sobota, 8 stycznia 2022

Rok szczura

 TYTUŁ: Rok szczura 

AUTOR: Marta Guzowska

WYDAWNICTWO: Skarpa Warszawska

ROK WYDANIA: 2019

LICZBA STRON: 374Chciałam zacząć rok z dobrym thrillerem i udało się! Książka odstała swoje na półce, więc podchodziłam do niej z ogromną ciekawością.

Książki pani Marty znam, ale tylko te pisane dla dzieci. Moje córki uwielbiają serię Detektywi z Tajemniczej 5 Bardzo byłam ciekawa czy autorka wykorzystała w swojej powieści zamiłowanie do archeologii i powiem wam że tak, bo jest to dział nauki na którym została zbudowana fabuła.

Przyjaciele ze studiów spotykają się po ponad dwudziestu latach. Okazja jest raczej smutna, w wypadku zginęła żona jednego z nich. Jan nie wygląda na specjalnie załamanego a przecież właśnie został wdowcem. Duśka znana autorka powieści dla kobiet zauważa to i postanawia odkryć co wydarzyło się na prawdę. W śledztwo angażują się Szczur i Karolka tropy prowadzą do grupy antyszczepionkowców. W mieście szaleje grypa, szpitale są przepełnione, pielęgniarki strajkują, czy system to wytrzyma? 

Miejscami książka była przegadana, przez kilka rozdziałów nie działo się nic. Takie trochę gadanie dla gadania, o miłości Szczura do Duśki i o prowadzonym przez nich "śledztwie". Później akcja przyspieszyła, pojawiły się nowe tropy i nowe trupy. Rozwiązana doczeka się też sprawa sprzed lat. 

Narracja prowadzona w drugiej osobie wymaga sporo umiejętności i na tym polu wszystko zagrało. Pomysł z epidemią na prawdę udany zwłaszcza gdy wiemy co działo się już kilka miesięcy po wydaniu książki. Brak było jednak mocnych, trzymających w napięciu momentów, mialam kilka typów co do sprawcy zamieszania , ale ostatecznie dałam się zaskoczyć. 

Podsumowując: książkę czytało mi się bardzo dobrze, chociaż miejscami z mniejszym zaangażowaniem. Pomysł na intrygę bardzo dobrze i wiarygodnie poprowadzony. To jest thriller ale raczej lekkiego kalibru mimo to nie czuje się zawiedziona. Jeśli więc chcielibyście poczytać o planach rozpierania epidemii w XXI wieku to polecam ;)

8 komentarzy:

 1. Tej książki autorki nie miałam jeszcze okazji czytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Będę pamiętał o Twojej polecajcie tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł, na który chętnie zwrócę uwagę, moje klimaty czytelnicze, powinnam dobrze się w nim odnaleźć. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Lekki thriller to brzmi ciekawie. Nie wiem, jak się odnajdę w takim gatunku, ale przy okazji spróbuję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja chętnie sięgam po takie lżejsze thrillery, więc jestem kupiona :)

  OdpowiedzUsuń