niedziela, 6 maja 2018

Basia

Majówkę spędziłyśmy dość aktywnie, wycieczki rowerowe, festyn, długie spacery i grillowanie. Znalazł się jednak czas tylko dla mamy, córek i ... Basi. Przeczytałyśmy dwie nowe dla nas książki i kolejne dwie wypożyczyłyśmy z biblioteki oraz wybrałyśmy się do kina na bajkę.

Basia to dziewczynka  z charakterem, którą bardzo polubiły moje córki. Każda książeczka porusza ważny dla dzieci temat, a teraz przeniesiona na duży ekran daje jeszcze więcej radości i tematów do rozmów. Bardzo lubię z moimi dziewczynami podyskutować o tym co przeczytałyśmy, o reakcjach Basi na daną sytuację i postawie rodziców gdy dziewczynka uznaje że to co się wokół niej dzieje jest niesprawiedliwe.

TYTUŁ: Basia i piłka nożna

AUTOR: Zofia Stanecka

WYDAWNICTWO: Egmont

ROK WYDANIA: 2015

LICZBA STRON: 24

Basia ma 5 lat i bardzo chce naśladować swojego brata. Janek wraz z tatą uwielbiają oglądać mecze piłkarskie, rozmawiają o zawodnikach, omawiają strategie. Starszy brat Basi chodzi na treningi piłkarskie, a co najważniejsze zbiera karty, jego album jest wyjątkowy, ma w nim prawie wszystkich zawodników i super karty premium. Basia też chciałaby taki mieć, ale w jej albumie znajdują się tylko 2 karty. Między rodzeństwem dochodzi do ostrej kłótni, której przyczyną była jedna z ważniejszych kart w kolekcji. By załagodzić konflikt mama zabiera całą rodzinę na trening do parku. Czy kopanie piłki załagodzi negatywne emocje? Czy Basia i Janek będą potrafili dogadać się na boisku?

Karty piłkarzy to u nas ostatnio temat na topie, moje dziewczyny zbierają karty z piłkarzami znanymi z bajek. Zbliżają się mistrzostwa więc pewnie dostępne są również karty z piłkarzami narodowych reprezentacji. Moje dziewczyny są w zbliżonym do siebie wieku więc ich kolekcje są do siebie porównywalne. Zdarzają się jednak konflikty i niekontrolowane wybuchy emocji, mama Basi wiedziała jak sobie z tym poradzić więc i ja podpatrzę od niej ten sposób.


TYTUŁ: Basia i przyjaciele. Lula

AUTOR: Zofia Stanecka

WYDAWNICTWO: Egmont

ROK WYDANIA: 2018

LICZBA STRON: 24

Basia i jej kuzynka Alicja (zwana Lulą) mają wystąpić w przedstawieniu baletowym. Starsza dziewczynka marzy by jej występ był perfekcyjny, by tata zauważył, że jest ona najlepszą baletnicą. Basia chociaż bardzo lubi tańczyć nie czuje się najlepiej przed wyjściem na scenę. Luli kroki są perfekcyjne, rusza się zgodnie z rytmem muzyki, a Basia...? Młodsza dziewczynka potyka się i upada, by ratować przedstawienie Lula bierze sprawy w swoje ręce, ale czuje że w jej wnętrzu rośnie coś groźnego. Za kulisami Alicja wybucha, najpierw krzykiem, a potem płaczem. Emocje nagromadzone w ciele małej dziewczynki muszą znaleźć swoje ujście.

Kolejna książeczka, która trafia w punkt. Nie dawno Gabrysia miała swój pierwszy występ z zespołem szkolnym na którego zajęcia uczęszcza. Trochę się denerwowała mimo, że bardzo lubi tańczyć. Nowa książka z serii Basia i przyjaciele pokazuje jak radzić sobie z tremą, i że to nic złego wykrzyczeć z siebie nagromadzone emocje.


„Basia” – odcinki w zestawie kinowym:

„Basia i upał w zoo”; „Basia i Anielka”; „Basia i nowy braciszek”; „Basia i biwak”; „Basia i dziadkowie”


reż. Marcin Wasilewski, Łukasz Kacprowicz


Polska, 2018, 

kategoria wiekowa 4+


Bardzo ucieszyła nas informacja o tym, ze Basia zostanie przeniesiona na duży ekran. W sobotę wybrałyśmy się więc do kina nastawione na sporą dawkę humoru i humorków Basi. 

Wyświetlenie filmu poprzedziły ciekawostki dotyczące jego produkcji. Taka ciekawostka dla dzieci jak powstaje animacja, bardzo mi się ten pomysł spodobał. Film składa się z 5 części z czego 4 nie znałyśmy z wersji książkowych. Wybrane odcinki pokazały, ze rodzina Basi jest zwyczajna, że dziewczynka mierzy się z problemami znanymi każdemu 5-latkowi.

Styl animacji przywodzi na myśl tradycyjne bajki np. Bolka i Lolka. Rysunkowi bohaterowie odpowiadają ilustracjom znanym z książek. Pomysł i realizacja jak najbardziej trafione. Basię polubią przedszkolaki, ale również starsze dzieci które znają książkową wersję.

POLECAM :) A moje córki mogą dodać tylko jedno: KOCHAMY BASIĘ!

3 komentarze:

  1. Szkoda, że nie wiedziałam o "Basi" 2 tygodnie wcześniej. Kupiłabym na prezent, gdy jechałam w gości do fajnej dziewczyny z jeszcze fajniejszym dzieciakiem. :)
    Będę pamiętać o tych książeczkach, bo coś czuję, że i tak mogą się przydać. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Coś dla mojego malucha. Chętnie poczytamy razem :) Ciekawe książeczki.

    OdpowiedzUsuń