piątek, 18 grudnia 2020

Biedronki z Kalinowej łąki

 TYTUŁ: Biedronki z Kalinowej łąki

AUTOR: Joanna Kalina

WYDAWNICTWO: Nowoczesne

ROK WYDANIA: 2020

LICZBA STRON: 57

Świat owadów od zawsze fascynował moje córki, często na spacerze przystawały by podejrzeć pracę mrówek, spacer biedronek lub by obejrzeć motyla. Tę fascynacje często wykorzystywałam by pogłębić ich wiedzę w tym temacie. Zdarza się też że sięgamy po książki w których bohaterami są właśnie owady. Taką historią, która ostatnio się u nas pojawiła jest opowieść pani Joanny.

Hania to mała, ciekawa świata biedronka. Uwielbia zabawy na łące z przyjaciółmi. Często jednak zabawa jest dla niej ważniejsza niż bezpieczeństwo. Skoki z kwiatka na kwiatek i oddalenie się od grupy innych owadów mogą się źle skończyć, bo spotkanie z pająkiem wcale nie jest przyjemne. Opiekę nad Hanią sprawuje jej siostra siedmiokropka Ania. Starsza biedroneczka jest odpowiedzialna i doskonale wywiązuje się ze swojego obowiązku. Czasami niestety musi porzucić dobrą zabawę by wybawić siostrę z opresji. Hania i Ania bardzo się kochają, mimo wyraźnych różnic charakterów. Hania to mała przekora, której nic nie powstrzyma w rzuceniu się w wir przygód. Ania również ceni sobie czas mile spędzony z przyjaciółmi,ale przede wszystkim troszczy się o swoją siostrę.

Arek i Kamila to rodzeństwo które marzy o zwierzątku. Jaka więc była ich radość gdy udało im się złapać do słoika małą biedronkę. Dzieci wierzyły że kilka źdźbeł trawy wystarczy by owad czuł się w zamknięciu dobrze. Niestety brak dostępu do powietrza a przede wszystkim przestrzeni mógł przynieść smutny koniec biedronki Hani. Na szczęście dla owada mama pouczyła dzieci że tak nie należy robić - to wydarzenie było cenną lekcją zarówno dla biedroneczki jak i dla Arka i Kamili.

Historia przedstawiona przez panią Joannę jest bardzo przyjemna, lekka narracja w połączeniu z morałem tworzy bardzo wartościową lekturę. Książkę polecam dla dzieci już w wieku 5+ do wspólnego przeczytania i rozmowy o bezpiecznej zabawie na podwórku i tym że nawet życie owadów jest cenne. Historia sióstr biedronek jest bardzo pouczająca. Moje córki przyjęły ją ze zrozumieniem, ale też uznały ją za zbyt prostą, już chyba wyrosły z takich lekkich nieskomplikowanych historii.

Jak więc wspomniałam książka sprawdzi się raczej dla przedszkolaków. Macie w swoim otoczeniu dzieci w tym wieku?

6 komentarzy:

 1. Mój chrześniak jest przedszkolakiem, więc chętnie wzbogacę jego biblioteczkę o tę książeczkę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Dobrze, że jest w tej opowieści zawarty morał. To jest bowiem bardzo zachęcające.

  OdpowiedzUsuń
 3. Opowieści z morałem podanej w ciekawej oprawie dla dzieciaków są zawsze w cenie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Książeczka musi być genialna. Moi chłopcy lubią owady, biedronki też chętnie podglądają. Myślę, że gdy tylko będzie nam dane, to chętnie sięgniemy po ta książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. No, ja to spasuję, bo wokół mnie żadnych przedszkolaków nie ma. A na święta już prezenty zakupiłam, więc może za rok dorzucę dalszej rodzinie? :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo fajna książeczka dla najmłodszych. :)

  OdpowiedzUsuń