czwartek, 17 maja 2018

Obsesja

TYTUŁ: Obsesja

AUTOR: Katarzyna Berenika Miszczuk

WYDAWNICTWO: W.A.B

ROK WYDANIA: 2017

LICZBA STRON: 397


Trochę się w moim życiu ostatnio zamotało, potrzebowałam więc lektury, która wciągnie mnie bez reszty, która skieruje moje myśli w zupełnie innym kierunku. Thrillery psychologiczne mają to do siebie że trzymają w napięciu i pozwalają wczuć się w obawy bohatera.\, a tego mi trzeba było. Zdecydowanie potrzebowałam czegoś co odciągnie mnie od codzienności, dlatego wybrałam "Obsesję", na którą od dawna miałam ochotę, ale ciągle wskakiwało mi coś innego do czytania.

Główną bohaterką powieści jest Joanna Skoczek, 29 lat, lekarz, w trakcie specjalizacji z psychiatrii. Asia właśnie porządkuje swoje życie po rozwodzie i zaczyna pracę w jednym z Warszawskich szpitali. Wszystko wydaje sie dobrze układać, do czasu jednak gdy w swojej pracowniczej szafce znajduje liścik od tajemniczego wielbiciela. Kobieta ma pewne podejrzenia co do nadawcy listu, ale wokół niej zaczyna się kręcić coraz więcej mężczyzn i nic nie jest już takie oczywiste.

Na terenie szpitala dochodzi do brutalnego zabójstwa, Asi udaje się dowiedzieć kilka szczegółów dotyczących prowadzonego śledztwa. Czy jej wiedza z zakresu psychiatrii przyda się podczas tropienia mordercy. Czy śmierć pacjentki była przypadkowa, czy to jedynie element większej układanki?

Wątek kryminalny jak najbardziej dobrze zarysowany, ciekawie rozwinięty i zaskakująco rozwiązany - te elementy, mnie jako fankę kryminałów satysfakcjonują w 100%. Co jeśli chodzi jednak o warstwę sensacyjną? Tutaj zamiast oczekiwanego przeze mnie napięcia pojawił się: luz. Koledzy z pracy Asi, a nawet lekarz medycyny sądowej badający ciała ofiar charakteryzują się pewną swobodą, której na pewno się nie spodziewałam. Tutaj zamiast emocji, strachu i niepewności, które przeważają w tego typu powieściach pojawia się humor. Rozładowanie sytuacji zabawnym dialogiem, czy komizm sytuacyjny, zbudowały tę powieść - nie jest to jednak jedna wielka komedia pomyłek, co to, to nie. 
Fabuła jest spójna, bohaterowie dobrze skonstruowani pełni indywidualnych cech, plus dawka dobrego humoru oraz szczypta romansu - takie połączenie udało się autorce doskonale. 

Mój cel, który chciałam osiągnąć czytając tę książkę został zdobyty - ta powieść zdecydowanie oderwała mnie od rzeczywistości, a co najważniejsze: poprawiła mi humor.

Nieoczekiwany miks gatunków okazał się strzałem w dziesiątkę, stąd wniosek, że muszę częściej sięgać po komedie kryminalne. A wam polecam "Obsesję".


Jest to 45 książka przeczytana w 2018 roku
Ksiażka bierze udział w wyzwaniu:
*olimpiada czytelnicza maj
* dziecięce poczytania maj
*#czytambopolskie maj


3 komentarze:

  1. Jestem ciekawa, jak ją odbiorę tę książkę, bo właśnie od niej chcę rozpocząć swoją przygodę z twórczością autorki. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Niedługo biorę się za serię z Szeptuchą pisarki. Kto wie? Może później sięgnę po tą? 😊 zaciekawiłaś mnie nią bardzo 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Bardzo fajny wpis. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń