsa jet księgą pełną symboliki i niezwykłych wizji, których znaczenie można zrozumieć opierając się na szeroko pojętym kontekście językowym i kulturalnym Izrealitów. Autorzy tego opracowania w bardzo prosty i przystępny sposób analizują prolog do Księgi napisanej przez Jana. Kolejne rozdziały Apokalipsy to listy do siedmiu wspólnot, w których Bóg zapowiada swoje przyjście i Sąd. Nie należy się jednak obawiać, ponieważ jak głosi tytuł tego opracowania Apokalipsa to Dobra Nowina.

"Bóg - Sędzia jest sprzymierzeńcem uciśnionych." 
"Bóg jest postrzegany jako obrońca pokrzywdzonych, a nie kat wymierzający karę."

Zaskakująco lekki styl i język ułatwiają czytanie i zrozumienie omawianego tekstu. Wszystko pojęcia przejrzyście wytłumaczone. Wiele przypisów odsyłajacych do konkretnych tekstów w Starym Testamencie, które urzeczywistniają się w Apokalipsie.

Ta książka to ciekawe czytelnicze, ale i poznawcze doświadczenie. Czekam na kolejne części opracowania. A was zachęcam do przeczytania tej książki o Rzeczach Ostatecznych.

Polecam.

Więcej ciekawych książek znajdziecie tutaj https://wfw.com.pl/


to 55 książka przeczytana w 2018 roku
Ksiażka bierze udział w wyzwaniu: 

* olimpiada czytelnicza u pośredniczka książek czerwiec
* zatytułuj się u ejotkowe postrzeganie świata
* #czytambopolskie na poligonie domowym czerwiec

4 komentarze:

  1. Ja mam na ten moment mieszane odczucia. Jeszcze nie wiem, czy zdecyduję się na lekturę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Apokalipsa intryguje, chętnie przeczytam wyjaśnienie autorów dotyczące wprowadzenia do tej Księgi

    OdpowiedzUsuń
  3. Pomimo lekkiego stylu, który na pewno i mnie by przekonał, muszę sobie ten tytuł odpuścić. To niekoniecznie mój gatunek.

    OdpowiedzUsuń