niedziela, 7 czerwca 2020

Zagadka ducha Chopina

TYTUŁ: detektywi z Tajemniczej 5. Zagadka ducha Chopina

AUTOR: Marta Guzowska
WYDAWNICTWO: Nasza Księgarnia
ROK WYDANIA: 2020
LICZBA STRON: 124Po wrześniowym spotkaniu z panią Martą Guzowską, na Poznańskim Festiwalu Granda, moje córki z niecierpliwością wyczekiwały kolejnego tomu przygód młodych detektywów. Każdą kolejną książkę czytamy z rosnącą przyjemnością. W marcu wzięłyśmy udział w spotkaniu on-line, gdzie pani Marta czytała fragment najnowszej książki więc wyczekiwanie aż ta część do nas dotrze podszyte było ogromną niecierpliwością. 

Piotrek, Anka, Jaga i Sherlock razem z wujkiem i kuzynami wybrali się na wycieczkę do Żelazowej Woli. W planach było zwiedzanie dworku, w którym urodził się Fryderyk Chopin. Z planów nic nie wyszło (ku radości dzieci) ponieważ w dworku doszło do kradzieży. Zginął cenny manuskrypt - list z życzeniami urodzinowymi dla Mikołaja Chopina podpisany przez jego syna Fryderyka. Pani Ola - konserwatorka spuściła manuskrypt z oczu tylko na 5 minut, podejrzewa że złodziejem może być duch. 
Takie zagadki uwielbiają Piotrek i Anka, więc czym prędzej zabrali się za ustalanie przebiegu zdarzeń, w dworku znajdowały się cztery osoby więc to one są podejrzane. Dzieci odkrywają ślady i za pomocą dedukcji eliminują potencjalnych sprawców. W rozwiązaniu zagadki próbuje pomóc Jaga, która upiera się że duchów nie ma, więc z pewnością nie szukają postaci z zaświatów.

Zagadkę ducha udaje się rozwiązać w bardzo ciekawy sposób. Problem kradzieży już nie tak łatwo. Dzieciom długo brakowało ostatniego elementu układanki, ale znalazł się dzięki niesfornym kuzynom. 

Podobnie jak w poprzednich tomach rozdziały zakończone są pytaniami do czytelnika. One naprowadzają dzieci na właściwy kierunek w poszukiwaniu rozwiązania zagadki. Mnie się te pytania niezmiennie podobają, bo mobilizują dzieci do wytężania szarych komórek. 

Na zakończenie autorka podaje kilka ciekawostek dotyczących Chopina i Żelazowej Woli. Taka forma przyswajania nowej wiedzy jest jak najbardziej cenna dla dzieci. Poszczególne książki możecie czytać oddzielnie bez znajomości wcześniejszych. Ale wszystkie gorąco polecam. Tom 1Tom 2Tom 3tom 4

A jak tom 5 spodobał się moim córkom?
GABI (10 lat) - w rozwiązaniu tej zagadki bardzo przydatny był rysunek planu dworku który był w książce, można było samemu pomyśleć jak podejrzani przechodzili z pokoi. Tym razem byłam blisko rozwiązania zagadki, dobrze że Sherlock uciekł Jagodzie, wtedy wszystko się wyjaśniło.

LIDKA (8 lat) - hura! rozwiązałam zagadkę, dobrze myślałam o tym kto ukradł ten stary list, ale nie umiałam tego dokładnie wyjaśnić, dopiero jak Anka i Piotrek wszystko na końcu opowiedzieli to ja też mogłam. Bardzo lubię książki z tej serii, czekam na kolejną.

A tytuł kolejnej książki będzie brzmiał: "Zagadka mazurskiej mumii" - czekamy :)
 A waszym dzieciom polecamy serię Detektywi z Tajemniczej 5.


14 komentarzy:

 1. Na pewno rozwiązywanie tak ciekawej zagadki, to niezwykła przygoda dla młodego czytelnika. Za jakiś czas, będę chciała zainteresować tą serią mojego chrześniaka. 😊

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzieci zostają "wciagniete" w akcję i to nam się w tych książkach najbardziej podoba

   Usuń
 2. O, świetna seria! Moje dzieci uwielbiają takie detektywistyczne książeczki. Muszę zobaczyć jak przyjmą pierwszy tom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajnie że lektura prowokuj do myślenia:)

  OdpowiedzUsuń
 4. Z chęcią sama zapoznałabym się z całą serią.

  OdpowiedzUsuń
 5. O, brzmi bardzo ciekawie, warto poczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jaka fajna seria. Uniwersalna lektura.

  OdpowiedzUsuń
 7. Sama chętnie sięgnę po tę serię, ostatnio właśnie więcej uwagi poświęcam detektywistycznym zagadkom, jak się okazuje nie tylko dla młodych czytelników. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo chętnie poznałabym panią Guzowską w tym wydaniu! :) Zapamiętam i może któregoś dnia dla odprężenia... Czemu nie! :)
  PS Czytałaś może z Dziewczynami Enolę Holmes? :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie, ale mam zapisany tytuł na przyszłość, mam nadzieję że tę niedaleka

   Usuń
 9. Całą serię chętnie bym przeczytała. U nas w MBP jest taaaka kolejka na te książki z seriami, że chyba czytałabym w złej kolejności. :D

  OdpowiedzUsuń