sobota, 12 grudnia 2020

Alicja w krainie słów

 


Dzisiaj nie książkowo, ale planszówkowo. Lubię Wam serwować takie posty w okolicy świąt,bo może być to dla Was fajna inspiracja.

Imprezowa gra planszowa dla całej rodziny to wspaniały sposób na wspólne spędzenie jesienno-zimowych wieczorów. Gra która proponuje dynamiczną rozgrywkę jest bardzo atrakcyjna, bo na pewno szybko się nie znudzi i pobudzi kreatywność.

Motywy z Alicji w krainie Czarów są dość często używane w literaturze i filmie. Czy wykorzystywanie znajomych postaci i oparcie fabuły gry na znanej historii dla dzieci będzie strzałem w dziesiątkę? Ten pomysł zdecydowanie się tutaj sprawdził. Znamy już bohaterów i wiemy czego mniej więcej się po nich spodziewać.

Królowa Kier zaprasza wszystkich na herbatę, punktem centralnym spotkania jest rozmowa. Temat oczywiście narzuca królowa (wybiera go z talii kart), a goście (gracze) muszą znaleźć jak najwięcej słów z danej kategorii – dopuszczalne są i rzeczowniki i czasowniki. Żeby nie było zbyt łatwo mamy dwa utrudnienia. Ogranicza nas czas, czas który odmierza grający imbryk, jest to 15 sekund w wariancie łatwiejszym, a 10 w wersji trudniejszej. Melodia czajniczka ma zadanie również dekoncentrować zawodników. Drugim utrudnieniem są zakazane litery, które losujemy z dwóch kolorowych stosów (niebieskiego i fioletowego). Tych literek nie możemy użyć podając nasze wyrazy.

Jeśli minie czas na odpowiedź lub podany wyraz będzie zawierał zakazane litery niestety zawodnik odpada i dobiera pierwszą kartę ze stosu punktacji. Gdy w rozgrywce pozostanie jeden zawodnik dobiera on ostatnią kartę punktacji i wtedy rozdzielamy punkty. Punkty to żetony z odpowiednimi liczbami zapisanymi na filiżankach. W ten sposób kończy się pierwsza runda. Rund rozgrywamy tyle ilu jest uczestników herbatki u królowej.

W wariancie zaawansowanych mamy aż trzy zakazane litery, a czas na odpowiedź to 10 sekund. W tej rozgrywce biorą udział karty postaci (jest ich do wyboru aż osiem, a każda ma inne zdolności – jedna z nich może dołożyć jeszcze jedną zakazaną literę). Po każdej rundzie wymieniamy się kartami postaci, przekazując kartę graczowi po naszej lewej stronie.

Pierwsza rozgrywka może być nieco przerażająca (och ten upływ czasu!), ale po kilkukrotnym rozegraniu jest już łatwiej. Zasady nie są bardzo skomplikowane. Niekiedy szalone odpowiedzi (ale zawsze zgodne z tematem) wpadają do głowy więc jest naprawdę sympatycznie.

Sugerowany wiek graczy to 10+ jak najbardziej jest to słuszne oznaczenie. Można jednak zagrać w grę i z młodszymi członkami rodziny, modyfikując nieco zasady. Przede wszystkim warto wybrać tematy oznaczone trzema figurkami , bo te propozycje haseł są łatwiejsze. Czajniczek niech będzie wtedy elementem dekoracyjnym, bo zbyt szybki upływ czasu może dzieci zniechęcić do podjęcia rozgrywki.

Wizualnie gra jest bardzo dobrze przygotowana, karty postaci są przygotowane z wielką dbałością o szczegóły. Żetony punktacji różnią się od siebie wielkością w zależności od wartości punktów. Karty zakazanych liter wyróżnione są kolorami, a na kartach tematów widnieje obrazek, który umieszczony jest na pudełku. Czajniczek odmierzający czas jest uroczy i idealnie dopasowany do tematyki gry. Pudełko jest solidne, więc gra po odłożeniu na półkę jest bezpieczna. W zestawie brak baterii do czajniczka, pamiętajcie o tym jeśli gra ma być prezentem i obdarowany będzie chciał jak najszybciej rozegrać pierwszą partię. Plusem jest to iż można odpowiednio dla siebie ustawić głośność.

Gra sprawdzi się podczas rodzinnych spotkań, można w nią zagrać aż w 8 osób. Szybkie i logiczne myślenie na pewno się tutaj sprawdzi, wybuchy śmiechu gwarantowane. Rozgrywka jest szybka i dynamiczna, więc na pewno herbata nie zdąży ostygnąć a wspólny wieczór nabierze nowego wymiaru. Polecamy

 Za grę dziękujemy portalowi Sztukater3 komentarze:

  1. Na rodzinne spotkania to super pomysł. Podoba mi się ta gra.

    OdpowiedzUsuń
  2. Sama chętnie zabrałabym w tę grę. 😊

    OdpowiedzUsuń
  3. Faktycznie gra wydaje się bardzo przyjemna. Może też nada się jako prezent? :)

    OdpowiedzUsuń