niedziela, 2 stycznia 2022

Gwiazdkowy prosiaczek

 TYTUŁ: Gwiazdkowy Prosiaczek

AUTOR: J. K. Rowling

WYDAWNICTWO: Media Rodzina 

ROK WYDANIA: 2021

LICZBA STRON: 312Nazwisko J. K. Rowling kojarzy się jednoznacznie. I słusznie :) "Gwiazdkowy Prosiaczek" jest spełnieniem jej literackich marzeń. U nas książka okazała się wspaniałym prezentem adwentowym, a czytana (dosłownie!) pod choinką przyniosła wiele emocji. 

Jack ma swoją ulubioną przytulankę Daj Prosia DP która towarzyszy mu od lat. Kolor maskotki jest już sprany, oczka zastąpiły guziki ale serce nadal pozostało wielkie. DP towarzyszy chłopcu i w dobrych i złych chwilach. A nawet w tych najgorszych kiedy jego rodzina się rozpada, a potem tworzy na nowo. Mama ma nowego partnera a przyszywana siostra wcale nie okazuje się być serdeczna. Jack'owi trudno odnaleźć się w nowej sytuacji, podobnie Holly rozdarta między dwoma domami nie może się z tym pogodzić.

Święta to czas cudów i może w Wigilię nastąpi przełom w budowanych na nowo relacjach? Cóż ... Nowe rodzeństwo nadal nie może się dogadać, dom wypełniają krzyki i pełne pretensji głosy, a na domiar wszystkiego DP ginie! Czy kupiony na zastępstwo Gwiazdkowy Prosiaczek pocieszy chłopca?

Jackowi nie łatwo pogodzić się ze stratą dlatego wyrusza do Krainy Zgub by odnaleźć przyjaciela. Wraz z Gwiazdkowym Prosiaczkiem trafiają do królestwa Lamusa, do miejsca w którym znajdują się wszystkie zaginione Rzeczy. Nie wszystkich przedmiotów szukają właściciele, część Rzeczy trafia na Pustkowie Nieopłakiwanych a tam muszą ukrywać się by nie zostać zjedzonym przez Lamusa.

Bujną wyobraźnia autorki wychodzi z każdej strony tej powieści. Kraina Zgub to miejsce bardzo szczegółowo opisane, pełne tajnych przejść, niesamowitych zasad. Podróż Jacka pełna jest napięcia, strachu, niebezpiecznych sytuacji, a mimo to podszyta jest nadzieją. 

Książki polecam dzieciom w wieku 8+, dla młodszych mogła by to być zbyt straszna lektura.  Wrażliwe dzieci mogą odczuwać negatywne emocje, po prostu bać się. Jeśli więc chcecie polecić tę książkę młodszemu dziecku przeczytajcie ją najpierw sami.

Temat rodzin patchworkowych nie jest często poruszany w literaturze dziecięcej. Rowling w przystępny sposób nakreśliła sytuację, pokazała jakie emocje mogą towarzyszyć członkom rodziny, nikogo jednak nie ocenia. Budowanie nowej rodziny to proces wymagający szacunku i zaangażowania każdej ze stron.

Podsumowując Gwiazdkowy Prosiaczek to książka która przeniesie czytelnika w niesamowite miejsce. Która dostarczy sporo emocji, i zatrzyma świąteczny klimat na dłużej.

Inne wyjątkowe tytuły dla starszych dzieci znajdziecie na półce Książki dla dzieci w księgarni Taniaksiążka , a wartościowe książeczki dla młodszych czekają na Was w dziale książki i książeczki dla dzieci

5 komentarzy:

 1. Na pewno będę czytała tę książkę moim dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 2. Słyszałam już wcześniej o tej książce i mam zamiar ją przeczytać dzieciom.

  OdpowiedzUsuń
 3. Skoro to taka dobra lektura na pewno znajdzie swoich zwolenników. Chętnie zwrócę uwagę na tę pozycję.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przeczytamy ją wspólnie z moimi siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 5. Wydaje mi się ze nie jedną osobę wciągnie ta ciekawa fabuła, nie jedna osoba moze sie utożsamić z...

  OdpowiedzUsuń